1971 - April


Mail Service

Pendennis Castle

Left Southampton

2 April

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

9 April

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

16 April

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

23 April

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

30 April

For South Africa

Master

H Charnley

I Shearer

A Freer

H Dryden

I Bennet

Staff Commander

O Barnsley


C Walgate

J Brackenridge


Chief Officer

P Flatau

J Smith

J Isbester

R Dobie

R Will

Second Officer

B Gates

A Stewart

J Pitman

D Hawker

F Murray

Extra Second Officer

J Smoult

C N Isaac

I Cuthbertson

C Green

A Blackburn

Third Officer


G Paxton

P Collier


J MacMartin

Fourth Officer



A Allan



Cadets

B Midgley

C Stuart

C Watt

N Preston

D Roberts

C Blaise

J Forbes-Simpson

A Van Wijngaarden

J Stewart

P Leaver

G Jenkins

D Fawcitt

N Donaldson

C Loxton

L Martin

Carpenter

D Perry


A Wadmore

F Tizard


Bosun

B Jones

J Seymour

J Perry

L Walker

D Collins

Snr Master-at-Arms

H Hoye


M Gleeson

G Leach


Jnr Master-at-Arms

H Johnson


R Lloyd



First Radio Officer

D Bristow

J Blackwell

W Eckersley

R Hough

M Snell

Second Radio Officer

W McIntosh


R Mercer

R Wilson


Third Radio Officer

J Foley


R Perks

J Turbefield


Fourth Radio Officer

D Abbey


R Bate

I Courtney


Surgeon

J Byles


E Wilson

J Clarke


Nursing Sister

C Millington


C Fisher

P Maltby


Physiotherapist




C Nowacki


Chief Engineer

R Somers

A MacIntyre

R Gemmell

S Harron

J Forbes

First Engineer

W Findlay

P Snadden

E Sartori

D Hill

W Maitland

J Lester

Second Engineer

W Chirnside

D Warren

J Kerr


J Hughes

Extra Second Engineer

H Armstrong


S Rogers

K Challice


Jnr Second Engineer

T Dunlop

M Hughes

J Erskine

J Rockett

F Balshaw

D Burr

D Cox

D Wilson

D Cadenhead

T Mowatt

Snr Third Engineer

J Taylor


F Cundy

J Cowan


Int Third Engineer

W McIntyre


J Cross

J Lawson


Jnr Third Engineer

K Poole


M Leak

C Field


Snr Fourth Engineer

P Willis


R McKay

S Harris


Int Fourth Engineer

F Sansom


D Stevenson

J Davies


Jnr Fourth Engineer

W McCarthy


C Cardwell

K Carnell


Junior Engineer

A Campbell

G McAulay

T Peebles

T Durow

R Lippiatt

R Kingston

P Slade

R Smith

S Black

C Manners

R Frayne

A Radcliffe

D Hayes

J Burden

R Baker

R Tanguay

Engineer Cadets


K Euridge

R Ball



G Wallis

D Williams

N Cureton

Chief Frig Engineer

W Falconer

D Laycock

A Gurd

W Forde

M Thomas

Second Frig Engineer

T Rolfe


A Patterson

J Royle


Third Frig Engineer

C Bremner


D Lines



First Electrician

T Stallard

C Mayes

G Forrester

H Windsor

C Tingley

Second Electrician

A Moir

J Harper

R Webster


D Savage

Third Electrician

M Tose


P Bennett

A Smith

R McNeil


Fourth Electrician




P Hill

A Boswell


Senior Mechanic

W Jones

F Douglas

F Taylor

J Bland

L Gale

M Kelly

A Riley

R Lewis

Plumber




H Martin


ER Storekeeper

A Martin

H James

P Phillips

R Daley

K le Gallais

ER Leading Hand

G Pupkis


G Walcroft

C Benson


Chief Purser

D Wickenden


W Eastmond

J Dimmock


Purser

C Dellar


K Underwood

D Mason


Purser/Catering Officer


R Jones



W Parr

Purser Catering

W McGrady


G McGowan

C Williamson


Second Purser

J McFadyen


A Woodgate

P Shallcross


Second Purser Catering

W MacMillan

J Grafton

R Welland

W Stewart

M McKeogh

P Stogdale

Third Pursers

P Fealey

D Tooze

A Cooper


M Paterson

H Brooks

C Peel

M Hamlin

P Green


Third Purser Catering

P Smedley


R Kennedy

A Melbourne

K Hanson


Junior Pursers

C Penny


S Talbot

A Knudsen

B Boyle

M Saunders

C Murray

J Merry


Junior Purser Catering



T Ellis



Hostess

G Rogan



M Hamilton


Children’s Hostess

C Hutchinson


H Bell

S Lampkin


Chief Barman

J Painter


B Watts

L Farrow


Storekeeper

J Paglia


S Abraham

C Dunn

D James


Linen Steward

I Mears


C Bosman

K Lynch


Head Waiter (1st Class)

