1978 - November



Clan Alpine


17 November

At Glasgow

Clan Graham


17 November

En Route to Hamburg

Clan Grant


17 November

At Suez Bay

Clan MacGillivray


17 November

At Mombasa

Master

I W Bennet

T Parsons

R Bessant

T Roberts

Chief Officer

R Gebbie

F Murray

R Wadham

A Blackler

Second Officer

I Walker-Spicer

S Godding

D Magalu

D Lewington

Third Officer

C Namurach

R Matthews

J Dix

P Hooper

Cadets

A Speiaght

J Jones

T Tearle

C Meredith


K Swarbrick

C Whittle

Radio Officer

P Boyle

J Patterson

I Petrie

J Dawson

Jnr Radio Officer

I Colclough

A Campbell



Carpenter

D Drew

R Hill

G Shute

G Radford

Chief Engineer

R MacDonald

T Hilton

A Eastoe

W Ogg

Second Engineer

P Coultas

J Nesbitt

J Rowatt

P Borley

Jnr Second Engineer

W Bound

T Peart-Jackson

B Crockford

S Evans

Extra Jnr Second Engineer


D Norman



Third Engineer

A John


A Carruthers

G Viner

Fourth Engineer

I Ramsay

M Nicholls

M Taylor

D Smith

Junior Engineer

W Nunnerley

R Chwaszcza

J Tarbet

I McClure

P Turnill

R Bannister

Engineer Cadets

J Cook

M Jones


W Fairclough

Electrician

A Roberts

S Bogle

T Higginson

W Kelly

Purser Catering Officer

A Robertson

B Williams

D Cryle

J Tickner

Asst PCO

A Pennell





Clan MacIlwraith


17 November

At Port Sudan

Clan MacIver


17 November

At Colombo

Clan MacNab


17 November

En Route to Suez

Clan MacNair


17 November

En Route to Suez

Master

A MacIntyre

R L Fullarton

W Howson

A Allson

Chief Officer

M Gardner

C Finch

R Head

J Allan

Second Officer

P Best

J Harbord

P O’Sullivan

J Millar

Third Officer

P Mbiriri

M Stevens

P Campbell

I Ward

Cadets

A Matillya

J Hamilton

F Alattley

M Ooqazah



Radio Officer

A Hall

K Watkins

R Taylor

J Cardownie

Jnr Radio Officer


G Wright


M Zarattinni

Carpenter

R Gilbert

A O’Donnell

L Caisley

S Gray

Chief Engineer

A Russell

D Seath

A Lawson

P Wilson

Second Engineer

A Clydesdale

W Irvine

A Roberts

B Musgrave

Jnr Second Engineer

W McCarthy

I Norris

M Walton

I O’Rourke

Third Engineer

D Barber

B Nicholson

S Witherden

G Lindfield

Fourth Engineer

P Taylor

W Harris

T Dyer

I Reid

Junior Engineer

A Richardson

D Hughes

P Gamble

A Adams

A Henson

N Campbell

J Gillespie

M Hudson

S Towers

Electrician

P Richards

R Dixon

C Tingley

A Dawson

Purser Catering Officer

M Telford

L Tompkinson

T Henshall

G McGowan

Asst PCO



A Woodward



Clan Menzies


17 November

At Madras

Clan MacGregor


21 November

En Route to Avonmouth

Clan MacIndoe


21 November

En Route to Port Said

Clan Malcolm


23 November

At Hull

Master

G Charleson

J K Currie

A Cruikshank

W McFarland

Chief Officer

R Mennell

R Thomas

N Smith

D McWilliam

Second Officer

A Aston

W Ouko

C Parkinson

K Bark

Third Officer

M Radford

R Heeley

P Hall

D Boniface

Cadets

J Evans

J Price

M Bulteel



Radio Officer

K Whytock

M McDonald

E Banach

G Irvine

Jnr Radio Officer


M Hannan



Carpenter

L Murphy

P McDermott

R Turner

M Sullivan

Chief Engineer

A Stoddart

L Hollands

J Smith

D Mawby

Second Engineer

K Hislop

T Paterson

H Dowding

R Pyke

Jnr Second Engineer

A Wylie

R Short

K Euridge

R French

Third Engineer

A Smith

R Ball

D Talbot

G Henderson

Fourth Engineer

I Mutch

N Lawson

P Cross

M Love

Junior Engineer

P Self

A Mawdsley

P Keen

I Morrison

W Shaw

D Hilley

N Ward

Engineer Cadets


M Rolley



Electrician

A McIntee

J Morse

W Cole

S Peacock

Purser Catering Officer

M Bridgeman

C Cavanagh

M Boyle

R Welland

Asst PCO


P MacAulay



Bulk Cargo Service

King Alfred


17 November

En Route to Norfolk VA

King Charles


17 November

En Route to Trieste

King George


17 November

To Key West for orders

King Richard


17 November

En Route to Paula

King William


17 November

En Route to Le Havre

Master

S Hay

I Shearer

B Biggs

C de F Hedges

S Grant

Chief Officer

D Innes

H Edwards

P Madge

M Jackson

K Bennett

Second Officer

D Rae

J Dingle

G Koch

J Mortimer

J Harris

Third Officer

A Cox

J Millican

P Hickmott

D Williams

B Dalziel

Cadets

P Seviour

R Ogden

D Steele

S Collins

N Thomas

Radio Officer

J Maxwell

A Campbell

D Galbraith

P Pegg

P Heredge

Jnr Radio Officer

R Parkes





Carpenter




P Bell


Bosun

D Ellis

L O’Neill

C Hood


S Dennis

Chief Engineer

J McNei;

