1980 - November



Clan Alpine


12 November

At Dar-es-Salaam

Clan Graham


12 November

At Calcutta

Clan Grant


12 November

En Route Manchester

Clan MacGillivray


12 November

En Route Avonmouth

Clan MacGregor


12 November

At Birkenhead

Master

R Simmons

K Morton

R Fullarton

R Todd

J Catterall

Chief Officer

P Brown

N Crockett

R Thomas

R Gebbie

A Blackler

Second Officer

C Turner

P Hooper

L Wigmore

D Rae

S Renfree

Third Officer

R Kenworthy

K Rondel

J Sweetman

A Dawson

K Laws-Chapman

Cadets

B Stewart

D Campbell

T Griffiths

C Whittle

C Eames

N Saunders

S Hughes

A Mukherjee

R Hay

R Waite

G Coxon

I Lewis

K Mowat

Radio Officer

E Lewis

F Wallace

I Petrie

A Hall

G Walker

Carpenter

G Murray

P Bell

A McPherson

M Sullivan

L Caisley

Chief Engineer

L Jones

L Brown

W McDermott

D Seath

J Platt

Second Engineer

T Paterson

R Pyke

P Borley

J Colbe

C Aitken

Jnr Second Engineer

G Waters

B Payne

A Richardson

D Smithson

D Ellison

Third Engineer

A Fell

R Samuel

G Henderson

R Short

D Talbot

Fourth Engineer

R Chwaszcza

S Procter

J Calder

D Smith


Junior Engineer

C Driver

I Hunter

C Barden

A Rodham

A Matthews

M Winskill

M Cunningham

Electrician

P Kelly

W Lewis

A McIntee

P Richards

S Bogle

Purser Catering Officer

A Woodward

B Williams

P Reynolds

R Jones

D Baker


Balmoral Universal


12 November

En Route Santos

Dover Universal


12 November

En Route Mar Del Plata

Kinpurnie Universal


12 November

En Route Mar Del Plata

Master

G Charleson

W McFarland

R Cawdery

Chief Officer

A Oxley

E Talbot

R Head

Second Officer

P White

A Welcome

J Sweetman

Third Officer

K Hoare

K Ridgeway

I Shillito

Cadets

J Price

G Swadel

D Robinson

T Tearle

Radio Officer

D Wakeford

J Walker

E Banach

Bosun

G Marshall

E McKean

J Seymour

Chief Engineer

D Hill

T Reay

T Hilton

Second Engineer

S Rogers

G Michael

J Chesters

Jnr Second Engineer

P Annand

T Norris

S Reid

Third Engineer

A Carruthers

S Martin

D Barber

Fourth Engineer

D Peacock

I Mutch

J Walker

Engineer Cadets

P Griffiths

J Cairney


Chief Frig Engineer

D Cox

J Ringshaw

W Falconer

Electrician

A Roberts

W Cole

R Mulvaney

ERS

W O’Bree

P Wellman

G Wan

Purser Catering Officer

D Shotter

L White

A Robertson

Chief Cook

A Stacey

P Trunkfield

J Mitchell

Second Steward

P Tanner

R Champ

D Scott


Scottish Lion


12 November

On Mexican Coast

Scottish Eagle


12 November

At Malta

Master

A MacIntyre

O Barnsley

Chief Officer

R Smith

R Ward

Second Officer

P Simpson

D Hart

Third Officer

R Collins

D Williams

Cadets

C Meredith

J Evans

J Jones

D Cull

Radio Officer

T Martel

J Dawson

Bosun

J Acheson

D Collins

Chief Engineer

R Hayton

A Eastoe

Second Engineer

J Dunphy

J Rowett

Jnr Second Engineer

R Hurst

W McCarthy

Third Engineer

B Kelly

J Jarvis

Junior Engineer

D Buchan

P Palacek

S Knapp

I McClure

Engineer Cadets


M Hough

Mechanics

A Murray

D Farrer

J King

D Thornton

Chief Electrician

J De Haan

R Webster

Purser Catering Officer

E Gibbs

D Sinton

Chief Cook

A Goring

B Hooper

Second Steward

A Sealey

W Sweet

Certificates


Master’s ( Class1)

Certificate

First Mate’s (Class 2)