C Gyue


K MacKay

W Miller


First Tourist Steward

R Smith


D Merrell

M Bridgeman


Head Waiter (Tourist)

A Walmsley


M Stokes

P McCauley


Band Leader

C Fox


M Seidman

J Skene


Laundryman

M Bernier


W Allen

W Cronin


Chef

C Alves

H Adams

H Grainge

H Laight

A Dawson

Baker

J Wood


N Hailstone

J Leslie


Butcher

I Shearman


R Angell

L Newman


Shopkeeper

B Voller


K Hann

J Meehan


Housekeeper




M McKeogh


Certificates


Master’s Certificates

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

PMG Certificate

Radar Maintenance

Deck and Radio Officers

P I Pitman





W D Salm

T Alder

R H Day

C P Hudson

G Mobbs

P G Wakeling

R K Metcalfe

C Ono

A Oxley


D P Colley

T R Tollervey

I M Scott

R S Wadham


G D Pople

J A Tomlinson




D W Abbey






To Master

To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

Deck  and Radio Officers

A R MacIntyre




A C McCutcheon




R K Metcalfe

P G Wakeling

R H Day

C Bagwell

G D Mobbs

T Alder

S Duckworth

W B Rebello

D P Colley

I M Scott

T R Tollervey

R S Wadham

Promotions


To Hostess

To Third Purser

Pursers

G A Rogan

D G Tooze


1st Class Steam

Endorsement

1st Class Motor

Certificate

1st Class Steam

Certificate

2nd Class Motor

Certificate

2nd Class Steam

Certificate

Engineer Officers

W Chirnside

D Johnson

J Mair

M R Danielson

J Eckford

I Tennant

B Duckles



C Willey



H Arnstrong




To Chief Engineer

To Second Engineer

Engineer Officers

B J Hill

G T Roberts

A K MacKinnon


Clan Graham

Left Genoa

24 April

For South Africa

Clan MacLachlan

Left Birkenhead

28 April

For South Africa & Beira

Clan Ranald

Left Southampton

29 April

For South Africa

Master

A Stacey

C Kelso

A Campbell

Chief Officer

G Bryce

V Cook

M McMillan

Second Officer

A Mellon

J Callow

W Wilson

Third Officer

K Bark

G Potts

C McFadyen

Cadets

G Peatling

W Ouko

A Theunissen

Radio Officer

W Gay

W Hatrick

D Smith

Carpenter

A Kerr

M Smailes

J Matchett

Bosun

M Meah

J Chakraborty

G Tabete

Chief Engineer

H Hall

G McCoard

A Coutts

Second Engineer

R McLean

J Goldsmith

A Bridgwater

Jnr Second Engineer

R Bell

J Banerjee

J Logan

Third Engineer

G Brooks

J Donald

J Linton

Fourth Engineer

J Breslin


B Evans

T Cooke

Junior Engineer

A Kunghalo

M Kane

M Potgeiter

C Jones

A Craig

Engineer Cadets



C Dixon

W Sloan

Chief Frig Engineer



P Yuile

Electrician

A Roberts


V McClymont

ERS

A Raham

A Ganguly

E Zuma

Purser/Catering Officer

W Burt

D Howell

R Hewitt

Chief Cook

S Perura

Peeroo

J Sibiya

Second Steward

A Ahmad

Md Qasim

S Mbanjwa


Clan MacTavish

Left Birkenhead

6 April

For South Africa & Beira

Clan MacLeod

Left Birkenhead

14 April

For India

Clan Robertson

Left Southampton

21 April

For South Africa

Master

T Kendra

F Moss

P Eckford

Chief Officer

J Hancock

P Laurie

T Geesin

Second Officer

J Gregson

A Bhombal

C Burge

Third Officer

M Bedford

R Menon

R Crook

Cadets

G King

I Ward


Radio Officer

A Anderson

J Maxwell

G MacDonald

Trainee Radio Officer



R Flanagan

Carpenter

R Tedford

R Bentham


Bosun

N Jama

Sk Hamizuddin

I Sithole

Chief Engineer

W Gear

H Aimer

B Hill

Second Engineer

C Hawkins

A Baker

I Tennant

Jnr Second Engineer

J Goodrum

D Howell

A Greensides

Third Engineer

P Miller

A Corner

R Dodds

Fourth Engineer

A Clubb

C Duggan

I Cowley

Junior Engineer

D Parnell

A Johnston

K Thibbotumunuwe

S Leech

J Coggins

Engineer Cadets


I Webster

R Rutherford

R Ashley

Chief Frig Engineer



B Logan

Electrician

E Dickson

E Parker

G Young

ERS

Ivfanullah

S Roy

E Shange

Purser/Catering Officer

W Waldron

D Trinick

R Rex

Chief Cook

Enayetullah

Md Madari

Z Hlongwa

Second Steward

Md Islam

S Totalzul

J Luthuli


