1976 - August


Mail Service

S.A. Vaal

Left Southampton

6 August

For South Africa

Andalucia Star

Left Southampton

13 August

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

20 August

For South Africa

Master

R McA Thomson


M N Ure

Staff Commander

K Bennett



Chief Officer

H Jones


W McCarthy

Second Officer

W Brown


M Brown

Extra Second Officer

B Richmond


M Negus

Third Officer

R Whitehead


R Chadney

Fourth Officer

K Oakes


N Jones

Cadet

G Spires

P Hemer


D Boniface

Carpenter

R Walker



Bosun

A Weaver


L O’Neill

Snr Master-at-Arms

W Peckham



Jnr Master-at-Arms

M Caley



First Radio Officer

R McCormick


D Galbraith

Third Radio Officer

A Wilis



Fourth Radio Officer

A Hall



Surgeon

T Watford



Nursing Sister

K Burrow



Chief Engineer

R Crook


A MacIntyre

First Engineer

W Maitland


W Chirnside

Second Engineer

R Smith


L Ord

Extra Second Engineer

S Back



Jnr Second Engineer

W McCarthy

M Davies

C Richards


A Dent

K Hislop

Int Third Engineer

J Fisher



Jnr Third Engineer

I Margetson



Int Fourth Engineer

W Williams



Jnr Fourth Engineer

A Sutherland



Junior Engineer

B Kear

R Barnes

M Foster

A Coleman

G Putnin

S Martin


S Evans

A Graham

A Weir

Engineer Cadets



R Bendall

S Knapp

Chief Frig Engineer

S Tyrie


L Block

Second Frig Engineer

W Patterson



First Electrician

D Thorpe


E Wilson

Second Electrician

T Phipps


A Pengelly

Third Electrician

D Tyler



Fourth Electricians

M Coupe



Senior Mechanic

R Wright


D Pape

W J Symons

G Ball

ER Storekeeper

C Cotterhill


T Andrews

ER Leading Hand

R Cutler



Chief Purser

M Dyer



Cruise Purser

M Mears



Purser

C Dellar



Chief Purser Catering



A Robertson

Asst PCO



C Hobson

Purser Catering

W McGrady



Second Purser

G Cartwright



Second Purser Catering

R Taylor



Third Pursers

A Donald

D Sutton



Junior Pursers

J Bonner

A Read



Hostess

J Nelson



Chief Barman

F Hubbard



Storekeeper

J Hunt



Linen Steward

C Bosman



Head Waiter (1st Class)

