1977 - May


Mail Service

Windsor Castle

Left Southampton

6 May

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

13 May

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

27 May

For South Africa

Master

P St Q Beadon

W Howson

R Thomson

Staff Commander

A Wigham



Chief Officer

P Brown

C Walgate


Second Officer

D Reid

J Harris


Extra Second Officer

I Ross

J Broughton


Third Officer

F Mack

B Marks


Fourth Officer

K Davie



Extra Fourth Officers

D Roberts



Cadets


P Evans

M Radford

N Thomas


Carpenter

P Bell



Bosun

T Collett

E Petty


Snr Master-at-Arms

G Leach



Jnr Master-at-Arms

W Bridger



First Radio Officer

L Whitaker

J Duckworth


Second Radio Officer

F Sharp



Third Radio Officer

A Campbell



Fourth Radio Officer

G Robertson



Surgeon

J Latham



Nursing Sister

A Raho



Physiotherapist

J Hogg



Chief Engineer

S Harron

J Hughes


First Engineer

A Garside

N Chirnside


Second Engineer

D Warren

J Dunphy


Extra Second Engineer

J Thomlinson



Jnr Second Engineer

M Davies

C Field

W Croston

G Moore


Snr Third Engineer

J Fisher



Extra Third Engineer

A Richardson

R Hislop



Jnr Third Engineer

B Kear



Snr Fourth Engineer

T Hobday



Int Fourth Engineer

D Daley



Jnr Fourth Engineer

A Humpish



Junior Engineer

M Forster

J Kelly

R Kemp

R Rhodes

N Reed

G Waters

G Viner

J Gillespie


Engineer Cadets


V Lovell

S Crossthwaite

D Braithwaite


Chief Frig Engineer

W Falconer

J Ringshaw


Second Frig Engineer

D Cox



First Electrician

J Towler

D Quinn


Second Electrician

J Morse

D Yeandle


Third Electrician

P Kelly

D Tyler



Senior Mechanic

A Miller

K Wilkinson

D Clarke

D Hodd


Plumber

A Wootten



ER Storekeeper

G Wan

N Forsyth


ER Leading Hand

K Le Gallais



Chief Purser

J Dimmock



Cruise Purser

C Rutt



Purser

K Underwood



Chief Purser Catering


R Jones


Asst PCO


C Penny


Purser Catering

D Padmore



Second Purser

D Mason



Second Purser Catering

N Nussey



Extra Second Purser Catering

R Jones



Third Pursers

M Fletcher

P Batt

J Wootton



Third Purser Catering

C Hobson



Junior Pursers

A Read



Children’s Hostess

C Amis



Chief Barman

P Beech



Storekeeper

J Paglia



Linen Steward

K Finch



Head Waiter (1st Class)

W Miller



Head Waiter (Tourist)

