1973 - September


Mail Service

Southampton Castle

Left Southampton

7 September

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

14 September

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

21 September

For South Africa

Master

M Ure

R Thomson

R Miller

Staff Commander


E Talbot

O Barnsley

Chief Officer

W McFarland

N Combes

A Slack

Second Officer

S Gledhill

A Oxley

M Ward

Extra Second Officer

P Wakeling

D King

C Bagwell

Third Officer

A Theunissen

A Van Wijngaarden

D Mercer

P Simpson

Cadets

S Milnes

M Line

M Hanschell

R Martin

A Van Rensburg

J Harboard

Carpenter


O Griffiths

D Perry

Bosun

H Gerrard

D Collins

B Jones

Snr Master-at-Arms


H Johnson

G Leach

Jnr Master-at-Arms


V Hood

I Leal

First Radio Officer

R Mercer

W Eckersley

R Hough

Second Radio Officer


P Pegg

J Blackwell

Third Radio Officer


R Lee-Smith

J Cardownie

Fourth Radio Officer


R Wheeler

P Bull

Surgeon


R Evans

J Latham

Nursing Sister


G Grant

T Sanders

Physiotherapist



J Hogg

Chief Engineer

P Snadden

R Gemmell

D Hill

First Engineer

D Warren

P Lovell

W Maitland

Second Engineer

J Field

J Hughes

G Blakey

Extra Second Engineer


D Field

K Fielder

Jnr Second Engineer

L Atkinson

E Pailthorpe

J Oakman

R Howse

F Balshaw

J Stoodley

Snr Third Engineer


B Maynard

J Goodrum

Int Third Engineer


J Lawson

M Davies

Jnr Third Engineer


J Cowan

F Sansom

Snr Fourth Engineer


G Bennett

T Usher

Int Fourth Engineer


M Ritch

D Norman

Jnr Fourth Engineer


K Austin

R Starkie

Junior Engineer

C Buckingham

D Wood

A Dobbie

R Ashley

R Lindsay

R Conibeer

N Lang

T Maunders

R Tickner

A Skinner

D Daley

Engineer Cadets

A Handford

A Feehan

K Webber



Chief Frig Engineer

L Block

D Laycock

W Falconer

Second Frig Engineer


J Emmett

W Patterson

Third Frig Engineer


J Powell


First Electrician

A Temple

T Stallard

G Forrester

Second Electrician

K Chessum

R Webster

D Allen

Third Electrician


T Hayman

J Barnes

Jnr Electrician



J Fernandez

Senior Mechanic

A Smith

W Symons

H Lees

G Ball

G Wraight

ER Storekeeper

B Alford

D Woodford

K Le Gallais

ER Leading Hand


T Andrews


Chief Purser


A Jenner


Purser


G Cartwright

K Underwood

Purser/Catering Officer

R Jones



Purser Catering


D Gilbert

W Burgess

Second Purser


B Reynolds

M Fletcher

Second Purser Catering

D Merrell

R Welland

C Murray

Third Pursers


I Pursch

D Tooze

J Tickner

Third Purser Catering


W Black

J Winckle

R McKillop

Junior Pursers


M Saunders

C Smith

A Whitehouse

K Pledger

A Read

G Fraser

Children’s Hostess


L Roberts

S Lampkin

Chief Barman


P Beech

L Farrow

Storekeeper


C Dunn

A Haymes

Linen Steward


K Finch


Head Waiter (1st Class)


K MacKay

W Miller

First Tourist Steward


B Horlock

M Bridgeman

Head Waiter (Tourist)


M Stokes

T Robertson

Band Leader


E Johnson

J Skene

Laundryman



W Allen

Chef

K Jackson

B Eastland

C Alves

Baker


N Hailstone

J Leslie

Butcher


R Angell

L Newman

Shopkeeper


P Farrell

J Meehan


Nina Bowater

As at

26 September

At Liverpool NS

Master

A Allson

Chief Officer

R Ward

Second Officer

G Jenkins

Third Officer

D Tweedy

Cadets

N Dodson

R Black

Radio Officer

I Shaw

Chief Engineer

J Mayers

Second Engineer

C Aitken

Third Engineer

R James

Fourth Engineer

D Bird

Junior Engineer

T Zimmerman

Electrician

D Eastman

Purser/Catering Officer

T O’Neill

Chief Cook

J MacKenzie

Second Steward

A Pennel

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

21 September

Cruising

Master

C Kelso

Chief Officer

J Smith

Second Officer

D Mellon

Extra Second Officer

G Paxton

Third Officer

P Rentell

Fourth Officer

B Marks

Carpenter

N Sentance

Bosun

J Marshall

Snr Master-at-Arms

R Lloyd

Jnr Master-at-Arms

L Fergus

First Radio Officer

L Whitaker

Second Radio Officer

K Watkins

Third Radio Officer

D Wakeford

Fourth Radio Officer

D Bissett

Surgeon

M Hardy

Nursing Sister

K Gray

A King

Chief Engineer

B Rice

First Engineer

G Kennedy

Second Engineer

A Garside

Extra Second Engineer

P Mantle

Jnr Second Engineer

I Tennant

Snr Third Engineer

J Donald

Int Third Engineer

R Hislop

Jnr Third Engineer

D Richardson

Snr Fourth Engineer

C Field

Jnr Fourth Engineer

W McCarthy

Junior Engineer

J Morrison

Chief Frig Engineer

A Keith

Second Electrician

T Philps

Third Electrician

J Morse

Jnr Electrician

N Ayres

Senior Mechanic

M Kelly

Plumber

A Wootten

ER Storekeeper

T Hyde

Purser

M Dyer

Cruise Purser

C Rutt

Purser Catering

W MacMillan

Second Purser

P Shallcross

Second Purser Catering

M Warner

Third Pursers

J Wootton

Third Purser Catering

R Jones

Junior Pursers

A May

S Conduit

R Smitherman

C Pringle

Hostess

H Lindon

Children’s Hostess

J Nelson

Chief Barman

S Pooley

Storekeeper

D Hughes

Linen Steward

T McMeekin

First Tourist Steward

R Smart

Head Waiter (Tourist)

