1915 - February


Mail Service

Briton

Left Tilbury

5 February

For South Africa

Kenilworth Castle

Left Southampton

13 February

For South Africa

Walmer Castle

Left Tilbury

20 February

For South Africa

Master

G K Gandy

T J Bremner

R E H Becher

Chief Officer

H Wyatt

H J Wyatt

J H Kerby

First Officer


H R Northwood


Second Officer

A R Lyons

N Aplin

B Ray

Third Officer

H H Rose

R Ibsen

E Woodcock

R Fryer

Fourth Officer

J D Bilton


Y Constant

Bosun

E McDonald

A H Thorne

G S Smith

Wireless Operator

S Dickson

J Young

V H Cuss

C C Porter

W H Mabley

D Murphy

Chief Engineer

J Lane

G H Plowman

G Fraser

Second Engineer

J M Stephen

C R Tonge

A B Gergies

Third Engineer

J P Whitehouse

J MacKenzie

C Capman

Fourth Engineer

C E McGregor

W B Cordiner

A Anderson

G Walkinshaw

Fifth Engineer

D Keith (Snr)

W Lockhart (Jnr)

W H Blood (Snr)

A McIntyre (Jnr)

A MacPherson (Snr)

W A Drew (Jnr)

Sixth Engineer

A McConnell (Snr)

J J Stobo (Jnr)

E L Morgan (Snr)

E MacRae (Jnr)

W MacLean (Snr)

A B Jones (Jnr)

Seventh Engineer

W E Knapp

A E V Evans (Snr)

S Titterington (Jnr)

G F H Jones (Snr)

E E Rodrick (Jnr)

