1974 - December


Mail Service

Windsor Castle

Left Southampton

6 December

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

13 December

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

20 December

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

27 December

For South Africa

Master

H Charnley

P Eckford

J Catterall

R Miller

Staff Commander



C Walgate

K Bennett

Chief Officer



D Pope

J Madge

Second Officer



D Reid

D Hawker

Extra Second Officer




A Norman

Third Officer




R Pawley

Fourth Officer



R Plumley

R Whitehead

Carpenter



W Ross

C Breward

Bosun



C Hood

A Weaver

Snr Master-at-Arms




E Jaffray

Jnr Master-at-Arms



L Fergus

P Brown

First Radio Officer



J Walker

R McCormack

Second Radio Officer



H McColl

P Pegg

Fourth Radio Officer



E Smith

A Taylor

Surgeon



J Maynard

M Hardy

Nursing Sister



K Burrow

A Evans

Chief Engineer



W Robertson

R Crook

First Engineer




P Brown

Second Engineer



J Black

J Field

Extra Second Engineer



R French

A Fountain

Jnr Second Engineer



W McCarthy

J McKee

J Goodrum

Snr Third Engineer



D Dawson

J Cowan

Int Third Engineer



R Hurst

J Grieve

Snr Fourth Engineer



W Williams

A Wight

Int Fourth Engineer



T Hobday

A Richardson

Jnr Fourth Engineer




R Austin

Junior Engineer



I Thompson

D Todd

W Chirnside

P Stow

A Sutherland

I Walker

W Fogarty

Chief Frig Engineer



J Ringshaw

G McGregor

Second Frig Engineer



W Patterson

T Rolfe

Third Frig Engineer



I Hunter


First Electrician



E Wilson

D Thorpe

Second Electrician



J Finnegan

D Allen

Third Electrician



S McCready


Jnr Electrician




J Brzezinsk

Senior Mechanic




D Bristow

Plumber



H Burgess


ER Storekeeper



J Holroyd

A Martin

ER Leading Hand



F Saint

R Cutler

Chief Purser



A Jenner

D Wickenden

Purser



J McFadyen


Purser Catering



C Dawkins

G Waugh

Second Purser



P Batt

M Warner

Second Purser Catering



C Haysom

P Stubbs

Third Pursers



G Parker

N Schofield

Third Purser Catering



C Smith

R Jones

Junior Pursers




L Van Rooyen

Junior Purser Catering



C Cumine


Children’s Hostess



H Sinclair

J Nelson

Chief Barman




F Hubbard

Storekeeper



L Robertson

J Hunt

Linen Steward



C Dunn


Head Waiter (Tourist)



