1973 - May



Good Hope Castle

Left Southampton

4 May

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

11 May

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

18 May

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

25 May

For South Africa

Master

H Dryden

R Shattock

D Sowden

P St Q Beadon

Staff Commander


J Brackenridge

K Bennett


Chief Officer

W McCarthy

F Yeulett

R Flint


Second Officer

A Fussell

D Thomson

R Clarke-Halifax


Extra Second Officer

C Bagwell

G Paxton

R Gebbie


Third Officer

D Mercer


R Lord


Cadets

D Fardo

P Drew

J Moore

A Aston

A Weller

A Gorringe

D Henwood

P Le Sueur


Carpenter


C Breward

P Bell


Bosun

H Gerrard

T Collett

W Arnold


Snr Master-at-Arms


E Jaffray

M Gleeson


Jnr Master-at-Arms


E Gibson

P Brown


First Radio Officer

D Galbraith

J Walker

R McCormick


Second Radio Officer


H McColl

W McIntosh


Third Radio Officer


P Dixon-Carter

R Diamond


Fourth Radio Officer


P West

B Whiteford


Surgeon


J Roberts

P Tannett


Nursing Sister


R Hunter

M Sullivan


Chief Engineer

J Forbes

W Robertson

R Crook


First Engineer

K Talbot

J McNeil

J Lester


Second Engineer

G Michael

M Burton

W Chirnside


Extra Second Engineer


T Paterson

J Cruttwell


Jnr Second Engineer

J McCormac

H Fitzpatrick

T Hudson

D Clegg

D Cox

S Back


Snr Third Engineer


R Hurst

T Griffin


Int Third Engineer


P Miller

R Lippiatt


Jnr Third Engineer


I Bruce

J Grieve


Snr Fourth Engineer


F Dyson

J Fisher


Int Fourth Engineer


D Hayes

W Caitens


Jnr Fourth Engineer


W Braidwood

P Willis


Junior Engineer

C Samuel

G Stephens

P Coultas

A Dobbie

T Moore

F Leavers

A Skinner

K Hislop

N Carrington

A Robson


Engineer Cadets

A Tearl

A Chivers




Chief Frig Engineer

J Scott

J Ringshaw

G McGregor


Second Frig Engineer


R Alpha

H Grieve


Third Frig Engineer


P Herron



First Electrician

A Moir

E Wilson

D Thorpe


Second Electrician

M Ward

J Towler

G Young


Third Electrician


D Raynes

J Carder


Jnr Electrician



P Richards


Senior Mechanic

D Newbould

K Richards

D Melville

R Drifill

E McCall


ER Storekeeper

G Smith

J Broadwell

W O’Bree


ER Leading Hand


C Barker

R Cutler


Chief Purser


D Wickenden



Purser


D Mason

M Mears


Purser/Catering Officer

R Rex




Purser Catering


W Fleetwood

D Wickenden


Second Purser


A Woodgate

M Warner


Second Purser Catering

R McKillop

P Fealey

K McGinty

P Stubbs


Third Pursers


M Saffin

R Ward

R Cleal

C Peel

A Dumelow


Third Purser Catering


J Peck

J Ross

D Sutton


Junior Pursers


C Pawsey

D Bull

A Cruttenden

F Moldenhauer

D Chilver

N Schofield

J Grimshaw


Children’s Hostess


J Bennett

A Ackrill


Chief Barman


A Young

F Hubbard


Storekeeper


S Bain

J Hunt


Linen Steward


L Robertson

D Dennis


Head Waiter (1st Class)


T McIntosh

S Sullivan


First Tourist Steward


C Fielding

R Smith


Head Waiter (Tourist)


