1964 - August


Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

J T Shaw




N F Coombes

D P Cousins

R T Flemington

J King

B L Reid

G H Watt

A B Wright


E C Bremner

C C Burge

A D MacDonald


D C Peters

A J Stewart




1st Class Motor Endorsement

1st Class Steam Endorsement

1st Class Steam

Certificate

2nd Class Motor

Certificate

2nd Class Steam

Certificate

Engineer Officers

R Brown


A Nunn


P Lovell

E Mullin

P J Furbank

D G O’Connor

P R Snadden



To Master

To Chief Officer

To Second Officer

ToThird Officer

To Carpenter

Deck Officers

W A Ross



B King

W F McCarthy


M R Pearson

C B Walgate


P Bagley

R S Grant

T M Johns

J M Kemp

G R Spittal


M K Burwood

P R Rugg

B D Thomson

R A McAskill



Promotions

Mail Service

Stirling Castle

Left Southampton

6 August

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

13 August

For South Africa

Pretoria Castle

Left Southampton

20 August

For South Africa

Transvaal Castle

Left Southampton

27 August

For South Africa

Master

A J Hort

A G V Patey

J P Smythe

N M Lloyd

Staff Commander


H Charnley

R Lofts

H Landless

Chief Officer


R Olden

J Caley

A Sillars

Second Officer


B Fry

D Rawlins

M Hooper

Jnr Second Officer


G Mannall

J Attwood

N Combes

Third Officer


J King

R Flemington

F Glibbery

Fourth Officer


R Tallack

S Williams

A MacDonald

Jnr Fourth Officer


A Stewart

J Greaves

E Bremner

Carpenter


F Tizard

A Wheeler

J Wilson

Bosun


W Taylor

J Perry

R Briggs

Master-at-Arms


R Hall

C Wroe

R Brady

F Harrison

G Cook

J Foster

First Radio Officer


E Pitt

G Kilmister

R Brew

Second Radio Officer


R Hough

G Power

R McCormick

Third Radio Officer


J Clarke

B Davies

W Owen

Fourth Radio Officer


W McIntosh

D McLaren

K Lake

Surgeon


M MacNamara

P Kelly

J Latham

Nursing Sister


Miss M Farrell

Miss J Cuthbert

Miss P Burgess

Physiotherapist


P Kilby



Chief Engineer


D Abercromby

N Ruffell

A Mailer

First Engineer


J Wassall

T Drysdale

K Ferguson

Second Engineer


J Murphy

L Butcher

J Gauld

Int Second Engineer


J McNeill

D Hill

G Ward

Jnr Second Engineer


D Stangroom

E Miller

J Harris

A Roger

A Jack

D Goldspink

R Pound

D Heavey

A Pickles

Snr Third Engineer


T Luker

V Hamilton

J Oakman

Int Third Engineer


D Cadenhead

T Paterson

B Cooper

Jnr Third Engineer


D Masters

D Cormack

B Emery

Snr Fourth Engineer


D Nicholson

W Robertson

D Keen

Jnr Fourth Engineer


P Bryan

K Richardson

J Inkersole

Junior Engineer


T Guerin

W Hawkins

G Jackson

R Preston

J Wallace

D Longland

E Driver

P Cribb

J Grieve

D Eales

C Chester

B Hughes

F Clarke

C Mears

D Donaldson

C Brookes

J Machin

Chief Frig Engineer


W Forde

D Laycock

A Gurd

Second Frig Engineer


M Thomas

D Solomon

R Anderson

First Electrician


W Gregson

D Thorpe

J Cunningham

Second Electrician


R Harding

A Moir

G Bowie

Third Electrician


V Johnson

A Levington

F Doyle

ER Storekeeper


 E Cull

T Andrews

C Pyne

ER Leading Hand


C Benson

W Theuma

W Jones

Chief Purser


H Riddell

R Thomson

W Cook

Purser


D Smith

M Hackett

D Myerscough

Purser Catering


D Wickenden

W McGrady

I Beckett

Second Purser


T Davies

B Davis

G Donald

Second Purser Catering


F Gregory

R Bowen

G Green

Third Purser Catering


J Hall



Asst Pursers


P Stannard

D Spence

J Scotcher

J Johnson

Purser’s Clerks


V MacKenzie

S Broke-Smith

Miss J Paynter

Miss M Hurle

R Eastwood

Miss A Truman

M Wickstead

D Thompson

C Biggs

Miss M Penman

Miss J Atkin

Jnr Purser Catering



J Fry

A Quarrie

Children’s Hostess


Miss P Evans

Miss A Ackrill

Miss D Prior

Chief Barman


W Meyer

L Hockley

F Hubbard

Storekeeper


D James

A Gilmour

A Rawlings

Linen Steward


C Dawkins

P Clifford

A Lydford

Head Waiter (1st Class)


S Sullivan

A J Paull


First Tourist Steward


W Stewart

A Byrne


Head Waiter (Tourist Class)


