1966 - August


Mail Service

S A Oranje

Left Southampton

5 August

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

12 August

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

19 August

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

26 August

For South Africa

Master

J P Smythe

A J Hort

C Mavitty

W Byles

Staff Commander




R Lofts

Chief Officer



J Catterall

R Wilson

Second Officer



P Mahoney

C Brown

Extra Second Officer



R Smith

G Holden

Third Officer



S Williams

T Whalley

Fourth Officer




J Albert

Cadets



C Hudson

L Roberts

K Bateman

A Foggo

I Peel




Carpenter



R Walker

P Bell

Bosun



H Gerrard

N Ward

Master-at-Arms




R Rogers

W Provan

First Radio Officer



J Blackwell

H Liggins

Second Radio Officer




H McColl

Third Radio Officer




T McAnerney

Fourth Radio Officer




J Foley

Surgeon




I Williams

Nursing Sister




Miss M Farrell

Chief Engineer



A MacIntyre

R Somers

First Engineer



J Fraser

W Maitland

Second Engineer



I Laing

W Deacon

Int Second Engineer




K Talbot

Jnr Second Engineer



D Stangroom

A Scott


K Challice

A Stewart

S Cain

Snr Third Engineer




F Balshaw

Int Third Engineer




D Burr

Jnr Third Engineer




B Maynard

Snr Fourth Engineer




J Mayer

Jnr Fourth Engineer




R Jones

Junior Engineer



F Petit

K Parsons

P Moore

L White

W Jenkins

R Wright

Chief Frig Engineer



L Block

J Ringshaw

Second Frig Engineer




D Haines

Third Frig Engineer




I Seymour

First Electrician



C Mayes

E Wilson

Second Electrician



D Allan

W Street

Third Electrician




A Caine

ER Storekeeper



F Taylor

P Phillips

ER Leading Hand




B Atkinson

Chief Purser




R Reeves

Purser




J Wynter

A Hodge (Supy)

Purser/Catering Officer



R Jones


Purser Catering




G McGowan

Second Purser




C Dellar

Second Purser Catering



J Piek

R Bowen

Third Purser Catering




W Stewart

Asst Pursers




C Wilson

R Gascoyne

Purser’s Clerks




Miss A Broughton

Miss D Hughes

P Stogdale

Hostess




Miss V Craig

Children’s Hostess




Miss G Rees

Chief Barman




L Odell

Storekeeper




D Marston

Linen Steward




B Shearer

Head Waiter (1st Class)




A Walmsley

First Tourist Steward




M Thorpe

Head Waiter (Tourist Class)