Eighth Engineer

R Parker

A S A Crons

J Wood

Ninth Engineer


A MacKay

W H Tucker

Elect Engineer

J McAlpine



Purser

R E Sutton

J L Henderson

W Sinclair

Surgeon

G Shaw

J R Dobie

W D Eddowes

Chief Steward

J H Fogarty

H Stott


Intermediate Service

Cluny Castle

Left London

2 February

For Africa

Gloucester Castle

Left London

2 February

For Africa

Comrie Castle

Left London

17 February

For Africa

Master

B A Bryan

C R Purse

T H Wilford

C B Imlah

Chief Officer

H Bergen

G Sinclair

H A Causton

H L Scholfield

Second Officer

A A Winser

J C Simpson

H Randall

Third Officer

E G Rapley

J W Alexander

N Anderson

Fourth Officer

S F Page


H W Badman

J R C Sussams

Jnr Mate

P Morton



Wireless Operator

D Bowman

A P G Hart


A Sotheran

V B Williams

Bosun

Boyd

A McLean

E Newham

J Harris

Chief Engineer

C Hay

W Robertson

M G Walker

Second Engineer

H Maxwell

W Button

J R McGrath

Third Engineer

I Smith

R C Dick

J Boyd

Fourth Engineer

J McInnes

D Wardlaw

J McTaslane

Fifth Engineer

D T Summers

E Harris

D W Wilson

Purser

H P Seale

F G E Pocock


Chief Steward

S Beech


E Dynosa

Surgeon

E E Mahon


E Owen-Cox

Cargo Service

Clan Lindsay

Left Glasgow

1 February

For Calcutta

Clan MacLean

Left Dundee

2 February

For Bahia Blanca

Clan MacLeod

Left Glasgow

2 February


Clan Ferguson

Left Liverpool

4 February

For Natal

Clan Menzies

Left Liverpool

4 February

For East Africa

Master

A Scotland

A Williamson

A W Simpson

H S Southward

R C Louis

J R Jackson

Chief Officer

F R Ewell

W Crichton

J T Wooldridge

R N Robertson

J Andrew

C Parfitt

Second Officer

A MacIntyre

N MacLean

P M McTulish

R Douglas

J N Matthews

J E Cooper

P Kingdon

Third Officer

F W Stark

M McIntyre

H A Jacobs

R J Parry

J C Cameron

J W Stark

Fourth Officer



W Tomkins



Apprentices


R C Carter

V W Green

J D MacPherson

D A Stark Jr



Wireless Operator


E A Harewell




Carpenter

M MacNamara

A Milligan

D J Gronas

J Andrew

G Hamilton

Chief Engineer

W MacArthur

F Raustin

H Black

R Darling

J D Watt

Second Engineer

R Tapley

J Blythe

T Hyslop

A Potts

D Brown

Jnr Second Engineer

N E Peacock

W Ferguson

J E Vigi

R MacFarlane


Third Engineer

W Guild

A Smith

M Hamilton

C M Taylor

J MacGibbon

Fourth Engineer


R Clement


H L Booth

J Gray

Purser





R Stevenson

Chief Steward



C L Sutton


W Davies

H Hodgson

Cargo Service

Umvolosi

Left London

5 February

For Natal

Umona

Left London

27 February

For Natal

Master

W T Miller

R F Keen

Chief Officer

J Richards

A J Duck

E W Barnes

Second Officer

S A Simmons


Third Officer

W E Gibbs

M Bennett

T Blackwood

Chief Engineer

J Lidstone

N R MacKay

Second Engineer

G W Brown

L Stuart

Third Engineer

G Morgan

W E Jacobs

Fourth Engineer

J W Jones

J Devitt (Extra)

F W Sowler

Surgeon

M Greene

J C Dow

Chief Steward

F H King

C Merry

Cargo Service

Honorius

Left Newport

2 February

For Montevideo

Halizones

Left Liverpool

3 February

For Montevideo

Hypatia

Left Liverpool

15 February

For River Plate

Hesperides

Left UK

20 February

For South America

Hydaspes

Left Liverpool

22 February

For South America

Master

J Roberts

W J Eynons

H R Crochyer

E C Lee

M Merry

Chief Officer

J McMillan

W Bebington

H Ashley

W M Buchanan

W J Hughes

Second Officer

C A Underwood

W H Chapman

J Holland

J Gray

P E Williams

Third Officer


E S Jones

Berlanston

E S Jones

T Smith

Apprentices



C H Dessaner



Wireless Operator



L Robinson

R E Travis

T P Isherwood

F W Walsh

Chief Engineer

H Graham

A Kerr

E H Murphy

L F Keady

C P Cains

E H Carter

Second Engineer

D Calder

C E Nimmo

A C Cockburn

G Townson

C J Jones

H H Wright

Third Engineer

T Lewin

J O Hughes

W H H Beran

O A Ward

D Caldes

F R Lewis

Fourth Engineer

G W Small

J R Duggett

J H Hart

J Underwood

H Hibbert

S Sargent

Chief Steward

W P Brookfield

A S Riston

R A Boulton

G Bellis

A J Barter

Cargo Service

King John

Left London

4 February

For Bristol

King Idwal

Left South Shields

16 February

For River Plate

King David

Left Newport

24 February

Under Sealed Orders

Master

F S Lanning

D Poulgrain

J O Evans

Chief Officer

D L Jenkins

C Thomas

R W Cox

Second Officer

C R Rosed

E W Owens

D R McDearmid

Apprentices

E E Best

Elford

G H Eyton-Jones

S Mitchell

A F Evans

W Houghton

L C Shenton

H Smith

S Evans

A N Foxwell

R H Foxwell

A V Murphy

Chief Engineer

J Adam

J Edmunds

S M Williams

Second Engineer

J P Houston

J Anderson

G Glover

Third Engineer

A E Edwards

P Mitchell

R Rushforth

F Fowler

Cargo Service

Clan Chattan

Left Glasgow

12 February

For Bombay

Clan Urquhart

Left Glasgow

16 February


Clan Leslie

Left Glasgow

17 February

For Bombay

Clan MacEwen

Left Liverpool

21 February

For Cape Town

Master

R Pill

G A Shearer

C W Henderson

R K Cowie

Chief Officer

W J Haynes

W McDonald

E Simpkin

W A Boyd

Second Officer

A S Hay

W Stevens

F W Bennett

A Evans

Third Officer

J R Hayward

G N Lewis

E Coultas

L O Turner

Fourth Officer


A B Woodward


E Fairweather

Apprentices


F H Carpenter

A Cubiss


W G Jones

W B Tanner

Wireless Operator


T Archibald


F Brown

(Ship’s Clerk)

Second Wireless Operator


W E Bisgrove


J R McConnell

Carpenter

J Gray

J Scott

J McLean

J Scott

W S Cunningham

Chief Engineer

W Nicolson

R Kerr

F L P Blythe

F Rankin

Second Engineer

J A Murchie

J Dishington

A MacQuiston

J M Stewart

Jnr Second Engineer

J Leslie


J R Briggs

J B Reddan

Third Engineer

W White

W Millar

J S Wells

J R MacLennan

Fourth Engineer



C Chapman

J Baxter

Fifth Engineer




W E Brown

Frig Engineer




J Smith


Union-Castle Line


Clan Line


King Line


Houston Line


Natal Line

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page