1965 - December



Clan MacIndoe

Left Liverpool

1 December

For S & E Africa

Clan MacIntosh

Left Liverpool

1 December

For India

Clan MacIver

Left London

3 December

For S & E Africa

Clan MacNab

Left Liverpool

10 December

For S & E Africa

Master

L Pogson

C C Atkinson

G B Owen

S R J Woods

Chief Officer

T Hunter

J H Beavan

F W Moss

C J Abbott

Second Officer

R A Slack

D Findlayson

N F Combes

P G Atkinson

Third Officer

J Cotton

L Roy

R Newlands

M Warner

Cadets

N Butterfield

I Hey

M Davis

F Nichues

J White

U Groddle

Radio Officer

N Birnie

F Anderson

D Laing

G Hudd

Second Radio Officer

F Barret

T Seddon



Carpenter

G Foggo

G Cowley

F Hill

E Hurley

Chief Engineer

G McGarrity

J Duncan

W Fleming

H Murphy

Second Engineer

C Roberts

H Starkey

J Foulis

H Hughes

Jnr Second Engineer

G Knox

R Baker

R Murray

D de Lima

Third Engineer

I Tennant

T Donat

J Mulholland

D Littlewood

Fourth Engineer

A MacKay

R Ward

T Kirk

F Mackie

Junior Engineer

D Warman

C O’Nion

P Framrose

F King

B Gourlie

A Stevens

J Hair

A Cormack

Engineer Cadets


D Goldie

B Daly

L Harding


First Electrician

T Quinn

I Murray

G McDougall

T Ludlow

Purser Catering Officer

A Trenholm

D Kinnear

W Black

M O’Kane

Asst PCO




R Dean

Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

T M Johns

G G Mannall

J C Howell

P Lightbody

S Stokes


To Master

To Second Officer

To Carpenter

Deck Officers

J K Robinson

W H Walker

T J Minogue

Promotions


To Chief Engineer

To Second Engineer

Engineer Officers

D McLardie

A H Smith

H M Fletcher


1st Class Steam

Certificate

2nd Class Motor

Certificate

Engineer Officers

E Stevenson

D de Lima

Y Khurshid

A H Smith


To Second Purser

To Assistant Purser

Pursers

C C Lloyd

I R Fisher

J S Sparling

U-C Cargo Service

Rustenburg Castle

Left London

14 December

For E & S Africa

Riebeeck Castle

Left London

21 December

For South Africa

Rowallan Castle

Left Liverpool

23 December

For Ceylon

Master

E C Martyn

R Harber

W J Howson

G B Craig

Chief Officer

J R Jeffrey

C J Ennis

T Young

Second Officer

G R Kyte

J S Wise

A R White

Third Officer

S Catton

B Gates

J Pitman

Radio Officer

I Miller

R Charles

P Pegg

Carpenter

R Page

J Jacobs

F Jubber

Bosun

E Petty

J Barnes

P Cane

Chief Engineer

J MacKavoy

A Bisset

R Rodger

Second Engineer

S Robson

G Kennedy

J Guard

Jnr Second Engineer

A Clydesdale

A Pinkerton

B Morgan

Third Engineer

R Conbeer

P Franks

J Ferguson

Fourth Engineer

D Eales

W McPherson

D Parlone

Junior Engineer

F van Heerden

W Lewis

P Visser

C Barnard

P Giblett

L Druce

B Magee

G Lees

Engineer Cadets



C Knowles

Chief Frig Engineer

J Scott

F Sim


Second Frig Engineer

A Hornsey

D Paterson


Third Frig Engineer

S Eakin

T Dunlop


Electrician

M Toyne

J Burke

J Towler

ER Storekeeper

C Sheath

T Moore

J Grinyesha

Purser Catering Officer

A Glendenning

D Martin

J Prince


Clan MacDougall

Left Genoa

15 December

For S & E Africa

Clan MacGillivray

Left Liverpool

18 December

For S & E Africa

Clan MacLean

Left London

21 December

For S & E Africa

Clan Urquhart

Left Liverpool

23 December

For E Africa

Master

W Graham

F H S Petherbridge

W C Rodger

T E Roberts

Chief Officer

H Edwards

R Fullarton

L H A Bainton

B H Bowen

Second Officer

B L Reid

J W Prior

B M King

P Gnanendran

Third Officer

R Stevens

R Lyall

J Bell

D Linehan

Cadets

J Akuoyo

R White

D McWilliam

A Fakira

Radio Officer

R Davies

D Withers

N Sherin

J Holloway

Carpenter

S Wright

G Stanley

H Starkie


Asst Carpenter

D Ennis




Chief Engineer

A McLean

J Platt

C Osmond

W McDonald

Second Engineer

A Ford

R McDonald

A Simms

A Aitken

Jnr Second Engineer

W McMurray

J Gorrie

F Lewis

R Crowe

Third Engineer

R Bell

A Greer

H Brown

K Skene

Jnr Third Engineer