D Evans

Band Leader




T Jones

Laundryman




J Sumpton

Chef



R Fox

L Creed

Baker




S Furlomg

Butcher




A Painter

Shopkeeper




S Lewin


Nicolas Bowater

Left Birkenhead

1 August

For Cornerbrook

Master

R R Campbell

Chief Officer

P Ward

Second Officer

I Marr

Third Officer

G Brown

Cadets

D Evans

S Duckworth

Radio Officer

N Ellis

Chief Engineer

T Govenlock

Second Engineer

R Watt

Third Engineer

A Burns

Fourth Engineer

J Clark

Junior Engineer

S Heath

Electrician

J Towler

Second Electrician

J McCulloch

Purser/Catering Officer

R Tayler

Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

BOT Radar Maintenance

Certificate

Deck and Radio Officers

A S Bugden

J G Hancock

D S Haynes

P MacArthur

N J Baker

G H Ball

E Martin

D M Morrison

J Blackwell


D C White



To Master

To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

To Radio Officer

Deck  and Radio Officers

F W Moss



J H Buttress

P F Laister


I R Bell

A J Blackler


J C Howell

D H Morrison


C Bunyan

R A Hobson

R F Murray

B C Preece

C H Vickers


J A Cardownie

G Gascoyne

W A Hatrick

Promotions


To Second Engineer

Engineer Officers

R Bell

R Conbeer

H A Pate


1st Class Motor

Certificate

1st Class Steam

Certificate

2nd Class Steam

Certificate

Engineer Officers

H MacLeod


D Gouldie

F Rae

H Pate



To Chief Purser

To Purser Catering

To Third Purser Catering

To Assistant Purser

To Purser/Catering Officer

Pursers

D R Wickenden


J C Spearey


J F Lee


T R Justed


R E Dean

R Tuffrey

Intermediate Service

East Africa via Suez

Rhodesia Castle

Left London

20 August

For Durban

Master

R Pape

Chief Officer

A Terras

Second Officer

J Trickett

Extra Second Officer

P Bagley

Third Officer

A Ireland

Fourth Officer

A Blackburn

Carpenter

D Bates

Bosun

F Rose

Master-at-Arms

H Richards

W Bunting

First Radio Officer

S Harden

Second Radio Officer

R Mercer

Third Radio Officer

L Gough

Surgeon

D McCay

Nursing Sister

Miss I Howes

Chief Engineer

F Benham

Second Engineer

J Kerr

Int Second Engineer

I Gilg

Jnr Second Engineer

D Pelton

A Ritchie

Snr Third Engineer

J Anderson

Int Third Engineer

A Silcock

Jnr Third Engineer

J Cass

Snr Fourth Engineer

J Bell

Jnr Fourth Engineer

S Rogers

Junior Engineers

T Dunlop

C Saunders

C Duce

P Marriott

First Electrician

C Crowe

Second Electrician

C Entwistle

ER Storekeeper

E Philpott

ER Leading Hand

A Jarman

Purser

D King

Chief Catering Officer

G Wigg

Asst Pursers

A Holmes

M Leather

Second Catering Officer

J Baynes-Reid

Purser’s Clerks

H Hunt

B Sellick

Miss S Lomax

Children’s Hostess

Miss R Hurst

Chief Barman

A Young

Storekeeper

M Gledhill

Linen Steward

B Fitchett

First Steward

B Beatham

Head Waiters

H Richards

Laundryman

W Allen

Chef

A Culling

Baker and Confectioner

A Woodward

Butcher

O Williams

Shopkeeper

E Hodges

U-C Cargo Service

Kinpurnie Castle

Left London

5 August

For S & E Africa

Rothesay Castle

Left Liverpool

10 August

For E Africa

Master

H D Lockyer

W Anson

Chief Officer

J Apsey

D Bird

Second Officer

D Williams

R Allen

Third Officer

P Pitman

D Brunskill

Cadets

W Seidel


Radio Officer

M Hesketh

P Heald

Carpenter

E Krause

A Wadmore

Bosun


R Black

Chief Engineer

J Smith

A Russell

Second Engineer

R McCulloch

M Minnis

Jnr Second Engineer

W Patterson

W Smith

Third Engineer

J Watt

D Keith

Fourth Engineer

W Johnson

B Akkerman

Junior Engineer

N Purves

K Dickson


D Lee

D McEveley

G Wright

Engineer Cadets


K Hall

R Taylor

B Davis

Chief Frig Engineer


A Wiseman

Electrician

J Donathy

A Clarke

ER Storekeeper


A Thompson

Purser/Catering Officer

A Law

G Hendricks

Asst PCO

J Simmonds



Clan MacNair

Left Liverpool

9 August

For India

Clan Ramsay

Left Southampton

10 August

For South Africa

Clan Malcolm

Left Liverpool

13 August

For S & E Africa

Clan MacGillivray

Left London

17 August

For S & E Africa

Master

C C Atkinson

A J Tyrell

G W Spiller

F H Petherbridge

Chief Officer

R Reid

A MacIntyre

G Charleson

R Fullarton

Cadet Training Officer



M Gardner


Second Officer

F Whitley

R Grant

D Cousins

J Prior

Third Officer

B Gates

R Hanks

M Slayman

J Howett

Cadets

W Broadley









A Hodges

A Fussell








