1967 - February


Mail Service

Pendennis Castle

Left Southampton

3 February

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

10 February

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

17 February

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

24 February

For South Africa

Master

R A Cambridge

D L’Estrange

J Smythe

A Hort

Staff Commander



P Eckford

R Miller

Chief Officer



E Paul

W Dean

Second Officer



D Haynes

B Bougourd

Extra Second Officer



P Le Caer

J Kemp

Third Officer



D Hawker

D Pike

Fourth Officer



N Butterfield

R Clarke-Halifax

Cadets



A Fussell

A Foggo

Carpenter



H Hale

F Tizard

Bosun



E Wheeler

W Taylor

Master-at-Arms



C Wroe

R Lloyd

R Carson

A Siney

First Radio Officer



G Kilmister

R Hough

Second Radio Officer



R Beech

J Walker

Third Radio Officer



W McIntosh

D White

Fourth Radio Officer



J Turbefield

R Wilson

Surgeon



I Reekie

J Clarke

Nursing Sister



Miss P Sargent

Miss A Mead

Physiotherapist




J Hogg

Chief Engineer



R Crook

E Tuck

First Engineer



W Findlay

J Murphy

Second Engineer



D Gouldie

S Mason

Int Second Engineer



P Swift

E Perry

Jnr Second Engineer



G Blakey

D Fraser

V Hamilton

C Murcott

T Young

J Anderson

Snr Third Engineer



D Hunt

C Lewis

Int Third Engineer



K Amor

H Armstrong

Jnr Third Engineer



B Maynard

J Carruthers

Snr Fourth Engineer



J Heard

P Wood

Jnr Fourth Engineer



P Jacks

J Dryden

Junior Engineer



J Lutton

H Knott





B Williams

W Curry

J Cowan

J Sewell

T Hampson

B McClure

Chief Frig Engineer



D Laycock

W Forde

Second Frig Engineer



W Trevett

J Morris

Third Frig Engineer



J Goodrum


First Electrician



B Hamilton

J Cunningham

Second Electrician



W Pearce

T Philps

Third Electrician



J Penston

D Robinson

Fourth Electrician




K Wylie

L Watson

ER Storekeeper



K Pearson

E Wallace

ER Leading Hand



H Spicer

C Benson

Chief Purser



D Wickenden

J Dimmock

Purser



A Connelly

O Parry-Williams

Purser Catering



G McGowan

H Beckett

Second Purser



J McFadyen

R Funnell

Second Purser Catering



D Padmore


R Ledbury

G Cary

Third Purser Catering



M Wicksteed


Asst Pursers



M Jones

A Doidge


D Mason

J Sparling

J Hughes

Purser’s Clerks



Miss A Palmer

Miss S Brown



P Archer

M Lukas

Miss P Fellows

Miss Litchfield

Jnr Purser Catering



N Nussey

P Hoffman

Hostess



Miss C Cordwell-Green

Miss M Hamilton

Children’s Hostess



Miss J Nevard

Miss G Rees

Chief Barman



F Nicholas

L Farrow

Storekeeper



J Glintenkamp

A Rawlings

Linen Steward



C Handley

L Parker

Head Waiter (1st Class)



K MacKay

W Miller

First Tourist Steward



L Jenner

C Lawrence

Head Waiter (Tourist Class)



C Roche

W Eady

Band Leader



D Pearce

J Skene

Laundryman



W Cronin

R Humphries

Chef



C Alves

H Laight

Baker



J Leslie

J Wood

Butcher



L Nicholson

H Shearman

Shopkeeper



K Hann

R Randall

W Morgans

J Meehan

Housekeeper




Miss M McKeogh


Clan Grant

Left London

2 February

For S & E Africa

Clan MacIlwraith

Left Liverpool

7 February

For E Africa

Clan Robertson

Left Hull

9 February

For South Africa

Clan Ranald

Left Liverpool

14 February

For S & E Africa

Master

H Walden

P Rewell

J Browne

H Dryden

Chief Officer

C Gowans

F King

A Cruikshank

T Parsons

Second Officer

L Roy

J King

I McKendrick

J Mason

Third Officer

D Pope

C Burge

D Fyfe

R Hanks

Cadets

C Hudson


T Mercer

J Ndesserua

G Mobbs

M Davis

J Megginson

A Binder

Radio Officer

D Norris

E Kelly

W Latus

G Martyn

Carpenter

W Hughes

A Minton

C Tiernan

A May

Bosun


Sk. Hamizuddin

J Kweyama

H Kuzwayo

Chief Engineer

A Kenny

J Sherriff

A Bissett

T Reay

Second Engineer

W Newton

R Snell

H McLeod

S Robson

Jnr Second Engineer

J Brown


A Gowans

L Atkinson

F Thomas

Third Engineer

A McKeown

H Townshead

R Ward

W Mathieson

Fourth Engineer

C Beadell

D Winwood

W Lewis

J Nicholson

Junior Engineer

A Walker

B Allen

N Bramley

J Garrigan

W Tonge


K Newbegin


Engineer Cadets



D Hudson

J Mukisa


Chief Frig Engineer



D McCormack

P Yuile

Electrician

R Williams

D Tucker

G Watt

R Turriff

ERS


S Biswas

S Gavu

E Shange

Purser/Catering Officer

G Peachey

D Duff

J Gray

W Parr

Asst PCO



B Trubody


Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

D R Cox



P P Channell

A G Dick

J N C Grieves

T W Harris

M R Warner


C N Isaac

S H Gledhill

D E J Pike


To Master

To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

To Fourth Officer

Deck  and Radio Officers

N F Wray-Cook



G J Oakley



J S Howatt

C R Pearn

V H Swan

S F Williams

A Rapkin (Extra)


