1972 - September


Mail Service

Good Hope Castle

Left Southampton

1 September

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

8 September

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

15 September

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

22 September

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

29 September

For South Africa

Master

H Dryden

R Shattock

D Sowden

P St Q Beadon

A Crawford

Staff Commander


E Harvey

J Smith

W Pritchard


Chief Officer

G Charleson

B Bougourd

R Flint

D J Funnell

M Guy

Second Officer

C Pearn

J Wignall

P Rugg

A McDonald

C N Isaac

Extra Second Officer

C Bagwell

M Williamson

R Gebbie

P Crabtree

C Marman

Third Officer

C Smith

A Gorringe

C Smith



Cadets

D Ralph

C Williams

S Renfree

R Owen

N Preston

S Thomas

R Pawley

D Main



Carpenter


W Ross

P Bell



Bosun

D Stanley

T Collett

W Arnold



Snr Master-at-Arms


T Lloyd

M Gleeson



Jnr Master-at-Arms


P Brown

J Kitcher



First Radio Officer

D Galbraith

R McCormick

J Eager

D Bristow


Second Radio Officer


H McColl

W McIntosh



Third Radio Officer


J Johnstone

R Flanagan



Fourth Radio Officer


E Lewis

I Scott



Surgeon


A Duff

E Harvey

J R Byles


Nursing Sister


R Raban-Williams

G Grant



Chief Engineer

J Forbes

J Hughes

R Crook

R Sommers


First Engineer

K Talbot

J Ward

J Lester

J Mair


Second Engineer

M Griggs

J McNeil

W Chirnside

G Blakey


Extra Second Engineer


P Franks

J Cruttwell

B S Gillott


Jnr Second Engineer

S Edwards

H Fitzpatrick

J Sewell

M Walton

A Heygate

T Hudson

J Stoodley


Snr Third Engineer


B Maynard

D Cox



Int Third Engineer


P Miller

T Norris



Jnr Third Engineer


C Field

J Vetcher



Snr Fourth Engineer


W McCarthy

C Compton



Int Fourth Engineer


D Lines

D Milsom



Jnr Fourth Engineer


M Ritch

I Hutton



Junior Engineer

A Cantrill

D Elliott

R Wheeler

W Braidwood

J Dagnall

W Caitens

A Skinner

C Gray

G Boyers

A Campbell



Engineer Cadets

A Tearl

A Chivers





Chief Frig Engineer

J Harrison

J Ringshaw

G McGregor

S Tyrie


Second Frig Engineer


W Watts

T Rolfe



Third Frig Engineer


R Alpha




First Electrician

A Moir

H Windsor

D Thorpe

G Forrester


Second Electrician

M Scrivens

J Towler

G Young



Third Electrician


P Wallace

J Barnes



Jnr Electrician



M Atherton



Senior Mechanic

B Tomlin

G Ball

N Cooper

E McCall



ER Storekeeper

K Le Gallais

G Barfoot

K Pearson



ER Leading Hand


C Barker

R Cutler



Chief Purser


O Parry-Williams

D Wickenden

A J Hodge


Purser


J Tunstall

M Mears

D Mason


Purser/Catering Officer

R Rex





Purser Catering


I Beckett

G Waugh

W McGrady


Second Purser


H Brooks

M Warner

A C Woodgate


Second Purser Catering

C John

R Ledbury

C Dawkins

W B Fleetwood


Third Pursers


M Saffin

G Parker

D Tooze

R Ward



Third Purser Catering


P Fealey

P Stubbs



Junior Pursers


G Smith

V de Wet

D Bull

R Cleal

R McKillop

P Gourley

S MacDonald



Junior Purser Catering


R Fry

J Ross



Hostess



A Marais

M Telford


Children’s Hostess


J Hodgson

K Dutschke



Chief Barman


A Young

F Hubbard



Storekeeper


J Hunt




Linen Steward


L Robertson

B Ross



Head Waiter (1st Class)


T McIntosh

S Sullivan



First Tourist Steward


C Fielding

R Chandler



Head Waiter (Tourist)