M Proctor




Band Leader


T Jones

H Taylor


Laundryman


J Sumpton



Chef

H Adams

P King



Baker


J Baker

A Brohamer


Butcher


A Mouncher

A Lewis


Shopkeeper


B Sullivan

J Bottle



Clan MacIntyre

Left Birkenhead

5 May

For India

Clan MacLaren

Left Birkenhead

24 May

For South Africa & Beira

Master

T Roberts

C Gowans

Chief Officer

P Austin

M Baker

Second Officer

M Phillips

A Blakeley

Third Officer

E Dingle

R Nell

Cadets

S Curtis

J Graham

C Baker

Radio Officer

T Martel

E Lewis

Carpenter

S Gray

M Coles

Bosun

L Meah

Mafizullah

Chief Engineer

L Hollands

L Doyle

Second Engineer

D Wilkins

S Priestly

Jnr Second Engineer

G Spurr

P Kirtikar

Third Engineer

T Weir

J Young

Fourth Engineer

M O’Connell

A Clubb

Junior Engineer

G Sinclair

I Sutherland

J Hogg

D MacGregor

Electrician

B Skyner

T Ludlow

ERS

M Ali

A Nimbar

Purser/Catering Officer

W Waldron

B Trubody

Chief Cook

F Rozario

A Costa

Second Steward

A Wahab

B Hossain


Nicolas Bowater

As at

14 May

At New Orleans

Nina Bowater

As at

14 May

At Liverpool NS

Master

J Caley

A Allson

Chief Officer

R Allen

R Ward

Second Officer

J Henderson

G Jenkins

Third Officer

L Robbins

D Tweedy

Cadets

S Godding

H Cochrane

N Dodson

R Black

Radio Officer

J Tomlinson

N Ellis

Bosun

D Moody

R Hansen

Chief Engineer

T Hilton

T Mayers

Second Engineer

R French

C Aitken

Third Engineer

I Mana

R James

Fourth Engineer

L Saldanha

D Bird

Junior Engineer

J Le Voguer

T Zimmerman

Electrician

K Wylie

D Eastman

Second Electrician

M Atherton


ERS

E Davies

P Knight

Purser/Catering Officer

I Hurst

T O’Neill

Chief Cook

J Bowie

J MacKenzie

Second Steward

N Targett

A Pennell

Bulk Cargo Service

King Alfred


As at 21 May

King James


As at 21 May

Master

F King

G Thomson

Chief Officer

W Davidson

J Buttress

Second Officer

A Oxley

J Third

Third Officer

P Silver

D Colley

Cadets

G Watson-Wood

A Hill

P Manning

Radio Officer

M Eskins

D Gillman

Bosun

W Baker

H Jeffrey

Chief Engineer

J Platt

R Phillips

Second Engineer

G Pierre-Louis

B Duckles

Jnr Second Engineer

C Duggan

L Hibberd

Third Engineer

A Corner

W McRoberts

Fourth Engineer


A Derbyshire

Junior Engineer


R Stoyel

B Sinclair

Engineer Cadets

M Close


Electrician

A Temple

M Mann

Purser/Catering Officer

R Hinton

C Cavanagh

Chief Cook

A Goring

I Alderson

Second Steward

D Moore

W Barnes

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

5 May

Cruising

Master

J Catterall

Chief Officer

J Smith

Second Officer

J Fairclough

Extra Second Officer

P Wakeling

Third Officer

A Berkeley

Fourth Officer

P Middleton

Carpenter

R Walker

Bosun

E Petty

Snr Master-at-Arms

R Lloyd

Jnr Master-at-Arms

L Fergus

First Radio Officer

S Harden

Second Radio Officer

R Harris

Third Radio Officer

H Chesters

Fourth Radio Officer

H Braime

Surgeon

M Hardy

Nursing Sister

G Grant

L Dunn

Chief Engineer

B Rice

First Engineer

G Kennedy

Second Engineer

D Warren

Extra Second Engineer

P Mantle

Jnr Second Engineer

G Knox

Snr Third Engineer

D Smithson

Int Third Engineer

R Hislop

Jnr Third Engineer

D Richardson

Snr Fourth Engineer

C Field

Jnr Fourth Engineer

W McCarthy

Junior Engineer

J Morrison

Chief Frig Engineer

W Falconer

First Electrician

J Anderson

Second Electrician

T Philps

Third Electrician

J Morse

Jnr Electrician

N Ayres

Senior Mechanic

D Thornton

Plumber

A Wootten

ER Storekeeper

T Hyde

Purser

C Rutt

Cruise Purser

J McFadyen

Purser Catering

W MacMillan

Second Purser

A Charlesworth

H Brooks

Second Purser Catering

K Ross

K Hanson

Third Pursers

A Donald

J Wooton

Third Purser Catering

R Jones

T Ellis

Junior Pursers

F Butterfield

B Lewis

H Lindon

Hostess

J Merry

Children’s Hostess

J Bonner

Chief Barman

S Pooley

Storekeeper

H Matthews

Linen Steward

T McMeekin

First Tourist Steward

R Smart

Head Waiter (Tourist)

G Davies

D Baker

Band Leader

W Tuck

Laundryman

C Tong

Chef

J Greer

Baker

A Woodward

Butcher

A Kickham

Shopkeeper

C Tyler


Argyllshire

Left Southampton

2 May

For South Africa

Master

R Lofts

Chief Officer

J MacAuley

Second Officer

S Ondondo

Third Officer

R Speight

Cadets

J Thacker

Radio Officer

M MacDonald

Carpenter

D Drew

Bosun

S Ali

Chief Engineer

R Hayton

Second Engineer

W Irvine

Jnr Second Engineer

R Wall

Third Engineer

M Rowen

Fourth Engineer

D Lines

Junior Engineer

R Sanders

I Cochran

Engineer Cadets

A Galbraith

Chief Frig Engineer

L Ball

Second Frig Engineer

W Watts

Third Frig Engineer

I Thompson

Electrician

R Rennie

Second Electrician

M Scrivens

ERS

H Ali

Purser/Catering Officer

T Henshall

Chief Cook

Sk Serazuddin

Second Steward

A Latif


Clan Line


Scottish Shire Line


King Line


Elbe Ore


As at 21 May

Master

P Byrne

Chief Officer

A Cruikshank

C Binks

Third Officer

R Potter

Cadets

T Cairns

Radio Officer

P Hammond

Carpenter

J Richardson

Bosun

S Chakraborty

Chief Engineer

P Wilkinson

Second Engineer

D Frazer

Jnr Second Engineer

J Whittaker

Third Engineer

J Robinson

Engineer Cadets

S Kukla

Electrician

F Fletcher

ERS

K Paul

Purser/Catering Officer

J Croston

Chief Cook

A Jafar

Second Steward

Sk Rahman


Hector Heron


As at 24 May

Master

R Royan

Chief Officer

N Collier

L Mitchell

Third Officer

T Whittaker

Cadets

E Cooper

J Millar

Radio Officer

J Duckworth

Bosun

M Rao

Chief Engineer

J Shepherd

Second Engineer

R Pyke

Jnr Second Engineer

C McGrotty

Third Engineer

B Hiney

Fourth Engineer

E Cordell

Junior Engineer

J Kirwan

D Clark

D Irvine

Electrician

A Reid

ERS

R Banerjee

Purser/Catering Officer

P Robbins

Chief Cook

D Myers

Second Steward

A Hosain


Scottish Tankers


Hector Whaling


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page