1970 - July


Mail Service

Windsor Castle

Left Southampton

3 July

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

10 July

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

17 July

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

24 July

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

31 July

For South Africa

Master

A Hort

P St Q Beadon

D Sowden

A Freer

J P Smythe

Staff Commander

J Brackenridge


O Barnsley

K Barry


Chief Officer

R Dobie

P Flatau

E Talbot

A Melia


Second Officer

R Tallack

E Bremner

A Rapkin

A Stewart


Extra Second Officer

R Lenthall

A Blackburn

J Pitman

B Preece


Third Officer

T Tye

M Williamson

W Salm

D Clarke


Fourth Officer

M Hemmings


R Wadham

H James


Cadets

H Priestly

I Ward

C Tyacke

A Wright

A Theunissen

R Potter

C Smith


Carpenter

F Tizard


B Biles

R Ross


Bosun

W Taylor

D Stanley

W Arnold

E Wheeler


Snr Master-at-Arms

M Gleeson


R Rogers

H Clarke


Jnr Master-at-Arms

W Bridger


R Atkins

W Peckham


First Radio Officer

R Hough

D Withers

R McCormick

J Eager


Second Radio Officer

R Wilson


H McColl

F Sharp


Third Radio Officer

J Turbefield


D McLaren

M Eskins


Fourth Radio Officer

R Walker


P Dixon-Carter

D Allen


Surgeon

J Clarke


M Stallard

I Williams


Nursing Sister

A Raho


N Rait

S Black


Physiotherapist

C Nowacki





Chief Engineer

S Harron

K Talbot

A Forster

W Maitland


First Engineer

R Brown

J Davies

W Robertson

P Lovell


Second Engineer

G Blakey

W Newton

J Lester

J Mair


Extra Second Engineer

N Kitchen


E Davidson

G Knox


Jnr Second Engineer

P Mantle

D Cox

A Young

J Whitehead

S Cain

V Hamilton

F Balshaw


Snr Third Engineer

D Wilson


D Jones



Int Third Engineer

D Dawson


D Clegg

H Armstrong


Jnr Third Engineer

K Taylor


A Heygate

J Jarvis


Snr Fourth Engineer

M Wilson


J Lawson

M Davies


Int Fourth Engineer

S Fitzpatrick


R Hazell

M Brown


Jnr Fourth Engineer

D Horrocks


D Jones

R Brisland


Junior Engineer

C Field

R Young

J Pocock

D Richardson

K Ager

J Roscoe

C Cardwell

M Jennings

C Smith

P Morris

M Nash

B Bates

M Rowen

D Stevenson

M Mills

I Bruce

C Compton

M Walker


Engineer Cadets


M Wiggins

R Hatton




Chief Frig Engineer

W Forde

M Thomas

J Ringshaw



Second Frig Engineer

J Frost


M Lindridge

S Tyrie


Third Frig Engineer




D Dale


First Electrician

R McNeil

C Tingley

T Stallard

D Thorpe


Second Electrician

J Towler

R Butt

A Reid

R Roebuck


Third Electrician

M Kessner


J Connell

V McClymont


Fourth Electrician

N Hay

S Harms



J Semple

J Greer


Plumber

H Martin



J Flux


Senior Mechanic

M Kelly


E McCall

P Japp


ER Storekeeper

E Wallace

K le Gallais

B Medway

K Pearson


ER Leading Hand

C Benson


B Atkinson

R Cutler


Chief Purser

J Dimmock


O Parry-Williams

A Hodge


Purser

D Mason


C Dellar

B James


Purser/Catering Officer


W Parr




Purser Catering

W McGrady


A Harrop

D Gilbert


Second Purser

P Shallcross


J Tunstall

B Reynolds


Second Purser Catering

R Welland

T Watkins

A Quarrie

W Fleetwood


Third Pursers

M Hamlin


G Topham

P Fealey


Third Purser Catering

P Grew


K Hanson

W Fleetwood


Junior Pursers

A Kenney

C Jones

D Stanyer

J Merry

S Sessford


D Lenaghan

C Peel

P Ryder

V Parker

B Taylor

G Parker


Junior Purser Catering



J Grafton

C Phillips


Hostess

M Hamilton





Children’s Hostess

J Wild


C Jameson

A Ackrill


Chief Barman

L Farrow


L Odell

F Hubbard


Storekeeper

A Rawlings


J Watson

P Furmage

J Glintenkamp


Linen Steward

L Parker


L Robertson

R Ross


Head Waiter (1st Class)

