1971 - July


Mail Service

S.A. Vaal

Left Southampton

2 July

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

9 July

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

17 July

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

24 July

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

31 July

For South Africa

Master

H Dryden

H Charnley

J Cochrane

A A Freer

R M Wright

Staff Commander

R Thomson

O Barnsley




Chief Officer

J Inniss

E Harvey

M Guy



Second Officer

I Irving

D Grimes

L Morris



Extra Second Officer

W Ferrier

C N Isaac

C Marman



Third Officer

P Retief


M Burley



Fourth Officer

R Lord





Cadets

K Cox

C Stuart

J McIntosh

T Cairns

A Nunn

J Forbes-Simpson

I Ross

H Cochrane



Carpenter

R Walker

D Perry




Bosun

E Wheeler

B Jones

N Lennon



Snr Master-at-Arms

H Clarke

H Hoye




Jnr Master-at-Arms

P Brown

W Speakman




First Radio Officer

J Eager

D Bristow

M Snell



Second Radio Officer

A Brown

W McIntosh




Third Radio Officer

R Diamond

P Taylor




Fourth Radio Officer

M Norfolk

J Chalkley




Surgeon

R Hutcherson

J Latham




Nursing Sister

J Boyles

S Johnson




Chief Engineer

R Crook

R Somers

P Snadden



First Engineer

W Maitland

W Findlay

P Lovell



Second Engineer

J Lester

J Mair

D Warren



Extra Second Engineer

E Davidson

J Field




Jnr Second Engineer

R Armstrong

B Maynard

V Hamilton

T Dunlop

J Erskine

J Rockett



Snr Third Engineer

M Stevenson

J Taylor




Int Third Engineer

J Mainstone

K Poole




Jnr Third Engineer

M Rowen

P Willis




Snr Fourth Engineer

R Young

F Sansom




Int Fourth Engineer

C Compton

W McCarthy




Jnr Fourth Engineer

M Walker

D Milsom




Junior Engineer

K Howes

R Sime

J Leggart

A Clare

G McGregor

A Campbell

D Norman

B Carr

W Craig

I Wright



Engineer Cadets



K Euridge

R Ball



Chief Frig Engineer

D Dale

W Falconer

L Block



Second Frig Engineer


T Rolfe




Third Frig Engineer


C Bremner




First Electrician

D Thorpe

S McLean

C Mayes



Second Electrician

O Clipstone

A Moir

J Harper



Third Electrician

D Allan

T Morgan




Jnr Electrician

J Jeremy





Senior Mechanic

P Japp

W Jones

F Taylor

D Thornton

E McCall



Plumber

J Flux





ER Storekeeper

K Pearson

A Martin

H James



ER Leading Hand

R Cutler

G Pupkis




Chief Purser

D Wickenden

A Hodge




Purser

G Cartwright

C Dellar




Purser Catering Officer



W Burgess



Purser Catering

G Waugh

W MacMillan




Second Purser

M Warner

J McFadyen




Second Purser Catering

W Fleetwood

C Dawkins

J Grafton



Third Pursers

C Phillips

P Fealey

C Penny




Third Purser Catering

A Morgan

P Smedley

A G Cooper




Junior Pursers

J Ballantyne

D Stanyer

P Ryder

V de Wet

J Tickner

A Conduit

C Andrews




Hostess

A Marais





Children’s Hostess

A Ackrill

C Hutchinson




Chief Barman

F Hubbard

J Painter




Storekeeper

P Kelly

J Glintenkamp

F Lendon

D Marston




Linen Steward

B Ross

H Turnham




Head Waiter (1st Class)

S Sullivan

C Gyue




First Tourist Steward

R Chandler

R Smith




Head Waiter (Tourist)