A Barkhuysen

R Matthews

R Furness

Band Leader


J Skene

D Platt

J Emms

Laundryman


W Cronin

A Fabian

A Burroughs

Chef


C Alves

D Heard

H Laight

Baker


S Tilsed

J Wood

A Brohamer

Butcher


H Shearman

R Wateridge

H Cooke

Shopkeeper


W Morgans

K Mann

S Lewin

Intermediate Service

East Africa via Suez

Kenya Castle

Left London

6 August

For Durban

Master

F Pye

Chief Officer

C Kelso

Second Officer

A Millns

Jnr Second Officer

W Bewley

Third Officer

R Allen

Fourth Officer

A Dick

Carpenter

D Bates

Bosun

H Hawken

Master-at-Arms

L Langley

H Edmondson

First Radio Officer

R Everitt

Second Radio Officer

G Walker

Third Radio Officer

D White

Surgeon

P Dunbar

Nursing Sister

Miss M Walker

Chief Engineer

F Benham

Second Engineer

S Mason

Int Second Engineer

E Ware

Jnr Second Engineer

B Melling

P J Furbank

Snr Third Engineer

D Cox

Int Third Engineer

J E Jefcoate

Jnr Third Engineer

M O’Hara

Snr Fourth Engineer

G Blakey

Jnr Fourth Engineer

G Austin

Junior Engineers

D Hinds

K Skene

D Cunningham

B R Maynard

First Electrician

T G Stallard

Second Electrician

A M Ramsay

ER Storekeeper

E Wallace

Purser

W Eastmond

Chief Catering Officer

S Tupper

Asst Pursers

T Steer

V Nesfield

Second Catering Officer

R Ledbury

Purser’s Clerks

P Lawrence

Miss P Donne

M Jamison

Children’s Hostess

Miss M Ginnety

Chief Barman

J Parker

Storekeeper

D Francis

Linen Steward

B Ross

First Passenger Steward

A Greenslade

Tourist Head Waiter

C Mitchell

Laundryman

R Binding

Chef

T Evans

Baker and Confectioner

H Simmons

Butcher

M Naylor

Shopkeeper

J Pilone

U-C Cargo Service

Richmond Castle

Left Hamburg

16 August

For E Africa

Rustenburg Castle

Left Liverpool

24 August

For South Africa

Rotherwick Castle

Left Antwerp

28 August

For E Africa

Master

W Anson

W Graham

C E Lorains

Chief Officer

F W Moss

K R Bennett

R R Will

Second Officer

A A Melia

R S Grant

R R M Dougall

Third Officer

N F Collier

J R D Innes

R Lyall

Cadets

P Farey


I D Irving

Radio Officer

I G Henderson

I R Miller

W J Lochtie

Carpenter

L Springthorpe

J T Mitchell

J J Bowes

Bosun

W H Stevenson

J S Kendrick

F Desmond

Chief Engineer

R F Fleming

A Wolfe

P Nicholls

Second Engineer

W G Irving

R Sidebottom

I Laing

Jnr Second Engineer

P Pearson

F Ellis

M Minnis

Third Engineer

A Devoy

R W Todd

G Ballantyne

Fourth Engineer

R Carrington

S R Gordon

J E Farnaby

Junior Engineer

M Bailey

C J Hindle

T Blair

D Clarke

R Rowland

G L Sewell

D Negus

R Szczepan

J McColl

J Banks

E Welch

J R Morrow

Engineer Cadets



S A Mills

Chief Frig Engineer



E Tulip

Second Frig Engineer



D Patterson

Third Frig Engineer



B Spencer

Electrician

J Burke

