1974 - November

Mail Service

Edinburgh Castle

Left Southampton

1 November

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

8 November

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

15 November

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

22 November

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

29 November

For South Africa

Master

J Catterall

D Sowden




Staff Commander

C Walgate

K Bennett




Chief Officer

P Atkinson

J Madge




Second Officer

D Reid

D Hawker




Extra Second Officer

S Cobley

A Norman




Third Officer


R Pawley




Fourth Officer

J Graham

S Theunissen




Cadets

S Milnes

R Whitehead




Carpenter

W Ross

C Breward




Bosun

J Stewart

A Weaver




Snr Master-at-Arms

H Johnson

E Jaffray




Jnr Master-at-Arms

E Gibson

P Brown




First Radio Officer

J Walker

R McCormack




Second Radio Officer

H McColl

P Pegg




Third Radio Officer

D Hughes





Fourth Radio Officer

E Smith

A Taylor




Surgeon

W Hamilton

M Hardy




Nursing Sister

K Burrow

A Raho




Chief Engineer


R Crook




First Engineer

W Robertson

P Brown




Second Engineer

J Black

W Chirnside




Extra Second Engineer

R French

A Fountain




Jnr Second Engineer

C Meek

J Donald

T Paterson

S Back




Snr Third Engineer

D Dawson

J Goodrum




Int Third Engineer

R Hurst

R Lippiatt




Jnr Third Engineer

J Fisher

J Grieve




Snr Fourth Engineer

F Leavers

A Wright




Int Fourth Engineer

T Hobday

A Richardson




Jnr Fourth Engineer

D Todd

M Fishlock




Junior Engineer

I Thompson




W Fogarty

A Sutherland

I Walker

R Tickner




Chief Frig Engineer

J Ringshaw

G McGregor




Second Frig Engineer

W Patterson





Third Frig Engineer

H Rattray





First Electrician

E Wilson

D Thorpe




Second Electrician

J Towler

D Allen




Third Electrician

S McCready

J Carruthers




Jnr Electrician


D McCulloch




Senior Mechanic

A Miller

D Bristow




Plumber

H Burgess





ER Storekeeper

C Barker

J Braidwell




ER Leading Hand

D Gibney

R Cutler




Chief Purser

A Jenner

D Padmore




Purser

D Mason

M Mears




Purser Catering

C Dawkins

G Waugh




Second Purser

P Batt

M Warner




Second Purser Catering

C Haysom

P Stubbs




Third Pursers

A Connor

N Schofield




Third Purser Catering

C Smith

R Jones




Junior Pursers

L Van Rooyen

B Lile

P Stevenson

J Lee






Junior Purser Catering

C Cumine

T Atherton




Hostess

H Sinclair

A Marais




Children’s Hostess


J Nelson




Chief Barman

A Young





Storekeeper

L Robertson


J Hunt

P Anstruther




Linen Steward

C Dunn

B Ross




Head Waiter (1st Class)

T McIntosh

S Sullivan




Head Waiter (Tourist)

