1972 - March


Mail Service

S.A. Vaal

Left Southampton

3 March

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

10 March

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

17 March

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

24 March

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

31 March

For South Africa

Master

P St Q Beadon

H Charnley

I Shearer

A A Freer

R M Wright

Staff Commander

R Thomson

W Pritchard




Chief Officer

R Flint

D Funnell

M Guy



Second Officer

I Irving

R Silverwood

A MacDonald



Extra Second Officer

M D’Espagnac

R Clarke-Halifax

C Marman



Third Officer

C Smith


A Mauger



Fourth Officer

K Cox





Cadets

R Pawley

R Lewis

G Peatling

G Jackson

J Harris

C Cooke

J Stone

A Crofts



Carpenter

P Bell

H Hale




Bosun

E Wheeler

B Jones

E Petty



Snr Master-at-Arms

H Clarke

H Hoye




Jnr Master-at-Arms

E Jaffray

W Bridger




First Radio Officer

J Eager

D Bristow

J Blackwell



Second Radio Officer

W McIntosh

G Walker




Third Radio Officer

I Bell

P Taylor




Fourth Radio Officer

D Young

J Chalkley




Surgeon

J Kallenbach

J Latham




Nursing Sister

M Lewis

G Lambert




Chief Engineer

R Crook

R Somers

P Snadden



First Engineer

R Brown

E Edwards

E Sartori



Second Engineer

J Lester

J Mair

D Fraser



Extra Second Engineer

J Hughes

B Gillott




Jnr Second Engineer

R Charlesworth

J Sewell

J Stoodley

M Hackett

J Erskine

J Rockett



Snr Third Engineer

D Dawson

I Regan




Int Third Engineer

J Mainstone

K Poole




Jnr Third Engineer

R Brisland

P Young




Snr Fourth Engineer

C Compton

P Ireland




Int Fourth Engineer

W Craig

D Sankson




Jnr Fourth Engineer

M Busby

R McKay




Junior Engineer

R Sims

A Campbell

W Braidwood

I Cochrane

G Boyers

D Norman

R Page

I Wright

B Musgrave

J Slater



Engineer Cadets



B Nicholson

G Newns



Chief Frig Engineer

G McGregor

S Tyrie

L Block



Second Frig Engineer

T Rolfe

W Patterson




Third Frig Engineer


I MacKrill




First Electrician

D Thorpe

S McLean

G Forrester



Second Electrician

G Young

R Mulvaney

R Grant



Third Electrician

J Jeremy

D Eastman




Jnr Electrician

M Eastham





Senior Mechanic

E McCall

W Jones

F Taylor

N Cooper



Plumber

J Flux





ER Storekeeper

K Pearson

A Martin




ER Leading Hand

R Cutler

G Pupkis




Chief Purser

D Wickenden

A Hodge




Purser

M Mears

M Hackett




Purser/Catering Officer



R Jones



Purser Catering

G Waugh

G McGowan




Second Purser

M Warner

A Woodgate




Second Purser Catering

W Fleetwood


C Hobson



Third Pursers

D Tooze

D Stanyer

J Ballantyne




Third Purser Catering

P Stubbs

P Smedley




Junior Pursers

J Ross

F Butterfield

S MacDonald

A Dumelow

C Conduit

H Lindon




Junior Purser Catering

R Ward

R Hodnett




Hostess

A Marais

M Telford




Children’s Hostess

A Ackrill





Chief Barman

F Hubbard

L Odell




Storekeeper

J Glintenkamp

J Paglia




Linen Steward

B Ross

H Turnham




Head Waiter (1st Class)

S Sullivan

C Gyue




First Tourist Steward

R Chandler

R Smith




Head Waiter (Tourist)