V Wilcox





Band Leader


T Jones

H Taylor



Laundryman


J Sumpton

J Beavis



Chef

H Adams

H Grainge

L Creed



Baker


J Findlay

A Brohamer



Butcher


R Mather

A Painter



Shopkeeper


A Pond

J Burton




Constance Bowater


As at 15 September

Gladys Bowater


As at 15 September

Nicolas Bowater


As at 15 September

Nina Bowater


As at 15 September

Phyllis Bowater


As at 15 September

Master

R Will

L Bainton

J Caley

A Allson

A MacIntyre

Chief Officer

J Brackenridge

P Laurie

R Allen

A McCutcheon

W Davidson

Second Officer

J McLaren

R Sawczyn

R Day

A Hodges

N Smith

Third Officer

B Yasothapalan

R Gribble

D Hawker

B Richmond

J Price

Cadets

A Snell

R Nell

M Hanschell

R Hughes

R Stokes



Radio Officer

N Ellis

H Mitchell

J McKie

I Courtney

G Pople

Bosun

I Barnett

D Ellis

D Moody

F Romaniak

G Marshall

Chief Engineer

E Hodgson

P Wilson

S Mason

L Brown

A Eastoe

Second Engineer

B Hobbs

G Yeaman

R French


M Razi

Third Engineer

D Brown

G Brooks

I Mana

B Cross

Z Haque

Fourth Engineer

P Clayworth

D Hyland

S Dick

C Hutley

J Moncur

Junior Engineer

A Khan

C Gallimore

I Cochran

P Skingle

T Zimmerman

Electrician

R Collins

R Venman

I Scott

B Tucker

P Bennett

Second Electrician



D Eastman

R Banerji


ERS

P Lushman

G Smith

E Davies

P Knight

W O’Bree

Purser/Catering Officer

R Hinton

T O’Neill

I Hurst

L Tompkinson

G Hendricks

Chief Cook

I Robertson

T Cocallis

J Bowie

J MacKenzie

W Olive

Second Steward

J Robertson

R Houston

K Jones

A Pennell

D Grant


Hector Heron


As at 15 September

Master

R Royan

Chief Officer

W Codrington

Second Officer

A Mellon

Third Officer

P Ashcroft

Cadets

C Wood

S Martin

Radio Officer

J Duckworth

Bosun

S Das

Chief Engineer

J Shepherd

Second Engineer

R Pyke

Jnr Second Engineer

C McGrotty

Third Engineer

R Dodds

Fourth Engineer

E Cordell

Junior Engineer

D McGregor

S Hendon

Electrician

G Woodbridge

ERS

S Mitra

Purser/Catering Officer

G Hughes

Chief Cook

Md Idris

Second Steward

O Ali

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

9 September

Cruising

Master

J Catterall

Chief Officer

E Talbot

Second Officer

M Slayman

Extra Second Officer

R Clarke-Halifax

Third Officer

C Laycock

Fourth Officer

R Elsden

Carpenter

R Walker

Bosun

E Petty

Snr Master-at-Arms

E Jaffray

Jnr Master-at-Arms

L Fergus

First Radio Officer

S Harden

Second Radio Officer

F Sharp

Third Radio Officer

H Chesters

Fourth Radio Officer

D Rutter

Surgeon

J Flower

Nursing Sister

S Eagles

M Sullivan

Chief Engineer

W Maitland

First Engineer

R Brown

Second Engineer

G Kennedy

Extra Second Engineer

I Tennant

Jnr Second Engineer

G Knox

Snr Third Engineer

J Donald

Int Third Engineer

D Morgan

Snr Fourth Engineer

G McGregor

Jnr Fourth Engineer

T Usher

Junior Engineer

J Morrison

D Richardson

Chief Frig Engineer

W Falconer

First Electrician

J Anderson

Second Electrician

T Phipps

Third Electrician

A Edwards

Jnr Electrician

K Chessum

Senior Mechanic

F Page

Plumber

A Brewster

ER Storekeeper

J Smith

Purser

M Dyer

Cruise Purser

C Rutt

Purser Catering

D Padmore

Second Purser

P Shallcross

C Brown

Second Purser Catering

K Ross

Third Pursers

B Taylor

Third Purser Catering

J Grafton

C Penny

R Jones

Junior Pursers

A Donald

F Butterfield

H Lindon

B Lewis

Hostess

J Merry

Children’s Hostess

J Nelson

Chief Barman

S Pooley

Storekeeper

H Matthews

Linen Steward

T McMeekin

First Tourist Steward

R Smart

Head Waiter (Tourist)

