1975 - May


Mail Service

Windsor Castle

Left Southampton

2 May

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

9 May

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

16 May

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

23 May

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

30 May

For South Africa

Master

H Charnley

A Allson

P Eckford

R Thomson

P St Q Beadon

Staff Commander

C Walgate


W McCarthy



Chief Officer

F Yeulett

W F Sutherland

D Pope



Second Officer

R Head

M Brown

D Tollervey



Extra Second Officer

P Best

G C Koch

T Tye



Third Officer


J Broughton

R Sissoli



Fourth Officer

I Warrington


A Hill



Extra Fourth Officer

D Hazell





Cadets


S Bennet

D Le Boutillier

R Mathews

R Plumley



Carpenter

P Bell


R Rowsell



Bosun

B Jones

E Petty

J Acton



Snr Master-at-Arms

R Lloyd


L Fergus



Jnr Master-at-Arms

P Ridsdale


E Gibson



First Radio Officer

S Harden

J Walker

F Sharp



Second Radio Officer

K Watkins


P Taylor



Third Radio Officer

A Willis


H Chesters



Fourth Radio Officer

M Hearle


I Abel



Surgeon

F Lane


R Tuft



Nursing Sister

A King


K Burrow



Physiotherapist

J Hogg





Chief Engineer

J Hughes


S Harron



First Engineer

A Garside

J P Hughes

W Robertson



Second Engineer

G Blakey

S Priestly

P Mantle



Extra Second Engineer

S Rogers


R French



Jnr Second Engineer

T Norris

R Hislop

P Borely

W Croston

K Euridge

J Donald



Snr Third Engineer

J Lawson


F Cundy



Int Third Engineer

M Stevenson


C Field



Jnr Third Engineer

R Kinder


R Wills



Snr Fourth Engineer

J Morrison


W Williams



Int Fourth Engineer

J Powell


T Hobday



Jnr Fourth Engineer

D Cadenhead


C Wharf



Junior Engineer

P Roberts

D Smith

C Garth

W George

D Hutton

J Kelly

A Chivers

R Herron

C Lee

D Todd

R McKeague



Engineer Cadets


A J Grieves

A Newell

D Thomson




Chief Frig Engineer

W Falconer

R Crowe

J Ringshaw



Second Frig Engineer



W Patterson



Third Frig Engineer

D Tomlinson


P Taylor



First Electrician

G Forrester

A Moir

D Arnold

E Wilson



Second Electrician

T Philps


P Pepper



Third Electrician

N Hamilton-Peters





Jnr Electrician

D Nixon

B Lucker


R Clarke



Senior Mechanic

K Cartwright

K Richards

D Clarke

D Thornton

A Miller



Plumber



L Greens



ER Storekeeper

D Woodford

K Le Gallais

C Barker



ER Leading Hand

G Carter


F Saint



Chief Purser

J Dimmock


A Jenner



Purser

C Dellar


M Mears



Purser Catering

G Waugh


W McMillan



Second Purser

M Saffin


J Tickner



Second Purser Catering

C Murray

P Steele


C Haysom

J Wootton



Third Pursers

A Whetung

P Robertson

R Higgins


I Pursch



Third Purser Catering

K Dixon


W Black



Junior Pursers

R Dowden

R Harris

M Fisk


A Read

G Street

P Stevenson



Children’s Hostess

C Amis





Chief Barman

P Beech





Storekeeper

A Haymes





Linen Steward

K Finch





Head Waiter (1st Class)

J Smith


T McIntosh



First Tourist Steward



B Blake



Head Waiter (Tourist)

D Barker


M Proctor



Band Leader

J Skene


T Jones



Laundryman

J Sumpton


T Turley



Chef

D Heard

B Price

P King



Second Steward


A J Sealey




Asst Steward


H Franco

F Wilkerson

R Hart




Baker

J Leslie


J Findlay



Butcher

D Cullinan


J Ayres



Shopkeeper

J Meehan


A Pond

C Tyler



Bulk Cargo Service

King Alfred


As at 16 May

King Charles


As at 16 May

King George


As at 16 May

King James


As at 16 May

King William


As at 16 May

Master

G Beaumont

I Shearer

R Miller

G Trowsdale

E Owen

Chief Officer

P Atkinson

J Buttress

D Funnell

J Smith

O Barnsley

Second Officer

R Case

J Whittaker


J Harris

D King

Third Officer

A Snell

R Black

J Millar

J Middleton

R Hamilton

Cadets


R Swatton

R Heeley

S Wainright

R Dunn

Radio Officer

J Chalkley

A Maxwell

J Daniel

D Wakeford

P Hammond

Bosun

W Wright

C Hood

G Stevens

W Hayton

J Marshall

Chief Engineer

J Platt

R Phillips

S McLeod

A Brudenell

P Wilkinson

Second Engineer

M Jennings

J Bone

J Chesters

D McLardie

A Young

Jnr Second Engineer

R Conibeer

D Howell

J Wood

A Campbell

S Fitzpatrick

Third Engineer

G Anderson

A John


P Elsby

J Linton

Fourth Engineer


A Wylie

G Greer

K Hill

S Sinclair

Junior Engineer


P Archer

B Pearson

G Viner

P Nunn

P Hastings

C Alford

R Soper

Engineer Cadets

A Fell

R Chwaszcza

J Caider

G Benton


Senior Mechanics

P Freeman

D Hogg

A Hepburn

P Kearney

P Latham

H Lees

G Longman

S Spooner

W Ditch

J Boere

G Wright

Electrician

D Quinn

D Livesey

D Bowskill

T Robson

R Rennie

Jnr Electrician


J Barton




Purser/Catering Officer

J Croston

A MacCormick

N Proctor

L White

D Howell

Chief Cook

B Hooper

J Gilling

A Robertson

J Law

R Wilkinson

Second Steward

R Holmes

J Barnett

D Mealing

D Stannard

J Robertson

Asst Stewards

A Holder

R Yeoman

C Clarke

N Galligan


J Lovely

D Dunn

D Scott

J Holmes

T Brown

D Bubb

K Jones

J Monaghan

B Durrant


King Line


Union-Castle / Safmarine

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page