1979 - April



Clan Alpine


18 April

At Madras

Clan Graham


20 April

At Colombo

Clan MacGillivray


20 April

En Route to Mauritius

Clan MacIver


20 April

At Dar-es-Salaam

Clan MacNab


20 April

En Route to Flushing

Master

I W Bennet

K Morton

R Simmons

J Brackenridge

R Todd

Chief Officer

R Gebbie

B King

P Austin

C Finch

I Scott

Second Officer

I Walker-Spicer

D Armstrong

D Lewington

A Gorringe

C Jones

Third Officer

C Namurach

P Monks

P Evans

B Barasa

P Whittle

Cadets

A Speiaght

T Tearle

M Bulteel

R Liley

Z Manu

K Swarbrick

A Jackson

J Johnston



Radio Officer

P Boyle

J Patterson

R Mercer

J Walker

F Wallace

Jnr Radio Officer

I Colclough

A Campbell




Carpenter

D Drew

R Hill

G Radford

A O’Donnell

A McPherson

Chief Engineer

R MacDonald

W McDermott

T Hilton

J Ward

A Lawson

Second Engineer

P Coultas

J Nesbitt

P Borley

G Newns

J Kernick

Jnr Second Engineer

W Bound

C Gray

T Peart-Jackson

B Middler

M Walton

Third Engineer

A John

A Sutherland

R Roberts

B Nicholson

S Witherden

Fourth Engineer

I Ramsay

C Scriven

J Gillespie

B Hardy

R Chwaszcza

Junior Engineer

W Nunnerley

A Rose

N Goodhew

R Bannister

A Sanderson

S Knapp

I Hunter

M Fortesque

Engineer Cadets

J Cook



M Rouse


Electrician

A Roberts

D Hollingsworth

T Phipps

J Morse

R Mulvaney

Purser Catering Officer

A Robertson

P Reynolds

C Haysom

A May

T Henshall

Asst PCO

A Pennell


J Robertson


A Woodward


Clan Grant


24 April

At Manchester

Clan MacGregor


24 April

At Dar-es-Salaam

Clan MacNair


24 April

En Route to Avonmouth

Clan Menzies


24 April

At London

Clan MacIndoe


26 April

At Birkenhead

Master

T Parsons

G Gann

A Allson

R Will

W Pritchard

Chief Officer

P McArthur

R Thomas

J Allan

R Mennell

P Best

Second Officer

P Wobbaka

M Marsh

J Millar

P Middleton

S Cant

Third Officer

M Hamilton

A Cox

I Ward

A Welcome

P Hall

Cadets

R Daniels

J Price

T Barry

N Langdon

J Jones

F Kinanguka


Radio Officer

P Heredge

J Duckworth

J Cardownie

A Willis

E Banach

Jnr Radio Officer

M Hannan

M Toogood

M Zarrattini



Carpenter

G Shute

P McDermott

S Gray

H Hale

R Turner

Chief Engineer

A Brudenell

L Hollands

P Wilson

L Brown

J Duncan

Second Engineer

J Rowett

L Gomez

B Musgrave

C Aitken

G Michael

Jnr Second Engineer

S Rogers

S Reid

I O’Rourke

R Kemp

K Euridge

Third Engineer

D Dawson

R Kinder

G Lindfield

J Donald

D Talbot

Fourth Engineer

N Lawson

P Annand

I Reid

J Reid

T Dyer

Junior Engineer

D Sims

R Fairclough

A Young

M Hudson

S Towers

R Cottee

A Fairclough

G Doe

N Campbell

Electrician

T Stallard

A Wilson

A Dawson

D Tyler

W Kelly

Purser Catering Officer

R Jones

D Shotter

G McGowan

R Rex

C Cavanagh

Asst PCO





D Grant


Dover Castle


19 April

At Maputo

Kinpurnie Castle


19 April

At Cape Town

Balmoral Castle


20 April

En Route to Hamburg

Winchester Castle


20 April

En Route to Cape Town

Master

N F Wray-Cook

R Cawdery

T L Kirby

R Miller

Chief Officer

A Oxley

R Metcalfe

H Jones

G Mobbs

Second Officer

S Renfree

R Kendall

L Wigmore

R Dunn

Third Officer

G Kidd

J Primrose

S Fell

D Le Boutillier

Radio Officer

B Whiteford

T Martel

G Walker

P Dixon-Carter

Jnr Radio Officer



P Tomlinson


Bosun

H Gerrard

C Hood

G Marshall

N Cruikshank

Chief Engineer

W Ogg

R Gemmell

D Hill

A Russell

Second Engineer

J Griffin

W Harding

G Anderson

T Paterson

Jnr Second Engineer

R Short

I Cowley

D Norman

G Knox

Third Engineer

D Blues

R Hislop

J Jarvis

R Lunn

Fourth Engineer

A Mawdsley

G Milne

R Bush

M Nicholls

Chief Frig Engineer

R Crowe

J Frost

K Sneddon