R Skevington



Band Leader

J Skene



Chef

H Laight

P Trunkfield


Second Steward


A Sealey


Baker

J Leslie



Butcher

H Shearman




Clan Alpine


17 May

At Barry

Clan MacGillivray


18 May

At Genoa

Clan MacGregor


17 May

At Colombo

Clan MacIlwraith


17 May

En Route to Avonmouth

Master

I Bennet

S Hay

J Currie

C Gowans

Chief Officer

P Austin

A Blackler

D Innes

M Gardner

Second Officer

K Maltby

D King

J Pink

N Smith

Third Officer

P Middleton

J Sweetman

A Cox

P White

Cadets

J Pook

G Holland

S Hooper

R Kirkby

C Waters

J Dix

D Oliver

Radio Officer

K Watkins

P Dixon-Carter

M MacDonald

G Stone

Carpenter

T Newstead

D Drew

G Shute

R Turner

Bosun

Noor Hossain

A Mali

Shafiullah

K Pijush

Chief Engineer

J Platt

R Marshall

L Hollands

A Kenny

Second Engineer

W Irvine

P Borley

D Wood

W Taylor

Jnr Second Engineer

K Euridge

R Rutherford

P Coultas

P Miller

Third Engineer

A Kelner


J Gardner

A Wight

Fourth Engineer

B Nicholson

J Baines

J Tickner

S Witherden

Junior Engineer

T Dyer

S Procter

M Whiteley

B Middler

A Netherton

Engineer Cadets

N Hayes

R Sweeney

R Weir

J MacMillan

D Hughes

D Ronald

Electrician

B Tucker

T Ludlow

W Cole

P Richards

ERS

F Ali

A Rashid

A Hossain

R Sarkar

Purser Catering Officer

H Cryer

G Chadwick

C Cavanagh

A Robertson

Chief Cook

Ramhari

Y Mallick

M Prodhan

Lachman


Clan MacIntosh


17 May

At Port Sudan

Clan MacIver


17 May

En Route to Avonmouth

Clan MacNab


17 May

At Genoa

Clan MacNair


17 May

En Route to Port Said/Suez

Master

W Davidson

R Fullarton

G Thomson

G Gann

Chief Officer

R G Head

M Baker

C Finch

R Ward

Second Officer

A Mohamed

D Mugalu

C Jones

R Gribble

Third Officer

D Hazell

M Birch

R East

A Robinson

Cadets

M Hall

R Mathews

R Ogden

N Brown

Radio Officer

D Wakeford

G Stainthorpe

I Shaw

F Wallace

Carpenter

M Sullivan

L Caisley

J Matchett

G Murray

Bosun

N Das

M Jalal

S Chakraborty

D Nath

Chief Engineer

A Brudenell

J Sanders

J Charge

H Aitken

Second Engineer

G Newns

L Gomeze

P Gillies

P O’Brien-Hill

Jnr Second Engineer

A Smith

R Watt

M Grime

C Aitken

Third Engineer

D Irvine

R Fido

R Whitehead

F Dyson

Fourth Engineer

K Bunn

F Fairhurst

M Sinclair

A McGilvray

Junior Engineer

A Fox

G Benton

M Lyons

T Chick

B Wright

N Morrison

D Sims

M Lover

Engineer Cadets

D Riley

J Gordon

N Campbell

C Gillies

B Watson


Electrician

L D’Arcy

J Semple

R Venman

M Hannan

ERS

M Blattucharjie

B Chakraborty

N Dey

A C Das

Purser Catering Officer

G McGowan

W Morris

G Clark

R Howells

Chief Cook

Jawaluddin

Bassoo

J Gomes

Peeroo


Clan Matheson


17 May

At Dar-es-Salaam

Clan Menzies


17 May

En Route to Cape Town

Master

A Cruikshank

G Charleson

Chief Officer

M McMillan

F Murray

Second Officer

C Williams

P Ashcroft

Third Officer

A Aston

P Wobbaka

Cadets

P Hall

M Hamilton

C Brown

I MacAnna

Radio Officer

J Sharpley

E Stout

Carpenter

A MacPherson

L Murphy

Bosun

N Sarkar

D Chatterjee

Chief Engineer

T Mayers

W Nicholls

Second Engineer

J Sutherland

A Bloor

Jnr Second Engineer

A Marriner

I Mana

Third Engineer

R Kinder

T Usher

Fourth Engineer

H Rattray

K Jethwa

Junior Engineer

T Bryceland

A Jones

G Foot

C Scriven

A Fell

Engineer Cadets

P Gray

J Sullivan

G Thomson

I Wilson

Electrician