G D Bowie

C N Isaac


S H Gledhill

D E J Pike


Promotions


To Second Engineer

Engineer Officers

J E Anderson

R Charlesworth

M MacKenzie

J Oakman


1st Class Steam

Endorsement

1st Class Motor

Certificate

1st Class Steam

Certificate

2nd Class Motor

Certificate

2nd Class Steam

Certificate

Engineer Officers

R Sidebottom


W Ritchie


E T H Perry


R Charlesworh

R Hollingsworth

D L Fraser



To Chief Purser

To Chief Catering Officer

To Second Purser

To Second Catering Officer

To Third Catering Officer

To Assistant Purser

To Purser/Catering Officer

Pursers

A J Hodge


J W Hall


J McFadyen


R A Welland


W B Fleetwood


M J Jones

B Reynolds

D Fletcher-Croucher

D Pontin

Intermediate Service

East Africa via Suez

Rhodesia Castle

Left London

11 February

For Durban

Master

R Pape

Chief Officer

R Royan

Second Officer

J Trickett

Extra Second Officer

J Inniss

Third Officer

S Ivey

Fourth Officer

W Ferrier

Carpenter

D Bates

Bosun

F Rose

Master-at-Arms

H Clarke

W Bunting

First Radio Officer

S Harden

Second Radio Officer

R Mercer

Third Radio Officer

L Gough

Surgeon

R Willoughby

Nursing Sister

Miss C Richards

Chief Engineer

F Benham

Second Engineer

J Kerr

Int Second Engineer

I Gilg

Jnr Second Engineer

D Pelton

A Ritchie

Snr Third Engineer

A Silcock

Int Third Engineer

I Cooper

Jnr Third Engineer

L Hopkins

Snr Fourth Engineer

D Morgan

Jnr Fourth Engineer

T Dunlop

Junior Engineers

J McGurdy

C Saunders

D Smith

P Marriott

D Field

First Electrician

C Crowe

Second Electrician

J Lawlor

ER Storekeeper

E Philpott

ER Leading Hand

A Jarman

Purser

M Mears

D King

Chief Catering Officer

G Wigg

Asst Pursers

Miss S Lomax

A Holmes

C Thomas

Second Catering Officer

J Baynes-Reid

Purser’s Clerks

H Hunt

B Sellick

Children’s Hostess

Miss J Bonner

Chief Barman

F Keen

Storekeeper

E Durrant

Linen Steward

B Fitchett

First Steward

B Beatham

Head Waiters

D Barke

Laundryman

W Allen

Chef

A Culling

Baker and Confectioner

A Woodward

Butcher

O Williams

Shopkeeper

E Hodges

U-C Cargo Service

Roxburgh Castle

Left London

6 February

For E Africa

Kinnaird Castle

Left Liverpool

9 February

For S Africa & Mauritius

Riebeeck Castle

Left Tyne

16 February

For South Africa

Master

A Stacey

D Griffiths

W Keith

Chief Officer

C Thomson

I Williamson

R Dobie

Cadet Training Officer


R Flint


Second Officer

D Brunskill

P Laurie

P MacMillan

Third Officer

J Knights

I Berry

D Reid

Cadets


P Silver

J Barton

M Burley

A Davidson

K MacLeod

R Stuart

R Thomas

G Thomson

T Tye

A Harding


Radio Officer

D Laing

G Emmett

M Mercer

Carpenter

C Ayers

D MacPhail

C Butler

Bosun

F Tarrant

A Tabeta

R Sibbald

Chief Engineer

B Rice

A McLean

R Welch

Second Engineer

C Danby

F Rae

G Kennedy

Jnr Second Engineer

R Jones

C Johnston

B Williams

Third Engineer

A Bloor

M Ritchie

T Ryan

Fourth Engineer

F Petit

J Christie

W Loades

Junior Engineer

J Van Altena

H Jones

T Norris

T Seymour

W Lyall

P Ferrigan

Chief Frig Engineer

M O’Nions


J Ashlin

Second Frig Engineer

F Lewis


D Smith

Third Frig Engineer

M Cummings


G McKay

Electrician

D Bridson

G Moon

M Boyland

Jnr Electrician

C Burns


B Skyner

ER Storekeeper

C Kelly

F Mzobe

W Gardner

Purser/Catering Officer

J Crostan

K McGinty

P Williams

Asst PCO


A Kerley



Clan MacTaggart

Left London

16 February

For S & E Africa

Clan Finlay

Left Liverpool

18 February

For India & Pakistan

Clan MacDougall

Left Swansea

21 February

For South Africa

Clan MacNab

Left Liverpool

22 February

For S & E Africa

Clan Forbes

Left London

24 February