J Moffat

T Coates

ER Storekeeper

P H Tingley

G Pearson

J Smith

Purser/Catering Officer

T Armstrong

B Atkinson

W S Ward


Clan Grant

Left Liverpool

8 August

For South Africa

Clan MacDonald

Left Liverpool

13 August

For S & E Africa

Clan Forbes

Left London

14 August

For S & E Africa

Master

N F Stewart

G W Spiller

F H Turton

Chief Officer

C de F Hedges

O Barnsley

E C Ramsay

Second Officer

P D A Robson

M Jackson

D C Wellstead

Third Officer

D J Innes

P R Rugg

J Berry

Cadets

T G Richardson

H A Rau

M S Andrews

J P Aylmer

J Schutte

Radio Officer

J MacNeil

D C Laing

W S Joice

Second Radio Officer

M Venables


K Parnell

Carpenter

J J Wright

F B Ovenstone

D R M Shaw

Asst Carpenter


J R Stewart


Chief Engineer

A G Kenny

W J Duncan

D Sheath

Second Engineer

J J Hughes

R Brown

H P Aitken

Jnr Second Engineer

B C Lovelock

M E Bhatti

C Aitken

Third Engineer

A Cunningham

M E McCallum

W Bartlett

Jnr Third Engineer


J Denwood


Fourth Engineer

J Brown

B Larkin

L J Coles

Jnr Fourth Engineer


W Mathieson


Junior Engineer

E Luck

D Murgatroyd

B Johnson

G Ward

K G Butler

R Bryce

M Jackson

Engineer Cadets

W A Waters

R G Fernie



Chief Frig Engineer


D McCormack


Second Frig Engineer


R F Bintcliffe


Third Frig Engineer


J Harrison


First Electrician

J Kane

C Craig

T Lowery

Second Electrician


G A Kemp


Purser/Catering Officer

H G Mason

K G MacGinty

R E Hewitt


Clan MacIver

Left Liverpool

20 August

For India

Clan MacTavish

Left Genoa

24 August

For E Africa

Clan MacLay

Left London

25 August

For S & E Africa

Clan MacGillivray

Left Liverpool

25 August

For South Africa

Master

J L Jones

C H A Thomas

P N V Rewell

F H S Petherbridge

Chief Officer

K Morton

D Richards

M Greig

J K Currie

Second Officer

G Brice

J W Costley

C MacIver

D L Bark

Third Officer

R D Middleton

W O Dinley

J H Swan

G H Bligh

Cadets

K Ballantyne

D D M Lenthall

W A Asi

I A Y Goilot

G M Brown

C Bunyan

M Blanken

J W Woodrow

Radio Officer

P Hammond

P Entwhistle

M E Mercer

D A P Galbraith

Second Radio Officer

P Reynolds




Carpenter

F Hill

H D Walker

S M Wright

G E Stanley

Chief Engineer

J Shepherd

J D Smith

W Gear

J A Platt

Second Engineer

H McLeod

J Taylor

E Creasey

W R Ogg

Jnr Second Engineer

R S Murray

C I Murcot

F Rae

A S Greer

Third Engineer

M Dawson

G Johnson

J Goodchild

C Martin

Fourth Engineer

B Liebenburg

H Mitchell

P R Peel

W Chirnside

Junior Engineer

J A Ferguson

G Kirk

W Wallace

J Donald

G Tweedale

B Clarke

E Raybould

First Electrician

G F McDougall

D Capel

E F Davies

C W Tingley

Purser/Catering Officer

W C Black

W F Gibb

G W Duffield

R N Rex


Union-Castle Line


Clan Line


