1970 - June


Mail Service

S.A. Vaal

Left Southampton

5 June

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

12 June

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

19 June

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

26 June

For South Africa

Master

N M Lloyd

J Smythe

I Shearer

R Shattock

Staff Commander


D Tourell


R Parkin

Chief Officer


J Smith

J Beavan

K Bennett

Second Officer


A McCutcheon

J Simpson

C Pearn

Extra Second Officer


W Ferrier

C N Isaac

C Green

Third Officer


D Thomson

T Alder

M Hunt

Fourth Officer


M Burley


S Pearson

Cadets


G Peatling




P Henson

M Brown

S Holloway

P Cookson

P Allan




Carpenter


D Perry


O Griffiths

Bosun


F Romaniak

T Collett

N Ward

Snr Master-at-Arms


H Hoye


C Cordall

Jnr Master-at-Arms


R Lloyd


J Corin

First Radio Officer


L Whitaker

J Blackwell

W Eckersley

Second Radio Officer


P Heald


R Mercer

Third Radio Officer


J Foley


H Chesters

Fourth Radio Officer


A Brown


M Kirby

Surgeon


J Latham


F Hurdman

Nursing Sister


F Gillies


J Crisp

Chief Engineer


A Mailer

A MacIntyre

E Sartori

First Engineer


W Findlay

P Snadden

D Hill

Second Engineer


G Kennedy

J Cross

J Kerr

Extra Second Engineer


A Garside


D Warren

Jnr Second Engineer


J Scott

D Burr

D Howell

J Rockett

J Cooper

S Rogers

Snr Third Engineer


T Dunlop


J Oakman

Int Third Engineer


M Hughes


D Smithson

Jnr Third Engineer


S Evans


J Berry

Snr Fourth Engineer


J Richardson


D Hopkins

Int Fourth Engineer


K Poole


J Cross

Jnr Fourth Engineer


M Taylor


P Miller

Junior Engineer


F Sansom

K Carnwell


S Harris

S Anderson

C Duggan

S Pollard

T Brown

T Cooke

Engineer Cadets



P Jarvis

A Dent


Chief Frig Engineer


W Falconer

L Block

D Laycock

Second Frig Engineer


T Rolfe



Third Frig Engineer


J Grieve


C Bremner

First Electrician


S McLean

M McDonald

G Forrester

Second Electrician


C Watts

J McVey

B Dickson

Third Electrician


J Harper


P Hawkins

Senior Mechanic


M Parsons


L Gale

ER Storekeeper


A Martin

H James

P Phillips

ER Leading Hand


W Jones


W Farman

Chief Purser


R Reeves


W Eastmond

Purser


R Funnell


G Cartwright

Purser/Catering Officer



R Jones


Purser Catering


I Beckett


R Ledbury

Second Purser


I Fisher


B Blake

Second Purser Catering


M Warner

C Haysom

W MacMillan

Third Pursers


A Woodgate


C Borley

Third Purser Catering


N Burgess


R Kennedy

Junior Pursers


D Tooze


A Skinner

A Knudsen

Junior Purser Catering




J Tickner

Hostess


S Broom



Children’s Hostess


C Hutchinson


H Bell

Chief Barman


J Painter


B Watts

Storekeeper


J F Paglia


C Dunn

Linen Steward


H Turnham


C Bosman

Head Waiter (1st Class)


C Gyue


K MacKay

First Tourist Steward


R Smith


V Mizzi

Head Waiter (Tourist)


