1971 - November


Mail Service

Windsor Castle

Left Southampton

5 November

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

12 November

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

19 November

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

26 November

For South Africa

Master

R Wright

J Catterall

R Shattock

D W Sowden

Staff Commander

J Brackenridge


W N Pritchard


Chief Officer

R Dobie

W Sutherland

B B Bougourd


Second Officer

J Simpson

M Newlands

B M Gates


Extra Second Officer

T Nixon

A Blackburn

M G Williamson


Third Officer


G Paxton



Cadets

J Forbes-Simpson

C Blake

I Walker-Spicer

C Jordan

C Precious

D Mercer

A Robinson



Carpenter

D Perry




Bosun

L Walker

D Collins



Snr Master-at-Arms

G Leach




Jnr Master-at-Arms

J Kitcher




First Radio Officer

R Hough

D Withers

R McCormick


Second Radio Officer

R Wilson




Third Radio Officer

J Turbefield




Fourth Radio Officer

R Lee-Smith




Surgeon

M MacNamara


J F Flower


Nursing Sister

P Williams




Physiotherapist

C Nowacki




Chief Engineer

S Harron

J Forbes

W Robertson


First Engineer

R Brown

K Talbot

W Maitland


Second Engineer

J Robinson

J Field

J McNeil


Extra Second Engineer

K Challice


S J Cain


Jnr Second Engineer

D Cox

R Cousins

W Croston

W Atkinson

A Heygate


Snr Third Engineer

J Cowan




Int Third Engineer

J Lawson




Jnr Third Engineer

C Field




Snr Fourth Engineer

S Harris




Int Fourth Engineer

R Smith




Jnr Fourth Engineer

S Back




Junior Engineer

A Radcliffe

C Jones

V Farrugia

G Collins

R Missen

A Marriner

R Baker

D Craig

A Wight



Engineer Cadets


W Lang

J Powell



Chief Frig Engineer

W Forde

J Harrison

J Ringshaw


Second Frig Engineer

A Shaw




First Electrician

H Gregson

C Tingley

E A Wilson


Second Electrician

M Kessner

I Scott



Third Electrician

A Smith




Jnr Electrician

P Hill

A Boswell




Senior Mechanic

M Kelly

W McCabe

D Clarke



Plumber

H Martin




ER Storekeeper

J Broadwell

K Le Gallais



ER Leading Hand

C Benson




Chief Purser

J Dimmock


O H Parry-Williams


Purser

K Underwood


R J Funnell


Purser/Catering Officer


R Rex



Purser Catering

W McGrady


I A Beckett


Second Purser

C Borley

A Charlesworth


A C Woodgate


Second Purser Catering

W Stewart

R Kennedy

R F Ledbury


Third Pursers

M Saffin

C Peel




Third Purser Catering

C Murphy

P Fealey




Junior Pursers

J Peck

C Hobson

G Gallogly

S MacDonald




Hostess

M Hamilton




Children’s Hostess

S Lampkin




Chief Barman

L Farrow




Storekeeper

E Sheath




Linen Steward

A Secker




Head Waiter (1st Class)

W Miller




First Tourist Steward

M Bridgeman




Head Waiter (Tourist)