B Blake


Band Leader



T Jones

H Taylor

Laundryman



A Finlay


Chef



P King

L Creed

Baker



J Findlay


Butcher



J Ayres

A Painter

Shopkeeper



A Pond

J Burton

Certificates


First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

A J Berklely

M J Bedford

T G Whittaker

P I Philpott

N D Crockett

P B Best

D P Colley


N J Hughes

C R Lisher

C J R Williams

J R Gilburt

P R Manning

I A Ross

R W Hanratty



To Master

To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

To Fourth Officer

To Chief Radio Officer

To Radio Officer

To Third Radio Officer

Deck  and Radio Officers

R E Todd

G B Charleson






R H White

D McWilliam






I A Ross

J R MacIntosh

R W Hanratty

M W Williams

W M Ouko



N J Hughes

C R Lisher

C J Williams

J R Gilburt

P R Manning



T V Chigwada

A A Galbraith

M H Johnson

J Stone

R Crowther

R A Chadney

S J Godding

G Walker







L J Bloye







A W Pettie







Promotions


To Second Engineer

To Jnr Second Engineer

To Third Engineer

To Fourth Engineer

To Junior Engineer

Engineer Officers

A J Fountain

J H Groves

A J Roots

P Manuelpillai

A Mortimer

D J Andrews


N M Kibui

D J Nixon

G Peter

J I Donald

M Hattersley



D R Norman

D J Hayes

W A Braidwood

A M Cantrill




M Fishlock

B R Kear

R E Ellett

G J Newns

A J Marriner

A Ducas

N Lang

D P Wood

W Harding

E A Seneviratne

D Daley

M J Vickers

G P Clark


J M Flynn








To Purser Catering

Pursers

R Houston

J Kirby


1st Class Motor

Endorsement

1st Class Steam

Endorsement

1st Class Motor

Certificate

2nd Class Motor

Certficate

2nd Class Steam

Certficate

Engineer Officers

G F Michael

J Cruttwell

M Burton


D Field




A Kituri

K Winhall

A Fountain


N Kibui

G Peter

D Nixon

K Thibbotumunuwe

G Richards





Clan MacIndoe


As at 14 December

Clan MacGregor


As at 17 December

Clan MacLay


As at 31 December

Clan Graham


As at 31 December

Master

S Hagan

P N Rewell

R A Simmons

D Richards

Chief Officer

M Gardner

R Bigwood

J A Mortimer

A Rapkin

Second Officer

I Ross

S Jackson

N Caborn

M J Marsh

Fourth Officer

K A White

A R McCulloch

R M Raybould

N W Purdon

Cadets

M Light

P S Whittle

A J Welcome

M J Hanschell

Radio Officer

E I Kelly

W Latus

W H Whitelaw

W Gray

Carpenter

A E Kerr

G Heron

R J McEwan

P McDermott

Bosun


D C Chatterjee

S Huq

A Rahman

Chief Engineer

W McDermott

L M Hollands

D J Mawby

A G Kenny

Second Engineer

J Kernick

D Andrews

L Gomez

A L McIntyre

Jnr Second Engineer

C Sibbering

J J McCormac

A C Widebank

N MacKenzie

Third Engineer

B Evans

R J Galbraith

D G Pope

F A Dyson

Fourth Engineer

A Kelver

J D Fisher

D M McGregor

K Jethwa

Junior Engineer

F Fairhurst

P R Brown

G P Clark

R J Bush

P T May

G S Sheppard

I M Reid

Engineer Cadets

J Gillespie




Electrician

M Kessner

T Ludlow

K J Thorpe

T W Higginson

ERS


K D Ghosh

S Haque

Saidullah

Purser/Catering Officer

J E Jones

D K Shotter

B F Williams

T Henshall

Chief Cook


Jamal Uddin

A G Dewar

P Gomes

Bulk Cargo Service

King William


As at 5 December

King Alfred


As at 20 December

Master

D Lockhart

F G King

Chief Officer

P D Kemp

P W Brown

Second Officer

I M Scott

P J Philpott

Third Officer

D J Lewington

J E Dingle

Fourth Officer


R T Lewis

Cadets

E J Pound

I Shillito

Radio Officer

C Daniel

D W Abbey

Bosun

H P Gerrard

J Farquhar

Chief Engineer

S Mason

A Stoddart

Second Engineer

B Akkerman

J Miller

Jnr Second Engineer

A B Young

K Thibbotumunuwe

Third Engineer

T Weir

H McKeegan

Fourth Engineer

K M Hill


Junior Engineer

H McColl

P Archer


Engineer Cadets


I D Morrison

Senior Mechanics

A Hepburn

M P Connor

P J Lenehan

D Farrar

H G Gordon

Electrician

D Graham

R W Webster

Purser/Catering Officer

G T Hendricks

A J Patterson

Chief Cook

W Olive

W E Wilkinson

Second Steward

B Shaw

G E Kerr

Cargo Service

Rothesay Castle


As at 21 December

Master

C W Gowans

Chief Officer

M A McMillan

Second Officer

D Magalu

Fourth Officer

F J Bailey

Radio Officer

K R Hearnhead

Bosun

R F Vagg

Chief Engineer

N P Ives

Second Engineer

A M Clydesdale

Jnr Second Engineer

D Keith

Third Engineer

G Henderson

Fourth Engineer

D E Barber

Junior Engineer

J F Halligan

H Rattray

Electrician

D Hollingsworth

ERS

E W Davies

Asst PCO

P J Robbins

Chief Cook

N R Hamer

Second Steward

W B Sweet


Clan Line


King Line


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page