W Miller


T McIntosh

S Sullivan


First Tourist Steward

M Bridgeman


C Fielding

R Chandler


Head Waiter (Tourist)

P McCauley


W Eady




Band Leader

J Skene


T Jones

J Gray


Laundryman

M Bernier


J Sumpton

J Beavis


Chef

H Laight

A Dawson

J Findlay

L Creed


Baker

C Thornton


S Head

A Brohamer


Butcher

L Newman


R Mather

A Painter


Shopkeeper

W Morgans


S Howard

S Loveland



Clan MacTavish

Left London

7 July

For South Africa

Clan MacNab

Left Birkenhead

15 July

For South Africa & Beira

Clan MacIlwraith

Left Hamburg

17 July

For South Africa

Clan Matheson

Left Rotterdam

30 July

For South Africa & Beira

Master

W Howson

H Thorn

S Cresswell

M Storrier

Chief Officer

R Smith

R Millne

W Sutherland

A White

Second Officer

S Gay

W Asi

E Martin

C Vickers

Third Officer

R Leonard

H Coppman

J Price

C Ono

Cadets


L Robbins

S Cobley

I Ross

Radio Officer

R Laing

W Saville

G McGarrigle

R Maxfield

Carpenter

P McDermott

W Rogers

A Minton

M Hutcheson

Bosun

Sikander

N Dey

A Hoque

M’d Afzal

Chief Engineer

P Wilson

J Metcalfe

R MacDonald

H Stuart

Second Engineer

A Waldron

R McCulloch

R Banerjee

E Pickering

Jnr Second Engineer

J Vadsaria

F Belcher

R Murray

A Yule

Third Engineer

M Doohan

D Clift

C McGrotty

D Kellaway

Jnr Third Engineer

M Goodall

J Goodrum




Fourth Engineer

J Ashbridge

D Alexander

G Mooney

D Brown

Junior Engineer

P Sumner

P Donovan

T McComish

J McKee

A Kituri

J Mukisa

A Kunghalo

L Carew

Engineer Cadets


J Nesbitt

A Roots

P Elliott

D Sinclair

K Austin

A Johnston

N Makin

G Stanton

P Curry

I Jones

Electrician

R Hayles

J De Haan

R Barton

D Bridson

Second Electrician

D Davies

A Deakin



ERS

Nimbar-Ali

Peerooah

E Ali

B Chakraborty

Purser/Catering Officer

J King

J Jones

W Gibbs

R Hewitt

Asst PCO




P Robbins

Chief Cook

G Gomes

A Hosain

A Sattar

S Joseph

Second Steward

A Rahman

S Baboo

M Haniff

Sk Pearoo

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

24 July

Cruising

Master

R Wright

Chief Officer

W Pritchard

Second Officer

D Pope

Extra Second Officer

J C Howell

Third Officer

R White

Fourth Officer

T Tollervey

Carpenter

A Wadmore

Bosun

A Weaver

Snr Master-at-Arms

D Morrison

Jnr Master-at-Arms

H Hodgkinson

First Radio Officer

S Harden

Second Radio Officer

J Johnson

Third Radio Officer

M Bentley

Fourth Radio Officer

L Gough

Surgeon

J Crisp

Nursing Sister

E Baird

W Howell

Chief Engineer

B Rice

First Engineer

J Ward

Second Engineer

J Hill

Extra Second Engineer

D Fraser

Jnr Second Engineer

R Atkins

Snr Third Engineer

J Edmonds

Int Third Engineer

R Preston

Jnr Third Engineer

I Regan

Snr Fourth Engineer

C Hawkins

Jnr Fourth Engineer

D Morgan

Junior Engineer

D Sankson

Chief Frig Engineer

A Keith

First Electrician

J Anderson

Second Electrician

T Philps

Third Electrician

J Donaldson

Fourth Electrician

J Kelly

Plumber

A Brewster

Senior Mechanic

F Page

ER Storekeeper

B Alsold

Chief Purser

M Dyer

Purser Catering

A Jenner

Second Purser

J McFadyen

C Brown

A Charlesworth

Second Purser Catering

C Dawkins

P Stogdale

Third Pursers

M Jennings

Third Purser Catering

A Morgan

Junior Pursers

C Pringle

B Burden

S MacDonald

Hostess

A Marais

Children’s Hostess

A MacDonald

M Munday

Chief Barman

P Beech

Storekeeper

H Matthews

Linen Steward

J Miller

First Tourist Steward

D James

Head Waiter (Tourist)