C Gyue



Band Leader

N Gray



Laundryman

R Allen



Chef

H Laight


M Martin

Second Steward



L Morgan

Baker

A Brohamer



Butcher

A Painter



Shopkeeper

C Tyler

J Bottle

B Rolfe




Clan Grant


27 August

En Route to Port Said

Clan Alpine


27 August

At Amaan/Jordan

Clan MacNab


27 August

En Route to Dar es Salaam

Clan MacNair


27 August

At Beira

Master

R Lofts

P Rewell

R Simmons

W Howson

Chief Officer

M McMillan

P Austin

E Martin

T Alder

Second Officer

R Coleman

C Wood

M Marsh

P Ashcroft

Third Officer

B Marks

R Black

T Roddis

K Maltby

Cadets

M Hamilton

E Swale

P McLoughlin

H Robertson

A Watkins


Radio Officer

C Nicholson

K Watkins

R Taylor

C Daniel

Carpenter

D Muirhead

G Radford

T O’Leary

A Hinks

Bosun

B Rahman

A Huq

J Chakraborty

S Chakraborty

Chief Engineer

J Shepherd

A Stoddart

L Brown

A Lawson

Second Engineer

G Michael

B Cooper

R Ellett

P O’Brien-Hill

Jnr Second Engineer

D Ndwiga

A Clydesdale

G Wallwork

R French

Third Engineer

J Fisher

A Kelner

F Dyson

R Whitehead

Fourth Engineer

D Parnell

M Close

D McGregor

M Ritch

Junior Engineer

D Barton

D Nutt

T Foley

P May

I Reid

R Algie

D Edward

Engineer Cadets

A Fairclough

C Broadmead

S Buckingham

N Hayes

M Adams


P Cross

A Rose

I Morrison

Electrician

W Hickingbottom

D Graham

K Mulvaney

T Higginson

ERS

S Hoq

Amitullah

S Goswami

B Chowdhury

Purser Catering Officer

D Shotter

J MacInnes

B Williams

G Clark

Chief Cook

Peerera

Gora

M Yeasin

J Gomes


Clan Malcolm


27 August

At Aden

Clan MacIntosh


27 August

En Route to Cape Town

Clan Menzies


27 August

En Route to Madras

Clan Ranald


28 August

En Route to Port Elizabeth

Master

A Terras

L Bainton

A MacIntyre

N Wray-Cook

Chief Officer

P Fawcett

R Head

D McWilliam

A Norman

Second Officer

N Hughes

J Dingle

C Bunyan

P Wakeling

Third Officer

R Dunn

A Cox

J Stone

K White

Fourth Officer


R Bacon


A Hill

Cadets

R Steel

S Mortimer

D Le Boutillier

R Mathews

K Lee

P Hall

E Williams

J Laugher

R Volante

Radio Officer

H Mitchell

A Martin

N McKinven

E Kelly

Carpenter

S Gray

H Starkie

J Matchett


Bosun

S Dey

S Ghosh

A Bhowmick

P Dillen

Chief Engineer

M McDougall

A Eastoe

W Nicholls

R Welch

Second Engineer

P Gillies

D Wood

J Miller

J Dumphy

Jnr Second Engineer


P Wickremansinghe

C McGrotty

T Griffin

Third Engineer

J Dinsdale

R Baker

D McL Wilson

J Linton

Fourth Engineer

G Sinclair

J Moncur

S Harris

R Samuel

Junior Engineer

H Fitzpatrick

D Talbot

R Roberts

I Mutch

R Kemp

B Hardy

J Walker


Engineer Cadets

P Hacking

R Hodgson

M Taylor

G Doe

I Wilson

A Mandsley

A Newell

I Errington


M Jones

A Grieves

A Jones

Electrician

W Kelly

B Tucker

B Skyner

J Fernandey

ERS

A Acharjee

R Mookerjee

A Dhar

D Evans

Purser Catering Officer

C Haysom

D Sinton

A Morton

G Waugh

Asst PCO



J Robertson


Chief Cook

G Panjatan

B Gomes

A Monaf

A Stacey


Clan MacGillivray


26 August

At Port Elizabeth

Clan MacIndoe


26 August

En Route to Port Said

Clan MacIver


26 August

At Durban

Clan Graham


27 August

En Route to Manchester

Master

T Aitchison

T Roberts

R Fullarton

S Hagan

Chief Officer

J Innis

G Mobbs

M Baker

D Innes

Second Officer

D Hawker

C Parkinson

D Magalu

S Cobley

Third Officer

A Aston

M Weston

M Birch

A Barton

Cadets

S Gates

I Dearie

R Porter

J Primrose

N Brown

M Hill

S Hooper

Radio Officer

J Paterson

H Chesters

G Stainthorpe

P Taylor

Carpenter

A O’Donnell

J Gibbons

L Caisley

R Hill

Bosun

A Ahmed

