1972 - December



Windsor Castle

Left Southampton

1 December

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

8 December

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

15 December

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

22 December

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

29 December

For South Africa

Master

R M Wright

H Dryden

J Catterall

P St Q Beadon

H Charnley

Staff Commander

O Barnsley


C Walgate

K Bennett

W Pritchard

Chief Officer

J Wilcock

W Sutherland

B Bougourd

R Flint

D Funnell

Second Officer

L Morris

C N Isaac

S Gay

R Clarke-Halifax

F Murray

Extra Second Officer

R Bigwood

C Bagwell

M Williamson

R Gebbie

P Crabtree

Third Officer

L Mitchell

R Coleman

P Silver

S Thomas



Fourth Officer



J Bevis



Cadets

I Ross

D Ralph

C Williams

P Drew

A Davidson

R Elsden

R Pawley

D Main

L Martin

D Narey

M O’Neill

Carpenter

D Perry


W Ross

P Bell

H Hale

Bosun

L Walker

J Stewart

T Collett

E Petty

H Gerrard

Snr Master-at-Arms

G Leach


J Corin

M Gleeson

H Clarke

Jnr Master-at-Arms

I Leal


P Brown

J Kitcher

W Bridger

First Radio Officer

R Hough

D Galbraith

J Walker

R McCormick

D Bristow

Second Radio Officer

V Blackwell


H McColl

F Sharp

R Wilson

Third Radio Officer

R Lee-Smith


J Foley

R Diamond

P Taylor

Fourth Radio Officer

A Willis


E Lewis

I Scott

D McLean

Surgeon

N Farnan


D Dunford

M Shapiro

J Latham

Nursing Sister

J Williams


R Hunter

R Raban-Williams

S Johnson

Physiotherapist

C Nowacki





Chief Engineer

S Harron

J Forbes

J Hughes

R Crook

R Somers

First Engineer

D Hill

K Talbot

W Robertson

R Brown

E Edwards

Second Engineer

G Blakey

M Griggs

J McNeil

J Lester

J Mair

Extra Second Engineer

A Cunningham


P Franks

J Cruttwell

B Gillott

Jnr Second Engineer

I Tucker

F Balshaw

W Croston

H Fitzpatrick

J Sewell

M Walton

A Heygate

S Back

J Stoodley

C Hawkins

Snr Third Engineer

J Jarvis


R Hurst

D Cox

D Wilson

Int Third Engineer

P Willis


P Miller

T Norris

M Stevenson

Jnr Third Engineer

R Lippiatt


C Field

J Vetcher

A Howse

Snr Fourth Engineer

J Grieve


F Dyson

R Skee

T Peebles

Int Fourth Engineer

D Davies


P Horkan

J Fisher

H Dowding

Jnr Fourth Engineer

J Shuttleworth


D Hayes

I Hutton

D Tomlinson

Junior Engineer

A Roots

K Winter

N Lindsay

T Maunders

J Slater

A Cantrill

D Elliott

W Braidwood

A Dobbie

G Collins

W Caitens

A Skinner

C Gray

R Missen

J Cook

Engineer Cadets


A Tearl

A Chivers




Chief Frig Engineer

A Keith

P Yuile

J Ringshaw

G McGregor

S Tyrie

Second Frig Engineer

J Emmett


R Alpha

A Shaw

H Grieve

Third Frig Engineer



F McFarlane


B Swift

First Electrician

H Gregson

A Moir

H Windsor

D Thorpe

S McLean

Second Electrician

D Allen

M Ward

M O’Sullivan

G Young

J Finnegan

Third Electrician

J Fernandez


J Morse

J Barnes

L Jepson

Jnr Electrician

R Grant

R Chambers



J Carder


Senior Mechanic

M Kelly

N Cooper

G Ball

D Clark

F Page

E McCall

W Jones

ER Storekeeper


B Alford



F Ward

ER Leading Hand

G Lothian


C Barker

R Cutler

G Pupkis

Chief Purser

A Jenner


O Parry-Williams

D Wickenden

A Hodge

Purser

K Underwood


C Dellar

M Mears

M Hackett

Purser/Catering Officer


R Rex




Purser Catering

W MacMillan


I Beckett

G Waugh

W McGrady

Second Purser

M Fletcher


H Brooks

M Warner

A Charlesworth

Second Purser Catering

W Burgess

C Haysom

A Dumelow

R Ledbury

C Dawkins

W Fleetwood

Third Pursers

T Boskett

J Tickner

D Chance


G Parker

D Stanyer

C Peel


Third Purser Catering

C Murray


P Fealey

M Saffin

J Peck

P Stubbs

C Penny

K Dixon

Junior Pursers

J Winckle

I Pursch

W Howell

G Fraser


G Smith

V de Wet

D Bull

D Chilver

A Donald

P Gourley

S MacDonald

P Button

B Lewis

C Conduit

Junior Purser Catering

P Winstanley



R Cleal


Hostess

M Hamilton



A Marais

M Telford

Children’s Hostess

S Lampkin


C Hodgson

A Ackrill

J Bonner

Chief Barman

L Farrow


P Beech

F Hubbard

L Odell

Storekeeper

A Haymes


S Bain

J Hunt

J Paglia

Linen Steward

I Mears


L Robertson



Head Waiter (1st Class)