A Walmsley

D Baker

Band Leader

G Widd

Laundryman

P Lynskey

Chef

P King

Baker

S Thomas

Butcher

A Kickham

Shopkeeper

H Bean

General Cargo Service

King Arthur

Left Birkenhead

1 July

For South Africa

King Malcolm

Left Birkenhead

8 July

For Beira

King Henry

Left Birkenhead

16 July

For E Africa

King Charles

Left Liverpool

23 July

For South America

Master

L Bainton

S Grant

R Fullarton

T Aitchison

Chief Officer

D Innes

P MacMillan

L Bartrip

J Allan

Second Officer

M Savage

I Peel

M Mohamed

D Kioko

Third Officer

K MacLeod

G Menzies

G Maxwell

G Chadwick

Radio Officer

J Wright

M Lomax

J Maxwell

I Shaw

Carpenter

R Rowsell

E Krause

G Haigh

D Drew

Bosun

W Baker

B Meah

L Meah

Ibadullah

Chief Engineer

L Brown

J Fraser

R Partington

D Jones

Second Engineer

A Clydesdale

L Gomeze

R French

J Kernick

Jnr Second Engineer


M Hasan



Third Engineer

K Gill

M Khan

J Young

B Alcock

Jnr Third Engineer


N Rattenbury



Fourth Engineer

G Edwards

L Roger

J Stephens

K Thompson

Junior Engineer

H Fox

D Garside

J Whitehead

D Wilson

J Clarke

A Hocken

D Ndigwa

J Breslin

J Burden

Engineer Cadets

J Austermuhle

C Samuel



Electrician

M Hannan

L Willcock

B Skyner

J Casey

ERS


S Meah

Senaullah

Faiz Ali

Purser/Catering Officer

P Milne

A Morton

D Shotter

D Curtis

Chief Cook

D Vaughan

J Gomes

S Bisai

Taher-Ali

Second Steward

J Miller

A Hoque


Nur-Islam

Cargo Service

Rotherwick Castle

Left Genoa

14 July

For South Africa

Rowallan Castle

Left Bordeaux

18 July

For South Africa

Master

G Matthews

M Turner

Chief Officer

C Ennis

P Nind

Second Officer

R Newlands

G Jackson

Third Officer

R Dixon-Carter

A Blakely

Radio Officer

P Markland

N Ellis

Carpenter

S Gray

K Kirton

Bosun

J Stewart

M Pendred

Chief Engineer

R Welch

S Mason

Second Engineer

R Wall

R Rees

Jnr Second Engineer

G Haslam

W Johnson

Third Engineer

P Wadman

W Craig

Fourth Engineer

D Milne

D Brown

Junior Engineer

A Fountain

R Kingston

G Wimbush

B Hiney

T Brown

F Cohen

Chief Frig Engineer

J Wade

K Sneddon

Second Frig Engineer


J Hooper

Third Frig Engineer


R Whiteford

Electrician

R Boyd

D Evans

ERS

Broadwell

W McGuigan

Purser/Catering Officer

E Andrews

F Gallacher

Chief Cook

E Hockey

M Knight

Second Steward


A Forrest


Clan Line


King Line


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line



Clan Menzies

Left London

9 July

For E Africa

Master

T Kirby

Chief Officer

R Cawdery

Cadet Training Officer

D Sinclair

Second Officer

S Ivey

Third Officer

R Gebbie

Cadets

W Furnival

T Cairns

D Mugalo

W Ouko

J Brook

S Thomas

J Bevis

D Fawcitt

D Tweedy

N Row

G Hammer

M McGowan

Radio Officer

E Kelly

Carpenter

G Shute

Bosun

M Rao

Chief Engineer

S McLeod

Second Engineer

J McCormac

Jnr Second Engineer

G Evans

Third Engineer

J Rowley

Fourth Engineer

A MacIntyre

Junior Engineer

R Thomas

B Mayer

Electrician

F Gilmore

Second Electrician

T Daily

ERS

I Mobasir-Ali

Purser/Catering Officer

A Bannerman

Asst PCO

B Williams

Chief Cook

A D’Rozario

Second Steward

Salahuddin


Cadet Ships

Visit the Cadet Training PageCrew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page