1973 - January



Southampton Castle

Left Southampton

5 January

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

12 January

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

19 January

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

26 January

For South Africa

Master

A Crawford

R Thomson

R M Wright

H N Dryden

Staff Commander


E Harvey



Chief Officer

M Guy

P McMillan



Second Officer

A MacDonald

D Reid



Extra Second Officer

A Mellon

T Hazelton



Third Officer

M Brown

A Van Wijngaarden



Cadets

T Cairns

C Lisher

J Gilburt

J Mycock

P Van Rensburg

A Tiddy



Carpenter


O Griffiths



Bosun

R Hansen

A Weaver



Snr Master-at-Arms


W Peckham



Jnr Master-at-Arms


H Johnson



First Radio Officer

R Mercer

W Eckersley



Second Radio Officer


P Pegg



Third Radio Officer


P Dixon-Carter



Fourth Radio Officer


M Braime



Surgeon


J Kellenbach



Nursing Sister


J Hazleman



Chief Engineer

A MacIntyre

R Gemmell



First Engineer

P Snadden

P Lovell



Second Engineer

J Webster

J Hughes



Extra Second Engineer


G Michael



Jnr Second Engineer

J Rockett

A Nimmo

L Ord

J Oakman



Snr Third Engineer


A Hickman



Int Third Engineer


P Ireland



Jnr Third Engineer


M Mills



Snr Fourth Engineer


A Smith



Int Fourth Engineer


G Bennett



Jnr Fourth Engineer


K Austin



Junior Engineer

G Newns

G Newman

R Samuels

T Hobday

G Wallis



Engineer Cadets

J Boyle

G Viner




Chief Frig Engineer

L Block

D Laycock



Second Frig Engineer


J Frost



Third Frig Engineer


W Williams



First Electrician

R MacNeill

T Stallard



Second Electrician

M Eastham

F Fletcher



Third Electrician


T Hayman



Senior Mechanic

F Taylor

D Bristow

W Symons

J De Lacy



ER Storekeeper

H James

D Woodford



ER Leading Hand


T Andrews



Chief Purser


W Eastmond



Purser


G Cartwright



Purser/Catering Officer

R Jones




Purser Catering


D Gilbert



Second Purser


J Tunstall



Second Purser Catering

D Reynolds

R Welland



Third Pursers


J Ballantyne

P Batt



Third Purser Catering


T Watkins



Junior Pursers


P Robertson

K Pledger

M Byrne



Junior Purser Catering


W Black



Children’s Hostess


L Roberts



Chief Barman


B Watts



Storekeeper


C Dunn



Linen Steward


C Bosman



Head Waiter (1st Class)


K MacKay



First Tourist Steward


D Merrell



Head Waiter (Tourist)


