1972 - July


Mail Service

Windsor Castle

Left Southampton

7 July

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

14 July

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

21 July

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

28 July

For South Africa

Master

P St Q Beadon




Staff Commander

O Barnsley




Chief Officer

J Wilcock




Second Officer

J Jones




Extra Second Officer

T Nixon




Third Officer

N Crockett




Fourth Officer

L Mitchell




Cadets

R Page




Carpenter

D Perry




Bosun

E Petty




Snr Master-at-Arms

M Gleeson




Jnr Master-at-Arms

I Leal




First Radio Officer

R Hough




Second Radio Officer

V Blackwell




Third Radio Officer

K Watkins




Fourth Radio Officer

A Willis




Surgeon

A Raw




Nursing Sister

P Williams




Physiotherapist

J Hogg




Chief Engineer

S Harrow




First Engineer

R L Brown




Second Engineer

J Robinson




Extra Second Engineer

A Cunningham




Jnr Second Engineer

T Patterson

F Balshaw




Snr Third Engineer

M Davies




Int Third Engineer

P Miller




Jnr Third Engineer

R Lippiatt




Snr Fourth Engineer

J Grieve




Int Fourth Engineer

R Kinder




Jnr Fourth Engineer

R Smith




Junior Engineer

R Maunder

J Phelps

R Starkie

G Collins

A Marriner

N Lindsay




Chief Frig Engineer

D Laycock




Second Frig Engineer

D Dale




First Electrician

G Forrester




Second Electrician

D Allen




Third Electrician

D Allen




Jnr Electrician

J Waugh

D Cherrett




Senior Mechanic

M Kelly




ER Storekeeper

B Alford




ER Leading Hand

J Broadwell




Chief Purser

J Dimmock




Purser

D Mason




Purser Catering

W McGrady




Second Purser

M Fletcher

A Charlesworth

N Nussey




Second Purser Catering

W Burgess




Third Pursers

J Tickner




Third Purser Catering

C Murray




Junior Pursers

I Pursch

G Gallogly

M Byrne




Junior Purser Catering

J Peck




Children’s Hostess

C Hodgson




Chief Barman

L Farrow




Storekeeper

A Haymes




Linen Steward

J Campbell




Head Waiter (1st Class)

W Miller




First Tourist Steward

M Bridgeman




Head Waiter (Tourist)