A Windebank




Fourth Engineer

G Haslam

W Jones

N Henderson

G Fretwell

Jnr Fourth Engineer

P Campbell




Junior Engineer

D Dalton

N Guthrie

E Vermeulen

D Woodford

D Pope

J Verden

N Purves

S Rogers

G Murray

Chief Frig Engineer

E Rowley




First Electrician

T Higginson

E Davies

J Lawlor


Second Electrician

F F White




Purser Catering Officer

W McLeod

R Rex

R Wilson

G McDonald

Asst PCO


R Petrie




Alice Bowater

Left Northfleet

17 December

For Cornerbrook

Master

S Hagan

Chief Officer

P Donoclift

Second Officer

R T Flemington

Third Officer

C Pearn

Cadets

B Wright

Radio Officer

R Ingram

Chief Engineer

S Burkett

Second Engineer

W Chirnside

Third Engineer

P Parsons

Fourth Engineer

S Asfar Ali

Junior Engineer

C Meaden

Electrician

D Taylor

Purser Catering Officer

O Kelly

Mail Service

Pretoria Castle

Left Southampton

3 December

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

10 December

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

17 December

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

24 December

For South Africa

Transvaal Castle

Left Southampton

31 December

For South Africa

Master

J P Smythe

A J Hort

A Freer

W Byles

N M Lloyd

Staff Commander




G Beaumont

R Lofts

Chief Officer



J Caley

E Paul

M Turner

Second Officer



A Melia

M Banbury

P Jordan

Extra Second Officer



P Mahoney

J Kemp

C Brown

Third Officer



J Howell

S Williams

S Watson

Fourth Officer




D Russell

J King

Cadets



C Morse

A Kilpatrick

D Fellowes

M Scott

J Ansell


Carpenter



R Walker

P Bell

J Wilson

Bosun



H Gerrard

N Ward

L Walker

Master-at-Arms




F Harrison

W Provan

L Langley

C Cordall

First Radio Officer



M Blunden

J Summers

R Brew

Second Radio Officer




R McCormick

J Walker

Third Radio Officer




T McAnerney

I McKinnon

Fourth Radio Officer




J Hurley

R Wilson

Surgeon




M Morris

M MacNamara

Nursing Sister




Miss P Pamment

Miss A Dunne

Chief Engineer



H Selby

S Harron

A Mailer

First Engineer



J Fraser

W Robertson

W Patrick

Second Engineer



I Laing

P Lovell

A Martin

Int Second Engineer




J Lester

A McCarroll

Jnr Second Engineer



J Deighton

J Whitehead

B Cooper

J Davies

S Cain

C Meek

J Hill

S Morrison

Supy Engineer



A MacIntyre



Snr Third Engineer




F Balshaw

B Liebenberg

Int Third Engineer




B Hargreaves

D Keen

Jnr Third Engineer




D Burr

J Inkersole

Snr Fourth Engineer




C Marks

C Mears

Jnr Fourth Engineer




P Mantle

D Garland

Junior Engineer



W Loades

R Douglas

F Petit

T Mitchell

R Cousins

B Webster

J Smith

J Carruthers

G Baker

G Liesching

G Du Toit

T Brown

Engineer Cadets



K Gibb



Chief Frig Engineer



L Block

J Ringshaw

G McGregor

Second Frig Engineer




D Solomon

R Bintcliffe

First Electrician



G Bowie

E Wilson

D Thorpe

Second Electrician



R Williams

A McLean

F Thomas

Third Electrician




P Jones

C Rayner

ER Storekeeper



F Taylor

P Phillips

C Pyne

ER Leading Hand




B Atkinson

H Spicer

Chief Purser




R Reeves

M Bain

Purser




R Wynter

A Hodge

Purser Catering Officer



R Taylor



Purser Catering




G Wigg

D Wickenden

Second Purser




D MacMillan

M Morley

Second Purser Catering




D Neal

G Green

Third Purser Catering




W MacMillan

A Quarrie

Asst Pursers



A Tanner

A Holmes

J Ingram

Purser’s Clerks




R Gascoyne

Miss A Broughton

Miss D Hughes

G Musgrave-Brown

M Irwin

Miss M Telford

Miss B Green

Jnr Purser Catering




I Jenkins

R Copestick

N Brown

N Clarke

Hostess




Miss E Robinson

Miss A Oelofse

Children’s Hostess




Miss H Davies

Miss A Ackrill

Chief Barman




L Odell

F Hubbard

Storekeeper




L James

M Gunner

Linen Steward




C Bosman

A Lydford

Head Waiter (1st Class)




D Cross


First Tourist Steward




M Dunne

W Jackson

Head Waiter (Tourist Class)