P Court



Band Leader


M Seidman



Laundryman


W Allen



Chef

R Chamberlain

B Eastland



Baker


N Hailstone



Butcher


G Matthews



Shopkeeper


S Howard




Clan MacLean

Left London

9 January

For South Africa & Beira

Clan Ramsay

Left Birkenhead

11 January

For E Africa

Clan MacIver

Left Birkenhead

13 January

For India

Clan MacNair

Left London

18 January

For South Africa & Mauritius

Clan Ross

Left Birkenhead

25 January

For E Africa

Master

R Olden

J Currie

S William

I Williamson

R Bessant

Chief Officer

D Pope

L Bartrip

N Combes

A Flenley

P MacArthur

Second Officer

R Thomas

J Gartside

W Ferrier

A Hill

P O’Sullivan

Third Officer

D Hughes

A Joel

J Hughes

B Goldsworthy

J Price

Cadets

A Nkana

S Alsop

M Birch

M Tallis

F Mack

A Gladman

M Weston

R Chadney

A Chambi

E Cooper

J Stone

A Neville

A Cox

K Eunson

Radio Officer

C Daniel

? Johnson

J Wright

A Fearnhead

J Spanner

Carpenter



L Caisley

H McCourt


Bosun

D Chakraborty

M Luthulu

N Sarker

D Chatterjee

T Luthuli

Chief Engineer

D Seath

B Hill

J Brown

J Fraser

T Drakard

Second Engineer

L Harding

C Willey

P Santamera

R Sidebottom

R Wilson

Jnr Second Engineer

M Lee

R Bell

G Anderson

J Mukisa

N MacKenzie

Third Engineer

D Pope

H Ingram

T Mowatt

P Clayworth

B Heath

Fourth Engineer

A Jamieson

R Whitehead

R Baker

G Duffy

A Craig

Junior Engineer

K Bullock

I Webster


D Blues

A Isaac

B Musgrave

A Wight


Engineer Cadets

D Hall

L Edwards

K Bunn

F Halligan

R Soper


P Wilde

Chief Frig Engineer


C Straton



R Relph

Electrician

M McDonald

D Tucker

C MacMillan

C Tingley

S Sim

ERS

D Acherjee


B Chakraborty

R Mukherjee

J Sotsaka

Purser/Catering Officer

B Williams

E Gibbs

G Peachey

J MacInnes

R Hewitt

Asst PCO


S Hardy



A Gould

Chief Cook

S Zoha

N Gantsa

W Breen

Sk Pantajan

P Kawula

Second Steward

Sk Ismail

B Mkhize

S Pearoo

Francis

B Shabalala


Nicolas Bowater

As at

19 January

En Route to Ellesmere

Nina Bowater

As at

19 January

At Liverpool NS

Master

J Caley

T Atchison

Chief Officer

R Allen

M Gardner

Second Officer

J Henderson

R Metcalfe

Third Officer

L Robbins

P Philpott

Cadets

S Godding

H Cochrane

A Marshall

Radio Officer

J Tomlinson

M Norfolk

Bosun

D Moody

L O’Neill

Chief Engineer

S Mason

J Sanders

Second Engineer

R French

K Fielder

Third Engineer

I Mana

J Banks

Fourth Engineer

L Saldanha

E Francis

Junior Engineer

J Le Voguer

W Harding

Electrician

M Atherton

B Tucker

ERS

E Davies

P Knight

Purser/Catering Officer

I Hurst

R Mortimer

Chief Cook

J Bowie

W Olive

Second Steward

N Targett

J Kirby


Elbe Ore


As at 25 January

Master

P Byrne

Chief Officer

A Cruikshank

Second Officer

J Simpson

Third Officer

T Whittaker

Cadets

R Nell

A Weller

A Aston

Radio Officer

J Tomlinson

Carpenter

P McDermott

Bosun

S Chakraborty

Chief Engineer

P Wilkinson

Second Engineer

D Fraser

Jnr Second Engineer

J Whittaker

Third Engineer

B Denson

Electrician

D Sinclair

ERS

K Paul

Purser/Catering Officer

R Dean

Chief Cook

A Jafar

Second Steward

Sk Zahid

Cargo Service

Rothesay Castle

Left Birkenhead

31 January

For South Africa

Master

A Campbell

Chief Officer

R Smith

Second Officer

P Masters

Third Officer

D Mercer

Cadets

F Chilalika

K White

R Raybould

S Jackson

J Stone

P Weston

Radio Officer

A Anderson

Bosun

F Romaniak

Chief Engineer

N Ives

Second Engineer

N Rattenbury

Jnr Second Engineer

J Werrin

Third Engineer

J Tibble

Fourth Engineer

J Hall

Junior Engineer

K Davies

R Ball

N Swainson

Chief Frig Engineer

M Thomas

Electrician

F O’Hare

ERS

A Revie

Purser/Catering Officer

L Tompkinson

Chief Cook

I Robertson

Second Steward

W Sweet


Clan Line


King Line

Bulk Cargo Service

King Alfred


As at 25 January

King James


As at 25 January

Master

D Lockhart

C Kelso

Chief Officer

J Cowie

W Davidson

R Reid

Second Officer


D Clarke

Third Officer

G Jenkins

J Dick

Cadets

G Watson-Wood

M McGown

Radio Officer

P Hammond

G Emmett

Bosun

D Ellis

D Stanley

Chief Engineer

A Russell

A Jemison

Second Engineer

J Chesters

J McMinn

Jnr Second Engineer

C Duggan

R Short

Third Engineer

A Corner

A Panting

Fourth Engineer


K Thibbotumunune

Junior Engineer


I Wright

P O’Brien-Hill

Electrician

A Temple

D Livesey

Purser/Catering Officer

R Hinton

C Cavanagh

Chief Cook

P Hockey

A Goring

Second Steward

D Stannard

A Pennell


Scottish Tankers


Hector Heron


As at 25 January

Master

G Trowsdale

Chief Officer

D Cox

Second Officer

C Finch

Third Officer

R Kamau

Cadets

C Precious

A Papworth

Radio Officer

A Skarstein

Bosun

S Das

Chief Engineer

J Bunney

Second Engineer

P Steer

Jnr Second Engineer

D Mercer

Third Engineer

R Shaw

Fourth Engineer

K Holmes

Junior Engineer

A Carruthers

A McKirdy

J Nesbitt

Electrician

D Graham

ERS

S Mitra

Purser/Catering Officer

D Howell

Chief Cook

Md Idris

Second Steward

O Ali


Hector Whaling


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page