W Miller


T McIntosh

S Sullivan

C Gyue

First Tourist Steward

M Bridgeman


C Fielding

R Smith

R Chillery

Head Waiter (Tourist)

R Skevington


D Baker



R Evans

Band Leader

J Skene


T Jones

H Taylor

G Owen

Laundryman

W Cronin


J Sumpton

D Dennis

M Bernier

Chef

H Laight

H Adams

H Grainge

L Creed

D Heard

Baker

J Leslie


C Thornton

A Brohamer

J Wood

Butcher

L Newman


W Mather

A Painter

H Shearman

Shopkeeper

J Meehan


A Pond

J Burton

B Voller


Clan Ranald

Left London

7 December

For Mauritius

Clan Robertson

Left London

15 December

For E Africa

Clan Malcolm

Left Birkenhead

19 December

For Persian Gulf

Clan MacGregor

Left Birkenhead

19 December

For South Africa & Beira

Master

G Beaumont

F King

T Young

I Shearer

Chief Officer

V Swan

P Kemp

P Atkinson

W McFarland

Second Officer

N Precious

T Mercer

D McWilliam

W Rebello

Third Officer

W Furnival

J Forbes-Simpson

C Jackman

S Renfree

Cadets

A Nunn

A Snell

D Newman

D Fardo

P Wafula

M Asher

F Bailey

P Wobbaka

H Mwasigalla

S Milne

J Sweetman

Radio Officer

I Shaw

G MacDonald

J McNeil

A Campbell

Carpenter



E Krause

G Heron

Bosun

L Fakazi

B Zindela

D Banerjee

D Singh

Chief Engineer

A Coutts

T Reay

D Mawby

A Lawson

Second Engineer

A MacKenzie

A Fountain

A Deuskar

D Cadenhead

Jnr Second Engineer

J Logan

J McCormack

D Ndwiga

R Smith

Third Engineer

F McKeegan

S Fitzpatrick

M Dunne

S Moore

Fourth Engineer

C Gant

R Bracegirdle

A John

M Wiggins

Junior Engineer



R Conibeer

R Boyle

P Conifer

Engineer Cadets

D McCulloch

A Kirkpatrick



Chief Frig Engineer

A Hornsey

D Smith



Electrician

V McClymont

S Gallyer

D Rawlinson

A Reid

ERS


E Shange

S Roy

S Roy

Purser/Catering Officer

D Martin

A Robertson

L White

D Shotter

Asst PCO



A Paterson


Chief Cook

W Mhlongo

O Ndledla

Md Ismail

A Mona

Second Steward

V Shabalala

F Sikdsania

Md Yusuf

Sk Shahzadax


Clan MacIntyre

Left Birkenhead

1 December

For E Africa

Clan MacNab

Left London

2 December

For Persian Gulf

Clan Alpine

Left Genoa

3 December

For South Africa & Beira

Clan Matheson

Left Middlesbrough

4 December

For E Africa

Master

T Roberts

G Gann

I Bennet

K Morton

Chief Officer

P Brown

R Robertson

W McCarthy

I McAlpine

Second Officer

A Hodges

S Githinji

I Cuthbertson

D King

Third Officer

S Cobley

R Page

D Wahutu

G Olotu

Cadets

I Warrington

S Curtis

J Graham

M Johnson

H Kessler

R Sisson

D Rae

J Harbord

N Caborn

M Wise

P Mbiriri

C Baker

Radio Officer

T Martel

D Abbey

D Withers

N Ellis

Carpenter

S Gray

A Jones

H Starkie

T Rexstrew

Bosun

M Mia

M Ahamed

S Ghosh


Chief Engineer

L Hollands

I Laing

J Gauld

W Ogg

Second Engineer

D Wilkins

R Rees

B Ackerman

B Sharpe

Jnr Second Engineer

G Spurr

F Jayasinghe

A Kunghalo

G Watson

Third Engineer

T Weir

J Walker

D Cliff

P Jackson

Fourth Engineer

M O’Connell

W MacIntyre

A Chinn

T Richards

Junior Engineer

G Sinclair

D Hatton

R King

W Silva

R Lunn

D Wood

J Kibela

V Walder

Electrician

B Skyner

A McIntee

A Dawson

R Mulvaney

ERS

A Nabi

S Meah

A Chakraborty

R Ali

Purser/Catering Officer

W Gibbs

J Jones

H Bowtell

J Godwin

Chief Cook

A Garfur

M Pradhan

S Joseph

T Ali

Second Steward

B Das

A Ahamed

Alauddin

Md Haniff


Clan Line

Cargo Service

Rotherwick Castle

Left London

21 December

For South Africa & Mauritius

Master

S Grant

Chief Officer

D Innes

Second Officer

I Browne

Cadets

N Bennett

R Whelan

T Chigwada

D Kalua

J Mycock

J Stone

Radio Officer

J Maxwell

Bosun

W Baker

Chief Engineer

R Welch

Second Engineer

H McEwan

Jnr Second Engineer

S Simpson

Third Engineer

B Smith

Fourth Engineer

W Whitten

Junior Engineer

G Zimber

J Sibbald

L Edwards

Electrician

W Lewis

Purser/Catering Officer

W Morris

Chief Cook

A Stacey

Second Steward

P Tanner


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page