1974 - February


Mail Service

Southampton Castle

Left Southampton

1 February

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

8 February

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

15 February

For South Africa

GHC Replacement

Left Southampton

22 February

For South Africa

Master

H Dryden

R Thomson

H Charnley


Chief Officer

G Charleson




Second Officer

S Gledhill




Extra Second Officer

P Wakeling




Third Officer

A Theunissen




Cadets

S Milnes

P Manning




Bosun

H Gerrard




First Radio Officer

R Mercer




Chief Engineer

A MacIntyre




First Engineer

P Snadden




Second Engineer

J Field




Jnr Second Engineer

S Robb

E Pailthorpe




Junior Engineer

C Buckingham

D Wood

A Marriner




Engineer Cadets

M Thomas

A Feehan

K Webber




Chief Frig Engineer

L Block




First Electrician

D Tucker




Second Electrician

M Atherton




Senior Mechanic

E Taylor

W Symons




ER Storekeeper

B Alford




Purser/Catering Officer

R Jones




Second Purser Catering

D Merrell




Chef

M Martin




Certificates


First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

J S Price

M R Brown

J A Dick

I E W Spicer

M J Marsh



To Master

To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

Deck  and Radio Officers

R R Cawdery

W G McFarland


E Martin



J S Price

M R Brown

J A Dick

I E W Spicer

M J Marsh


Promotions


To Second Engineer

To Junior Second Engineer

To Junior Engineer

Engineer Officers

W K Taylor

J H Thomlinson

R V Nelson

T Peebles

A J Roots

J Austermuhle

D H Parnell



1st Class Steam

Certificate

2nd Class Motor

Endorsement

2nd Class Motor

Certificate

Engineer Officers

C S Hawkins


J Baldwin


R L Bracegirdle

A J Roots

J Austermuhle



Clan MacLay

Left Birkenhead

2 February

For South Africa

Clan MacIntosh

Left North Shields

5 February

For South Africa

Clan MacGregor

Left Liverpool

22 February

For South Africa

Clan MacLaren

Left Birkenhead

27 February

For E Africa

Master

R Cawdery

T Aitchison

P Rewell

W MacFarland

Chief Officer

R Mennell

B King

M Jackson

E Martin

Second Officer

R Coleman

R Head

D Mercer

T Tye

Third Officer

C Cooke

R Kendall

D Lewington

R Black

Cadets

P Hooper

H Mwasigallah

D Wobakka

P McCulloch

P Mbiriri

D Hazell

N Bennett

A Welcome

Radio Officer

D Sullivan

R Maxfield

W Latus

B Whiteford

Carpenter

M Coles

G Murray

G Heron

T Newstead

Bosun

Ashafullah

A Banerjee

N L Sarkar

Shafiullah

Chief Engineer

L Brown

R MacDonald

A Lawson

E Hodgson

Second Engineer

W Taylor

J Vetcher

D Cadenhead

G Pierre-Louis

Jnr Second Engineer

D Keith

G Wallwork

R Bracegirdle

P Manuelpillai

Third Engineer

E Senevirative

E Poate

R Fido

T Griffin

Fourth Engineer

M Devine

J Colbe

D Johnson

A Cantrill

Junior Engineer

F McFarlane

D Barnes

G Stephen

A Curruthers

P Horsley

R Ellett

Electrician

W Cole

A McIntee

A Roberts

A Dawson

ERS

Matid

N Dey

I Ali

Moqlasah

Purser/Catering Officer

P Reynolds

A Paterson

D Shorter

W Morris

Chief Cook

Y Mallick

B Gomes

S Joseph

Somonparera


Nina Bowater


As at 7 February

Master

L Bainton

Chief Officer

R Grant

Second Officer

M Grylls

Third Officer

S Milnes

Cadets

F Mack

R Chadney

P Dixon-Carter

Bosun

I Barnett

Chief Engineer

T Hilton

Second Engineer

M Jennings

Third Engineer

I O’Rourke

Fourth Engineer

R Pakuza

Junior Engineer

T Zimmerman

Electrician

M Scrivens

ERS

V Morgan

Purser/Catering Officer

I Hurst

Chief Cook

J Bowie

Second Steward

N Targett


Clan Line


King Line

Bulk Cargo Service

King James


As at 21 February

King William


As at 27 February

Master

G Thomson

D Lockhart

Chief Officer

D Grant

H Cameron

Second Officer

M Brown

J Third

Third Officer

A Gorringe

S Renfree

Cadets

P Hickmott

T Gladman

Radio Officer

C Daniel

J Gray

Bosun

H Dilley

D Moody

Chief Engineer

A Jemison

S Mason

Second Engineer

N Rattenbury

B Akkerman

Jnr Second Engineer

M Lee

H Fitzpatrick

Third Engineer

J Linton

A Milne

Fourth Engineer

A Roberts

A John

Junior Engineer

M Davies

D Blues

K McLarty

A Wylie

Electrician

D Quinn

D Graham

Purser/Catering Officer

C Cavanagh

D Cryle

Chief Cook

R Wilkinson

A Stacey

Second Steward

D Grant

J Tarrant


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Clan Matheson

Left London

2 February

For E Africa

Master

K Morton

Chief Officer

J Allan

Cadet Training Officer

H Jones

Second Officer

C Bagwell

Third Officer

M O’Neill

Cadets

R Mitcheson

P Whittle

S Harris

I Shillito

J Frosty

D Williams

M Stevens

M Ashford

J Sweetman

R Ndala

Radio Officer

A Campbell

Carpenter

A McPherson

Bosun

Khairuzzaamon

Chief Engineer

W Ogg

Second Engineer

A Bloor

Jnr Second Engineer

V Hamilton

Third Engineer

J Dinsdale

Fourth Engineer

R Galbraith

Junior Engineer

J Baines

T Chick

Electrician

R Mulvaney

ERS

A Jabber

Purser/Catering Officer

L White

Asst PCO

J Kirby

Chief Cook

Ramhari


Cadet Ships

Visit the Cadet Training PageCrew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page