1979 - November



Balmoral Castle


8 November

En Route Cabello to Summerside

Dover Castle


8 November

Off Gibraltar

Kinpurnie Castle


8 November

En Route Basrah to Mediterranean

Winchester Castle


8 November

En Route Basrah to Marseilles

Master

J Currie

R Cawdery

W Pritchard

A Cruikshank

Chief Officer

G Paxton

A Oxley

F Murray

M Negus

Second Officer

P White

J Millar

C Neave

S Milnes

Third Officer

K Ridgeway

B Marks

F Bailey

P Ashcroft

Extra Third Officer




P Blackwell-Smyth

Cadets

R Liley

A McMaster



Radio Officer

C Whittle




Bosun

J Walker

R Taylor

E Lewis

E Banach

Chief Engineer

R Welch

W Ogg

A R Fussell

T Reay

Second Engineer

A Bloor

T Griffin

W Grant

G Michael

Jnr Second Engineer

W McCarthy

S Rogers

T Hurion

M Lycett

Third Engineer

B Kelly

B Payne

J Jarvis

R Short

Fourth Engineer

M Love

L Mutch

T Dyer

S Martin

Engineer Cadets

M Franklyn


M Winskill

P Palacek

D Berry


G Beaton

J McLean

Chief Frig Engineer

J Ashlin

D Cox

W Falconer

R Crowe

Electrician

C Tingley

D Yeandle

J Morse

R Venman

ERS

W Forsyth

W O’Bree

G Lothian

T Hyde

Purser Catering Officer

G Waugh

L White

L Tompkinson

C Cavanagh

Chief Cook

P Hockey

J Mitchell

A Stacey

C Jones

Second Steward

D Mealing

J Tarrant

A Routledge

J Wagg

Bulk Cargo Service

King Alfred


8 November

En Route Sweden

To Gulf of St Lawrence

King Charles


8 November

At Piraeus Anchorage


King George


8 November

En Route Rotterdam

to Port Elizabeth

King Richard


8 November

En Route Redcar

to Tubarao

King William


8 November

At Lower Buchanan

for Antwerp

Master

M Ure

P Byrne

T Young

C de F Hedges

A Campbell

Chief Officer

A Blackler

M Gardner

P Ward

S Ivey

R Milne

Second Officer

N Jones

P Simpson

S Renfree

B Richmond

T Whitaker

Third Officer

S Harris

J Sweetman

C Batty

C Precious

A Wilson

Cadets

A Courtman

A Dawson

J Johnston

A Speaight

N Langdon

K Green

J Hamilton

Radio Officer

J Maxwell

J Tomlinson

J Blackwell

G Walker

G Stone

Jnr Radio Officer

P Tomlinson



M Toogood

D Colclough

Carpenter



L Murphy

S Gray


Bosun

P Dilon

S Dennis

D Ellis


R Hansen

Chief Engineer

J McNeil

W Chirnside

A Garside

R Somers

R MacDonald

Second Engineer

A Baker

K Hislop

R Eliott

T Richards

J Colbe

Jnr Second Engineer

J Powell

G Knox

C Lichfield

R Whitehead

E Seneviratne

Third Engineer

A Derbyshire

B Crockland

J Robinson

D Talbot

B Nicholson

Extra Third Engineer




S Robb

E Cordell


Junior Engineer

M Fortesque

S Knapp

A Fall

I Cook

A Young

G Watt

T Rasmussen


P Tumill

Engineer Cadets



J Harris-Burland

D Nance

M Cunningham

Senior Mechanics

K Wilkinson

I Love

T Griffin



K Richards

E Drewitt

Electrician

A Moir

U Decker

J Towler

S Bogle

T Ludlow

Purser/Catering Officer

O Kelly

G Hendricks

A May

T Robertson

A Patterson

Chief Cook

J Heyworth

D Collman

B Hooper


H Adams

Second Steward

P tanner

B Leyland

W Sweet


A Jewell


Causeway


8 November

En Route Alexandria

 to Mississippi

Sunnyway


8 November

At New Orleans


Everett F Wells


8 November

En Route Kharg Island

to Cape Town

Bonnieway


9 November

At Antwerp


Master

D Richards

R Bessant

R Royan

A Sillars

Chief Officer

P Atkinson

M McMillan

J Smith

F Yeulett

Second Officer

R Kendall

J Harris

I Ross

G Zupan

Third Officer

J Dix

K Rondel

A Brooks

S Jeckells

Cadets



M Griffiths


Radio Officer

R Maxfield

P Hammond

R Wheeler

J Sharpley

Bosun

J Seymour

A Mealing

D Collins

J Evans

Chief Engineer

A Lawson

J Ward

R Crook

S McLeod

Second Engineer

W Taylor

J Sutherland

J Thomlinson

J Bone

Jnr Second Engineer



B Shepherd


Third Engineer

M Whiteley

P Self

E Pailthorpe

J Baines