King Alexander

Left Liverpool

9 August

For Brazil

King Malcolm

Left Birkenhead

15 August

For India

Master

G A Russ

R Wise

Chief Officer

R J Bews

R E Todd

Second Officer

H M Cameron

M B Whiteford

Third Officer

A P M Fleming

R E Mennell

Cadets

R Dunsford

T Kearsey

Radio Officer

M Caine

G MacRae

Carpenter

P Stone

R Hill

Chief Engineer

R Marshall

S E Burkett

Second Engineer

G A G Andrews

G W R Wood

Third Engineer

J Doey

J P Gorrie

Fourth Engineer

J Schaefer

F Thomas

Junior Engineer

K Richardson

Y Khurshid

R Middleton

J S Rainey

First Electrician

F Rigden

D Horn

Purser/Catering Officer

A Bannerman

G T Hendricks


Stirlingshire

Left London

28 August

For South Africa

Master

D Lockyer

Chief Officer

P L Flatau

Second Officer

R Harden

Third Officer

C A Smith

Radio Officer

D Sibley

Carpenter

R A McAskill

Chief Engineer

W McClunie

Second Engineer

J Fairbairn

Jnr Second Engineer

A Clydesdale

Third Engineer

W K Taylor

Fourth Engineer

T B Smith

Junior Engineer

M Hay

R J Griffiths

Chief Frig Engineer

R L Barnett

Purser/Catering Officer

D Johnson


Scottish Shire Line


King Line

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

24 August

For Gibraltar, Naples, Palermo and Lisbon

Master

J James


To Second Engineer

Engineer Officers

P J Furbank

D G O’Connor


To Second

Purser

To Second Purser Catering

To Third Purser

Catering

To Assistant

Purser

To Purser

Chief Steward

Pursers

D J King



C Williamson



R F Ledbury



J M B Ingram

J R Reay


J Bewsher

A A Fryer

O J Kelly


Cadet Ships

Visit the Cadet Training Page


Clan Menzies

Left Liverpool

9 August

For Panama

Clan Malcolm

Left Liverpool

31 August

For S & E Africa

Master

G B Owen

A Mair

Chief Officer

G Trowsdale

J S Beavan

Cadet Training Officer

A B Plant

M J Meyer

Second Officer

D Bell

A E Parr-Morley

Third Officer

J E Hewitson

A J Blackler

Cadets

A Slater

T W Blake

P G Wakeling

B J Benge

R White

C R Finch

J L McBurnie

R Kirkpatrick

A P St J Foggo

M C Barrett

P B Roy

S L Hemsley

T M K Badelka

E A Mellon

A Greenhalgh

A M Smith

G D Selbie

D Dearsley

N M Butterfield

M J Waite

D P Drew

J H Wright

F W Wilkinson

R A Pigneguy

Radio Officer

H Atlay

D Withers

Carpenter

W Armstrong

J T Sheath

Chief Engineer

W McFarlane

W McDermott

Second Engineer

G H McCoard

J B McLaren

Jnr Second Engineer

R G Watt

F B Fraser

Third Engineer

J J Little

M A Williams

Fourth Engineer

J J J Goosen

R Penwarden

Junior Engineer

D W De Lima

W Cowper

S Simpson

A Gerrard

First Electrician

R McNeill

T W Higginson

Purser/Catering Officer

J B Gray

C Millett

Second Steward


A Mortimer

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page