1978 - February



Clan Alpine


22 February

At Calcutta

Clan Graham


22 February

En Route to Djibouti

Clan Grant


22 February

At Durban

Clan MacGillivray


22 February

En Route to Cape Town

Master

I Bennet

S Hagan

C Gowans

R Simmons

Chief Officer

P Brown

B King

P McArthur

A Blackler

Second Officer


L Wigmore

K Kock

M Handschell

Third Officer

S Manson

N Bennett

H Mwasisallah

P Hickmott

Cadets

M Hall

K Ridgeway

R Fortney

G Stephen

C Brown

E Williams

Radio Officer

W Latus

H Chesters

D Wakeford

J Dawson

Carpenter


R Hill

P Jacobs

H Hale

Bosun

Shaflullah

A Ullah

A Huq

M Ali

Chief Engineer

J O’Donnell

W McDermott

A Eastoe

R Marshall

Second Engineer

G Michael

H Dowding

R Ellet

P Mawley

Jnr Second Engineer

S Dick

R Rutherford

B Crockford

W McIntyre

Third Engineer

B Nicholson

D Dawson

D Barber

G Sinclair

Fourth Engineer

P Taylor

T Fowley

A Sutherland

T Dyer

Junior Engineer

G Milne

R Fairclough

W Bound

A Fell

G Cormack

D Peacock

Engineer Cadets

D Evans

I Cook

C Strawbridge

S Graham

T Rasmussen

P Palececk

B Gibbs

Electrician

P Bennett

D Hollingsworth

J Brzezinski

P Richards

ERS

A Hossain

J Hossain

A Meah

A Rashid

Purser Catering Officer

W Waldron

W MacMillan

I Hurst

C Haysom

Chief Cook

M Prodhan

E Ullah

M Gomes

Y Malick


Clan MacGregor


22 February

En Route to Mauritius

Clan MacIlwraith


22 February

At Dar-es-Salaam

Clan MacIndoe


22 February

At Dar-es-Salaam

Clan MacInnes


22 February

At Manchester

Clan MacIver


22 February

At Dar-es-Salaam

Master

J Currie

A MacIntyre

G Thomson

P Eckford

R Olden

Chief Officer

R Thomas

P Austin

P Ward

J Mortimer

R Wadham

Second Officer

J Harbord

T Tye

P Williams

A Welcome

D Mugalu

Third Officer

N Jones

G Zupan

M Fisher

M Light

J Sweetman

Cadets

K Jammalleh

J Hamilton

I Dearie

A McMaster

M Griffiths

F Kinanguka

M Scott

R Daniells

N Thomas

Radio Officer

M MacDonald

J Chalkley

A Skarstein

G Robertson

J Cardownie

Carpenter

G Shute

R Turner

H McCourt

R Rowsell

M O’Donnell

Bosun

H Ahmed

A Banerjee

Ibadullah

S Huq

U Sarkar

Chief Engineer

L Hollands

A Kenny

J Ward

T Hilton

A Brudenell

Second Engineer

J Colbe

P Wickremasinghe

R Pyke

L Gomele

W Irvine

Jnr Second Engineer

R Hurst

N White

D Smithson

J Flynn

S Rogers

Third Engineer

C Gray

R Lunn

N Lindsay

I Margetson

J Donald

Fourth Engineer

N Lawson

J Walker

I Reid

W Mouie

D Wright

Junior Engineer

B Bannister

R Kemp

W Harris

J Reid

I Ramsay

J Gillespie

C Barden

W Paterson

A Henson

M Love

Engineer Cadets

W McMurray

T Peatfield

T Hudson

K Baker

J McLean


R Reilly

M Byrne

D Russell

Electrician

W Cole

D Tyler

W Kelly

W Lewis

D Dixon

ERS


N Dey

A Ali

J Uddin

G Das

Purser Catering Officer

C Cavanagh

A Robertson

D Nixon

N Proctor

M Bridgeman

Chief Cook

L Gomes

B Gomes

S Gomes

S Ali

Md Israil


Clan MacNair


22 February

At Cape Town

Clan Malcolm


22 February

At Dar-es-Salaam

Clan Matheson


22 February