A Walmsley




Band Leader

H Taylor

F O’Malley




Laundryman

J Beavis

M Bernier




Chef

L Creed

D Heard

M Martin



Baker

A Brohamer

J Wood




Butcher

A Painter

H Shearman




Shopkeeper

S Loveland

B Voller





Clan Grant

Left London

3 March

For South Africa & Mauritius

Clan MacNab

Left Birkenhead

3 March

For South Africa

Clan Alpine

Left Birkenhead

10 March

For Beira

Master

G Russ

A Kennedy

I Bennet

Chief Officer

A Flenley

R Robertson

I Currie

Second Officer

M Barrett

P Wakeling

I Cuthbertson

Third Officer

D Mercer

C Tyacke

D Wahutu

Cadets

A Barton

R Stuart

D Hart

M Coyne

N Hodgson

P Manning

D Harris

J Pink

D Fawcitt

Radio Officer

H MacKay

M Eskins

N Shepherd

Trainee Radio Officer


A Willis


Carpenter

A Minton

N Hoare

H Starkie

Bosun

M Rao

N Sarker

P Biswas

Chief Engineer

R Fleming

I Laing

T Drakard

Second Engineer

M Griggs

J Makau

B Akkerman

Jnr Second Engineer

A Greensides

B Duckles

R Murray

Third Engineer

R James

B Penny

D Clift

Fourth Engineer


J Sutherland

P Willison

Junior Engineer

M Milwain

R Pakuza

P Shields

N Kibui

A Cantrill

Engineer Cadets

G Upham

W Harding

M Armstrong

N White

Electrician

A Roberts

W Cole

A Reid

Second Electrician



A Dawson

ERS

R Sarkar

B Chakraborty

N Dey

Purser/Catering Officer

R Hewitt

J Jones

R Bowtell

Chief Cook

S Joseph

W Breen

L Gomes

Second Steward

A Hosain

S Pearoo

A Razzaq


Hector Heron


As at 10 March

Master

C Kelso

Chief Officer

S Williams

Second Officer

G Chadwick

Third Officer

D Oriatto

Cadets

M Williams

G Hunt

Radio Officer

J Gray

Carpenter

P Jeffrey

Bosun

K Chowdhury

Chief Engineer

R Innes

Second Engineer

G Wilkinson

Jnr Second Engineer

D Mercer

Third Engineer

J Walker

Fourth Engineer

C Grant

Junior Engineer

J Mercer

A Johnston

Electrician

A Evans

ERS

N Bhattacherjee

Purser/Catering Officer

D Nixon

Chief Cook

A Jafar

Second Steward

Monzal


Nina Bowater

Left Southampton

11 March

For Nova Scotia

Phyllis Bowater

Left Birkenhead

12 March

For Newfoundland

Master

A Allson

M Turner

Chief Officer

A McCutcheon

J Allan

Second Officer

A Hodges

R Day

Third Officer

B Richmond

M Burley

Cadets

D Bradley

B Ross-Smith

A Nkana

Radio Officer

I Courtney

J Tomlinson

Bosun

F Romaniak

H Jeffery

Chief Engineer

L Brown

R Rodger

Second Engineer

R Banerji

D Field

Third Engineer

J Young

J Doyle

Fourth Engineer

C Hutley

R Fido

Electrician

J de Haan

D Fidler

ERS

P Knight

W O’Bree

Purser/Catering Officer

L Tompkinson

B Trubody

Chief Cook

K Dixon

F Dixon

Second Steward

A Pennell

K Gearing

Cargo Service

Kinnaird Castle

Left Genoa

28 March

For E Africa

Master

B Biggs

Chief Officer

D Morris

Second Officer

A McMartin

Third Officer

G Paxton

Radio Officer

A Campbell

Carpenter

T Newstead

Bosun

E Msomi

Chief Engineer

R Ferguson

Second Engineer

S Simpson

Jnr Second Engineer

A Smith

Third Engineer

T Richards

Fourth Engineer

M Walker

Junior Engineer

J Colbe

D Lines

Engineer Cadets

J Thomson

Electrician

B Clark

Purser/Catering Officer

G Clark

Chief Cook

Z Hlongwa

Second Steward

O Mabida

Bulk Cargo Service

King Alfred


As at 10 March

King James


As at 10 March

Master

D Lockhart

M Ure

Chief Officer

J Cowie

J Hobkirk

Second Officer

C Vickers

D Drew

Third Officer

K MacLeod

R Baxter

Cadets

P Simpson

J Spicer

P Williams

P Harrison

Radio Officer

G McGariggle

G Pople

Bosun

H Gerrard

J Marshall

Chief Engineer

A Russell

A Jemison

Second Engineer

L Ord

R Wall

Jnr Second Engineer

W Taylor

A Gowans

Third Engineer

C Roberts

A Panting

Fourth Engineer

C Duggan

C Vallance

Junior Engineer

T Clarkson

R Stoyel

A Dent

A Murfin

Engineer Cadets


D Wood

Electrician

D Livesey

S Gallyer

Purser/Catering Officer

R Mortimer

P MacCormick

Chief Cook

I Alderson

J Bowie

Second Steward

P Tanner

W Sweet


Elbe Ore


As at 10 March

Master

G Thomson

Chief Officer

H Cameron

Second Officer

A Mellon

Third Officer

J Koluot

Cadets

R Elsden

Radio Officer

J Tomlinson

Carpenter

G Shute

Bosun

A Hakim

Chief Engineer

L German

Second Engineer

D Parlone

Jnr Second Engineer

L Atkinson

Third Engineer

J Whittaker

Engineer Cadets

K McLarty

Electrician

F Fletcher

ERS

F Ahmad

Purser/Catering Officer

J Croston

Chief Cook

J Prodhania

Second Steward

Md Yusuf


Clan Line


King Line


Scottish Tankers


Hector Whaling


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


General Cargo Service

King Charles

Left Birkenhead

23 March

For South Africa & Beira

Master

R Lofts

Chief Officer

M Baker

Second Officer

N Butterfield

Third Officer

J Guy

Radio Officer

M Norfolk

Carpenter

R Tedford

Chief Engineer

D Jones

Second Engineer

A Thompstone

Third Engineer

J Linton

Fourth Engineer

A Roberts

Junior Engineer

L Saldhana

B Hanmore

Electrician

J Casey

Purser/Catering Officer

P Akers


Clan Malcolm

Left London

10 March

For E Africa

Clan Menzies

Left Birkenhead

24 March

For Red Sea Ports

Master

T Young

D de F Hedges

Chief Officer

P Atkinson

A Wigham

Cadet Training Officer

J Howell

D Linehan

Second Officer

D McWilliam

M Savage

Third Officer

T Tye

J Kanijo

Cadets

K James

G Hendry

M Birch

S Cant

N Dodson

A Galbraith

S Gobbi

J Moore

R Raybould

D Turner

A McCulloch

P Hickmott

J Smart

A Cox

K Eunson

S Godding

D Hazell

A Marshall

J Patience

R Sisson

D Lewington

Radio Officer

J MacNeil

E Kelly

Carpenter

E Krause

G Murray

Bosun

A Huq

A Banerjee

Chief Engineer

D Mawby

J Smith

Second Engineer

W Crompton

G Andrews

Jnr Second Engineer

J Vadsaria

P Hollingsworth

Third Engineer

D Howell

J Stephens

Fourth Engineer

J Hall

I Harfield

Junior Engineer

W Whitten

M Wiggins

A McKirdy

A Mulholland

Electrician

R Dixon

A McIntee

ERS

W Islam

I Ali

Purser/Catering Officer

A Morton

N Proctor

Asst PCO

A Ward


Chief Cook

A Sattar

Lachman

Second Steward

N Islam

Sk T Mossain


Cadet Ships

Visit the Cadet Training PageCrew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page