M Stokes




Band Leader

J Skene




Laundryman

I Mears




Chef

H Laight




Baker

J Leslie




Butcher

L Newman




Shopkeeper

C Tyler





Clan MacIntyre

Left London

6 July

For E Africa

Clan MacNab

Left London

7 July

For South Africa & Mauritius

Clan MacGregor

Left Birkenhead

8 July

For India

Clan Ranald

Left Rotterdam

8 July

For South Africa

Master

H Thorn

A Kennedy

A Mair

H Waldron

Chief Officer

P Brown

R Robertson

W McFarland

V Swan

Second Officer

T Harris

P Wakeling

W Rebello

G Jackson

Third Officer

R Crook

G Jenkins

S Githinji

S Randall

Cadets

D MacDonald

I Warrington

M Coyne

J Bevis

S Milnes

P Harrison

N Hodgson


Radio Officer

D Laing

P Dixon-Carter

J Paterson

A Anderson

Carpenter



C Wilson


Bosun

Ibadullah

N Sarker

A Chakraborty

L Fakazi

Chief Engineer

L Hollands

I Laing

A Lawson

B Hill

Second Engineer

D Cadenhead

R Rees

D McLardie

K Fielder

Jnr Second Engineer

G Spurr

B Duckles

W Johnson

J Logan

Third Engineer

T Weir

B Penny

S Moore

H McKeegan

Fourth Engineer

D Bird

J Sutherland

G Etherson

R Shaw

Junior Engineer

D Hatton


R King

W Silva

G Peter



Engineer Cadets




M Grime

Chief Frig Engineer




C Stratton

Electrician

C McMillan

W Cole

A Reid

V McClymont

ERS

Crajuddin

B Chakraborty

T Ali


Purser/Catering Officer

D Howell

J Jones

D Schotter

R Judd

Chief Cook

P D’Cruze

W Breen

Baasoo

W Mhlongo

Second Steward

Md Haniff

S Pearoo

A Allam

A Zungu


Constance Bowater


As at 7 July

Gladys Bowater


As at 7 July

Nicolas Bowater


As at 7 July

Nina Bowater


As at 7 July

Phyllis Bowater


As at 7 July

Master

R Will

L Bainton

J Caley

A Allson

M Turner

Chief Officer

M Gardner

P Laurie

J Wise

A McCutcheon

J Allan

Second Officer

J McLaren

R Sawczyn

C Green

A Hodges

R Day

Third Officer

B Yasothapalan

R Gribble

A Mohamed

B Richmond

M Burley

Cadets

N Caborn

T Cairns

R Kendall

M Hanschell

R Stokes

R Hughes


A Nkana


Radio Officer

D Carbett

H Mitchell

R Flanagan

I Courtney

J Tomlinson

Carpenter



F Boardman



Bosun

I Barnett

D Ellis

D Moody

F Romaniak

H Jeffery

Chief Engineer

T Hilton

P Wilson

S Mason

L Brown

R Rodger

Second Engineer

B Hobbs

G Yeaman

R French

R Banerji

D Field

Third Engineer

D Brown

G Brooks

I Mana

J Young

J Doyle

Fourth Engineer

F Dyson

D Hyland

S Dick

C Hutley

R Fido

Junior Engineer

A MacKay

C Gallimore

J Shuttleworth

P Skingle

T Moore

Electrician

T Robson

R Venman

I Scott

J De Haan

D Fidler

Second Electrician



D Eastman



ERS

P Lushman


J Knaggs

P Knight

W O’Bree

Purser/Catering Officer

R Hinton

T O’Neill

J Foley

L Tompkinson

B Truebody

Chief Cook

I Robertson

T Cocallis

A Robertson

J MacKenzie

F Dixon

Second Steward

J Robertson

R Houston

K Jones

A Pennell

K Gearing


Clan Alpine

Left Manchester

13 July

For Persian Gulf

Clan MacIlwraith

Left Birkenhead

14 July

For South Africa & Beira

Clan Matheson

Left Birkenhead

18 July

For Red Sea Ports

Master

I Bennet

G Rowland

M Storrier

Chief Officer

R Todd

F Murray

K Bennett

Cadet Training Officer



I Ferguson

Second Officer

I Cuthbertson

J Mortimer

T Hazelton

Third Officer

D Wahutu

R Potter

A Berkeley

Cadets

K James

J Harbord











D Newman

S Curtis











K Maltby

T Edmunds

F Bailey

D Rae

A Gladman

M Weston

F Mack

R Chadney

M Johnson

M Wise

J Graham

B Lynch

Radio Officer

D Withers

J Parry

R Maxfield

Carpenter

H Starkie

M Smailes

T Rexstrew

Bosun

P Biswas

A Chakraborty

H Nath

Chief Engineer

J Gauld

W Duncan

W Ogg

Second Engineer

B Ackerman

A Baker

B Sharpe

Jnr Second Engineer

A Kunghalo

T Castle

J Werrin

Third Engineer

D Clift

J Dinsdale

C Mintoff

Fourth Engineer

A Chinn

J Gladwin

G Pagdin

Junior Engineer

R Lunn


J Thomson


S Porter

G Stephen

Engineer Cadets

D Wood



Electrician

A Dawson

J McVey

R Mulvaney

ERS

N Dey

T Ali

S Biswas

Purser/Catering Officer

H Bowtell

D Duff

W Waldron

Asst PCO



I Protheroe

Chief Cook

L Gomes

Bassoo

J Gomes

Second Steward

A Razzaq

A Allam

S Baboo


Hector Heron


As at 7 July

Master

C Kelso

Chief Officer

W Codrington

Second Officer

A Mellon

Third Officer

D Oriatto

Cadets

G Hunt

S Martin

Radio Officer

J Gray

Bosun

S Das

Chief Engineer

R Innes

Second Engineer

R Pyke

Jnr Second Engineer

C McGrotty

Third Engineer

J Walker

Fourth Engineer

C Gant

Junior Engineer

D McGregor

S Hendon

Electrician

A Evans

ERS

S Mitra

Purser/Catering Officer

D Nixon

Chief Cook

Md Idris

Second Steward

O Ali


Elbe Ore


As at 7 July

Master

P Rewell

Chief Officer

A Cruikshank

Second Officer

C Burge

Third Officer

J Ikoluot

Cadets

R Elsden

Radio Officer

P Hammond

Bosun

S Chakraborty

Chief Engineer

P Wilkinson

Second Engineer

P Steer

Jnr Second Engineer

J Whittaker

Third Engineer

J Bell

Electrician

F Fletcher

ERS

K Paul

Purser/Catering Officer

J Croston

Chief Cook

A Jafar

Second Steward

Sk Zahid

Bulk Cargo Service

King Alfred


As at 7 July

King James


As at 7 July

Master

R Miller

E Owen

Chief Officer

D Innes

J Buttress

Second Officer

N Butterfield

S Catton

Third Officer

G Oluto

K Bark

Cadets

P Simpson

G Narey

Radio Officer

N Shepherd

G Emmett

Bosun

J Stewart

R Hansen

Chief Engineer

J Platt

R Phillips

Second Engineer

R Sidebottom

V Stoodley

Jnr Second Engineer

G Evans

W McRoberts

Third Engineer

A Corner

B Denson

Fourth Engineer

G Hale

B Hiney

Junior Engineer

R Stoyel

D Johnson

A Derbyshire

R Galbraith

Electrician

A Temple

D Graham

Purser/Catering Officer

K McGinty

M Brown

Chief Cook

A Stacey

A Goring

Second Steward

N Targett

W Sweet


Argyllshire

Left Rotterdam

2 July

For South Africa & Beira

Master

S Hay

Chief Officer

C Ennis

Second Officer

A Hill

Third Officer

C Parkinson

Radio Officer

G MacIndoe

Bosun

Shafiullah

Chief Engineer

E Rouse

Second Engineer

W Irvine

Jnr Second Engineer

T Dunlop

Third Engineer

M Rowen

Fourth Engineer

W Craig

Junior Engineer

C Adams

F Leavers

Chief Frig Engineer

L Ball

Third Frig Engineer

B Swift

Electrician

S Bogle

Second Electrician

T Jones

ERS

A Jabbar

Purser/Catering Officer

W Gibbs

Chief Cook

Sk Dilbar

Second Steward

A Kalam

Cargo Service

Rotherwick Castle

Left Drammen

10 July

For South Africa

Master

S Grant

Chief Officer

B King

Second Officer

R Bigwood

Cadets

A Neville

A Alsop

Radio Officer

J Tomlinson

Bosun

W Baker

Chief Engineer

R Welch

Second Engineer

J Pitman

Jnr Second Engineer

J Edmonds

Third Engineer

J Bone

Fourth Engineer

A Mortimer

Junior Engineer

J Basson

D Viner

K Bullock

Engineer Cadets

K Hill

Chief Frig Engineer

R Relph

Electrician

W Lewis

Purser/Catering Officer

E Thewless

Chief Cook

C Hallacombe

Second Steward

J Kirby


Clan Line


Scottish Shire Line


King Line


Scottish Tankers


Hector Whaling


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page