Ibadullah

D Banerjee

M Meah

Chief Engineer

W Ogg

J Ward

J Cochrane

R Marshall

Second Engineer

R Pyke

K Thibbotumune

J Kernick

J Rowett

Jnr Second Engineer

K McLarty

C Aitken

B Hargraves

N MacKenzie

Third Engineer


D Keith

B Crockford

W McIntyre

Fourth Engineer

G Nordon

G Zimber

D Cadenhead

R Tickner

Junior Engineer

W Harston

B Shepherd

M Lover

D Chalker

W Robertson

J Reid

P Williams

Engineer Cadets

G Milne

T Dobbie

N Ward

B Merryweather

J McGillivray

C Scriven

N Campbell

P Raymond

Electrician

P Bennett

A McIntee

F O’Hare

P Lake

ERS

A Majid

A Ali

B Chakraborty

J Allam

Purser Catering Officer

D Duff

P Glass

W Morris

W MacMillan

Chief Cook

B Mian

A Costa

S Rahman

Minoo

Bulk Cargo Service

King George


26 August

At Antwerp

King Alfred


28 August

En Route to Key West for orders

King Charles


26 August

En Route to Richards Bay

Master

R Miller

G Beaumont

I Shearer

Chief Officer

A Flenley

I Currie

H Cameron

Second Officer

S Renfree

N Caborn

I Scott

Third Officer

J Pink

P Mbiriri

S Cant

Fourth Officer


P Monks


Cadets

I McCanna

D Oliver

R Kirkby

S Harvey

Radio Officer

J Blackwell

D Oakden

J Wright

Bosun

D Collins

R Hansen

H Dilley

Chief Engineer

L German

K Talbot

R Hayton

Second Engineer

J McMinn

J Stoodley

R Nelson

Jnr Second Engineer

E Pirie

A Handford

T Richards

Third Engineer

B Smith

L Saldanha

A John

Fourth Engineer



R Mennie

Junior Engineer



J Zanre

C Gray

Engineer Cadets

N Reed

I McClure

D Braithwaite

M Love

A Fell

Senior Mechanics

W Baker

G Risoli

W Ditch

P Grigg

K Richards

B Morgan

I Love

H Lees

P Freeman

Electrician

A Moir

D Tucker

T Robson

Purser/Catering Officer

O Kelly

N Proctor

P MacCormick

Chief Cook

H Adams

K Jackson

B Price

Second Steward

C Alexander

S Sweet

B Lambden


King James


28 August

En Route to Cape Town

King Richard


28 August

En Route to Gijon

King William


28 August

En Route to Port Hedland

Master

M Whiteley

E Owen

A Sillars

Chief Officer

P MacArthur

B Bougourd

J Wilcock

Second Officer

N Crockett

J Price

B Ross-Smith

Third Officer

R Sisson

I Ward

S Godding

Fourth Officer


R White


Cadets

C Edwards

M Radford

S Bennett

Radio Officer

J Thomlinson

P Dixon-Carter

P Heredge

Carpenter


D Drew


Bosun

C Hood

M Subba

J Farquhar

Chief Engineer

A Brudenell

P Snaddon

G Kennedy

Second Engineer

P Manuelpillai

K Wilson

J Bell

Jnr Second Engineer

A McKirdy

J Logan

S Fitzpatrick

Third Engineer

S Robb

J Robinson

T Weir

Fourth Engineer

R Cuthbert


A Carruthers

Junior Engineer

S Proctor

R Bush

D Smith


S Reid

R Rhodes

Engineer Cadets

W Johnstone

W Shaw

G Thomson


Senior Mechanics



M Kelly

Electrician

J De Haan

D Bowskill

D Allan

Purser/Catering Officer

J Croston

D Nixon

D Howell

Chief Cook

N Usher

Prohlad

S Hodder

Second Steward

D Hughes


C Fielding


Clan Line


Causeway


20 August

En Route to Durban

Bonnieway


28 August

En Route to Constanza

Master

B Biggs

J Caley

Chief Officer

P Atkinson

F Yeulett

Second Officer

R Speight

D King

Third Officer

S Milnes

D Lewington

Radio Officer

J Duckworth

D McLean

Bosun

R Vagg

D Ellis

Chief Engineer

P Wilkinson

A Russell

Second Engineer

B Akkerman

L Gomeze

Third Engineer

L Atkinson


Fourth Engineer

R Lunn

N White

Junior Engineer


P Hastings

P Stow

B Middler

Electrician

M Mannan

K Thorpe

Chief Cook

I Alderson

B Hooper


King Line


Other B & C Vessels


Union-Castle / Safmarine

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page