1971 - January


Mail Service

Southampton Castle

Left Southampton

1 January

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

8 January

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

15 January

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

22 January

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

29 January

For South Africa

Master

I Shearer

A Freer

R Wright

I Bennet

P St Q Beadon

Staff Commander


C Walgate

J Brackenridge



Chief Officer

J Smith

J Isbester

R Dobie



Second Officer

A Stewart

J Pitman

M Baker



Extra Second Officer

C N Isaac

I Cuthbertson

C Green



Third Officer

G Paxton

T Dubicki

A Mauger



Fourth Officer


S Pearson

H Priestly



Cadets

N Preston

G Jenkins

R Fraser


J Stewart



Carpenter


A Wadmore

W Good



Bosun

E Petty

B Jones

W Taylor



Snr Master-at-Arms


C Cordall

G Leach



Jnr Master-at-Arms


R Lloyd

R Atkins



First Radio Officer

J Blackwell

W Eckersley

R Hough



Second Radio Officer


R Mercer

R Wilson



Third Radio Officer


P Pegg

J Turbefield



Fourth Radio Officer


M Kirby

I Courtney



Surgeon


J Robbs

J Clarke



Nursing Sister


G Lambert

J Crisp



Physiotherapist



C Nowacki



Chief Engineer

A MacIntyre

R Gemmell

S Harron



First Engineer

P Snadden

P Lovell

R Brown



Second Engineer

W Croston

J Kerr

J Robinson



Extra Second Engineer


K Challice

S Simpson



Jnr Second Engineer

J Erskine

J Rockett

R Hislop

F Balshaw

D Cox

D Wilson



Snr Third Engineer


F Cundy

J Cowan



Int Third Engineer


J Cross

M Wilson



Jnr Third Engineer


M Leak

D Horrocks



Snr Fourth Engineer


P Miller

C Field



Int Fourth Engineer


D Stevenson

S Harris



Jnr Fourth Engineer


T Brown

D Richardson



Junior Engineer

T Peebles

C Duggan

T Durow

L Taylor

F Wallis

J Davies

R Smith

T Corcoran

C Manners

R Frayne

A Radcliffe



Engineer Cadets

K Euridge

G Henderson





Chief Frig Engineer

L Block

A Gurd

W Forde



Second Frig Engineer


A Patterson

J Royle



Third Frig Engineer


P Slade




First Electrician

C Mayes

G Forrester

M Gregson



Second Electrician

J Harper

R Webster

R McNeil



Third Electrician


P Bennett

M Kessner



Fourth Electrician



P Hill

A Boswell



Senior Mechanic

F Taylor

B Darbyshire

A Riley

L Gale

M Kelly



Plumber



H Martin



ER Storekeeper

H James

P Phillips

R Daley



ER Leading Hand


E Philpott

C Benson



Chief Purser


W Eastmond

J Dimmock



Purser


R Funnell

M Mears



Purser Catering Officer

R Jones





Purser Catering


G McGowan

A Jenner



Second Purser


A Woodgate

D Mason



Second Purser Catering

C Haysom

R Welland

W Stewart



Third Pursers


C Borley

P Shallcross



Extra Third Purser


H Brooks

M Hamlin

P Green



Third Purser Catering


R Kennedy

A Melbourne



Junior Pursers


A Skinner

A Knudsen

B Boyle

D Espey

J Merry

S Sessford



Junior Purser Catering


T Ellis

A Kenney



Hostess



M Hamilton



Children’s Hostess


H Bell

S Lampkin



Chief Barman


B Watts

L Farrow



Storekeeper


C Dunn

S Abraham

G Clarke



Linen Steward


J Campbell

K Lynch



Head Waiter (1st Class)


K MacKay

W Miller



First Tourist Steward


D Merrell

M Bridgeman



Head Waiter (Tourist)


