1967 - August


Mail Service

Edinburgh Castle

Left Southampton

4 August

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

11 August

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

18 August

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

25 August

For South Africa

Master

W S Byles

N M Lloyd

R Wright

R Shattock

Staff Commander



A Sillars


Chief Officer



J Brackenridge

A MacIntyre

Second Officer



F Yeulett

J Madge

Extra Second Officer



F Whitley

V Swan

Third Officer



A Hall

P Lawrence

Fourth Officer



R Bigwood


Cadets







P Masters

W Salm

M Worth

A Binder

Carpenter



A Wadmore

T Buckland

Bosun



B Jones

A Weaver

Master-at-Arms



R Rogers

R Baldock


First Radio Officer



P Williams

P Goddard

Second Radio Officer



L Whitaker


Third Radio Officer



A Blake


Fourth Radio Officer



M Eskins


Surgeon



J Latham


Nursing Sister



Miss P F Gillies


Chief Engineer



A Forster

R Gemmell

First Engineer



E Sartori

P Marett

Second Engineer



I Laing

R Hooker

Int Second Engineer



J Ward


Jnr Second Engineer



S Simpson

K Challice

A Stewart

J Crutwell

A Rose


Snr Third Engineer



J Campbell


Int Third Engineer



J Stoodley


Jnr Third Engineer



W Soulsby


Snr Fourth Engineer



J McGurdy

A Pretorius

Jnr Fourth Engineer



F Marriott


Junior Engineer



I Regan

D Irving

M Hughes

R Hinchcliffe

Engineer Cadets




A Craig

R Kinder

Chief Frig Engineer



A Gurd

E Tulip

Second Frig Engineer



J Morris


Third Frig Engineer



R Delmar


First Electrician



G Forrester

R McNeil

Second Electrician



R Niblock

R Hughes

Third Electrician



A Wilson


Fourth Electrician



A Kenyon


ER Storekeeper



A Martin

F Robinson

ER Leading Hand



W H Farnan


Chief Purser



D Wickenden


Purser



D Smith


Purser/Catering Officer




R Welland

Purser Catering



W McGrady


Second Purser



D King


Second Purser Catering



C Williamson

A Quarrie

Third Purser Catering



C Dadson


Asst Pursers



A Doidge

T Justad


Purser’s Clerks



S Hamlyn

Miss I Govett

Miss D Coleman


Jnr Purser Catering



A Charlesworth


Hostess



Miss J Paynter


Children’s Hostess



Miss C Hutchinson


Chief Barman



B Watts


Storekeeper



J F Paglia


Linen Steward



H Turnham


Head Waiter (1st Class)



C Gyue


First Tourist Steward



R Smith


Head Waiter (Tourist Class)



