1966 - June


Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

First Class PMG Certificate

BOT Radar Maintenance

Certificate

Deck and Radio Officers

C D Hoskins


C C Burge

P H Dathan

A J Stewart

V H Swan

D R Campbell


W B MacIntosh

G Walker

M Welbourne



To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

To Fourth Officer

Deck Officers

C F Knott

M A T MacMillan

P J Ward



A F Wigham

J B Woomble




S George

I C McKendrick

I McG Marr



L M Roy

D L Sinclair




R L Belcourt

I R Berry

G M Brown

J G K King


L R Morris

E N Perera

G F Smith



R D Adams

I Carruthers

E M Drylie

C J Green

R F Murray

J B Pearce

B C Preece

T G Richardson

C A Sandall


Promotions


To Second Engineer

Engineer Officers

J N Banerjee

M J Kelly


1st Class Motor

Endorsement

1st Class Steam

Endorsement

1st Class Motor

Certificate

1st Class Steam

Certificate

2nd Class Motor

Certificate

2nd Class Steam

Certificate

Engineer Officers

J Abramson

B R Melling


W Deacon



W M Hughes

A Sibbald


A Cameron



J Banerjee

W J Bartlett

D Yool

M J Kelly




To Purser Catering

To Second Purser

To Assistant Purser

To Hostess

Pursers

G D Green


J MacFadyen


B C R Blake

A R Coombs

D G Elliott

R J Gascoyne

M E  Irwin

D Mason

G  Musgrave-Brown

A J Shaw

Miss V C Craig

U-C Cargo Service

Tantallon Castle

Left Marseilles

1 June

For S & E Africa

Richmond Castle

Left Rotterdam

12 June

For South Africa

Master

W C K Swift

H M Walden

Chief Officer

R Will

J H Brown

Second Officer

P Butler

D R Youles

Third Officer

W Walsh

A Dick

Cadets


P Roy

J Strecker

Radio Officer

H Chesters

D George

Carpenter

B Yaxley

K Lee

Bosun

J Dawson

M Dmitruk

Chief Engineer

E Greenfield

E Edwards

Second Engineer

B Taylor

J Grouwstra

Jnr Second Engineer

P Nelson

F Fawcus

Third Engineer

B Russell

J Ferguson

Fourth Engineer

B Sharpe

C Hindle

Junior Engineer

I Scott

J Malan

A Greyling

B Farmer

C Warren

Engineer Cadets

R Taylor

A Hickman


Chief Frig Engineer


A Jones

Second Frig Engineer


J Ashlin

Third Frig Engineer


R Taylor

Electrician

G Woodbridge

G Sheed

ER Storekeeper

J Smith

W Hayes

Purser/Catering Officer

W Woods

W Waldron


Clan Ranald

Left Southampton

7 June

For South Africa

Clan MacIntyre

Left Liverpool

13 June

For S & E Africa

Clan MacLay

Left Liverpool

15 June

For E Africa

Master

N F Turton

D Lockhart

P N Rewell

Chief Officer

T Parsons

B King

M McMillan

Second Officer

J Mason

I Dale

D Innes

Third Officer

J Howett

M Kaladeh

P Pears

Cadets

T Dyson

D Fellowes


A Guthrie

D Kioko

Radio Officer

G Hudd

W McLean

W Hatrick

Carpenter

C Tiernan

A Priest

D Jones

Chief Engineer

A Bissett

L Doyle

J Cochrane

Second Engineer

R Hayton

J Forrest

E Creasey

Jnr Second Engineer

F Thomas

J McCormac

R Western

Third Engineer

W Mathieson

D Walker

J Flevill

Fourth Engineer

W McRoberts

G Read

K Plinston

Junior Engineer

S Smart

D McIntosh

D Black

B Yeo

E Dressel

Chief Frig Engineer

P Yuile



First Electrician

W Bowers

F White

W Normansell

Purser/Catering Officer

H Haggis

P MacCormack

J Nevin


Clan Ramsay

Left Cardiff

16 June

For South Africa

Clan Graham

Left Liverpool

18 June

For Africa & Mauritius

Clan MacLachlan

Left Liverpool

29 June

For India

Master

A M Kennedy

R Harber

G S Rowland

Chief Officer

A MacIntyre

J Nutt

E Talbot

Second Officer

R Grant

M Forster

K Reid

Third Officer

R Hanks

R Williams

S Yafai

Cadets

T Blake

D Nel

B Wilkinson

G Arnot

Radio Officer

P Hammond

H MacKay

P Richards

Second Radio Officer


R Harris


Carpenter

A May

H Walker

B Sturdy

Chief Engineer

J Forbes

H Hall

R Marshall

Second Engineer

J Miller

J Fairbairn

J Goldsmith

Jnr Second Engineer

R White

A Young

J Davies

Third Engineer

W Grant

J O’Connor

J Edmonds

Fourth Engineer

L Ord

P Hopkirk

G Baker

Junior Engineer

D Webster

D Hart

J Scott

J Hadley

J McGregor

Chief Frig Engineer

H Adams



First Electrician

F Rigden

J Morris


Purser/Catering Officer

E Gibbs

A Allan

L Wynne


Union-Castle Line


King Henry

Left London

14 June

For E Africa

Master

R Wise

Chief Officer

G Wood

Second Officer

D Morrison

Third Officer

W Wilson

Radio Officer

J Cardownie

Carpenter

M Sullivan

Chief Engineer

M Herridge

Second Engineer

J Kernick

Third Engineer

W Buys

Fourth Engineer

R Benn

Junior Engineer

J Matthews

J Guild

First Electrician

I Tuohy

Purser/Catering Officer

G MacDonald


Hector Hawk

Left Taranto

30 June

For Los Angeles & Curacao

Master

D H MacMillan

Chief Officer

J Wilcock

Second Officer

I Bell

Third Officer

B Preece

Cadets

M Leaver

J Johnson

Radio Officer

M Holtby

Chief Engineer

T Drakard

Second Engineer

B Seignott

Jnr Second Engineer

A Harbron

Third Engineer

M Jackson

Fourth Engineer

W Barnicoat

Junior Engineer

C Pike

R Smith

First Electrician

M Hannan


Clan Line


King Line


Hector Whaling


Clan Matheson

Left Liverpool

13 June

For Ceylon & Pakistan

Clan Menzies

Left Marseilles

23 June

For S & E Africa

Master

J G Smith

A Mair

Chief Officer

W Pritchard

G Trowsdale

Cadet Training Officer

M Meyer

R McLaughlan

Second Officer

P MacArthur

T Bewley

Third Officer

I Irving

J Greaves

Cadets

D Stabler

G Menzies

C Robinson

I Herbert

P Fish

D Albany

A Binder

R Dixon-Carter

L Norman

J Carey

J Wolfenden

C McFadyen

C Staines

N Precious

J Leonard

T Ducicki

M Worth

A Durrands

E Messer

Radio Officer

M Welbourne

H Atlay

Carpenter

J Strachan

E Roberts

Chief Engineer

LO Brown

J Sullivan

Second Engineer

M McDougall

A Devoy

Jnr Second Engineer

V Lobo

M Williams

Third Engineer

J McGuigan

G Kirk

Fourth Engineer

R Rickman

T Forbes

Junior Engineer

C Beadell

G Walkden

J Noble

I Tait

First Electrician

D Graham

A Davies

Purser/Catering Officer

J Waring

P Mitchell

Asst PCO

M Brown

R Van Walwyk


Cadet Ships

Visit the Cadet Training PageCrew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page