G Davies

A Dillow

Laundryman

C Tong

Chef

J Greer

Baker

A Woodward

Butcher

A Kickham

Shopkeeper

M Fernandez


Clan Robertson

Left Hamburg

5 September

For South Africa & Beira

Clan MacGregor

Left London

6 September

For South Africa & Mauritius

Clan Matheson

Left Genoa

9 September

For South Africa

Clan MacLaren

Left London

20 September

For E Africa

Clan Ranald

Left Birkenhead

21 September

For Genoa

Master

N Wray-Cook

P Rewell

K Morton

C Gowans

P Kent

Chief Officer

N Combes

H Cameron

J Allan

M Baker

R Smith

Second Officer

R Metcalfe

D Hawker

L Mitchell

R Speight

A Blakeley

Third Officer

C Lisher

M Negus

H Kesler

N Hughes

R Coleman

Cadets

J Patience

R Plumley

M Coyne

S Pink


R Bacon


Radio Officer

R Miller

W Latus

A Campbell

P Sullivan

J McKie

Carpenter


G Heron

T Rexstrew

M Coles


Bosun

A Banda

N Das

M Mia

Mafizullah

M Dlamini

Chief Engineer

A Brudenell

A Lawson

W Ogg

L Doyle

A Coutts

Second Engineer


D Cadenhead

A Bloor

S Priestley

G Herd

Jnr Second Engineer

T Peebles

W Johnson

S Watson

P Kirtikar

M Jennings

Third Engineer

J Linton

R Fido

V Hamilton

J Young

F McKeegan

Fourth Engineer

E Stephen

M Wiggins

W Whitten

A Cantrill

G Newman

Junior Engineer



V Walder

J Baines

P Horsley

D McGregor


Engineer Cadets

R Bush

P Stow

A Fox


D Waite

D Smith

J Wilson

A Pennie

Chief Frig Engineer

T Rolfe




D Smith

Electrician

A Roberts

A Cox

R Mulvaney

A Dawson

D Bridson

ERS


A Das

A Nabi

N Ali


Purser/Catering Officer

A Gould

D Shotter

L White

B Trubody

D Martin

Chief Cook

S Ndhlela

Bassoo

A Gafur

A Costa

O Ndlela

Second Steward

O Mabida

Omroo



J Luthulil


Clan Line


King Line

Bulk Cargo Service

King Alfred


As at 26 September

King James


As at 26 September

Master

I Shearer

E Owen

Chief Officer

P Brown

D Morris

C Ennis

Second Officer

D Colley

R Day

Third Officer


J Hughes

Cadets

S Cant

A Hill

D Ayling

Radio Officer

J Gray

R Bate

Bosun

I Barnett

D Moody

Chief Engineer

A Russell

A Jemison

Second Engineer

B Gillott

N Rattenbury

Jnr Second Engineer

C Aviss

R Short

Third Engineer

T Mowatt

C Gant

Fourth Engineer


T Clarkson

Junior Engineer


R Galbraith

R Lunn

Engineer Cadets

D Milne


Electrician

J De Haan

D Livesey

Purser/Catering Officer

G Hendricks

L Wynne

Chief Cook

R Wilkinson

J Bowie

Second Steward

P Tanner

N Targett


Elbe Ore


As at 26 September

Master

P Byrne

Chief Officer

A Cruikshank

Second Officer

D Ried

Third Officer

P Ashcroft

Cadets

D Beattie

M Tallis

Radio Officer

M Eskins

Trainee Radio Officer

D Gibbs

Carpenter

M Sullivan

Bosun

Md Afzal

Chief Engineer

L German

Second Engineer

J McMinn

Jnr Second Engineer

J Thomlinson

Third Engineer

A Corner

Engineer Cadets

S Hall

D Barton

Electrician

D Sinclair

ERS

N Dey

Purser/Catering Officer

A Dean

Chief Cook

Jamaluddin

Second Steward

Sk Baboo


Scottish Tankers


Hector Heron


As at 26 September

Master

G Trowsdale

Chief Officer

D Cox

Second Officer

R Wadham

Third Officer

A Blackler

Cadets

T Edmunds

K Eunson

Radio Officer

J Maxwell

Bosun

M Rao

Chief Engineer

A Eastoe

Second Engineer

K Winhall

Jnr Second Engineer

J Vetcher

Third Engineer

R Nelson

Fourth Engineer

J Fisher

Junior Engineer

D Johnson

J Stewart

R Thistlethwaite

Electrician

A Boswell

ERS

R Banerjee

Purser/Catering Officer

D Nixon

Chief Cook

A Jafar

Second Steward

O Ali


Hector Whaling


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page