D Evans

R Furness

Band Leader




R Bates

J D Gray

Laundryman




J Sumpton

A Burroughs

Chef



R Fox

R Henkel

V Moakes

Baker




S Furlomg

A Brohamer

Butcher




A Painter

H Cooke

Shopkeeper




S Loveland

S Lewin

Intermediate Service

Round Africa via Suez

Kenya Castle

Left London

23 December

For Round Africa

Master

F Pye

Chief Officer

R Bamlett

Second Officer

G Draysey

Jnr Second Officer

R Allen

Third Officer

P Rugg

Fourth Officer

B Micklam

Carpenter

D Bates

Bosun

N Lennon

Master-at-Arms

R Willcox

R Lloyd

First Radio Officer

T Peake

Second Radio Officer

B Blake

Third Radio Officer

M Venables

Nursing Sister

Miss F Gillies

Chief Engineer

D Fraser

Second Engineer

D Stangroom

Int Second Engineer

B Butterworth

Jnr Second Engineer

P Snadden

R Lorimer

Snr Third Engineer

P Bryan

Int Third Engineer

J Stovell

Jnr Third Engineer

A MacKinnon

Snr Fourth Engineer

K McNaught

Jnr Fourth Engineer

A Waldron

Junior Engineers

M Isaac

A MacLachlan

L White

R Dinnematin

First Electrician

T Stallard

Second Electrician

E Riggs

ER Storekeeper

E Wallace

ER Leading Hand

L Bascombe

Purser

K Underwood

Chief Catering Officer

D Gilbert

Asst Pursers

P Lawrence

C Stride

Second Catering Officer

D Padmore

Purser’s Clerks

A Coombs

Miss P Lyden

T Justad

Children’s Hostess

Miss M Ginnety

Chief Barman

J Parker

Storekeeper

D Miskin

Linen Steward

B Ross

First Passenger Steward

T Kendellen

Tourist Head Waiter

C Mitchell

Laundryman

W Turner

Chef

F Perry

Baker and Confectioner

H Simmons

Butcher

M Naylor

Shopkeeper

D Richards


Union-Castle Line


Clan Line


King Alexander

Left Manchester

20 December

For Persian Gulf

King Henry

Left Genoa

21 December

For Australia

Master

C De F Hedges

T Coates

Chief Officer

J C Smith

W McCarthy

Second Officer

J Solomon

F G B Jones

Third Officer

G Adam

R Williams

Cadets

J Edmond


Radio Officer

T Willis

G MacDonald

Carpenter

G Brown

B Stobbs

Chief Engineer

R Ferguson

M Herridge

Second Engineer

C Martin

J Kernick

Third Engineer

J Doey

W Buys

Fourth Engineer

J Cassar

D McNally

Junior Engineer

E Davidson

I Gowing

M Bolton

First Electrician

K Gosland


Second Electrician


D Capel

Purser Catering Officer

J McNeill

H Cryer


Hector Hawk

Left Isle of Grain

20 December

For Wlmshaven

Master

D Cornwell

Chief Officer

E C Harvey

Second Officer

J King

Third Officer

P Eilbeck

Cadets

N Martin

J Wright

Radio Officer

M Mercer

Chief Engineer

T Drakard

Second Engineer

J MacKrell