A Walmsley




Band Leader

J Gray

C Fox




Laundryman

J Beavis

W Turner




Chef

L Creed

D Heard

M Martin



Baker

A Brohamer

J Wood




Butcher

A Painter

H Shearman




Shopkeeper

S Loveland

B Voller





Clan MacIntosh

Left Birkenhead

1 July

For India

Clan Grant

Left Genoa

1 July

For Beira

Clan MacLennnan

Left London

6 July

For E Africa

Master

T Graham

H Walden

T Aitchison

Chief Officer

P Kemp

W Davidson

R Flemington

Second Officer

W Runcie

M Ward

R Clarke-Halifax

Third Officer

B Yasothapalan

K MacLeod

M Salim

Cadets



A Theunissen

Radio Officer

N Sherin

H MacKay

T Willis

Carpenter

S Berry

A Minton

M Davidson

Bosun

S Das

G Debnath

S Ghose

Chief Engineer

H Aitken

A Kenny

L Brown

Second Engineer

A Smith

A Cunningham

A MacKinnon

Jnr Second Engineer

C McGrotty

T Castle

C Martin

Third Engineer

A Walker

J Ingram

M Doohan

Fourth Engineer

A O’Connor

R Smith

J Richardson

Junior Engineer

M Lane

P Turnbull

J Verity

A Carter

Engineer Cadets


P O’Brien-Hill

P Skingle


Electrician

M Lamont

T Higginson


ERS

K Paul

D Beswas

M Gomes

Purser Catering Officer

A Vernolini

G James

D Nixon

Chief Cook

Md Yasin

Ismail

Md Israil

Second Steward

Fekoo

J Shaw

Alauddin

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

9 July

Cruising

Master

A Sillars

Chief Officer

E Talbot

Second Officer

C Pearn

Extra Second Officer

S Gay

Third Officer

R Gebbie

Cadets

P Leaver

Carpenter

H Hale

Bosun

T Collett

Snr Master-at-Arms

C Cordall

Jnr Master-at-Arms

H Hodgkinson

First Radio Officer

L Whitaker

Second Radio Officer

J Foley

Third Radio Officer

R Maxfield

Fourth Radio Officer

M Cotterell

Surgeon

J Foulkes

Nursing Sister

V Cordingley

S Selman

Chief Engineer

B Rice

First Engineer

R Brown

Second Engineer

G Kennedy

Extra Second Engineer

W Chirnside

Jnr Second Engineer

J Guild

Snr Third Engineer

I Regan

Int Third Engineer

D Smithson

Jnr Third Engineer

R Hurst

Snr Fourth Engineer

D Richardson

Junior Engineer

A Jamieson

V Farrugia

Chief Frig Engineer

S Tyrie

First Electrician

J Anderson

Second Electrician

J Philps

Third Electrician

T Phipps

Jnr Electrician

C Clarkson

Senior Mechanic

F Page

Plumber

A Brewster

ER Storekeeper

B Alford

Purser

M Dyer

Cruise Purser

C Rutt

M Mears

Purser Catering

D Padmore

Second Purser

P Shallcross

C Brown

Second Purser Catering

K Ross

A Quarrie

Third Pursers

P Stubbs

A Kenney

Junior Pursers

J Wootton

S MacDonald

R Smithman

Junior Purser Catering

T Ellis

Hostess

A Knudsen

Children’s Hostess

J Bonner

Chief Barman

P Beech

Storekeeper

H Matthews

Linen Steward

T McMeekin

First Tourist Steward

C Briars

Head Waiter (Tourist)