For E & S Africa

Master

S Cresswell

F Bonney

M Ure

T Kendra

F Turton

Chief Officer

P Kemp

E Harvey

H Edwards

T Hunter

R Patterson

Second Officer

R Mennell

S Seneviratne

J Howell

P Lightbody

N Combes

Third Officer

G Jackson

R Belcourt

D Walker

P Pears

R Metcalfe

Cadets

J Craig

L d’Espagnac

J Clegg

J Ikoluot

A Edwards

A Oxley

P Farmer

G Paxton


Radio Officer

M Bentley

C Ritchie

C Pratt

D McNeil

H Guthrie

Carpenter

T O’Leary

A Johnston

R Leany

H McCourt

J Clarke

Asst Carpenter



D Drew



Bosun

S C Ghosh

J Chakraborty

Nawab Ali

Ali Azam

Haris Ahmed

Chief Engineer

D Seath

J Charge

R Rodger

H Murphy

A Stoddart

Second Engineer

J Hughes

A Ford

E Creasey

H Hughes

D Beckett

Jnr Second Engineer

A Mason

J McMullen

J Rockett

D de Lima

J Werrin

Third Engineer

A Morris


L Berry


J Donaghy

A Cherry

F Mackie


J Ferguson


Jnr Third Engineer



K McNaught



Fourth Engineer

M Robinson

D Walsh


R Kirby

D Langworthy

Jnr Fourth Engineer



J Van Niekerk



Junior Engineer

P Carey

J Soar


J Waite

D Robson


J Matthews

R James

A Killick

P Clayworth

W Adams

J Connor

F Burns

Engineer Cadets


M Chamberlain

J Pocock




Chief Frig Engineer



J Harrison



Second Frig Engineer



N Quincey



Third Frig Engineer



G du Toit



Electrician

B Clark

W Bowers

J Miller

T Ludlow

T Pilling

Second Electrician



J Thomson



ERS

S Goswami

Ishaque Ali

Faiz Ali

Amar Hossain

Abdul Motalib

Purser/Catering Officer

L Marshall

J Godwin

D Pontin

M O’Kane

P Mitchell


Alice Bowater

Left Glasgow

8 February

For Nova Scotia

Master

J Currie

Chief Officer

R Dougall

Second Officer

P Bagley

Third Officer

M Newlands

Cadets

S Ransome

L Roberts

Radio Officer

F Barritt

Bosun

A Campbell

Chief Engineer

H Finch

Second Engineer

D Yool

Third Engineer

M Trumfield

Fourth Engineer

J Masson

Junior Engineer

D Millington

Electrician

P Dennis

ERS

E Chalkley

Purser/Catering Officer

R Hinton

U-C Cargo Service

Rustenburg Castle

Left Tyne

20 February

For South Africa

Rochester Castle

Left Tyne

25 February

For South Africa

Roslin Castle

Left Tyne

26 February

For South Africa

Master

E Martyn

H Landless

H Charnley

Chief Officer

K Bennett

P Atkinson

K Purnell

Second Officer

J Jones

A Stewart

A Ireland

Third Officer

R Lenthall

T Richardson

C N Isaac

Radio Officer

M Caine

B Guntrip

R Harris

Carpenter

W Good

G Radford

C Breward

Bosun

G Marshall

J Lowrie

N Glass

Chief Engineer

J MacKavoy

J Mawhinney

W Nicholls

Second Engineer

K Fielder

J Roddham

R Pyke

Jnr Second Engineer

P Walsh

E Waugh

G Spurr

Third Engineer

G Read

M Todd

B Penny

Fourth Engineer

R Fountain


I Hamilton


C Meadon

D Kellaway

Junior Engineer

M Taylor

B Mycroft




D Burke

F Bailey

P Hollingsworth

R Ingram

C Heard

D McLean

C Puplett

I Iverson

D Holden


Engineer Cadets

R Pannell



Chief Frig Engineer

J Walker



Second Frig Engineer

J Wade



Third Frig Engineer

J Ferguson



Electrician

T McCullough

D Allen

W Lewis

ER Storekeeper

C Sheath

L Brown

W Wastell

Purser/Catering Officer

W Morris

R Dean

C Clark


Clan Line


King Alexander

Left Liverpool

2 February

For India

Master

N Wallace

Chief Officer

J Woomble

Second Officer

J Simpson

Third Officer

R Duthrie

Radio Officer

W Glen

Carpenter

J McAuslan

Bosun

E Anderson

Chief Engineer

G McCoard

Second Engineer

D Hollingsworth

Third Engineer

L Gomeze

Fourth Engineer

F Clarke

Junior Engineer

G Wright

T Dalgleish

Electrician

D Capel

Purser/Catering Officer

D Trinick


King Line


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page