1968 - June


Mail Service

Pendennis Castle

Left Southampton

7 June

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

14 June

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

21 June

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

28 June

For South Africa

Master

R A Cambridge

T Halliday

C Mavitty

R Wright

Staff Commander



R Royan

R Olden

Chief Officer


G Trowsdale

W Pritchard

M Banbury

Second Officer


J Wise

A Parr-Morley

C Brown

Extra Second Officer


E Bremner

I Bell

P Channell

Third Officer


W Wilson

I Carruthers

P Crabtree

Fourth Officer



R Head

M Hunt

Cadets


J Gartside

A Edwards

J Third

P O’Sullivan

J Clegg

N Smith

Carpenter


O Griffiths

H Hale

F Tizard

Bosun


I Barnett

J Perry

W Taylor

Master-at-Arms



H Hoye

R Atkins

R Carson

W Bunting

First Radio Officer


J Blackwell

T Peake

R Hough

Second Radio Officer



W Eckersley

J Walker

Third Radio Officer



J Turbefield

W McIntosh

Fourth Radio Officer



R Maxfield

M Heaton

Surgeon



I Williams

J Clarke

Nursing Sister



M Thompson

M Murphy

Physiotherapist




J Hogg

Chief Engineer


J Fraser

R Crook

E Tuck

First Engineer


R Phillips

W Maitland

J Ward

Second Engineer


P Snadden

J Robinson

S Mason

Extra Second Engineer



D Fraser

H McLeod

Jnr Second Engineer


A Scott

W Croston

D Cox

A MacMaster

J Oakman

D Warren

R Meldrum

R Dawkins

Snr Third Engineer



C Lewis

A McKinnon

Int Third Engineer



P Batey

C King

Jnr Third Engineer



N Kitchen

W Johnson

Snr Fourth Engineer



D Smith

G Burbidge

Jnr Fourth Engineer



R Larbalestier

R Hurst

Junior Engineer


A Williams

J Ingram

J Dinsdale

M Mills

D Andrews

W Long

A Thomson

D Hopkins

T Tooth

R Smith

G Wilkinson

A Rabie

Engineer Cadets


T Peebles



Chief Frig Engineer


L Block

D Laycock

W Falconer

Second Frig Engineer



C Cunningham

D Smith

Third Frig Engineer



R Kibel


First Electrician


C Crowe

G Forrester

H Gregson

Second Electrician


J Robertson

D Robinson

R McNeil

Third Electrician



A Brown

M McAngus

Fourth Electrician




L Forsyth

M Jones

ER Storekeeper


G Barfoot

F Southwell

E Wallace

ER Leading Hand


F Taylor

T Smith

W Davies

H Spicer

C Benson

Senior Mechanic



F Douglas


Plumber




H Martin

Chief Purser



W Eastmond

J Dimmock

Purser



A Connelly

O Parry-Williams

Purser/Catering Officer


R Welland



Purser Catering



D Gilbert

I Beckett

Second Purser



G Cartwright

D MacMillan

Second Purser Catering


P Stogdale

R Ledbury

W MacMillan

Third Purser Catering



W Fleetwood

C Dadson

Asst Pursers



D Howden

A Charlesworth

A Palmer

D Mason

P Ramsey

M Leather

Purser’s Clerks



M Hamlin

A Marais

J Woodbridge

H Brooks

C Baddiley

J Murray

Children’s Hostess



J Nelson

M Ginnety

Chief Barman



P Spanner

L Farrow

Storekeeper



S Abraham

J Glintenkamp

A Rawlings

Linen Steward



C Handley

L Parker

Head Waiter (1st Class)



K MacKay

M Walmsley

First Tourist Steward



D Merrell

S Orchard

Head Waiter (Tourist Class)