Certificate

Deck and Radio Officers

D Hart

T Whittaker


D Hazell

R Heeley

P Hickmott

P J Hooper

P Monks

A McCulloch

C R Precious

M Stevens

D C Williams


1st Class Motor

Endorsement

1st Class Steam

Endorsement

1st Class Motor

Certificate

1st Class Steam

Certificate

2nd Class Motor

Certificate

Engineer Officers

K Euridge

S Rogers



E Pailthorpe




P Coultas

R Ellett

G Newns


C Field

T Norris

W McCarthy


D Ellison

A Fell

A Mawdsley

S Martin

G Milne

I Morrison

A Netherton

I Ramsay

R Roberts

C Scriven

D Sims


Bulk Cargo Service

King Alfred


12 November

En Route Porto Ordaz

King Charles


12 November

Anchored off Norfolk

King George


12 November

At Richards Bay

King Richard


12 November

Anchored off Baltimore

King William


12 November

En Route Emden

Master

S Hay

W Pritchard

R Will

E Owen

K Parker

Chief Officer

S Ivey

H Edwards

P Ward

D Innes

K Bennett

Second Officer

J Mortimer

J Millar

P O’Sullivan

D Lewington

B Richmond

Third Officer

J Pook

P Campbell

J Millican

P Monks

P Evans

Cadets

N Helmsley

S Christmas

D Swarbrick

Z Manu

D Read

A Jameson

Radio Officer

G MacIndoe

J Duckworth

J Blackwell

N McKinven

J Wright

Jnr Radio Officer



D Fletcher



Carpenter



L Murphy

S Gray


Bosun

W Pratley

M Thomas

C Brooks


R Stevens

Chief Engineer

R Ferguson

R Welch

S McLeod

W Nicholls

G Kennedy

Second Engineer

J Sutherland

A McKirdy

A Dent

J Miller

G Anderson

Jnr Second Engineer

J Flynn

D Barton

R Roberts

B Middler

R Whithead

Third Engineer

I Cowley

D Sims

W Robertson

A Derbyshire

J Donald

Extra Third Engineer




D Blues


Junior Engineer



M Frankum

W Oldfield

B Gibbs

T Peatfield

W Nunnerley

Engineer Cadets




G Walker

P Reeman

Senior Mechanics

D Bristow

G Serjeant

G Risoli

S Stanley

K Wilkinson

N McLennan

V Ruddy


D Lynn

M Horn

Electrician

D Bridson

T O’Donnell

R Rennie

F Fletcher

J Morse

Purser/Catering Officer

P MacAulay

G Hendricks

D Martin

J MacInnes

K McGinty

Asst PCO


J Robertson

D Hughes



Chief Cook

T Heyworth

D Parrish

S Naylor


C Jones

Second Steward

A Jewell

J Wagg

R Ginnity


A Routledge


Union-Castle Line


Clan Line


King Line


Other B & C Vessels


Scottish Tankers


 Bonnieway


11 November

At Mizushima

Causeway


12 November

En Route Japan

Sunnyway


12 November

En Route Japan

Master

B Biggs

G Thomson

R Bessant

Chief Officer

F Yeulett

R Dobie

R Mennell

Second Officer

E Swale

R Kendall

J Hickmott

Third Officer

S Jeckells

S Fell

D Jackson

Radio Officer

M Hearle

J Cardownie

R Wheeler

Bosun

N Cruikshank

D Ellis

P Dillon

Chief Engineer

S Mason

K Talbot

R Somers

Second Engineer

J Bone

N MacKenzie

B Hiney

Third Engineer

A Sutherland

E Cordell

I Ramsay

Fourth Engineer

P Gamble

M Love

C Grover

Junior Engineer

I Errington

W Shaw

B Merryweather

Mechanics

G Ball

D Evans

N Green

N Miller

Chief Electrician

T Hayman

A Reid

R Dixon

Purser Catering Officer

C Cavanagh

R Welland

G McGowan

Chief Cook

H Adams

K Jackson

E Hilliard


Overseas Containers



 Barcelona


 12 November

At Valencia

Master

R Royan

Chief Officer

D Morris

Second Officer

T Whittaker

Jnr Second Officer

A Neville

Cadets

D Davies

S Wilson

Radio Officer

D Galbraith

Bosun

S Dennis

Chief Engineer

R Gemmell

Second Engineer

J Austermuhle

Jnr Second Engineer

I Hutton

W Harris

Third Engineer

W Croston

Mechanics

G Lee

N Farrell

B Morgan

Chief Electrician

D Thorpe

Extra Chief Electrician

J Towler

ERS

J Broadwell

Purser Catering Officer

I Hurst

Chief Cook

R Bolwell

Second Steward

J Tarrant

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page