Jnr Second Engineer

A Harbron

Third Engineer

J Smillie

Fourth Engineer

R Kirby

Junior Engineer

T Walker

A Humphries

First Electrician

M Hannan

Second Electrician

M Kimpton (Supy)


King Line


Hector Whaling


Bowater Steamships

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

1 December

For South Africa and South America

Master

J James

Chief Officer

D Tourell

Second Officer

P Ward

Jnr Second Officer

D Cox

Third Officer

G Williams

Fourth Officer

J Merret

Carpenter

J Hodkinson

Bosun

T Collett

Master-at-Arms

R Atkins

D Morrison

First Radio Officer

D Bristow

Second Radio Officer

F Sharp

Third Radio Officer

W Scobie

Fourth Radio Officer

W Hatrick

Surgeon

J R Byles

Nursing Sister

Miss C Richards

Miss E Parfree

Chief Engineer

N Ruffell

First Engineer

M Truter

Second Engineer

R Brown

Int Second Engineer

J Black

Jnr Second Engineer

T Burden

Snr Third Engineer

T Martin

Int Third Engineer

J Duncan

Jnr Third Engineer

R Brown

Snr Fourth Engineer

S Denham

Jnr Fourth Engineer

A Jones

Junior Engineers

E Francis

Chief Frig Engineer

A Keith

First Electrician

R Coombes

Second Electrician

C Harris

Third Electrician

A Campbell

ER Storekeeper

J Broadwell

ER Leading Hand

F Thomas

Purser

M Dyer

Cruise Purser

W Eastmond

Chief Catering Officer

A Harrop

Second Purser

C Rutt

Asst Pursers

C Biggs

N Brooks

J Tunstall

Second Catering Officer

C Williamson

Third Catering Officer

W Stewart

C Dadson

Purser’s Clerks

B Blake

C Thomas

Miss A Palmer

Miss M Parry

Children’s Hostess

Miss J Nevard

Chief Barman

P Beech

Storekeeper

J Glintenkamp

Linen Steward

D Tyrell

Head Waiters

G Davies

F Mortara

First Passenger Steward

R Chillery

Bandleader

M Seidman

Laundryman

S Chan

Chef

P King

Baker and Confectioner

J Hailstone

Butcher

W Murray

Shopkeeper

W Rix


Cadet Ships

Visit the Cadet Training Page


Clan Matheson

Left Liverpool

10 December

For Australia

Master

A S Palethorpe-May

Chief Officer

W H Pritchard

Cadet Training Officer

M J Meyer

Second Officer

M F H Gardner

Third Officer

S George

Cadets

D Stabler

A Norman

G Menzies

N Shuttleworth

I Herbert

P Fish

Radio Officer

P Heathcoat

Carpenter

J Strachan

Chief Engineer

L Brown

Second Engineer

M McDougall

Jnr Second Engineer

J Little

Third Engineer

J McGuigan

Fourth Engineer

J Young

Junior Engineer

J Van Niekerk

C Beadell

First Electrician

D Graham

Purser Catering Officer

J Waring

Asst PCO

R Tuffrey

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page