1968 - February



Clan Graham

Left Genoa

2 February

For S & E Africa

Clan MacGowan

Left Liverpool

5 February

For Australia

Clan MacLennan

Left Liverpool

7 February

For E Africa

Clan MacTavish

Left Liverpool

15 February

For S & E Africa

Master

G Owen

W Bosanquet

F Moss

W Freestone

Chief Officer

R Will

P Flatau

P Howard

J Hancock

Second Officer

A Stewart

B King

J Bell

A Ching

Third Officer

S Yafai

B Spiller

A El-Lamy

A Bhombal

Cadets

P O’Sullivan

G Mobbs

T Mercer

S Gitau

M Salim

C Maxwell

Radio Officer

H MacKay

W Latus

M Black

K Atkins

Carpenter

G Radford

W Rodgers

P MacDermot

C MacDonald

Bosun

A Bhowmick

H Rahman

M Afzal

Abdullah

Chief Engineer

H Hall

H Aimer

H Stuart

L Doyle

Second Engineer

E Pickering

J O’Donnell

C Aitken

A Cameron

Jnr Second Engineer

M Lee

B Kelly

W Ritchie

D Madurawala

Third Engineer

D McNally

R Braisby

T Starkey

D Burr

Fourth Engineer

M Hughes

T Barclay

M Goodall

D Mather

Junior Engineer

H McEwan

C Willson

D Scott

J Ridley

L Roger

D Clegg

A Bonitch

Engineer Cadets

J Miller

G Fraser

G Harris

J Tickner

J Mukisa

D Banks

M Blakey

D Patterson

Electrician

R McLeod

D Williamson


J Marshall

ERS

I Ali

M Bhattachersee

S R Biswas

M Ali

Purser Catering Officer

A Allan

S Whittaker

N Proctor

D Gardner

Chief Cook

B Gomes

S Zomax

S Joseph

J D’Costa

Second Steward

S Hingoo

N Huq

A Khaliq

A Hussain

Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

First Class PMG

Certificate

Radar Maintenance

Deck and Radio Officers

S George

P C Howard


L R Morris

F H Murray


J Tyler

W J R Walsh


M C Barrett

N M Butterfield

R P Clarke-Halifax

A J Kilpatrick

R Kirkpatrick

A E Mellon

T E Nixon

M J Waite

J H Wright

R Lyon



I R Bell




To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

Deck  and Radio Officers

T M Johns

G G Mannall

F H Yeulett

I W Fergusson

J Gregson

T W Harris

F H Murray

M W Slayman


M C Barrett

N M Butterfield

R P Clarke-Halifax

A J Kilpatrick

R Kirkpatrick

A E Mellon

T E Nixon

M J Waite

J H Wright

Promotions


1st Class Motor

Endorsement

1st Class Steam

Certificate

Engineer Officers

D Gouldie

J Davies


To Purser Catering Officer

Pursers

H M Hill

Mail Service

Windsor Castle

Left Southampton

2 February

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

9 February

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

16 February

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

23 February

For South Africa

Master

A J Hort

A A Freer

D Sowden

N Lloyd

Staff Commander



R Lofts

R Wilson

Chief Officer



O Barnsley

C Parry

Second Officer



H Jones

P Butler

Extra Second Officer



M Baker

G Holden

Third Officer



R Kirkpatrick

R Clarke-Halifax

Fourth Officer



D Fellowes

P Wakeling

Cadets



N Dishington

J Leonard

Carpenter



P Bell

W Ross

Bosun



W Arnold

L Walker

Master-at-Arms



H Clarke

R Lloyd

C Cordall

A Siney

First Radio Officer



H Liggins

J Eager

Second Radio Officer



H McColl

R McCormick

Third Radio Officer



T McAnerney

W Scobie

Fourth Radio Officer



R Kenyon

M Eskins

Surgeon



I Reekie

J Marshal

Nursing Sister



J Griffiths

A Dunne

Chief Engineer



S Harron

A Mailer

First Engineer



W Robertson

J Gauld

Second Engineer



A Simms

W Deacon

Extra Second Engineer



J Robinson

P Swift

Jnr Second Engineer



T Burden

J Inkersole

B Hargreaves

J Davies

W Griffiths

J Anderson

Snr Third Engineer



T Williams

R Jones

Int Third Engineer



A Waldron

D Goverd

Jnr Third Engineer



S Rogers

I Kennedy

Snr Fourth Engineer



S Smart

J Jarvis

Jnr Fourth Engineer



R Wymer

J Sewell

Junior Engineer



J Taylor

K Andrews

T Norris

C Heard

K Malseed

J O’Driscoll

R Tudberry

Chief Frig Engineer



J Ringshaw

G McGregor

Second Frig Engineer



P Scott

P Irving

Third Frig Engineer



D Urquhart


First Electrician



T Stallard

D Thorpe

Second Electrician



J Lawlor

B Dickson

Third Electrician



D Quinn

J Lynch

Fourth Electrician




A Cowley

C Griffiths

ER Storekeeper



P Phillips

C Pyne

ER Leading Hand



B Atkinson

J Reid

Chief Purser



R Reeves

A Hodge

Purser



R Wynter

B James

Purser Catering



W McGrady

G Waugh

Second Purser



R Funnell

C Dellar

Second Purser Catering



R Bowen

G McGowan

Asst Pursers



A Holmes

I Fisher

B Reynolds

C Brown

Purser’s Clerks



S Clark

I Dowden

C Elliott

R Warren

J Merry

P Clark

K Hanson

Jnr Purser Catering



P Hoffman


Children’s Hostess



J Bonner

A Ackrill

Chief Barman



L Odell

F Hubbard

Storekeeper



S Bain

M Gunner

Linen Steward



C Bosman

B Ross

Head Waiter (1st Class)



R Skevington

S Sullivan

First Tourist Steward



A Secker

S Orchard

Head Waiter (Tourist Class)



