1976 - April


Mail Service

Windsor Castle

Left Southampton

9 April

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

15 April

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

23 April

For South Africa (Final Voyage)

Master

P St Q Beadon

M N Ure

J S Catterall

Staff Commander

W Pritchard


A Wigham

Chief Officer

P Brown

J MacAuley

D B Morris

Second Officer

P Best

J Price

A Blakeley

Extra Second Officer

C Parkinson

J Hughes

P I Philpott

Third Officer

F Mack

J Broughton


Fourth Officer

M Brook

R Dunn


Extra Fourth Officers

T Culpin



Carpenter

P Bell



Bosun

B Jones

E Petty


Snr Master-at-Arms

G Leach



First Radio Officer

R Whitaker

J Walker

R Hough

Second Radio Officer

R Perks



Third Radio Officer

D Wakeford



Fourth Radio Officer

S Brett



Surgeon

J Latham


M MacNamara

Nursing Sister

H Tinker



Physiotherapist

C Nowacki



Chief Engineer

S Harron

J Bunney

R Gemmell

First Engineer

A Garside


W Chirnside

Second Engineer

D Warren

J Austermuhle

B Gillott

Extra Second Engineer

N Rattenbury


M Malone

Jnr Second Engineer

G Knox

S Dick

A Marriner

P Coultas

I Cochran

Snr Third Engineer

R Hislop


J Le Voguer

Extra Third Engineer

R Hurst



Int Third Engineer

I Hutton



Jnr Third Engineer

A Richardson



Snr Fourth Engineer

I Bowman



Int Fourth Engineer

M Fishlock



Junior Engineer

P Taylor

B Shepherd

D Shaylor

G Coppock

W Moule

G Potter

R Kemp

E Roxburgh

G Upham


Engineer Cadets


R Bath

B Wheeler

T Rockett


Chief Frig Engineer

S Tyrie

R Crowe

P Yuile

First Electrician

G Forrester

T Stallard

H Windsor

Second Electrician

M Scrivens

D Quick


Third Electrician

S Peacock



Fourth Electricians

D Yeandle



Jnr Fourth Electrician

J Brzezinski



Senior Mechanic

P Grigg

D Clarke

A Doctor


Plumber

A Wootton



ER Storekeeper

G Wan

G Lothian


ER Leading Hand

R Cutler



Chief Purser

O Parry-Williams


A J Hodge

Cruise Purser

C Rutt


M P Mears

Purser

K Underwood


W J Eastmond

Chief Purser Catering


R Jones

A G Jenner

Asst PCO


C Penny


Purser Catering

W Fleetwood



Second Purser

D Mason


M Warner

Second Purser Catering

C Murray


K Hanson

Extra Second Purser Catering

K Dixon



Third Pursers

P Robertson

A Whitehouse

M Fletcher



Third Purser Catering

B Turner



Extra Third Purser Catering

B Lewis



Junior Pursers

R Cations

R Harris

R Dowden

C Martin



Children’s Hostess

J Bonner



Chief Barman

P Beech



Storekeeper

A Haymes



Linen Steward

K Finch



Head Waiter (1st Class)

W Miller



Head Waiter (Tourist)

R Skevington



Band Leader

J Skene



Laundryman

J Sumpton



Chef

B Eastland

C Hutchings


Second Steward


A Sealey


Baker

J Leslie



Butcher

D Cullinan



Shopkeeper

J Meehan



Certificates


First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

D Magalu



A Barton

M C Birch

J Patience

D M Rae

A M Robinson

J Stone


To Third Officer

To Radio Officer

Deck  and Radio Officers

A Barton

M C Birch

J Patience

D M Rae

A M Robinson

J Stone

M J Hearle

J P Sharpley

R Taylor

Promotions


To Second Engineer

To Third Engineer

To Fourth Engineer

To Junior Engineer

Engineer Officers

M J O’Meara



W Harding

R Rutherford

J D Stewart

F J Fairhurst



W J Harris

M I Nichola

G Upham


1st Class

Endorsement

1st Class Motor

Certificate

2nd Class Motor

Certificate

T 4 Electronics

Engineer Officers

A Fountain


P Manuelpillai

M J O’Meara


J Grieve

W Harding

R Rutherford

D Bowskill




Union-Castle / Safmarine

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page