D Baker

A Durham

Band Leader

W Tuck

Laundryman

C Tong

Chef

J Greer

Baker

A Woodward

Butcher

G Matthews

Shopkeeper

H Bean


Clan MacLean

Left London

2 September

For South Africa & Mauritius

Clan Grant

Left Birkenhead

15 September

For India

Clan MacLaren

Left Rotterdam

30 September

For South Africa

Master

R Olden

S Hay

W Howson

Chief Officer

A Rapkin

I Currie

A Blackler

Second Officer

J MacMartin

M Barrett

T Alder

Third Officer

T Whittaker

D Mugalu

D Oriatto

Cadets

R Black

J Moore


L Etyang

Radio Officer

D Young

H Mackay

D Wakeford

Trainee Radio Officer


P West


Carpenter

T Tue

C Wilson

M Coles

Bosun

D Chakraborty

A Huq

D Jaladas

Chief Engineer

D Seath

T Callagher

L Doyle

Second Engineer

R Watt

K Winhall

S Priestly

Jnr Second Engineer

M Lee

B Kelly

B Alcock

Third Engineer

V Hamilton

R James


Fourth Engineer

T Bourke

W Jones

R Young

Junior Engineer

K Hislop

R Howlett

J McKeefery

P Herron

G Colquhoun

Engineer Cadets

M Sinclair

D Hall

J Baines

T Coutts

A Baron

D Ellison

Electrician

C Witts

A Roberts

T Ludlow

ERS

A Acherjee

N Islam


Purser/Catering Officer

E Jones

M Brown

B Trubody

Chief Cook

S Zoha

A Sattar


Second Steward

Sk Ismail

N Islam


Cargo Service

Kinnaird Castle

Left London

15 September

For E Africa

Master

T Halliday

Chief Officer

D Morris

Second Officer

D Drew

Third Officer

T Tye

Radio Officer

T Mounsdon

Carpenter

T Newstead

Bosun

S Khuzwayo

Chief Engineer

R Ferguson

Second Engineer

S Simpson

Jnr Second Engineer

R McLean

Third Engineer

J Lawson

Fourth Engineer

M Walker

Junior Engineer

K Euridge

N Seymour

P Parker

Engineer Cadets

R Marshall

S Witherden

T Peart-Jackson

Electrician

B Clark

ERS

S Noka

Purser/Catering Officer

G Clark

Chief Cook

Z Hlongwa

Second Steward

O Mabida


Clan Line


King Line

Bulk Cargo Service

King Alfred


As at 15 September


King James


As at 15 September


Master

R Miller

E Owen

Chief Officer

D Innes

J Buttress

Second Officer

N Butterfield

S Catton

Third Officer

G Oluto

K Bark

Cadets

P Middleton

G Narey

Radio Officer

N Shepherd

G Emmett

Bosun

J Stewart

R Hansen

Chief Engineer

J Platt

R Phillips

Second Engineer

R Sidebottom

V Stoodley

Jnr Second Engineer

G Evans

W McRoberts

Third Engineer

S Robb

B Denson

Fourth Engineer

M Jennings

B Hiney

Junior Engineer

R Stoyel

P Coultas

A Derbyshire

R Galbraith

Electrician

A Temple

D Graham

Purser/Catering Officer

K McGinty

P MacCormick

Chief Cook

A Stacey

K Jackson

Second Steward

N Targett

W Sweet


Elbe Ore


As at 15 September

Master

P Rewell

Chief Officer

H Cameron

Second Officer

M Ward

Third Officer

J Mitchell

Cadets

D Hart

Radio Officer

R Harris

Bosun

S Chakraborty

Chief Engineer

L German

Second Engineer

P Steer

Jnr Second Engineer

J Whittaker

Third Engineer

W Ogilvie

Engineer Cadets

R Rutherford

R Ashley

Electrician

F Fletcher

ERS

K Paul

Purser/Catering Officer

J Croston

Chief Cook

A Jafar

Second Steward

Sk Zahid


Scottish Tankers


Hector Whaling


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


General Cargo Service

King

Charles

Left Birkenhead

15 September

For South Africa & Beira

Master

R Lofts

Chief Officer

M Baker

Second Officer

J Ikolvot

Third Officer

R Baxter

Radio Officer

J Chalkley

Carpenter

R Tedford

Bosun

N Ali

Chief Engineer

H Aimer

Second Engineer

S Uddin

Third Engineer

J Taylor

Fourth Engineer

A Roberts

Junior Engineer

P Borley

J Brooks

Electrician

R Roebuck

ERS

A Majd

Purser/Catering Officer

J De Wolf

Chief Cook

A Ladif

Second Steward

A Sabur


Clan Menzies

Left Birkenhead

29 September

For E Africa

Master

C de F Hedges

Chief Officer

A Wigham

Cadet Training Officer

D Linehan

Second Officer

M Savage

Third Officer

I Brimelow

Cadets

D Beattie

M Jacques

A Cochrane-Barnett

M McLennan

J Kempson

N English

N Purdon

S Foster

R Crowther

B Lynch

Radio Officer

N Sherin

Carpenter

G Murray

Bosun

A Banersee

Chief Engineer

J Smith

Second Engineer

G Andrews

Jnr Second Engineer

P Hollingsworth

Third Engineer

J Stephens

Fourth Engineer

T Griffin

Junior Engineer

N Cureton

J Clark

Electrician

J Casey

ERS

I Ali

Purser/Catering Officer

N Procter

Chief Cook

Lachman

Second Steward

Sk T Hossain


Cadet Ships

Visit the Cadet Training PageCrew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page