1980 - Sep



Clan Alpine


4 September

At Manchester

Clan Graham


4 September

At Aqaba

Clan Grant


4 September

At Chittagong

Clan MacGillivray


4 September

At Aden

Clan MacGregor


4 September

En Route Port Said

Master

A Campbell

K Morton

R Fullarton

R Todd

J Brackenridge

Chief Officer

D Morris

N Crockett

R Thomas

R Gebbie

A Blackler

Second Officer

D Hart

P Hooper

L Wigmore

D Rae

M Stevens

Third Officer

R Kenworthy

K Rondel

J Sweetman

A Dawson

D Le Boutillier

Cadets

F Kinanguka

D Healy

T Kiomone

A Matillya

C Whittle

S Ceames

N Saunders


A Elaghil

R Waite

Radio Officer

D Galbraith

F Wallace

I Petrie

A Hall

M Hannan

Carpenter

G Murray

P Bell

A McPherson

M Sullivan

R Hill

Chief Engineer

R Ferguson

L Brown

W McDermott

D Seath

A Brudenell

Second Engineer

A McKirdy

R Pyke

P Borley

J Colbe

J Kernick

Jnr Second Engineer

M Whiteley

B Payne

A Richardson

D Smithson

J Powell

Third Engineer

B Nicholson

R Samuel

G Henderson

R Short

G Milne

Fourth Engineer

P Taylor

S Procter

J Calder

D Smith

M Hoskins

Junior Engineer

S Knapp

I Hunter

C Barden

A Rodham

A Matthews

M Winskill

A Hughes

Engineer Cadets




R Hay


Electrician

D Thorpe

W Lewis

A McIntee

P Richards

U Decker

Purser Catering Officer

T Henshall

B Williams

P Reynolds

R Jones

D Baker

Asst PCO

J Robertson






Balmoral Universal


4 September

En Route Rotterdam

Dover Universal


4 September

En Route Helsinki

Kinpurnie Universal


4 September

At Falmouth Anchorage

Winchester Universal


4 September

At Port Sudan

Master

G Charleson

C Gowans

R Cawdery

A Cruikshank

Chief Officer

M Negus

G Paxton

R Head

G Mobbs

Second Officer

G Zupan

B Dalziel

J Pink

C Williams

Third Officer

R Kirkby

S Johnson

S Harris

C Batty

Cadets

D Davies

S Wilson

G Swadel

T Tearle


Radio Officer

D Wakeford

J Sharpley

E Banach

M Zarattinni

Bosun

J Seymour

S Dennis

W Hayton

W Wright

Chief Engineer

W Ogg

J Duncan

T Drakard

P Wilson

Second Engineer

W Grant

T Richards

J Chesters

P Coultas

Jnr Second Engineer

D Craven

D Ellison

S Reid

C Field

Third Engineer

A Carruthers

W MacIntyre

B Evans

T Usher

Fourth Engineer

B Bannister

N Goodhew

J Walker

R Bush

Engineer Cadets



J Cook

M Hough

Chief Frig Engineer

K Sneddon

J Ringshaw

J Frost

J Ashlin

Electrician

A Dawson

R Venman

R Mulvaney

T Ludlow

ERS

J Broadwell

P Wellman

G Wan

G Lothian

Purser Catering Officer

L White

J Kirby

A Robertson

A Whetung

Chief Cook

T Heyworth

B Price

J Mitchell

M Fairless

Second Steward

A Jewell

R Champ

D Scott

J MacKenzie

Bulk Cargo Service

King Alfred


4 September

At Lisbon

King Charles


4 September

Anchored off Baltimore

King George


4 September

En Route Japan

King Richard


4 September

At Lisbon

King William


4 September

En Route Mobile

Master

M Whiteley

P Byrne

R Will

E Owen

S Grant

Chief Officer

I Currie

M Gardner

P Ward

D Innes

K Bennett

Second Officer

C Jones

D Hazell

P O’Sullivan

D Lewington

B Richmond

Third Officer

J Pook

G McEwan

J Millican

P Monks

K Bark

Cadets

R Woods

N Helmsley

R Speight

D Swarbrick

D Read

Z Manu

R Barnes

S Biggs

Radio Officer

A Campbell

J Tomlinson

J Blackwell

J Duckworth

R Hough

Jnr Radio Officer


T Colclough

D Fletcher



Carpenter



L Murphy

S Gray

R Rowsell

Bosun

W Pratley

M Thomas

C Brooks


R Hansen

Chief Engineer

J McNeil

W Chirnside

S McLeod

W Nicholls

R McDonald

Second Engineer

G Newns

A Baker

A Dent

L Edwards

G Anderson

Jnr Second Engineer

M Lyons

P Herron

R Roberts

B Middler

A Netherton

Third Engineer

S Robb

P Cross

W Robertson

R Kinder

J Donald

Extra Third Engineer




D Blues


Junior Engineer

W Turner


M Frankum

W Oldfield

B Gibbs

T Peatfield

W Nunnerley

G Doe

Engineer Cadets




G Walker


Senior Mechanics

D Bristow

G Serjeant

P Hamilton

A Doctor

D Hogg

V Ruddy


D Lynn

Electrician

K Thorpe

T O’Donnell

R Rennie

F Fletcher

J Morse

Purser/Catering Officer

P McCauley

O Kelly

D Martin

J MacInness

P McCormick

Asst PCO



D Hughes



Chief Cook

W Barnes

J Bowie

S Naylor


C Jones

Second Steward

B Leyland

D Stannard

R Ginnity


J Routledge


 Barcelona


4 September

At Yokohama

Master

P St Q Beadon

Chief Officer

W McCarthy

Second Officer

P Williams

Jnr Second Officer

A Aston

Cadets

M Bulteel

M Scott

Radio Officer

W McIntosh

Bosun

L O’Neill

Chief Engineer

J Bunney

Second Engineer

M Jennings

Jnr Second Engineer

P Self

R Kemp

Third Engineer

T Weir

Engineer Cadets

M Vousden

Mechanics

J Brown

D Thornton

T McDonald

Chief Electrician

S McLean

Extra Chief Electrician

J Anderson

ERS

T Hyde

Purser Catering Officer

A Morton

Chief Cook

M Martin

Second Steward

D Mealing


Union-Castle Line


Clan Line


King Line


Scottish Tankers


Scottish Lion


4 September

At Curacao

Scottish Eagle


4 September

At Durban

Master

A Terras

O Barnsley

Chief Officer

R Smith

J Smith

Second Officer

A McCulloch

J Dingle

Third Officer

R Collins

P Hall

Cadets

C Meridith

J Evans

J Jones

T Cull

Radio Officer

T Martell

P Boyle

Bosun

J Acheson

C Hood

Chief Engineer

R Hayton

A Garside

Second Engineer

H Dowding

E Pailthorpe

Jnr Second Engineer

R Hurst

C Scrivens

Third Engineer

L Saldanha

J Lawson

Junior Engineer

T Rasmussen

P Palacek

G Watt

A Adams

Engineer Cadets

J Halliday

C Edwards

Mechanics

A Murray

M Horn

M Kelly

I Love

Chief Electrician

J De Haan

T Robson

Purser Catering Officer

E Gibbs

D Sinton

Chief Cook

A Goring

H Bardsley

Second Steward

A Sealey

W Sweet


Overseas Containers


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page