M Ticehurst



Band Leader



C Riley


Laundryman



G Higgins


Chef



D Heard

A Dawson

Baker



C Thornton


Butcher



S Grove


Shopkeeper



B Voller

G Addis


Certificates


First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

G C C Adam

T S Ammari

A Ching

G R Foulger

J Gregson

A G Hall

R E Lamb


K R Bateman

T P Hazelton



M S Mohammed

I Peel




To Master

To Staff Commander

To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

To Carpenter

Deck  and Radio Officers

A G Allson

I A W Williamson


R P Royan



P A Laurie

D B C Morris


P P Channell

P H Dathan

E Martin

W G Ferrier



D G Drew

G Shute


Promotions


To Chief Engineer

To Second Engineer

Engineer Officers

A D R Brudenell

V Stoodley


1st Class Motor

Endorsement

1st Class Steam

Endorsement

1st Class Motor

Certificate

1st Class Steam

Certificate

2nd Class Steam

Certificate

Engineer Officers

R A Phillips


E H Lamb


J Mair


C Godfrey

A Rogers

V Stoodley



To Third Purser Catering

To Purser/Catering Officer

Pursers

W G Burgess


F Gallagher

J Simmonds

U-C Cargo Service

Riebeeck Castle

Left Rotterdam

12 August

For South Africa

Richmond Castle

Left Liverpool

14 August

For South Africa

Master

W Keith

E Everitt

Chief Officer

R Dobie

S Cazalet

Second Officer

R Stephens

D Hawker

Third Officer

D Reid

R Murray

Radio Officer

M Mercer

H Chesters

Carpenter

W Butler

R McMurtry

Bosun

F Desmond

R Gray

Chief Engineer

T Drysdale

J Mawhinney

Second Engineer

D Johnson

G Herd

Jnr Second Engineer

J Eckford

W Taylor

Third Engineer

B Layzell

A Greyling

Fourth Engineer

D Lakes

P Santamera

Junior Engineer

R Shields

G Anderson

A Bridgwater

S Evans

Engineer Cadets


T Peebles

Chief Frig Engineer

J Ashlin

D Smith

Second Frig Engineer

A Hornsey

T Barclay

Third Frig Engineer

A Fish

P Brunton

Electrician

T Cadman

A Rutherford

ER Storekeeper


W Nelson

Purser/Catering Officer

P Williams

P Wood


Clan Robertson

Left London

1 August

For S & E Africa

Clan MacIver

Left London

2 August

For E Africa

Clan MacDonald

Left Liverpool

5 August

For Australia

Master

J Browne

A Stacey

D MacMillan

Chief Officer

A Cruikshank

L Bainton

T Aitchison

Second Officer

I McKendrick

D Funnell

D Johnson

Third Officer

T Richardson

I Peel

G Bowie

Cadets

O Thomas

J Third

A Holmes

G Laycock

C Robinson


Radio Officer

P Hammond

P Entwisle

G Gascoyne

Carpenter

E Quigley

F Ovenstone

G Murray

Asst Carpenter



J Carson

Bosun

Habib Rahman

Chand Khan

N L Sarkar

Chief Engineer

A Coutts

W Fleming

R Innes

Second Engineer

C Martin

W Chirnside

P Jamieson

Jnr Second Engineer

A Scott

B Liebenberg

I Gilg

Third Engineer

E Pirie

D Ross

K Illsley

Jnr Third Engineer



D Dalton

Fourth Engineer

J Caitens

P Jensen

J Hooper

Jnr Fourth Engineer



R Wall

Junior Engineer

D Hudson



J Paterson

R Melling


P Jones

A McNeil

D Smith

Engineer Cadets

B Hobbs

M Malone


J McMinn

S Pollard

J Vetcher


Chief Frig Engineer

J Scott


W Hutchinson

Second Frig Engineer



P Wickes

Third Frig Engineer



D Avery

Electrician

R Webster

W Clough

W Campbell

Second Electrician



M Gunn

ERS

W Hlongwana

Sonaulla

A C Das

Purser/Catering Officer

R Hewitt

W Black

R Duffy

Asst PCO

B Trubody




Clan Graham

Left Liverpool

23 August

For E Africa

Clan MacLaren

Left Liverpool

23 August

For India & Pakistan

Clan MacLennan

Left London

29 August

For E Africa

Clan Menzies

Left London

31 August

For S Africa & Mauritius

Master

G Owen

S Hagen

F Moss

A Mair

Chief Officer

R Will

J Conacher

A Melia

K Purnell

Cadet Training Officer




M Gardner

Second Officer

A Stewart

D Innes

P Dathan

A Blackler

Third Officer

S Yafai

J Fairclough

A Ellamy

J Pearce

Cadets

P O’Sullivan

L d’Espagnac










J Mukomah










B Settatree

R Crook

M Phillips

R Wadham

P Henson

P Green

A Blakely

R Dawson

M Negus

B Richmond

Radio Officer

H MacKay

J Foley


J MacNeil

Carpenter

G Radford

H Thomas

R Tedford

L Springthorpe

Bosun

N Das

L Meah

T Hossain

A Ghafur

Chief Engineer

H Hall

E Harvey

W McClunie

J Sullivan

Second Engineer

D Mawby

I Duncan

C Aitken

D Yool

