1970 - November



Pendennis Castle

Left Southampton

6 November

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

13 November

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

20 November

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

27 November

For South Africa

Master

H Charnley

I Shearer

R Shattock

R M Wright

Staff Commander

O Barnsley




Chief Officer

J Hobkirk

J Smith



Second Officer

A McCutcheon

A Stewart



Extra Second Officer

W Ferrier

C N Isaac



Third Officer

S Neale

G Paxton



Fourth Officer

M Burley




Cadets

L Mitchell

S Cobley

G Jenkins

P Cookson

R Fraser



Carpenter

D Perry




Bosun

J Perry

T Collett



Snr Master-at-Arms

H Hoye




Jnr Master-at-Arms

H Hodgkinson




First Radio Officer

J Walker

J Blackwell



Second Radio Officer

P Heald




Third Radio Officer

J Foley




Fourth Radio Officer

S Dudleston




Surgeon

J Latham




Nursing Sister

C Jameson




Chief Engineer

A Mailer

A MacIntyre



First Engineer

W Findlay

P Snadden



Second Engineer

G Blakey

J Cross



Extra Second Engineer

J Scott




Jnr Second Engineer

D Burr

T Dunlop

W Croston

J Rockett



Snr Third Engineer

M Hughes




Int Third Engineer

J Taylor




Jnr Third Engineer

T Guerin




Snr Fourth Engineer

W McIntyre




Int Fourth Engineer

K Poole




Jnr Fourth Engineer

T Griffin




Junior Engineer

F Sansom

M Malone

D Hyland

T Peebles

C Duggan



Engineer Cadets


K Euridge

G Henderson



Chief Frig Engineer

W Falconer

L Block



Second Frig Engineer

B Swaby




Third Frig Engineer

B O’Mahoney




First Electrician

E Wilson

C Mayes



Second Electrician

E Carter

D Raynes



Third Electrician

J Harper




Fourth Electrician


F Taylor

B Darbyshire

D Hughes



Senior Mechanic

M Parsons




ER Storekeeper

A Martin

H James



ER Leading Hand

W Jones




Chief Purser

D Wickenden




Purser

C Dellar




Purser/Catering Officer


R Jones



Purser Catering

C Williamson




Second Purser

I Fisher

W Burgess (Extra)




Second Purser Catering

K Ross

C Haysom



Third Pursers

P Ramsey

J Bishop




Junior Pursers

D Tooze

R Bates




Junior Purser Catering

A Cooper




Hostess

S Broom




Children’s Hostess

C Hutchinson




Chief Barman

J Painter




Storekeeper

J F Paglia




Linen Steward

H Turnham




Head Waiter (1st Class)

C Gyue




First Tourist Steward

R Smith




Head Waiter (Tourist)