At London

Clan Menzies


22 February

At Birkenhead

Master

R Todd

L Bainton

P Byrne

G Charleson

Chief Officer

R Ward

D McWilliam

R Smith


Second Officer

P Simpson

N Crockett

B Richmond

D Reid

Third Officer

J Thorburn

C Precious

P Mbiriri

J Fallon

Cadets

C Meredith

A Dawson

A Potter

B Jackson

A Brooke

A Matillya

L Ruzangi

C Edwards

I Shillito

Radio Officer

F Wallace

P Boyle

R Whittaker

A Willis

Carpenter

G Murray

S Gray

A Kerr

D Drew

Bosun

A Mazumder

A Bhowmick

M Rao

S Ghosh

Chief Engineer

P Wilson

P Lovell

A Garside

A Stoddart

Second Engineer

B Musgrave

R Conibeer

A Roberts

J Field

Jnr Second Engineer

F Dyson

M Lee

R French

I Cowley

Third Engineer

I Bruce

G Etherton


K Jethwa

Fourth Engineer

A McGilllivray

A Newcombe

A Graham

D Stow

Junior Engineer

M Crowhurst

G Massie

B Wheeler

G Fish

R Bath

N Thomas

S Towers

E Rumble

Engineer Cadets

M Wood

S Talbot

M Winskill

A Bartley

S Maloney



Electrician

M Hannan

F O’Hare

K Mulvaney

J Fowler

ERS

H Das

M Mahajan

R Mookherjee

A Chakraborty

Purser Catering Officer

D McK Duff

J Foley

J Simmonds

J Law

Chief Cook

Prohlad

S Razmar

Lachman

M Mokin


Balmoral Castle


22 February

En Route to Hamburg

Dover Castle


22 February

En Route to Hamburg

Kinpurnie Castle


22 February

En Route to Port Elizabeth

Winchester Castle


22 February

En Route to Cape Town

Master

T Kirby

R Will

J Brackenridge

K Morton

Chief Officer

G Paxton

J Allan

R Gebbie

R Metcalfe

Second Officer

P Middleton

T Whittaker

M Williams

R Gribble

Third Officer

A Gladman

M Stevens

C Neave

C Turner

Cadets

A Wilson

G Holland


P McLoughlin

J Millican


Radio Officer

G Walker

R Maxfield

T Martel

J Walker

Bosun

G Marshall

P Dillan

J Seymour

S Dennis

Chief Engineer

L Jones

T Drackard

R Welch

T Reay

Second Engineer

G Anderson

G Greer

J Miller

T Griffin

Jnr Second Engineer

H Fitzpatrick


G Knox

R Thompson

Third Engineer

D Blues

J Linton

R Ball

R Carruthers

Fourth Engineer

B Payne

P Dawe

D Barton

D Smith

Junior Engineer


R Cottee



Engineer Cadets

R Pitt

I Yates

P Fox

R McCulloch

T Simsion

W Numerley

Chief Frig Engineer


R Crow

J Wade

J Ashlin

Electrician

C Tingley

T Ludlow

U Decker

T Stallard

ERS

W O’Bree

J Broadwell

P Wellman

A Revie

Purser Catering Officer

G Waugh

W Burgess

T Robertson

T Henshall

Chief Cook

D Parish

P Trunkfield

P Hockey

A Goring

Bulk Cargo Service

King Alfred


22 February

At Falmouth for orders

King Charles


22 February

En Route to Italy

King George


22 February

En Route to Philadelphia

Master

M Ure

I Shearer

R Miller

Chief Officer

I Currie

H Cameron

D Innes

Second Officer

J Harris

P Best

R Coleman

Third Officer

R Chadney

B Dalziel

D Williams

Cadets


K Green

P Saviour

Radio Officer

J Maxwell

J Wright

J Blackwell

Bosun

A Pratley

H Gerrard

G Stevens

Chief Engineer

J McNeill

R Hayton

L German

Second Engineer

J Veltcher

R Nelson

J McMinn

Jnr Second Engineer

M Wilding