Jnr Second Engineer

A Pinkerton

J Erskine

J Webster

S Fonseca

Third Engineer

M Lee

D Williams

P Batey

T Kirk

Fourth Engineer

D Lee

E Vermeulan

B Parker

I Tait

Junior Engineer

M McEwen

C Willson

P Marshall

B Moyse

J Ridley

R Tudberry

P Gates

R Duffy

Engineer Cadets

J Miller

G Fraser

L Harding

A Fountain

S Anderson


J Mnkisa

D Banks

D Mace


Electrician

A Gilmour

D Horn


A Davies

ERS

S Roy

Rockmanullah

S Mitra

H Das

Purser/Catering Officer

A Allan

A Bannerman

D Kinnear

B Turner


Clan MacIntosh

Left Genoa

10 August

For S & E Africa

Clan MacIndoe

Left London

17 August

For S & E Africa

Clan Ramsay

Left Rotterdam

17 August

For South Africa

Clan Farquharson

Left Naples

17 August

For Ceylon

Master

C Lorains

T Coats

G Craig

D Cornwell

Chief Officer

T Young

W Maltman

A Graham

P MacNiven

Second Officer

V Cook

R Slack

P Austin

T Wilson

Third Officer

S Kanjilal

T Harris

M Kalalden

R Silverwood

Cadets

C Hindley


C Gibson

A Edwards

M Tonkin


R Chaplin

J Arlow

Radio Officer

G MacDonald

N Birnie

W Gay

F Fawcett

Carpenter

G Cowley

A Kerr

D MacNeil

G Murray

Bosun

B Roy

S Chakraborty

D J Kweyama

Lucas Tessra

Chief Engineer

J Duncan

G McGarrity

A Bissett

N Ives

Second Engineer

I Dalton

J Gray

J Halliday

F Fawcus

Jnr Second Engineer

J Banerjee

A Greensides

D Palmer

D Howell

Third Engineer

R Young

J Searle

E Conn

R Smith

Fourth Engineer

K Winhall

J Pitman

R Millwood

M Bolton

Junior Engineer

A Williams

W Atkinson

R Johnson

K Gardner

G Senekal


N Shah

G Falconer

Engineer Cadets


L Hibberd

J Sutherland

D Maggs

G Sneddon

C Roberts


Chief Frig Engineer



H Adams


Electrician

M Berridge

D Ferguson

E Daly

A Reid

ERS

B L Ganguly

S N Roy

M Mpili

A Bhattacharjee

Purser/Catering Officer

G James

J Kennedy

E Gibbs

J Jones

Asst PCO



G Hughes



Clan Line


King Charles

Left Manchester

4 August

For Australia

King George

Left London

25 August

For Australia

Master

I Bennett

J Catterall

Chief Officer

M Guy

J Cowie

Second Officer

S Stokes

K Reid

Third Officer

M Munidasa

W Rebello

Cadets

J Ikoluot


Radio Officer

B Twiddy

T Willis

Carpenter

D Drew

B Love

Bosun

Moh’d Essack

K Chowdhury

Chief Engineer

S Burnett

R Ferguson

Second Engineer

W Purdon

J Foulis

Third Engineer

B Davies

J Cassar

Fourth Engineer

G Cervantes

D McLean

Junior Engineer

R Ingram

C Lillig

R Jones

M Poulton

Electrician

F Gilmore

T Robson

ERS

A W Akomil

R Bannerjee

Purser/Catering Officer

W Gibbs

W Burt


Argyllshire

Left Liverpool

19 August

For S & E Africa

Master

A Palethorpe-May

Chief Officer

S Grant

Second Officer

J Wise

Third Officer

P Hobson

Cadets

N Martin

Radio Officer

A MacLeod

Carpenter

D Strachan

Bosun

S C Dey

Chief Engineer

H Busher

Second Engineer

A Clydesdale

Jnr Second Engineer

N Clark

Third Engineer

A Silcock

Fourth Engineer

G Warrington

Junior Engineer

R Andrews

D Clegg

Engineer Cadets

J Pattison

R Fairlie

Chief Frig Engineer

L Ball

Second Frig Engineer

H Deyzell

Electrician

G Freeman

Second Electrician

A Bennett

ERS

B Chakraborty

Purser/Catering Officer

T Henshall


Hector Hawk

Left Rotterdam

23 August

For Venezuela

Master

G Thomson

Chief Officer

J Isbester

Second Officer

A Dick

Third Officer

K Makfari

Cadets

R Jebb

E Messer

Radio Officer

M Holtby

Chief Engineer

L Hollands

Second Engineer

R Heaney

Jnr Second Engineer

T Shanahan

Third Engineer

D Keith

Fourth Engineer

B Heath

Junior Engineer

D Swainson

K Hastie

Electrician

R Kelley

ERS

S Shing

Purser/Catering Officer

C Keng

Asst PCO

Yu Heung


Elbe Ore

Left Rotterdam

31 August

For Tuberao

Master

G Russ

Chief Officer

W Codrington

Second Officer

T Petch

Third Officer

E Drylie

Cadets

A Slater

Radio Officer

D King

Carpenter

C Tiernan

Bosun

E Ahmed

Chief Engineer

P Wilkinson

Second Engineer

J Smillie

Jnr Second Engineer

J Whitehead

Third Engineer

W Mathieson

Electrician

G Watt

ERS

N Ali

Purser/Catering Officer

R Bowtell

Asst PCO

A Edwards


Scottish Shire Line


King Line


Scottish Tankers


Hector Whaling


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page