M Stokes




Band Leader

J Skene




Laundryman

W Cronin




Chef

H Laight

A Dawson



Baker

J Leslie




Butcher

L Newman




Shopkeeper

J Meehan




Housekeeper

M McKeogh





Clan MacLay

Left Birkenhead

2 November

For East Pakistan

Clan MacIlwraith

Left Rotterdam

4 November

For E Africa

Clan MacLaren

Left Birkenhead

4 November

For Ceylon

Clan Alpine

Left Birkenhead

12 November

For South Africa

Master

W Ross

S Cresswell

W Howson

A Crawford

Chief Officer

R Shand

R Flint

A Stewart

I Currie

Second Officer

R Metcalfe

I Peel

J Fairclough

N Butterfield

Third Officer

J Holgate

J Gartside

D Roberts

F Wahutu

Cadets

J Mycock


P Drew

J Broughton

P Weston

A Snell

Radio Officer

R Bate

H Mitchell

D Garbett

D Galbraith

Carpenter

R McEwan

M Smailes

T Thompson

H Starkie

Bosun

J Huq

N Dey

G Debnath

P Biswas

Chief Engineer

J Gauld

R MacDonald

E Hodgson

T Drakard

Second Engineer

J Roddham

L Gomeze

W Irvine

B Akkerman

Jnr Second Engineer

M Hughes

R Baker

M Jary

R Murray

Third Engineer

P Jackson

G Mooney

W Stones

D Clift

Fourth Engineer

A Fountain

R Bolwell

M Malone

T Griffin

Junior Engineer

D Ndigwa

P Coultas

B Sinclair

K Holmes

W Silva

A Cantrill

Engineer Cadets

D Wilson

D MacGregor

D Hall

A Richardson

C Adams

V White

Electrician

G Woodbridge

U Decker

W Lewis

F O’Hare

ERS

Saidullah

B Chowdhury

D Biswas

N Dey

Purser/Catering Officer

J Simmonds

J Gray

L Marshall

R Bowtell

Chief Cook

A Hakim

A Hossain

Ismail

L Gomes

Second Steward

Md Yunus

Salahuddin

J Shaw

M Razzaq

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

23 November

For South Africa

Master

A Sillars

Chief Officer

E Talbot

Second Officer

F Murray

Extra Second Officer

S Gay

Third Officer

P Best

Fourth Officer

I Brimelow

Carpenter

R Walker

Bosun

T Collett

Snr Master-at-Arms

R Lloyd

Jnr Master-at-Arms

P Brown

First Radio Officer

J Walker

Second Radio Officer

R Mercer

Third Radio Officer

R Maxfield

Fourth Radio Officer

R Miller

Surgeon

H Sharp

Nursing Sister

S Black

P Critchley

Chief Engineer

B Rice

First Engineer

J Ward

Second Engineer

G Kennedy

Extra Second Engineer

R Atkins

Jnr Second Engineer

A Bridgwater

Snr Third Engineer

D Smithson

Int Third Engineer

D Morgan

Jnr Third Engineer

D Richardson

Snr Fourth Engineer

J McKee

Jnr Fourth Engineer

G McGregor

Junior Engineer

T Usher

Chief Frig Engineer

A Keith

First Electrician

J Anderson

Second Electrician

T Philps

Third Electrician

T Phipps

Jnr Electrician

R Collins

Senior Mechanic

F Page

Plumber

A Brewster

ER Storekeeper

J Smith

Purser

M Dyer

Cruise Purser

C Rutt

Purser Catering

D Padmore

Second Purser

J Tunstall

C Brown

Second Purser Catering

K Ross

K Hanson

Third Pursers

B Taylor

G Rogan

J Wootton

Third Purser Catering

J Grafton

R Jones

Junior Pursers

J Merry

B Lewis

Hostess

K Pledger

Children’s Hostess

J Nelson

Chief Barman

P Beech

Storekeeper

H Matthews

Linen Steward

T McMeekin

First Tourist Steward

R Chilldery

Head Waiter (Tourist)