M Proctor





Band Leader

T Jones

H Taylor




Laundryman

A Finlay

W Aitken




Chef

P King

L Creed




Baker

J Findlay

A Brohamer




Butcher

J Ayres

A Painter




Shopkeeper

A Pond

J Burton




Bulk Cargo Service

King Alfred


As at 8 November

King William


As at 16 November

Master

G Beaumont

E J Owen

Chief Officer

D B Morris

P Laurie

Second Officer

R C Case

I M Scott

Third Officer

J E Dingle

N J Hughes

Cadets

W G Lyttle

D G Bryon

E J Pound


Radio Officer

P Hammond

C Daniel

Bosun

J Farquhar

C Hood

Chief Engineer

J Platt

S Mason

Second Engineer

S Miller

T Chesters

Jnr Second Engineer

D W Howell

R Short

Third Engineer

A Dent

A John

Fourth Engineer


J Barnes

Junior Engineer


H McColl

P Archer

Engineer Cadets

N C Reed

P Cross

Electrician

D Quinn

D Graham

Purser/Catering Officer

D Nixon

P McCormick

Chief Cook

I Alderson

K Jackson

Second Steward

J Robertson

N Targett

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

22 November

For South Africa

Master

A Sillars

Chief Officer

C Ennis

Second Officer

G Paxton

Extra Second Officer

C Laycock

Third Officer

I Walker-Spicer

Fourth Officer

S Thomas

Carpenter

P Bell

Bosun

H Dilley

Snr Master-at-Arms

G Leach

Jnr Master-at-Arms

M Caley

First Radio Officer

G Walker

Second Radio Officer

J Tomlinson

Third Radio Officer

D Garbett

Fourth Radio Officer

A Facey

Surgeon

R Evans

Nursing Sister

S Edwards

Chief Engineer

B Rice

First Engineer

J Ward

Second Engineer

D Warren

Extra Second Engineer

J Pitman

Jnr Second Engineer

J Le Voguer

Snr Third Engineer

A Hickman

Int Third Engineer

C Field

Jnr Third Engineer

W Braidwood

Snr Fourth Engineer

R Ball

Int Fourth Engineer

A Ducas

Junior Engineer

A Carmichael

Chief Frig Engineer

A Keith

First Electrician

J Anderson

Second Electrician

K Dodds

Third Electrician

M Hickingbottom

Jnr Electrician

N Hamilton-Peters

Senior Mechanic

M Kelly

Plumber

A Wootten

ER Leading Hand

T Hyde

Chief Purser

M Dyer

Cruise Purser

C Rutt

Purser Catering

W MacMillan

Second Purser

P Shallcross

J Wootton

Second Purser Catering

P Fealey

C Penny

Third Pursers

A Whitehouse

Third Purser Catering

T Ellis

Junior Pursers

B A Lewis

F J White

C Conduit

R Smitherman

Junior Purser Catering

C Hobson

Hostess

C Pringle

Children’s Hostess

A Ackrill

Chief Barman

S Pooley

Storekeeper

H Mathews

Linen Steward

T McMeekin

Head Waiter (Tourist)

R Smith

G Davies

Band Leader

D Greeves

Laundryman

T Shing

Chef

J Hill

Baker

A Woodward

Butcher

R Martin

Shopkeeper

C Tyler


Clan Ross


As at 8 November

Clan MacGregor


As at 23 November

Clan Robertson


As at 25 November

Clan Ramsay


As at 27 November

Master

K Morton

T R Halliday

J B Caley

S Hay

Chief Officer

J W Wilcock

M Jackson

R S Grant

R A Milne

Second Officer

N L Smith

P D Williams

D P Colley

M W Williams

Third Officer


D Hart

P J Hickmott

R Crowther

Cadets

G Nicol


R Chadney

P S Whittle

P A Monks


D C Williams


Radio Officer

D Rutter

W Latus

H A Mitchell

J A Cardownie

Carpenter


G Heron



Bosun

D Ellis

N Sarkar

A P Pratley

J E Seymour

Chief Engineer

H D Aimer

L M Hollands

L A Jones

B J F Hill

Second Engineer

R Bracegirdle

D A Cadenhead

W K Taylor

D Wilkins

Jnr Second Engineer

S Stallwood

P Mantle

J R Gardner

N M Kibui

Third Engineer

W Atkinson

R A Fido

I Mana

H A Dowding

Fourth Engineer

P Coultas

A R McCulloch

G N Greer

G W Stephen

Junior Engineer


A Carruthers

T Zimmerman



Engineer Cadets

P Self



W F Johnstone

M Lyons

R Chwaszcza

S S McDowall

Chief Frig Engineer

H Grieve


J C Frost


Electrician

T Hayman


G P Woodbridge

S D Bogle

ERS

D Evans


D E Sines

A R Revie

Purser/Catering Officer

L W Tomkinson

D K Shoter

A S Robertson

D Merrell

Chief Cook

P Hockey

S Joseph

A B Stacey

A Goring

Second Steward

D Stannard


D Grant

J Tarrant


Clan Line


King Line


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page