J Ringshaw

Electrician

L Decker

A Reid

C Tingley

S Bogle

ERS

A Revie

J Broadwell

W O’Bree

W Forsyth

Purser Catering Officer

J Tickner

P MacAulay

O Kelly

E Gibbs

Chief Cook

D Collman

K Jackson

D Parrish

W Barnes

Second Steward

R Champ

H Morgan

A Jewell

A Sealey

Bulk Cargo Service

King Alfred


20 April

At Venice

King George


20 April

At Rotterdam

King Richard


20 April

En Route to Port Talbot

King William


20 April

En Route to Monrovia

King Charles


24 April

En Route to Hampton Roads

Master

M Ure

B Biggs

E Owen

A Campbell

I Shearer

Chief Officer

D Innes

P Ward

C Ennis

K Bennett

H Edwards

Second Officer

G Zupan

J Harris

G Koch

A Gladman

C Turner

Third Officer

R Matthews

N Jones

D Hazell

S Harris

P Hooper

Cadets


C Witherden

C Whittle

K Hoare

R Kenworthy

Radio Officer

J Maxwell

J Blackwell

J Dawson

G Stone

J Wright

Jnr Radio Officer



G Wright



Bosun

J Seymour

W Hayton


S Dennis

K Dawkins

Chief Engineer

J McNeil

A Garside

R Somers

G Kennedy

R Hayton

Second Engineer

A Baker

B Hiney

K Thibbotumunuwe

J Colbe

J Miller

Jnr Second Engineer

R Whitehead

M Wilding

G Waters

R Hurst

D Barton

Third Engineer

R Samuel

R Galbraith

S Robb

G Newman

W McIntyre

Fourth Engineer




D Smith


Junior Engineer

C Driver

R Beadell

P Keen

P Raymond

G Massie

A Rodham

C Strawbridge

Engineer Cadets


D Riley

W Oldfield



Senior Mechanics

K Richards

D Farrer

D Evans


S Stanley

G Risoli

D Thornton

Electrician

R Rennie

A Moir

T Ludlow

R Venman

T Robson

Purser/Catering Officer

A Morton

D Martin

T Robertson

A Paterson

J McInnes

Chief Cook

J Heyworth

H Bardsley


B Price

J Bowie

Second Steward

D Mealing

J Wagg


D Scott

P Tanner


Bonnieway


17 April

En Route to Singapore

Causeway


20 April

At Alexandria

Everett F Wells


21 April

En Route to Rotterdam

Sunnyway


24 April

En Route to Amsterdam

Master

A Sillars

G Thomson

M Whiteley

G Trowsdale

Chief Officer

F Yeulett

P Atkinson

R Dobie

M MacMillan

Second Officer

C Neave

A Aston

R Ward

D Rae

Third Officer

M Brook

D Boniface

G McEwan

A McCulloch

Cadets



C Meredith


Radio Officer

P Hammond

R Maxfield

J Tomlinson

M Hearle

Bosun

D Ellis

W Pratley

D Collins

D Ross

Chief Engineer

S MacLeod

M MacDFougall

R Crook

W Nicholls

Second Engineer

J Bone

N MacKenzie

J Thomlinson

J Sutherland

Jnr Second Engineer



A Richardson


Third Engineer

J Baines

L Saldanha

J Lawson

A Wight

Extra Third Engineer



E Pailthorpe


Fourth Engineer

H McColl

S Martin


J Calder

Junior Engineer

C Gillies

S Graham

D Peacock

I Michael

I Errington

Mechanics

V Ruddy

W Ditch

G Sergeant

I Love

J King

D Hogg

N Miller

Chief Electrician

K Thorpe

S Graham

O Clipstone

D Graham

Purser Catering Officer

B Williams

A Whetung

P McCormick

J Law

Chief Cook

C Hutchings

H Adams

C Jones

A Goring

Second Steward



J Tarrant



Union-Castle Line


Clan Line


King Line


Other B & C Vessels


Overseas Containers



Table Bay / Barcelona


20 April

At Livorno

Master

P St Q Beadon

Chief Officer

W McCarthy

Second Officer

I Ross

Jnr Second Officer

R Lewis

Cadets

E Williams

Radio Officer

W MacIntosh

Bosun

H Dilley

Chief Engineer

J Bunney

Second Engineer

M Jennings

Jnr Second Engineer

M Sinclair

J Halligan

Third Engineer

B Evans

Junior Engineer

M Hoskins

W Turner

Mechanics

G Ball

E Drewitt

A Doctor

Chief Electrician

J Anderson

Extra Chief Electrician

S McLean

ERS

G Wan

Purser Catering Officer

K McGinty

Asst PCO

D Hughes

Chief Cook

M Martin

Second Steward

J Hunter

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page