P McCauley

G Davies

Band Leader

W Tuck

Laundryman

T Ng

Chef

B Landon

Baker

A Woodward

Butcher

A Kickham

Shopkeeper

H Bean


Clan Line

Bulk Cargo Service

King Alfred


As at 22 November


King James


As at 22 November


Master

R Miller

S Hay

Chief Officer

C Binks

C Thomson

Second Officer

P Fawcett

A Fussell

Third Officer

A Blakely

C Parkinson

Cadets

P Williams

C Tyacke

Radio Officer

N Shepherd

J Wright

Bosun

A Weaver

E Petty

Chief Engineer

J Platt

R Phillips

Second Engineer

R Sidebottom

V Stoodley

Jnr Second Engineer

W Taylor

W McRoberts

Third Engineer

J McMinn

B Denson

Fourth Engineer

A Hodge

L Hibberd

Junior Engineer

J Slater

C Taylor

D Johnson

D Toms

Engineer Cadets


A Ducas

Electrician

A Temple

D Graham

Purser/Catering Officer

K Jesson

P MacCormick

Chief Cook

I Alderson

T Toomey

Second Steward

P Tanner

J Miller


Constance Bowater

Left Grangemouth

12 November

For Newfoundland

Master

R Will

Chief Officer

V Swan

Second Officer

C MacFadyen

Third Officer

M Brown

Cadets

J Dingle

R Hamilton

Radio Officer

B Willcox

Bosun

I Barnett

Chief Engineer

T Mayers

Second Engineer

A Thompstone

Third Engineer

L Harding

Fourth Engineer

R Geer

Junior Engineer

J Sibbald

Electrician

A Reid

ERS

W O’Bree

Purser/Catering Officer

P Milne

Chief Cook

R Wilkinson

Second Steward

N Torbett


King Line


Elbe Ore


As at 22 November

Master

P Rewell

Chief Officer

H Cameron

Second Officer

J Hoar

Third Officer

J Mitchell

Cadets

P Cookson

Radio Officer

K Watkins

Carpenter

P MacDermott

Bosun

A Hakim

Chief Engineer

P Wilkinson

Second Engineer

D Parlone

Jnr Second Engineer

J Chesters

Third Engineer

J Whittaker

Engineer Cadets

W Harding

Electrician

F Fletcher

ERS

F Ahmad

Purser/Catering Officer

K McGinty

Chief Cook

J Prodhania

Second Steward

Md Yusuf


Hector Heron


As at 22 November

Master

T Parsons

Chief Officer

W Codrington

Second Officer

G Chadwick

Third Officer

D Colley

Cadets

N O’Neill

N Donaldson

Radio Officer

J Gray

Bosun

K Chowdhury

Chief Engineer

J Shepherd

Second Engineer

D Walker

Jnr Second Engineer

I O’Rourke

Third Engineer

S Moore

Fourth Engineer

J Gladwin

Junior Engineer

D Nixon

N Makin

Electrician

S Sim

ERS

N Bhattacherjee

Purser/Catering Officer

D Shotter

Chief Cook

A Jafar

Second Steward

N Mohd


Scottish Tankers


Hector Whaling


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


General Cargo Service

King Henry

Left Liverpool

1 November

For E Africa

King George

Left London

4 November

For Red Sea Ports

Master

D Richards

J Beavan

Chief Officer

J Gregson

S Ivey

Second Officer

L Belcourt

P Fawcett

Third Officer

R Wadham

L Robbins

Radio Officer

P Mounsdon

J Braddock

Carpenter

W Rogers

C Wilson

Bosun

S Huq

Sekander

Chief Engineer

A Brudenell

W McDermott

Second Engineer

A Wooff

B Kelly

Third Engineer

R Nelson

M Cotton

Fourth Engineer

P Manuelpillai

S Dassanaike

Junior Engineer

G Steveson

M Harney

A Dobbie

D Hatton

Engineer Cadets

B Kear


Electrician

D Brodie

B Skyner

ERS

A Huq

Muntazmian

Purser/Catering Officer

H Hill

B Atkinson

Chief Cook

A Dewar

P De Costa

Second Steward

K Bau

A Mazid


Clan Menzies

Left London

3 November

For E Africa

Clan Malcolm

Left Genoa

11 November

For Beira

Master

T Kirby

R Bessant

Chief Officer

A Wigham

W McFarland

Cadet Training Officer

D Linehan

J Howell

Second Officer

M Savage

I Browne

Third Officer

E Kainjo

T Tye

Cadets

R Stuart

T Chigwada

A Barton

B Ross-Smith

S Kagimu

A Khana

M Coyne

M Hanschell

R Kendall

A Chambi

L Etyang

D Harris

N Hodgson

P Manning

J Pink

Radio Officer

E Kelly

D Abbey

Carpenter

G Murray

E Krause

Bosun

U Sarker

A Huq

Chief Engineer

S McLeod

D Mawby

Second Engineer

G Andrews

G Watson

Jnr Second Engineer

A Chowdhury

P Calderwood

Third Engineer

B Hargraves

M Dunne

Fourth Engineer

I Harfield

R Cremin

Junior Engineer

A McKirdy

S Hendon

G Newman

M Wiggins

Electrician

A McIntee

R Dixon

ERS

M Bhattacherjee

N Islam

Purser/Catering Officer

A Bannerman

A Morton

Asst PCO

A Ward

D Sinclair

Chief Cook

J Gomes

A Sattar

Second Steward

Sh Shahzada

N Islam


Cadet Ships

Visit the Cadet Training PageCrew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page