P Rogers

R Stone

G Chadwick

R Price

P Wade

A Morrison

B Stockley

R Hunter

R Morrison

J Howett

S Gay








Radio Officer

M MacDonald

P Hammond

D Oakden

D Galbraith

Carpenter

T Bibby

D MacNeil

C Headon

G Stanley

Chief Engineer

J Sanders

J Forbes

W McDermott

J Platt

Second Engineer

C Roberts

J Miller

P Holt

G Saunderson

Jnr Second Engineer

W Croston

R White

H Fletcher

P Daniel

Third Engineer

P Kirtikar

L Ord

G Haslam

D Shute

Fourth Engineer

T Morris

A du Toit

J Ashcroft

D Woodford

Junior Engineer

R Bradley

P Wadham

D Webster


A White

M Carey

S Mills


Engineer Cadets

L Madegwa

G Yeaman



W Saberton

M Simpson

D Sankson


Chief Frig Engineer


H Adams



Electrician

F O’Hare

F Rigden

A Morris

W Clough

Purser/Catering Officer

G Chadwick

E Gibbs

S Pim

R Rex

Asst PCO


J Kennedy

H Hill



Clan MacLeod

Left London

25 August

For E Africa & Pakistan

Clan Grant

Left Marseilles

30 August

For India & Australia

Clan MacDonald

Left Liverpool

30 August

For Ceylon & Australia

Clan MacGowan

Left Liverpool

30 August

For S & E Africa

Master

T H Graham

C H Thomas

R A Shattock

S R Woods

Chief Officer

D Finlayson

C Gowans

S Grant

P Flatau

Second Officer

P Le Caer

L Roy

R Ford

W Walker

Third Officer

I Carruthers

J Simpson

R Lamb

P Dathan

Cadets

J Ikoluot

D Oriatto

T Dorken


C Marman


J Wright


Radio Officer

C Bailey

J MacNeil

P Darton

G MacIndoe

Second Radio Officer


M Snell



Carpenter

C Murphy

W Hughes

R Boyd

W Rogers

Chief Engineer

E Callaghan

A Kenny

A Teer

W Aimer

Second Engineer

R Snell

W Newton

S Peel

W Ogg

Jnr Second Engineer

A Pinkerton

R Phillips

A Gomez

B Kelly

Third Engineer

T Smith

J Brown

A Hassell

R Carrington

Jnr Third Engineer



M Martyn-Johns


Fourth Engineer

H Davies

J Banks

J Christopherson

B Cook

Jnr Fourth Engineer



J Love


Junior Engineer

D Herron

P Steer

N Zepka

D Baillie

R McLean

D Haxby

D Swainson


Engineer Cadets


A Thomson


A Bell

Chief Frig Engineer



A Wyles


Second Frig Engineer



R English


Third Frig Engineer



R Tomkins


Electrician

M Berridge

R Williams

C Griffiths

D Ferguson

Second Electrician

K Beale


J Casey


Purser/Catering Officer

B Duff

R Murphy

G Godfrey

C McArdle


Clan MacNab

Left Hamburg

19 August

For India & Pakistan

Clan Farquharson

Left London

23 August

For S & E Africa

Clan MacTaggart

Left Liverpool

24 August

For S & E Africa

Master

W Graham

D Cornwell

C J Cresswell

Chief Officer

T Hunter

P MacNiven

R Simmons

Second Officer

P Lightbody

T Wilson

P Bowes

Third Officer

R Newlands

R Silverwood

R Murray

Cadets

R Newlands

G Mobbs

J Fairclough

D Drew



R Gebbie

N Smith


Radio Officer

D McNeil

F Fawcett

M Caine

Carpenter

T Kelly

G Murray

E Hall

Chief Engineer

H Murphy

N Ives

W Gear

Second Engineer

H Hughes

J O’Donnell

T Wilson

Jnr Second Engineer

D de Lima

L Godfrey

C Godfrey

Third Engineer

F Mackie

A Greensides

D Haskett

Fourth Engineer

R Kirby

M Todd

A Morris

Junior Engineer

A Cormack

E Halbert

J Hooper

F Morris


Engineer Cadets


A Baker

C Roberts

C Wilkinson

D Maggs

G Sneddon

 Cameron

P Carey

C Smuts



Electrician

T Ludlow

A Reid

B Clark

Purser/Catering Officer

M O’Kane

J Jones

L Marshall

Asst PCO

D Gardner




Clan Line


Scottish Ptarmigan

Left Genoa

13 August

For Mina-al-Ahmadi

Master

A Stacey

Chief Officer

G Brice

Second Officer

S George

Third Officer

D Pope

Radio Officer

D Laing

Carpenter

J Clarke

Chief Engineer

J Haldane

Second Engineer

W Hughes

Jnr Second Engineer

J Banerjee

Third Engineer

A Windebank

Fourth Engineer

C Willey

Junior Engineer

B Heath

J White

Electrician

O Clipstone

Purser/Catering Officer

R Judd


King Alexander

Left Rouen

31 August

For Cornerbrook & Australia

Master

C de F Hedges

Chief Officer

C Binks

Second Officer

J Solomon

Third Officer

G Adam

Radio Officer

T Willis

Chief Engineer

R Ferguson

Second Engineer

C Martin

Third Engineer

J Doey

Fourth Engineer

M Johnson

Junior Engineer

F Clarke

N Rouse

Electrician

W McIntosh

Second Electrician

D Livesey

Purser/Catering Officer

R Tuffrey


King Line


Scottish Tankers


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page