S Robb

J Logan

Third Engineer

B Kelly

E Seneviratne

A Smith

Junior Engineer

S Martin



Engineer Cadets

G Bamber

T Rockett

W Turner

Senior Mechanics

G Longman

G Serjeant

D Lynn

H Lees

R Humphrey

W Turner

C Costello

A Miller

Electrician

R Rennie

T Robson

A Moir

Purser/Catering Officer

D Howell

J MacInnes

O Kelly

Chief Cook

S Hodder

W Olive

B Hooper

Second Steward

P Tanner

W Sweet

D Stannard


Bonnieway


23 February

En Route to Port Burnside

Causeway


23 February

At Gove - N Australia

Everett F Wells


22 February

En Route to Singapore

Master

A Sillars

B Biggs

G Trowsdale

Chief Officer

A Wigham

F Yeulett

J Smith

Extra Chief Officer



R Dobie

Second Officer

M Negus

P Manning

D Hart

Third Officer

J Bowles

S Bennett

G McEwan

Cadets



R Ogden

Radio Officer

J Tomlinson

E Lewis

J Duckworth

Bosun

T Acheson

L O’Neil

C Hood

Chief Engineer

R Somers

S McLeod

B Rice

Second Engineer

C Small

N MacKenzie

N Rattenbury

Third Engineer

R Pakuza

S Fitzpatrick

J Austermuhle

Fourth Engineer


D Ellison


Junior Engineer

W Robertson

M Hoskins

P Cross

N Goodhew

B Shepherd

M Crane

Engineer Cadets



A Rodham

Senior Mechanics

G Risoli


P Grigg

Chief Electrician

K Thorpe

T Hayman


Electrician



R Webster

ERS



J Croston

Chief Cook

J Bowie

B Price

J MacKenzie

Second Steward



D Scott


King James


22 February

Off Lisbon for orders

King Richard


22 February

En Route to Dunkirk

King William


28 February

En Route to Dunkirk

Master

M Whiteley

E Owen

A Terras

Chief Officer

H Edwards

M Jackson

R Milne

Second Officer

I Ross

R Kendall

J Dingle

Third Officer

F Mack

P Whittle

P Whyte

Cadets

S Johnson

K Hawe

H Robertson

Radio Officer

I Shaw

K Watkins

P Heredge

Bosun

W Wright



Chief Engineer

W Maitland

K Hadler

R Henson

Second Engineer

A McKirdy

A Russell

S Mason

Jnr Second Engineer

P Miller

A Dent

E Pailthorpe

Third Engineer

J Baines


A Derbyshire

Fourth Engineer

R Roberts

S Witherden

R Samuel

Junior Engineer

P Gamble

G Matthews


D Talbot

Engineer Cadets

E Smith

D Bray

M MvClintock

Senior Mechanics



I Love

D Hogg

Electrician

D Graham

D Bowskill

D Quinn

Purser/Catering Officer

D Cryle

B Trubody

D Sinton

Chief Cook

N Usher

S Joseph

W Olive

Second Steward

A Jewel


L Morgan


Union-Castle Line


Clan Line


King Line


Other B & C Vessels


Overseas Containers


Table Bay


22 February

At Le Havre

Master

J Catterall

Chief Officer

D Morris

Jnr Second Officer

R Speight

Cadets

C Witherden

Radio Officer

P Pegg

Bosun

H Dilley

Chief Engineer

J Bunny

Extra Second Engineer

L Edwards

Jnr Second Engineer

D Mercer

Third Engineer

B Evans

Junior Engineer

G Waters

B Middler

Engineer Cadets

A Young

Senior Mechanics

G Ball

W Ditch

A Doctor

Chief Electrician

S McLean

Extra Chief Electrician

J Anderson

ERS

G Wan

Purser Catering Officer

K McGinty

Chief Cook

H Adams

Second Steward

D Perkins

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page