T McIntosh


Band Leader



T Jones

J Cray

Laundryman



J Sumpton

J Beavis

Chef



H Grainge

L Creed

Baker



S Thomas

J Wood

Butcher



R Martin

A Painter

Shopkeeper



S Lewin

S Loveland


King Alexander

Left Liverpool

27 February

For Ceylon & India

Master

T Aitchison

Chief Officer

P MacArthur

Second Officer

N Broggio

Third Officer

W Runcie

Radio Officer

G Gascoyne

Carpenter

R Hall

Bosun

D Collins

Chief Engineer

J Mawhinney

Second Engineer

L Murray

Jnr Second Engineer

G Ravi

Third Engineer

J Doey

Fourth Engineer

R Gardner

Junior Engineer

J Harris

G Mooney

Electrician

J Morris

Purser Catering Officer

D Trinick

Chief Cook

T Barton

Second Steward

R Berry


Union-Castle Line

Cargo Service

Rotherwick Castle

Left London

1 February

For S & E Africa

Master

G Matthews

Chief Officer

E Talbot

Second Officer

R Day

Third Officer

B Hannant

Radio Officer

G MacDonald

Carpenter

S Gray

Bosun

E Petty

Chief Engineer

P Nicholls

Second Engineer

E Lamb

Jnr Second Engineer

J Farnaby

Third Engineer

J Gardner

Fourth Engineer

R McQuillan

Junior Engineer

P Hollingsworth

L Tozer

Engineer Cadets

C Branch

D Stevenson

Chief Frig Engineer

J Wade

Electrician

G Woodbridge

ERS

V Morgan

Purser Catering Officer

E Andrews

Chief Cook

J Oliver

Second Steward

P Reynolds


Clan Line


Clan MacGillivray

Left Liverpool

1 February

For S & E Africa

Clan MacTaggart

Left London

17 February

For E Africa

Clan Ramsay

Left Genoa

19 February

For S & E Africa

Clan MacDonald

Left Liverpool

21 February

For Australia

Master

A Crawford

S Cresswell

G Craig

D MacMillan

Chief Officer

R Fullarton

H Edwards

A Graham

I Currie

Second Officer

E Martin

F Jones

P Austin

D Pope

Third Officer

A Hall

J Merrett

G McLaren

S Gledhill

Cadets

N Smith

J Akvoyo

J Mukomah

R Stuart

M Burley

R Chaplin

Radio Officer

M Webb

D Spencer

W Gay

J Spanner

Carpenter

C Tiernan

M McKinney

D MacNeil

G Murray

Asst Carpenter




R Bentham

Bosun

J Chakraborty

J Chakraborty

D Kweyama

N Sarkar

Chief Engineer

J Platt

D Seath

A Bissett

R Innes

Second Engineer

J Mair

J Hughes

J Halliday

A H Eastoe

Jnr Second Engineer

A Greensides

J Forbes

E Conn

R Murray

Third Engineer

J Owen

D Dawson

K McNaught

B Cooper

Jnr Third Engineer




J Hooper

Fourth Engineer

N Zepka

J Christie


J Arnott