M Stokes

P McCauley



Band Leader


M Hicks

J Skene



Laundryman


W Allen

W Cronin



Chef

C Mowforth

B Eastland

H Laight



Baker


A Woodward

J Leslie



Butcher


R Angell

L Newman



Shopkeeper


K Hann

W Morgans



Housekeeper



M McKeogh




Clan MacLennan

Left London

11 January

For South Africa & Mauritius

Clan MacNair

Left Birkenhead

25 January

For East Pakistan

Clan Ranald

Left London

30 January

For South Africa

Master

G Gann

W Keith

A Campbell

Chief Officer

B King

J Brown

F Yeulett

Second Officer

R Clarke-Halifax

R Bigwood

W Wilson

Third Officer


J Barton

C McFadyen

Cadets


T Whittaker


Radio Officer

T Willis

M MacDonald

D Smith

Carpenter

M Davidson

T O’Leary

J Matchett

Bosun

S Ghose

A Banerjee

E Ngobe

Chief Engineer

R Marshall

J Duncan

W Nicholls

Second Engineer

A MacKinnon

L Atkinson

B Akkerman

Jnr Second Engineer

W Johnson

J Donaghy

A Milne

Third Engineer

M Doohan

J Banks

G Anderson

Fourth Engineer

J Richardson

A Williams

T Cooke

Junior Engineer

A Mead

J Verity

A Curtis


D Brown


Engineer Cadets

A Khamis

A Roots

P Fishlock

N Lindsay

C Dixon

W Sloan

Chief Frig Engineer



P Yuile

Electrician


M McDonald

R Rennie

ERS

M Gomes

R Mulkherjee

E Zumo

Purser Catering Officer

D Nixon

J MacInnes

R Hewitt

Chief Cook

Md Israil

L Gomes

D Ngcobo

Second Steward

Alauddin

G Rasul

T Khuzwayo

Cargo Service

Roxburgh Castle

Left Birkenhead

15 January

For South Africa & Mauritius

Rothesay Castle

Left London

20 January

For South Africa & Beira

Tantallon Castle

Left Genoa

20 January

For E Africa

Master

W Bosanquet

D Rees

F King

Chief Officer

G Stamp

T Petch

M Jackson

Second Officer

C Strickland

R Silverwood

P Fawcett

Third Officer

C Laycock

M Phillips

B Settatree

Cadets

A Brown



Radio Officer

G MacIndoe

R Perks

K Fearnhead

Carpenter

K Snowden

B Green

G Heron

Bosun

D Ellis

N Lennon

R Sibbald

Chief Engineer

J O’Donnell

N Ives

M MacDougall

Second Engineer

R McQuillan

P Steer

F Fawcus

Jnr Second Engineer

A Bloor

W Ogilvie

T Castle

Third Engineer

D Liebenberg

S Robb

F Ing

Fourth Engineer

G Etherson

R Dowson

H Dowding

Junior Engineer

D Pope

F Cohen

G Wimbush

A Muir

J Dunphy

G Perera

J Gladwin

Engineer Cadets


K Hislop

A Dobbie

R Sanders

A Wight

A McKirdy

Chief Frig Engineer

R Ashcroft

A Palmer


Third Frig Engineer

P Mai

A Carter



Electrician

G Lindsay

J Fardon

R Greer

ERS


T Hyde

J Smith

Purser Catering Officer

A Forrest

L Tompkinson

W Morris

Chief Cook

J Gray

R Wilkinson

J Pirie

Second Steward

J Tarrant

P Tanner

E Gie

General Cargo Service

King George

Left London

5 January

For South Africa & Beira

Master

A Graham

Chief Officer

I MacAlpine

Second Officer

M Sullivan

Third Officer

S Gitau

Radio Officer

W Dudleston

Carpenter

S Wilson

Bosun

D Banerjee

Chief Engineer

W McDermott

Second Engineer

B Kelly

Third Engineer

T Weir

Fourth Engineer

E Seneviratne

Junior Engineer

D Bird

W Smith

Engineer Cadets

B Carr

Electrician

B Leach

ERS

R Banerjee

Purser Catering Officer

R Wise

Chief Cook

Bassoo

Second Steward

N Haque


Clan Line


King Line


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page