A Walmsley




Band Leader

C Fox




Laundryman

W Turner




Chef

C Alves

M Martin



Baker

J Wood




Butcher

H Shearman




Shopkeeper

B Voller





Clan MacLeod

Left Falmouth

5 November

For East Pakistan

Clan MacInnes

Left Birkenhead

10 November

For E Africa

Clan MacNab

Left Liverpool

25 November

For Australia

Master

T Coats

E Besley

H Thorn

Chief Officer

R Flint

P Laurie

R Milne

Second Officer

R Crabtree

M Ward

W Asi

Third Officer

P Best

G Potts

J Third

Cadets

P Best

A Nunn


G Koch

D Tweedy

Radio Officer

J Maxwell

P Hubbard

W Saville

Trainee Radio Officer


P Mounsdon


Carpenter

W Lyall

H McCourt

R Peacock

Bosun

N Dey

T Husain

N Das

Chief Engineer

H Aimer

J Griffith

I Laing

Second Engineer

A Baker

C Aitken

R McCulloch

Jnr Second Engineer

D Howell

D Keith

P Hollingsworth

Third Engineer

G Kirsten

D Matthews

D Alexander

Fourth Engineer

A Corner

S Ahmed

I Chapman

Junior Engineer

R Whitehead

R Kinder

E Gasoliski

G Paedin

Engineer Cadets

I Webster

C Bridgen

S Hobbs

R Ball

J Brookes

M Ducas

J Nesbitt

D Elliott

Electrician

E Parker

A Morris

D Bickford

Second Electrician

J Eastman



ERS

Peerooah

S Mitra

A Chakraborty

Purser/Catering Officer

D Trinick

D Howell

J Jones

Chief Cook

A Hosain

A Rashid

J Abdin

Second Steward

S Baboo

M Yusuph

Sk Zahid

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

24 November

For South Africa

Master

H Dryden

Chief Officer

K Bennett

Second Officer

D Pope

Extra Second Officer

J C Howell

Third Officer

A Edwards

Fourth Officer

A Berkeley

Carpenter

N Sentance

Bosun

A Weaver

Snr Master-at-Arms

M Gleeson

Jnr Master-at-Arms

J Kitcher

First Radio Officer

S Harden

Second Radio Officer

W McIntosh

Third Radio Officer

J Johnston

Fourth Radio Officer

D Garbett

Surgeon

J Maddison

Nursing Sister

W Howell

N Rait

Chief Engineer

B Rice

First Engineer

J Ward

Second Engineer

G Kennedy

Extra Second Engineer

R Atkins

Jnr Second Engineer

R Cousins

Snr Third Engineer

J Guild

Int Third Engineer

R Hurst

Jnr Third Engineer

J Mainstone

Snr Fourth Engineer

D Morgan

Jnr Fourth Engineer

D Sankson

Junior Engineer

B Smith

Chief Frig Engineer

A Keith

First Electrician

J Anderson

Second Electrician

T Philps

Third Electrician

P Edwards

Fourth Electrician

C McMillan

Senior Mechanic

F Page

Plumber

A Brewster

ER Storekeeper

B Alford

Purser

M Dyer

Cruise Purser

C Rutt

Purser Catering

D Gilbert

Second Purser

J Tunstall

A Charlesworth

C Brown

Second Purser Catering

D Padmore

A Quarrie

P Stogdale

Third Pursers

G Topham

Third Purser Catering

P Stubbs

Junior Pursers

M Paterson

Children’s Hostess

J Nelson

Chief Barman

P Beech

Storekeeper

H Matthews

Linen Steward

J Miller

First Tourist Steward

R Chillery

Head Waiter (Tourist)

G Davies

D Baker

Band Leader

M Seidman

Laundryman

T Ng

Chef

P King

Baker

S Thomas

Butcher

A Kickham

Shopkeeper

H Bean


Argyllshire

Left Middlesbrough

16 November

For South Africa & Mauritius

Master

H Lockyer

Chief Officer

G Charleson

Second Officer

S Catton

Third Officer

R Crook

Radio Officer

A MacLeod

Carpenter

G Murray

Asst Carpenter

T Scorey

Bosun

N Hossain

Chief Engineer

E Edwards

Second Engineer

A Standen

Jnr Second Engineer

M Hackett

Third Engineer

M O’Meara

Fourth Engineer

J Nichol

Junior Engineer

S Dick

M Khan

Engineer Cadets

C Chapman

M Cain

Chief Frig Engineer

L Ball

Second Frig Engineer

R Crowe

Third Frig Engineer

I MacKrill

Electrician

T Gascoyne

Second Electrician

R Hambley

ERS

M Elyas

Purser/Catering Officer

T Henshall

Chief Cook

A Latif

Second Steward

K Ahmad

General Cargo Service

King Alexander

Left Birkenhead

16 November

For South Africa & Beira

Master

R Simmons

Chief Officer

R Flemington

Second Officer

J MacLaren

Third Officer

J Price

Radio Officer

R Miller

Carpenter

I Buney

Bosun

H Jama

Chief Engineer

W Hughes

Second Engineer

S Hussain

Third Engineer

G Morrison

Fourth Engineer

P Aldridge

Junior Engineer

R Higgs

Engineer Cadets

P Jarvis

Electrician

A Dowsett

Purser/Catering Officer

P Brannan

Chief Cook

J Wesley

Second Steward

M Jama

Cargo Service

Rotherwick Castle

Left London

16 November

For E Africa

Master

G Matthews

Chief Officer

C Ennis

Second Officer

E Martin

Third Officer

R Dixon-Carter

Radio Officer

P Markland

Trainee Radio Officer

P Mearns

Carpenter

S Gray

Bosun

J Stewart

Chief Engineer

R Welch

Second Engineer

A Nimmo

Jnr Second Engineer

G Haslam

Third Engineer

W Atkinson

Fourth Engineer

D Brown

Junior Engineer

B Kingston

P Wadman

Engineer Cadets

A MacKay

C Samuel

Chief Frig Engineer

B Logan

Electrician

D Taylor

ERS

J Broadwell

Purser/Catering Officer

R Dean

Chief Cook

P Hockey

Second Steward

J Kirby


Clan Line


Scottish Shire Line


King Line


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page