P McCauley

G Davies

Band Leader

W Tuck

Laundryman

P Lynskey

Chef

F Perry

Baker

S Thomas

Butcher

A Kickham

Shopkeeper

H Bean


Clan MacTaggart

Left London

23 July

For E Africa

Clan MacDougall

Left Cardiff

24 July

For South Africa

Clan Robertson

Left Cardiff

29 July

For South Africa

Master

N Wallace

W Bosanquet

P Eckford

Chief Officer

P Ward

R Smith

R Allan

Second Officer

G Bowie

M Sullivan

J Simpson

Third Officer

J Barton

P Best

P Ashcroft

Cadets



C Thompson

Radio Officer

J Cardownie

A Campbell

J McKie

Carpenter

M Coles

T Newstead


Asst Carpenter


N Brown


Bosun

J Chakraborty

Shafiullah

I Sithole

Chief Engineer

S Steel

A Stoddart

T Reay

Second Engineer

T Patterson

W Newton

I Tennant

Jnr Second Engineer

M Ritchie

S Simpson

G Anderson

Third Engineer

A Hickman

P Evans

J Tickner

Jnr Third Engineer


E Seneviratne


Fourth Engineer

S Fitzpatrick

C Vallance

G Hale

Jnr Fourth Engineer


A Roberts


Junior Engineer

G McGregor

A Khamis

J Le Voguer

P Simpson

J Bateson

J Coggins

Engineer Cadets

R Page


D Wilson

Chief Frig Engineer


L Ashlin

B Logan

Second Frig Engineer


W Watts


Third Frig Engineer


T McComish


Electrician

R Venman

D Evans

G Young

Second Electrician


M Tose


ERS

H Das

A Jabbar

E Shange

Purser Catering Officer

W Gibbs

E Jones

R Rex

Chief Cook

Md Idris

Sk Dubar

O Ndlela

Second Steward

Gora

A Kalam

J Luthuli


Clan Line


Nicolas Bowater

Left Glasgow

2 July

For North America

Constance Bowater

Left Newport

18 July

For Canada

Master

G Trowsdale

J Caley

Chief Officer

J Wise

P Brown

Second Officer

R Day

J Weston

Third Officer

A Mohamed

M Barnett

Cadets

P Rentall

K Boullier

A May

Radio Officer

R Lyon

H Chesters

Carpenter

F Boardman


Bosun

W Wright

E Petty

Chief Engineer

P Wilson

J Charge

Second Engineer

A Silcock

A Deuskar

Third Engineer

W McIntyre

B Penny

Fourth Engineer

T Peebles

P Wilison

Junior Engineer

D Drake

A Cluckie

Electrician

T Ludlow

D Mulvaney

Second Electrician

J Semple


ERS

A Jarman

A McGill

Purser Catering Officer

A Robertson

D Fletcher-Croucher

Chief Cook

F Dixon

A Goring

Second Steward

D Grant

M Walsh


Argyllshire

Left Birkenhead

28 July

For Beira

Master

E Martyn

Chief Officer

C Ennis

Second Officer

R White

Third Officer

P O’Sullivan

Cadets

D Chadwick

Radio Officer

A McLeod

Carpenter

A Jones

Asst Carpenter

L Murphy

Bosun

N Hossain

Chief Engineer

E Edwards

Second Engineer

P Mantle

Jnr Second Engineer

M Hackett

Third Engineer

M O’Meara

Fourth Engineer

M Mills

Junior Engineer

J Phelps

A Cunningham

Chief Frig Engineer

L Ball

Second Frig Engineer

B O’Mahoney

Third Frig Engineer

H Grieve

Electrician

R Roebuck

Second Electrician

M Fraser

ERS

M Elyas

Purser Catering Officer

T Henshall

Chief Cook

A Latif

Second Steward

K Ahmad


Scottish Shire Line


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line



Clan Malcolm

Left Birkenhead

15 July

For South Africa

Master

R Bessant

Chief Officer

W McFarland

Cadet Training Officer

J Howell

Second Officer

I Browne

Third Officer

B Settatree

Cadets

J Hart

R Kendall

C Lisher

D Lowin

P Manning

P Middleton

J Stone

J Thacker

J Tuckwood

C Williams

Radio Officer

D Abbey

Carpenter

E Krause

Bosun

A Huq

Chief Engineer

R Rodger

Second Engineer

G Watson

Jnr Second Engineer

P Calderwood

Third Engineer

M Dunne

Fourth Engineer

J Sutherland

Junior Engineer

R Cremin

G Newman

Electrician

R Dixon

ERS

N Islam

Purser Catering Officer

A Morton

Asst PCO

D Sinclair

Chief Cook

A Sattar

Second Steward

N Islam


Cadet Ships

Visit the Cadet Training PageCrew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page