1974 - May


Mail Service

Pendennis Castle

Left Southampton

3 May

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

10 May

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

17 May

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

24 May

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

31 May

For South Africa

Master

P St Q Beadon

M Ure

R Thomson

H Charnley

P J Rose

Staff Commander

E Talbot


A Wigham

W McCarthy


Chief Officer

D Innes

A Flenley

I Currie

F Yeulett

W Sutherland

Second Officer

R Bigwood

A Theunissen

D King

N Smith

M Brown

Extra Second Officer

A Berkeley

L Martin

J Price

R Wadham


Third Officer


J Mycock

A Tiddy


A Gorringe

Cadets

R Nell

K Maltby

M D McLellan

M Birch

M Weston

M Light

W De Villiers

F Nunes

A Cox

K James

S Milnes

N Purdon

E Swale

A Gale

D Thomson

Carpenter

H Hale


O Griffiths



Bosun

J Perry

L O’Neill

D Collins

H Gerrard

E Petty

Snr Master-at-Arms

W Peckham


J Corrin



Jnr Master-at-Arms

W Bridger


L Fergus

I Leal


First Radio Officer

R Hough

M MacDonald

L Whittaker

S Harden

R Wilson

Second Radio Officer

R Mercer


P Pegg

J Tomlinson


Third Radio Officer

R Lee-Smith


R Miller

J Cardownie


Fourth Radio Officer

W Whitelaw


G Barnes

L Bloyle


Surgeon

V Ansdell


R Ward

J Latham


Nursing Sister

E Pearl


M O’Doherty

H Tinker


Physiotherapist




J Hogg


Chief Engineer

R Somers

A MacIntyre

P Lovell

S Harron

J Bunney

First Engineer

E Edwards

P Snadden

J Hughes

D Hill

K Talbot

Second Engineer

J Field

J Austermuhle

L Ord

G Blakey

E Pailthorpe

Extra Second Engineer

P Santamera


D Field

K Fielder


Jnr Second Engineer

S Rogers

M O’Meara

S Robb

J Nesbitt

G Knox

J Oakman

T Norris

W Croston

D Andrews

Snr Third Engineer

J Jarvis


P Ireland



Int Third Engineer

J Goodrum


J Cowan

M Stevenson


Jnr Third Engineer

R Kinder



D Tomlinson


Snr Fourth Engineer

D Hayes


P Smith



Int Fourth Engineer

N Lindsay


K Austin

D Norman


Jnr Fourth Engineer

A McElvray

R Conibeer

K Davies

T Hobday

T Maunders


Junior Engineer

D Shaw

S Hall

M Davies

A Marriner

B Payne

J Powell

J Sibbald

R Tickner

I Bowman

J Stewart

D Daley

V White

R Ashley

G Newns

C Buckingham

W Rae

Chief Frig Engineer

P Yuile

L Block

S Tyrie

W Falconer

W Patterson

Second Frig Engineer



J Emmett



Third Frig Engineer



R Mennie



First Electrician

S McLean

H Windsor

T Stallard

G Forrester

A Moir

Second Electrician

J Finnegan

S McReady

T Philps


P Lake

Third Electrician

P Richards


P Arnold

L Darcy


Senior Mechanic

W Jones

E Taylor

W Symons

G Ball

P Grigg

K Richards

D Bristow

J Drummond

ER Storekeeper

W Grout

B Alford

T Andrews

D Woodford

K Le Gallais

ER Leading Hand

F Pimley



G Lothian


Chief Purser

A Hodge


W Eastmond

J Dimmock


Purser

K Underwood


G Cartwright

C Dellar


Purser/Catering Officer


R Jones



R Rex

Purser Catering

W Fleetwood


D Gilbert

D Padmore


Second Purser

M Saffin


D Tooze

M Fletcher


Second Purser Catering

N Nussey

B Horlock

R Ledbury

W Burgess

W Black

Third Pursers

M Telford


I Pursch

A Whetung

P Robertson

J Tickner


Third Purser Catering

T Clark


J Winckle

D Merrell


Junior Pursers

D Hamilton

R Harris

M Fisk


S Thoday

M Sherry

S Campbell

M Boyle

A Read

K Pledger

A May


Junior Purser Catering




C Smith


Children’s Hostess

R Cattions


C Amis

S Lampkin


Chief Barman



B Watts

L Farrow


Storekeeper



D Hughes



Linen Steward

H Turnham


C Bosman

K Finch


Head Waiter (1st Class)



M Stokes

W Miller


First Tourist Steward

R Chillery



R Skevington


Head Waiter (Tourist)

A Walmsley





Band Leader



P Cunningham

J Skene


Laundryman

G Higgins


W Allen



Chef

H Grange


C Alves

H Laight


Baker

J Wood


N Hailstone

J Leslie


Butcher



R Angell

A Kickham


Shopkeeper

H Bean






Argyllshire

Left London

17 May

For South Africa

Master

R D Lofts

Chief Officer

J MacAuley

Second Officer

C H Wood

Third Officer

I M Ward

Radio Officer

A W MacLeod

Carpenter

A O’Donnell

Bosun

A Huq

Chief Engineer

R J Hayton

Second Engineer

W R IIrvine

Jnr Second Engineer

S W Dick

Fourth Engineer

D F Lines

Junior Engineer

R H Lumb

C T Dixon

Chief Frig Engineer

L Ball

Third Frig Engineer

D E Wright

Electrician

A E Russell

Second Electrician

D N Raynes

ERS

Mozahedah

Purser/Catering Officer

T Henshall

Chief Cook

A Costa


Scottish Shire Line


Union-Castle / Safmarine

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page