Argyllshire

Left Genoa

5 April

For South Africa & Beira

Master

E Martyn

Chief Officer

G Charleson

Second Officer

R White

Third Officer

P O’Sullivan

Cadets

A Crofts

Radio Officer

A McLeod

Carpenter

A Murray

Asst Carpenter

M Scorey

Bosun

N Hossain

Chief Engineer

E Edwards

Second Engineer

P Mantle

Jnr Second Engineer

M Hackett

Third Engineer

M O’Meara

Fourth Engineer

J Nichol

Junior Engineer

S Dick

M Khan

Engineer Cadets

C Chapman

M Cain

Chief Frig Engineer

L Ball

Second Frig Engineer

R Crowe

Third Frig Engineer

I MacKrill

Electrician

T Gascoyne

Second Electrician

R Roebuck

ERS

M Elyas

Purser/Catering Officer

T Henshall

Asst PCO

J Ritchie

Chief Cook

A Latif

Second Steward

K Ahmad

General Cargo Service

King Charles

Left London

7 April

For South Africa & Beira

Master

N Wray-Cook

Chief Officer

J Allan

Second Officer

D Kioko

Third Officer

B Richmond

Radio Officer

I Shaw

Carpenter

L Caisley

Bosun

S Ahmad

Chief Engineer

D Jones

Second Engineer

J Kernick

Third Engineer

B Alcock

Fourth Engineer

J Thomlinson

Junior Engineer

A MacCallum

A Abrams

Electrician

J Casey

ERS

M Ali

Purser/Catering Officer

P Akers

Chief Cook

A Gomes

Second Steward

Amiruzzaman

Cargo Service

Richmond Castle

Left Southampton

11 April

For South Africa

Rowallan Castle

Left Southampton

13 April

For South Africa

Rothesay Castle

Left Southampton

15 April

For South Africa

Master

H Landless

P Rose

D Rees

Chief Officer

P McMillan

A Blackler

T Petch

Second Officer

I Dewar

O Peetoom

P Crabtree

Third Officer

J Donaldson

L Mitchell

M Phillips

Radio Officer

J Gray

P Dixon-Carter

R Cullen

Carpenter

R Hill

N Berryman

B Green

Bosun

G Marshall

W Wright

N Robb

Chief Engineer

A Lawson

R Hayton

N Ives

Second Engineer

T Ryan

C Danby

P Steer

Jnr Second Engineer

F Belcher

M Lee

W Ogilvie

Third Engineer

D Brown

H Gourlay

S Robb

Fourth Engineer

E Palethorpe

B Smith

R Dowson


Junior Engineer

M Cole

R Heath

D Carver

D Tomlinson

W Jones

S Roberts

V Farrugia

Engineer Cadets



K Hislop

A Dobbie

Chief Frig Engineer


A Hornsey

A Palmer

Second Frig Engineer

A Shaw



Third Frig Engineer

M O’Connell

G Smith

L McComish


Electrician

W Lewis

C Witts

J Fardon

ERS

T Andrews

G Wan

T Hyde

Purser/Catering Officer

F Gallacher

E Thewless

L Tompkinson

Chief Cook

J Smith

R Noble

I Alderson

Second Steward

W MacLeod

J Porter

P Tanner


Rustenburg Castle

Left Southampton

27 April

For South Africa

Riebeeck Castle

Left Southampton

27 April

For South Africa

Rotherwick Castle

Left Hamburg

29 April

For South Africa

Master

R Lofts

N Upham

G Cochrane

Chief Officer

A Rapkin

J Buttress

H Cameron

Second Officer

B Spiller

P Wakeling

D Reid

Third Officer

T Gunner

S Neale

A Blakely

Radio Officer

P Hammond

D Garbett

R Markland

Carpenter

O Griffiths

A Kinks

R Robson

Bosun

F Rose

V Jordan

W Baker

Chief Engineer

M Smith

W Deacon

R Welch

Second Engineer

A Young

R Pyke

A Nimmo

Jnr Second Engineer

R Jones

J Edmonds

J Harling

Third Engineer

L Harding

M Todd

W Atkinson

Fourth Engineer

J Murphy

E Francis

J Doyle

A Smith

Junior Engineer

A Chinn

I Bruce

R Raw

M Devine

C Christie

A Fountain

R Pakuza

R Skee

Engineer Cadets



K McLarty

Chief Frig Engineer

K Sneddon

C Straton

J Wade

Second Frig Engineer

R Bumstead



Third Frig Engineer

W Edwards



Electrician

J Paton

M O’Sullivan

E Carter

ERS

P Knight

P Lushman

W O’Bree

Purser/Catering Officer

J Foley

W Divers

R Dean

Chief Cook

A Santos

J Hendricks

A Goodall

Second Steward

P Glass

A Pennel

J Robertson


Clan Line


Scottish Shire Line


King Line


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page