K Mulvaney

A Dawson

ERS

D Biswas

T Ali

Purser Catering Officer

P Reynolds

J Jones

Chief Cook

S Zoha

H Naik

Bulk Cargo Service

King Charles


18 May

En Route to US Gulf

King George


18 May

En Route to Le Havre

King James


18 May

In Dry Dock at Tyne

King Richard


18 May

En Route to Tubarao

Master

I Shearer

R Miller

M Whiteley

E Owen

Chief Officer

H Cameron

D Funnell

W Pritchard

B Bougourd

Second Officer

D Hart

J Mortimer


J Patience

Third Officer

J Graham

N Jones

D Lewington

S Milnes

Cadets

P Campbell

D Boniface

J Primrose

A Wilson

S Fell

K Lee

Radio Officer

J Wright

J Chalkley

P Hammond

J Walker

Carpenter




G Heron

Bosun

R Hansen

G Marshall

W Hayton

K Halder

Chief Engineer

R Hayton

L German

W Maitland

A Russel

Second Engineer

R Nelson

J McMinn

J Rowett

A Dent

Jnr Second Engineer

D Howell

A Handford

W Ogilvie

A McKirdy

D Parnell

Third Engineer

J Logan


T Weir

F Saldanha

Fourth Engineer



R Cuthbert


Junior Engineer



J Zanre

I Reid

G Milne


Engineer Cadets

A Adams

M Adams

P Breakwell

C Driver

Senior Mechanics

M Kelly

G Longman

J King

H Lees

G Risoli


Electrician

T Robson

A Moir

D Graham

D Bowskill

Purser/Catering Officer

J McInnes

O Kelly

J Croston

B Trubody

Chief Cook

T Heyworth


H Bardsley

S Joseph

Second Steward

D Hughes

P Tanner

J Tarrant



Union-Castle / Safmarine


Dover Castle


17 May

En Route to Antwerp

Kinpurnie Castle


17 May

At Hull

Winchester Castle


17 May

At Cardiff

Balmoral Castle


17 May

En Route to Durban

Master

R Will

J Brackenridge

K Morton

A Allson

Chief Officer

E Martin

R Gebbie

R Grant

P Ward

Second Officer


L Mitchell

R Speight

S Godding

Third Officer

M Swaffield

C Neave

C Turner

A Gladman

Cadets

R Bialoszewski

P Sevior

A Brook

P Blackwell-Smyth

S Wainwright

A Potter

G Stephen

Radio Officer

R Caine

D Gibbs

B Whiteford

E Kelly

Bosun

G Stevens

J Acheson

C McVey

A Pratley

Chief Engineer

T Drakard

N Ives

D Hill

L Jones

Second Engineer

C Willey

J Miller

D Johnson


Jnr Second Engineer

M Walton

P Herron

I Cowley

W Starding

Third Engineer

M Lee

J Lawson

A Carruthers

J Oakman

Fourth Engineer

D Wright

D Shaw

E Senviratne

D Blues

Engineer Cadets

W Fairclough

R Tedford

A Longhorn

P Jefferson

I McClure

M Williams

E Evans

J Richardson

A Hamilton

Chief Frig Engineer

R Crowe

J Ashlin

K Sneddon

A Hornsey

Electrician

A Roberts

T O’Donnell

N Lewis

L Jones

ERS

J Broadwell

P Wellman

A Revie

W O’Bree

Purser Catering Officer

G Waugh

A Paterson

T Henshall

L White

Asst PCO


A Whetung


A Robertson

Chief Cook

S Hodder

P Hockey

A Goring

C Strutchings


Union-Castle Line


Clan Line


Bonnieway


18 May

At Key West

Causeway


18 May

At Key West

Master

J Caley

B Biggs

Chief Officer

J Buttress

P Atkinson

Second Officer

S Renfree

R Coleman

Third Officer

A McCulloch

J Fallon

Radio Officer

J Tomlinson

E Lewis

Bosun

J Seymour

J Farquhar

Chief Engineer

R Somers

J McNeil

Second Engineer

A Windebank

N MacKenzie

Third Engineer

A Cantrill

R Galbraith

Fourth Engineer

R Lunn

J Powell

Junior Engineer

W Robertson


D Smith

R Harris

Senior Mechanic

G Ball


Electrician

K Thorpe

T Hayman

Chief Cook

B Price

J Bowie


King Line


Other B & C Vessels

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page