1982 - November



Balmoral Universal


2 November

At Jeddah

Edinburgh Universal


2 November

At Malta

Kinpurnie Universal


2 November

At Cardiff

Stirling Universal


2 November

At Cristobal

Master

R Will

G Charleson

R Cawdery

C Gowans

Chief Officer

D Innes

I Cuthbertson

E Talbot

G Mobbs

Second Officer

L Wigmore

P Simpson

B Dalziel

P Williams

Third Officer

K Hoare

D Williams

J Pook

I Shillito

Cadets

S Biggs

T Griffiths

R Barnes

R Waite

S Wilson

T Malton

C Eames

L Richardson

N Helmsley

J Jones

S Wollen

N Saunders

Radio Officer

G Walker

W Latus

R Maxfield

G Stone

Bosun

A Pratley

J Seymour

W Hayton

A Mealing

Chief Engineer

J McNeil

J Hughes

T Drakard

W Chirnside

Second Engineer

G Anderson

I Hutton

A Richardson

B Hiney

Jnr Second Engineer

B Payne




Third Engineer

I McClure

P Taylor

W Turner

D Thomson

Extra Third Engineer

T Weir


G Watt


Fourth Engineer



D Berry


Junior Engineer




M Jeffrey

S McMahon

Engineer Cadets


D Thompson

M Kirk

P Reeman


Chief Frig Engineer

J Frost

A Carruthers

W Falconer

S Robb

Electrician

A Moir

R Venman

T Hayman

R Webster

ERS

W Forsyth


P Wellman


Purser Catering Officer

T Robertson

L White

D Sinton

J Croston

Chief Cook

M Martin

A Goring

P George

P Trunkfield

Second Steward

J Tarrant


J Mackenzie


Bulk Cargo Service

King Alfred


2 November

At KGV Dock London

King Charles


2 November

At KGV Dock London

Second Officer

J Dingle

J Millar

Bosun


M Thomas

Extra Bosun


D Ellis

Second Engineer

J Colbe


Third Engineer


P Turnill

Electrician

T Stallard


Chief Cook

R Fairless



Scottish Eagle


2 November

At Port Stanley

Scottish Lion


2 November

En Route Djarkarta

Master

O Barnsley

M Whiteley

Chief Officer

J Smith

R Smith

Second Officer

A Gorringe

C Turner

Third Officer

G McEwan

C Meredith

Cadets

A Parker

D Robinson

C Whittle

K Mowat

S McGraw

Radio Officer

D Colclough

J Duckworth

Bosun

J Acheson

P Dillon

Chief Engineer

A Garside

A Eastoe

Second Engineer

C Field

H Dowding

Jnr Second Engineer

I Ramsay

R Hurst

Third Engineer

S Knapp

M Hoskins

Junior Engineer

W Shaw

A McCreadie

Engineer Cadets

S Gilchrist

J Ward

Mechanics

V Ruddy

N Green

M Kelly

D Evans

Chief Electrician

G Woodbridge

T Robson

Purser Catering Officer

P McCauley

D Shotter

Chief Cook

J Bowie

W Barnes

Second Steward

D Stannard

A Routledge


Al Mareekh


2 November

En Route Paranagua

Kawkab 1


2 November

At Paranagua

Master

R Simmons

A MacIntyre

Chief Officer

J Madge

P Ward

Second Officer

R Lewis

S Renfree

Third Officer

A McMaster

A Speaight

Cadets

P Smale

I Lewis

B Stewart

Radio Officer

D Fletcher

J Blackwell

Chief Engineer

P Wilkinson

J Platt

Second Engineer

G Newns

T Norris

Third Engineer

N Goodhew

R Kinder

G Doe

J Calder

Fourth Engineer

S Paul

J Dale


C Edwards

T Lucas

Chief Frig Engineer

J Jarvis

J Donald

Electrician

P Kelly

A Reid

Purser Catering Officer

I Hurst

R Rex


Union-Castle Line


King Line



Bonnieway


2 November

At New Orleans

Causeway


2 November

En Route Long Beach

Master

T Young

R Todd

Chief Officer

A Flenley

F Yeulett

Second Officer

R Kendall

P Hooper

Third Officer

J Primrose

C Precious

Radio Officer

J Sharpley

J Cardownie

Bosun

C Hood

C Brooks

Chief Engineer

R Ferguson

S McLeod

Second Engineer

A Baker

M Sinclair

Third Engineer

A Adams

J Argent

Fourth Engineer

J Cook

B Gibbs

Junior Engineer

G Beaton

N Alcock

Senior Mechanics

G Serjeant

D Farrer

Electrician

J de Haan

T O’Donnell

Purser Catering Officer

J Kirby

A Woodward

Chief Cook

A Stacey

D Parrish


Scottish Tankers



Other B & C Vessels


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page