J Banks


M Stokes

Band Leader


J Shearer


M Hicks

Laundryman


G Higgins


W Allen

Chef


C Alves

M Martin

B Eastland

Baker


J Wood


N Hailstone

Butcher


H Shearman


R Angell

Shopkeeper


B Voller


K Hann

Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Radar Maintenance

Deck and Radio Officers

B M J Gates



J H Wallbridge

P J Fawcett


N L Smith

R Dixon-Carter

L G Mukomah

J E R Johnson

J MacNeil



To Master

To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

To Radio Officer

To Carpenter

Deck  and Radio Officers

K Morton

C J Abbott

L H A Bainton

P Lightbody

A J Blackler


G H McLaren

D E J Pike

G M Nduto

N L Smith



J Maxwell

R A E Laing


N K White



Promotions


To Chief Engineer

To Second Engineer

Engineer Officers

J O’Donnell

W Deacon


K Flett

A Bridgewater

W Griffiths


1st Class Steam

Certificate

1st Class Motor

Endorsement

2nd Class Motor

Certificate

Engineer Officers

K Flett



R Banerjee



P Jones

S Hussain

R Rees


Clan MacDonald

Left Rotterdam

12 June

For Far East Breakers

Clan MacDougall

Left Birkenhead

16 June

For E Africa

Clan Ramsay

Left Le Havre

19 June

For South Africa

Clan Ranald

Left Birkenhead

20 June

For Mauritius

Clan MacGregor

Left Genoa

20 June

For South Africa & Beira

Master

I Williamson

G Rowland

E Owen

A Mair

G Russ

Chief Officer

G Thomson

H Edwards

J Cowie

M Guy

K Whitting

Second Officer

I Browne

C Marman

V Swan

M Baker

J McLaren

Third Officer

P Masters

F De Gersigny

P Bridle

B Richmond

E Messer

Cadets


B Marks


R Case

C Jackman

J Acton


J Walker-Spicer


Radio Officer

S Heron

A Campbell

C Ritchie

P Hammond

J Paterson

Carpenter

W Lyall

N White


R MacAskill

A O’Donnell

Asst Carpenter


P Cunningham




Bosun

Ashra Fullah

Secuder-Ali

J Shabalala

E Ngobe

H Ahmed

Chief Engineer

A Eastoe

R Innes

J Bunney

W Nicholls

W Duncan

Second Engineer

P Steer

R MacLean

B Hill

A Akkerman

R Huntington

Jnr Second Engineer

A Nimmo

S Simpson

W Buys

R Bell

R N Smith

Third Engineer

A Walker

R Wilson

M Todd

A Milne

S Robb

Jnr Third Engineer

A Thompstone

Z Haque




Fourth Engineer

R Whitbread

R Shaw

J Higgins

C Roberts

G Anderson

Jnr Fourth Engineer


P Elsby




Junior Engineer

D Banks



G Kalsey

A Hodge

C Vallance

C Hutley




H McKeegan



Engineer Cadets


T Clarkson


I Wright


B Cable


M Clarke

R Maunder

Chief Frig Engineer


J Ashlin

R Relph



Third Frig Engineer

G Duffy

A Wilson


M Rees


Electrician

R Dixon

J Evans

O Clipstone

D Livesey

D Graham

Second Electrician


R Ashby



Motassim-Ali

ERS

A Hoisein

Aminullah

R Siziwe

K Gumede

C Millett

Purser/Catering Officer

M Proctor

P Akers

E Gibbs

P Mitchell


Asst PCO




A Ward


Chief Cook

A Gomes

Sk Serazuddin

B Cawula

D Mgcobo

A Costa

Second Steward

A Miruzzaman

Md Israil

B Shabalala

T Khuzwayo

A Sakur


To Purser Catering

To Second Purser

To Second Purser Catering

Pursers

P C Milne


J MacFadyen


W B Fleetwood

N J Nussey

P G Stogdale


Bulk Cargo Service

King Alfred

Left Antwerp

15 June

For Weserport

Master

D Lockhart

Chief Officer

R Todd

Second Officer

R Ward

Third Officer

M Davis

Radio Officer

G Emmett

Bosun

H Jeffrey

Chief Engineer

A Russell

Second Engineer

J Forrest

Jnr Second Engineer

R Kirby

Third Engineer

S Priestley

Fourth Engineer

G Fraser

Junior Engineer

P Davis

A MacCullum

Electrician

A Temple

Second Electrician

J Phelps

Purser/Catering Officer

J Croston

Chief Cook

T Gilling

Cargo Service

Riebeeck Castle

Left Southampton

15 June

For South Africa

Rochester Castle

Left Hamburg

17 June

For South Africa

Rustenburg Castle

Left London

17 June

For Mauritius

Roxburgh Castle

Left Cardiff

26 June

For South Africa

Rothesay Castle

Left London

29 June

For South Africa

Master

N Wray-Cook

W Maltman

R Olden

W Bosanquet

G Cochrane

Chief Officer

F Yeulett

P Brown

J Madge

A Blackler

W McCarthy

Second Officer

J Fairclough

P Fawcett

S Catton

R Webb

C Watson

Third Officer

K Bark

C Watt

G Hannah

K Lemm

C Hanagan

Cadets





J Holgate

Radio Officer

J Maxwell

M Stalker

A Fell

J Cardownie

J MacNeil

Trainee Radio Officer





M O’Dea

Carpenter

R Perryman

B Green

R Robson


N Berryman

Bosun

K Kordt

V Jordan

F Rose

M Lemmon

H Gerrad

Chief Engineer

R Brown

R Hayton

A Brudenell

J O’Donnell

N Ives

Second Engineer

M Burton

I Tennant

J Roddham

R Pyke

J Cruttwell

Jnr Second Engineer

A Silcock

H Pate

M Khan

R McQuillan

E Pirie

Third Engineer

G Cervantes

P Hollingsworth

D Field

G Snow

W Ogilvie

Fourth Engineer

K Wilson

G Pierre-Louis

M Leak

J Williamson


Junior Engineer

R Bolwell

M Malone

A Munro

D Vickers

T Griffin

T Peebles

W Jones

V Stephenson

I Harfield

R Reay

E Cordell




D Nixon

J Way




R Dowson





Engineer Cadets





T Bourke

M Evans

Chief Frig Engineer

A Palmer


C Straton

R Ashcroft

J Dunphy

Third Frig Engineer




J Emmett


Electrician

M Watts

W Lewis

B Leach

T Whittaker

J Fardon

ERS

R Dailey

P Knight

G Purohit

T Andrews

T Hyde

Purser/Catering Officer

J Foley

G Clark

L Thompkinson

A Edwards

W Waldron

Chief Cook

C Jones

I Alderson

A Santos


R Wilkinson

Second Steward

N Hutchings

J Tarrant

A Garrood

D Stannard

P Tanner


Elbe Ore

Left Rotterdam

24 June

For Ymuiden

Master

G Thomson

Chief Officer

J Caley

Second Officer

D Reid

Third Officer

C Hudson

Cadets

R Gribble

Radio Officer

N Shepherd

Carpenter

A Radford

Bosun

A Shakur

Chief Engineer

P Wilkinson

Second Engineer

R Charlesworth

Jnr Second Engineer

J Erskine

Third Engineer

J Chesters

Electrician

D Allen

ERS

A Jalil

Purser/Catering Officer

L Wynne

Chief Cook

A Gomes


Clan Line


King Line


Scottish Tankers


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page