H Campbell

J Cammack

Band Leader



M Monger

J Skene

Laundryman



R Humphries

W Cronin

Chef


M Martin

C Alves

H Laight

Baker



N Hailstone

J Leslie

Butcher



H Shearman

L Newman

Shopkeeper



K Hann

W Morgan

Housekeeper




M McKeogh

Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Radar Maintenance

Deck and Radio Officers

D P Cousins

J P Allan

J King

J P Pearce

J W Knights

G D Bowie

M F Kaladeh

J L G Cotton


T M Badelka

R Bigwood


M G Williamson

A Greenhalgh


M C Holtby

N C Ellis



To Master

To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

To Carpenter

Deck  and Radio Officers

G Beaumont


P B Bagley

J P Allan

P D Eilbeck

P A Pears

G R Foulger

A G Hall

T M Badelka

R Bigwood

M Williamson

A Greenhalgh

F Boyland


Promotions


1st Class Motor

Endorsement

1st Class Motor

Certificate

1st Class Steam

Certificate

2nd Class Motor

Certificate

2nd Class Steam

Certificate

Engineer Officers

I Gilg

J Kerr

A Philpott

J Forrest

A Aitken


R Western


T Paterson



To Second Engineer

Engineer Officers

P W Franks


King Charles

Left Liverpool

17 June

For South Africa & Australia

Master

R Harber

Chief Officer

J Allan

Second Officer

J Weston

Third Officer

D Drew

Cadets

M Salim

Radio Officer

M Black

Carpenter

T Williams

Bosun

E Ahmed

Chief Engineer

D Jones

Second Engineer

R Western

Third Engineer

G Watson

Fourth Engineer

M Bolton

Junior Engineer

K O’Toole

C Atkinson

Electrician

G Moon

ERS

Saidullah

Purser/Catering Officer

A Vernolini

Chief Cook

A Wahed

Second Steward

N Hossain


Clan MacLennan

Left London

15 June

For E Africa

Clan MacTaggart

Left Genoa

21 June

For South Africa

Clan Robertson

Left Birkenhead

29 June

For South Africa & Mauritius

Master

E Besley

S Cresswell

A Stacey

Chief Officer

P Howard

R Milne

J Cowie

Second Officer

S Yafai

F Jones

D Morrison

Third Officer

B Fountain

J Merrett

D Lawson

Cadets


J Mukomah

D Reed

Radio Officer

J MacNeil

D Spencer

C MacIndoe

Carpenter

P MacDermott

A Radford

E Quigley

Bosun

J Chakraborty

J Chakraborty

C Tabete

Chief Engineer

H Stuart

D Seath

A Coutts

Second Engineer

D Pelton

J Hughes

C Martin

Jnr Second Engineer

W Ritchie

J Forbes

E Pirie

Third Engineer

T Starkey

D Dawson

L Paddock

Fourth Engineer

K Malseed

J Christie

R Johnson

Junior Engineer

A Weatherburn

L Roger

C Harrison

R Whitton

A Stringer

Engineer Cadets

R Foster


A Ely

Chief Frig Engineer



F Kelly

Electrician


J Donathy

R Webster

ERS

D Biswas

N Dey

W Hlongwana

Purser/Catering Officer

N Proctor

A Larman

R Dean

Chief Cook

M Madani

Peeroo

W Mhlongo

Second Steward

Alauddin

A Hossain

S Bengu


To Assistant Purser

To Second Purser Catering

To Third Purser Catering

Pursers

D W Howden


W Stewart


P J Hoffman

P G Stogdale

C G Dawkins


Cargo Service

Riebeeck Castle

Left Cardiff

17 June

For South Africa

Richmond Castle

Left Rotterdam

19 June

For South Africa

Master

N Upham

R Escolme

Chief Officer

F Yeulett

J Wilcock

Second Officer

P Nind

V Cook

Third Officer

N Dishington

S Duckworth

Radio Officer

D Jacklin

I Bell

Carpenter

M Rudrum

D Johnson

Bosun

A Anderson

R Sibbald

Chief Engineer

B Rice

H Aitken

Second Engineer

K Fielder

J Frame

Jnr Second Engineer

B Cook

L Davidson

Third Engineer

M Carey

D Shute

Fourth Engineer

I Bryon

F Burns

Junior Engineer

J Hagan

J Lawson

D Rizza

F Varley

Engineer Cadets

J Mukisa

D Banks

C Branch

M Malone

Chief Frig Engineer

J Ashlin

P Roberts

Second Frig Engineer

W Watts

R Shirley

Third Frig Engineer

R McKenzie

K Wilkinson

Electrician

G McLennan

L Watson

ERS

B Medway

J Smith

Purser/Catering Officer

K Jesson

D Kinnear

Chief Cook

F Dixon

F Smith

Second Steward

W Barnes

A Copeland


Clan Line


Clan MacLaren

Left Birkenhead

6 June

For South Africa

Clan Graham

Left Rotterdam

14 June

For South Africa & Mauritius

Clan MacGillivray

Left Birkenhead

14 June

For South Africa

Master

S Hagan

T Coats

A Crawford

Chief Officer

T Enevoldson

R Will

R Fullarton

Cadet Training Officer



G Pople

Second Officer

D Hawker

I Dewar

E Martin

Third Officer

B Bigwood

A Munidasa

A Fakira

Cadets

D Jones


B Settatree

C Watt

Radio Officer

P Donegan

W Gay

J Wright

Carpenter

R Tedford

G Radford

C Tiernan

Bosun

A Ali

A Bhowmick

M Afzal

Chief Engineer

E Harvey

H Hall

J Platt

Second Engineer

R French

E Creasey

G Donovan

Jnr Second Engineer

A Wood

R Fountain

A Greensides

Third Engineer

B Williams

D McNally

W Loades

Fourth Engineer

J Matthews

M Hughes

P Greenall

Junior Engineer

J Long

G Usher

G Fraser

D Alexander

P Thomas

Engineer Cadets

A Fountain

S Anderson


G Sims

Electrician

L Maher

R McLeod

D Wring

ERS

Tossoneullah

I Ali

S Biswas

Purser/Catering Officer

A Bannerman

A Allan

R Rex

Chief Cook

J Gomes

B Gomes

S Joseph

Second Steward

M Hanif

S Hingoo

A Khaliq


King Line


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

7 June

For Cadiz, Tarragona, Algiers & Gibraltar

Master

J James

Chief Officer

K Morton

Second Officer

I Cameron

Extra Second Officer

A C McCutcheon

Third Officer

D Grimes

Fourth Officer

L W Roberts

First Radio Officer

S P Harden

Surgeon

M MacNamara

Chief Engineer

D C Fraser

First Engineer

R Brown

Second Engineer

K Talbot

Extra Second Engineer

S Morrison

Jnr Second Engineer

A Standen

Snr Third Engineer

T Luker

Purser

C R Rutt

Cruise Purser

R J Funnell

Purser Catering

I A Beckett

Second Purser Catering

D A Padmore

Hostess

S McGregor

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page