Jnr Fourth Engineer




P Jones

Junior Engineer

P Greenall

A Thabet

C Harrison

I McLoughan

D Wilkins

A McNeill

T Weir

Engineer Cadets

A Sculthorpe

T Lovell

G Sims

C Branch

R Whitten

G Sneddon

D Maggs


Chief Frig Engineer



H Adams

R Barnett

Second Frig Engineer




D Avery

Third Frig Engineer




P Ingall

Electrician

D Wring

J Donathy

D Roberts

W Campbell

Second Electrician




M Gunn

ERS

D Biswas

N Dey

S Gavu

A Das

Purser Catering Officer

R Rex

A Larman

H Cryer

P Wood

Asst PCO



G Hughes


Chief Cook

M Madahi

Peeroo

M Mkize

A Manaf

Second Steward

Alauddin

A Hossain

A Zungu

Panchoo


Sarah Bowater

Left Glasgow

17 February

For Cornerbrook

Master

G Gann

Chief Officer

O Grant

Second Officer

B Micklam

Third Officer

F Hugo

Cadets

R Sawczyn

Radio Officer

J Hubbard

Carpenter

D Tinsley

Bosun

I Barnett

Chief Engineer

R Blair

Second Engineer

R McCulloch

Jnr Second Engineer

J Edmonds

Fourth Engineer

D Smithson

Junior Engineer

D O’Connell

A Baxter

ERS

A Revie

Purser Catering Officer

O Kelly

Chief Cook

J Mills

Second Steward

J Miller


Clan MacNab

Left Rotterdam

24 February

For South Africa & Mauritius

Clan MacInnes

Left Liverpool

27 February

For South Africa & Mauritius

Clan Robertson

Left Hamburg

28 February

For South Africa

Master

T Kendra

G Spiller

J Browne

Chief Officer

R Cawdery

P Laurie

A Cruikshank

Second Officer

P Lightbody

R Lyall

S Stokes

Third Officer

J Wright

R Belcourt

G Jackson

Cadets

A Varley

J Peake


A Mauger

Radio Officer

D McNeil

D McLaren

C McIndoe

Carpenter

R Peacock

A Radford

E Quigley

Bosun

A Chakraborty

P Biswas

B Mnyandu

Chief Engineer

A Kenny

W Whyte

A Coutts

Second Engineer

D Johnson

G Andrews

C Martin

Jnr Second Engineer

F Mackie

C Godfrey

E Pirie

Third Engineer

D Dalton

J Banks

P Cook

Fourth Engineer

P Bullock

T Castle

T Brown

Junior Engineer

W Adams

W Craig

G Vipond

D Olivant

A Bridgewater

Engineer Cadets

S Dick

C Cardwell

I Lapsley

B Hobbs

M Malone

Chief Frig Engineer



J Scott

Electrician

T Ludlow

A Morris

R Webster

ERS

M Gomes

M Menon

W Hlongwana

Purser Catering Officer

J Nevin

J MacInnes

R Hewitt

Asst PCO


P Akers


Chief Cook

D Myers

M Naik

W Mhlongo

Second Steward

A Allam

H Tewari

E Bengu


King Line


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page