R Hayton

A Garside

K Talbot

G Kennedy

Second Engineer

A Baker

W Taylor

J McMinn

J Colbe

A Pailthorpe

Extra Second Engineer





L Edwards

Jnr Second Engineer

G Waters

S Robb

N White

J Gardner

M Wilding

Extra Jnr Second Engineer





R Whitehead

Third Engineer

W Braidwood

R Samuel

G Newman

K Jethwa

E Seneviratne

Junior Engineer

J Sullivan

S Smith

R Fairclough

P Raymond

N Hayes

G Doe

W Turner

Engineer Cadets


R Sweeney

M Wells

B Watson


Senior Mechanics

D Evans

D Hogg

D Farrer

C Costello

V Ruddy

D Thornton


W Ditch

A Miller

Electrician

R Rennie

T Robson

A Moir

T Ludlow

T Hayman

Purser/Catering Officer

G Hendricks

J McInnes

O Kelly

B Trubody

D Martin

Chief Cook

N Usher


C Hutchings


A Goring

Second Steward

P Tanner

L Morgan

A Jewell


D Scott


Bonnieway


17 November

En Route to Morrisville NC

Causeway


17 November

At Virgin Islands

Sunnyway


17 November

At New Orleans

Everett F Wells


24 November

En Route to Curacao

Master

A Sillars

G Thomson

J Caley

R P Royan

Chief Officer

F Yeulett

A Flenley

E Talbot

J Smith

Second Officer

J Stone

P Harrison

J Pink

D Hart

Third Officer

A McCulloch

J Sweetman

R Kirkby

G McEwan

Cadets




P Blackwell-Smyth

Radio Officer

J Tomlinson

E Lewis

D Gibbs

R Wheeler

Bosun

J Seymour

D Ross

W Prately

J Evans

Chief Engineer

S MacLeod

S Mason

P Wilkinson

J Gauld

Second Engineer

C Small

N MacKenzie

J Dunphy

J Austermuhle

Jnr Second Engineer



W McIntyre

C Field

Third Engineer

R Lunn

D Blues

T Bryceland

D Dawson

Extra Third Engineer




R Nelson

Fourth Engineer

M Chick

J Powell



Junior Engineer

A Hoskins

G Milne

C Barden

B Wheeler

I Errington

Mechanics

M Kelly

N Miller

B Morgan

P Grigg

S Stanley

I Love

K Wilkinson

Chief Electrician

K Thorpe

D Bridson

G Woodbridge

R Webster

Purser Catering Officer

I Hurst

A Whetung

D Sinton

J Croston

Chief Cook

J Bowie

A Stacey

P Hockey

H Adams

Second Steward




J Tarrant


Union-Castle Line


Balmoral Castle


17 November

At Durban Anchorage

Dover Castle


17 November

At Brindisi

Kinpurnie Castle


17 November

At Mombasa

Winchester Castle


17 November

En Route to Mombasa

Master

T L Kirby

N F Wray-Cook

R Cawdery

R Miller

Chief Officer

H Jones

A Oxley

R Metcalfe

G Mobbs

Second Officer

P Middleton

S Renfree

R Kendall

R Dunn

Third Officer

I Shillito

G Kidd

J Primrose

D Le Boutillier

Cadets

P Evans




Radio Officer

G Walker

B Whiteford

T Martel

P Dixon-Carter

Bosun


H Gerrard

W Hayton

N Cruikshank

Chief Engineer

L Jones

T Drakard

R Welch

T Reay

Second Engineer

G Anderson

W Pemble

W Harding

A Bloor

Jnr Second Engineer

I Hutton

C Thompson

A Derbyshire

T Weir

Third Engineer

J Jarvis

A Netherton

D Ellison

E Seneviratne

Fourth Engineer

R Bush

M Crane

S Proctor

D Craven

Engineer Cadets



J Gordon

P Jefferson

Chief Frig Engineer

W Falconer

R Crowe

D Cox

J Ashlin

Electrician

D Yeandle

P Kelly

M Coupe

M Hannan

ERS

W O’Bree

T Hyde

J Broadwell

G Lothian

Purser Catering Officer

L White

G Waugh

A Robertson

W Burgess

Chief Cook

D Parrish

W Olive

H Bardsley

K Jackson

Second Steward

A Sealey

R Champ

W Sweet

D Gillham


Clan Line


King Line


Other B & C Vessels


Overseas Containers



Table Bay


17 November

At Hamburg

Master

P St Q Beadon

Chief Officer

D Morris

Second Officer

R Speight

Extra Second Officer

A Gorringe

Jnr Second Officer

R Lewis

Cadets

A Dawson

K Green

Radio Officer

W MacIntosh

Bosun

E McKean

Chief Engineer

R Gemmell

Second Engineer

M Jennings

Jnr Second Engineer

M Sinclair

J Halligan

Third Engineer

B Evans

Junior Engineer

S Martin

G Matthews

W Patterson

Mechanics

G Ball

K Richards

A Doctor

Chief Electrician

S McLean

Extra Chief Electrician

J Anderson

ERS

G Wan

Purser Catering Officer

R Jones

Asst PCO

J Robertson

Chief Cook

M Martin

Second Steward

J MacKenzie

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page