Fourth Engineer

P Taylor

T Bryceland


R Chwirzcza

Junior Engineer

S Graham

B Merryweather

D Peacock

I Michael

B Gibbs

Engineer Cadets



R McCulloch


Senior Mechanics

G Bell

A Doctor

T McDonald

D Lynn

D Thornton

Electrician

T Hayman

G Woodbridge

O Clipstone

A Dawson

Purser/Catering Officer

N Procter

G McGowan

P McCormick

B Williams

Chief Cook

D Parrish

J Bowie


E Hilliard

Second Steward



D Scott



Clan Graham


8 November

At Madras

Clan Grant


8 November

En Route Colombo to Manchester

Clan MacGillivray


8 November

At Aden En Route To East Africa

Clan MacNab


8 November

At Dar-es-Salaam

Master

G Charleson

T Parsons

W McFarland

R Todd

Chief Officer

N Smith

P McArthur

R Wadham

R Head

Second Officer

R Dunn

P Wobbake

J Sweetman

C Jones

Third Officer

R Kirkby

M Hamilton

K Bark

P Whittle

Cadets

Z Marus

T Gull

G Swadel

A Webb

M Quqazah

A Jackson

S Biggs

A Jameson

D Read

L Ruzangi


Radio Officer

M Zaratini

P Heredge

F Wallace

A Hall

Jnr Radio Officer


M Hannan



Carpenter

P Bell

G Shute

M Sullivan

A McPherson

Chief Engineer

W McDermott

A Brudenell

T Hilton

L Brown

Second Engineer

A Clydesdale

R Pyke

A Roberts

C Aitken

Jnr Second Engineer

K Jethwe

R Kemp

C Gray

T Norris

Third Engineer

A Wight

D Dawson

I Bruce

J Donald

Fourth Engineer

N Lawson

D Thomson

R Bannister

M Taylor

Junior Engineer

J Tarbet

A Adams

I McClure

R Fairclough

C Driver

D Buchan

R Pitt

Electrician

T Higginson

T Stallard

P Richards

R Dixon

Purser Catering Officer

W Burgess

P Robbins

T Henshall

M Boyle


Clan MacGregor


9 November

At Colombo

Clan MacNair


12 November

En Route UK to Colombo

Clan Alpine


21 November

At Hull

Master

G Gann

R Fullarton

I Bennet

Chief Officer

I Scott

C Finch

P Brown

Second Officer

M Williams

S Cant

B Dalziel

Third Officer

M Mwasigallah

J Millican

B Barasa

Cadets

T Barry

F Kinanguka

W Peam

A Brokie

D Healy

D Robinson

N Helmsley

Radio Officer

G Wright

I Petrie

W latus

Carpenter

G Murray

R Hill

H Starkie

Chief Engineer

A Eastoe

J Charge

L Jones

Second Engineer

G Newns

B Musgrove

T Paterson

Jnr Second Engineer

S Reid

P Herron

D Craven

Third Engineer

R Kinder

W Braidwood

R Samuel

Fourth Engineer

B Hardy

J Calder

M Gibson

Junior Engineer

A Hanson

A Bartley

D Hughes

W Nunnerley

Electrician

W Cole

A Roberts

S Peacock

Purser Catering Officer

D Shotter

R Rex

A Robertson

Asst PCO


D Baker

A Woodward


Union-Castle Line


Clan Line


King Line


Scottish Tankers


Scottish Lion


9 November

At Teesport

Master

A Terras

Chief Officer

H Cameron

Second Officer

J Dingle

Third Officer

R Collins

Cadets

J Jones

Radio Officer

D Oakden

Bosun

M Western

Chief Engineer

J Hughes

Second Engineer

H Dowding

Jnr Second Engineer

C Field

Third Engineer

P Cross

Junior Engineer

C Grover

J Argent

Engineer Cadets

J Dale

Mechanics

S Stanley

G Sergeant

Chief Electrician

A Boswell

Purser Catering Officer

D Sinson

Chief Cook

A Goring

Second Steward

R Yeoman


Other B & C Vessels


Overseas Containers



 Barcelona


7 November

At Piraeus

Master

P St Q Beadon

Chief Officer

W McCarthy

Second Officer

N Crockett

Jnr Second Officer

R Lewis

Cadets

R Porter

R Woods

Radio Officer

W McIntosh

Bosun

E McKean

Chief Engineer

J Bunney

Second Engineer

M Jennings

Jnr Second Engineer

W Croston

K Euridge

Third Engineer

A Carruthers

Engineer Cadets

A Alcock

S Paul

Senior Mechanics

G Risoli

V Ruddy

D Farrar

Electrician

P Kelly

Extra Chief Electrician

J Anderson

ERS

G Wan

Purser/Catering Officer

A Morton

Asst PCO

D Hughes

Second Steward

J McKenzie

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page