1915 - September


Mail Service

Kenilworth Castle

Left Southampton

10 September

For South Africa

Walmer Castle

Left London

18 September

For South Africa

Briton

Left Tilbury

26 September

For South Africa

Master

T J Bremner

R E H Becher

G K Gandy

Chief Officer

H J Wyatt

W Stanley

H Kirkham

Second Officer

N Aplin

A E Castle


Third Officer

V Freeman

A C Glove-Price

H G Holmes

Fourth Officer

W C Stell


R J Ashes

N Wright

A A Lyons

H O Wilson

Sup Officer


W Metcalf


Bosun

A H Thorne


E W Oswald

Wireless Operator

G Fenton

G K Hughes

G Birdnest

T E Wilson

G H Dewey

E Pittock

Chief Engineer

G H Plowman

W Fraser

J Lane

Second Engineer

J M Stephen

A B Fergus

C R Loage

Third Engineer

J MacKenzie

C Capran

J R Stephens

Fourth Engineer

W B Cordiner

G Walkinshawe

C E McGregor

Fifth Engineer

A McIntyre (Snr)

W MacLean (Jnr)

A MacPherson (Snr)

W H Drew (Jnr)

D MacFarlane (Snr)

W B Balfour (Jnr)

Sixth Engineer

E MacRae (Snr)

A E V Evans (Jnr)

A B Jones (Snr)

R O’Neill (Jnr)

A Thomson (Snr)

A Shaw (Jnr)

Seventh Engineer

S Titterington (Snr)

A MacKay (Jnr)

G T H Jones (Snr)

J Wood (Jnr)

D Campbell


Eighth Engineer

W E Mabb

W H Tucker

J Bentley

Ninth Engineer

R Dunlop

E T Palmer

R Thomson

J Eagles




Elect Engineer



J J McAlpine

Purser

J L Henderson

W Sinclair

R E Sutton

Asst Purser


W Bull


Surgeon

J H Williamson

W D Eddowes

G Shaw

Chief Steward

H Stott

A Francis

W King

Intermediate Service

Llanstephan Castle

Left London

4 September

For Africa

Master

T Chope

Chief Officer

W Swiney

Second Officer

J A Sowden

Third Officer

B Sangster

Fourth Officer

D K Blyth

Bosun

G La Roche

Wireless Operator

M W Meredith

S E W Tippett

Chief Engineer

R Logan

Second Engineer

R Merry

Third Engineer

S Kennard

Fourth Engineer

G H Thoms

Fifth Engineer

A F Matthews

Sixth Engineer

A S T Crone

Seventh Engineer

W J Henden

Surgeon

C O’Herlihy

Chief Steward

F Richardson

Purser

G S Fulton

Cargo Service

Polglass Castle

Left London

3 September

Master

W Jones

Chief Officer

J Turnbull

Second Officer

A G Percy

Third Officer

J Blewett

Bosun

H White

Chief Engineer

J A Bird

Second Engineer

W H Blood

Third Engineer

D H Davis

Fourth Engineer

E W Beadle

Fifth Engineer

S T Simmons

Chief Steward

P F Small

H Symes

Cargo Service

Umtata

Left London

September

Coasting

Umona

Left London

2 September

For Admiralty Orders

Umvoti

Left London

9 September

For Natal

Master

A Cox

I Banks

R E Keen


A N Hagger


Chief Officer

I Banks

E W Barnes

G W S Rogers

Second Officer

G J Evans


H C Blyth

A W le Verrier

T Donaldson


Third Officer

H A A Manson

F S Miskin

T E Youill

Chief Engineer

A C Gilby

N R MacKay

J G Davison

Second Engineer

S Ward

L Stuart

E S Story

Third Engineer

F W Taylor


F S Sowler

J S Wells

W Watson


Fourth Engineer

J S Pridmore


F Simmons

Engineer


C Carter


Surgeon

C L Cunningham


G D Porter

Chief Steward

T C Scott

C Merry

H J Bird

Cargo Service

Clan MacAllister

Left

28 September

Master

J W Taylor

Chief Officer

C Sim

Second Officer

J W Durling

J MacLeod

Third Officer

J H Browne

H L Hitch

Apprentices

A Becket

Carpenter

W Bothwell

Chief Engineer

A Rattray

Second Engineer

A MacQuister

Third Engineer

A McArthur

Fourth Engineer

J Scotland

Chief Steward

V D MacPherson

Cargo Service

Hesione

Left Liverpool

21 September

For Coastal

Master

R Steel

Chief Officer

H W Thomas

Second Officer

T B Parry

Third Officer

S Gibbons

Chief Engineer

E Grieves

Second Engineer

H W Roberts

Third Engineer

A Chapple

Fourth Engineer

R Anderson

Frig Engineer

J F Riddock

H Berry (Asst)

Chief Steward

B L Royal


Union-Castle Line


Clan Line


Houston Line


Natal Line

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page