1970 - March


Mail Service

Pendennis Castle

Left Southampton

6 March

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

13 March

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

20 March

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

27 March

For South Africa

Master

A Freer

I Shearer

R Shattock

A J Hort

Staff Commander

D Tourell


R Parkin


Chief Officer

J Hobkirk

J Beavan

C Walgate


Second Officer

A McCutcheon

J Simpson

C Pearn


Extra Second Officer

B Fountain

G McLaren

C Green


Third Officer

D Thomson

T Alder

R Bigwood


Fourth Officer

J Peake


S Viljoen


Cadets

G Peatling

P Henson

C Bajan

S Holloway

D Fawcitt

S Pearson


Carpenter

D Perry


O Griffiths


Bosun

J Perry

T Collett

B Jones


Snr Master-at-Arms

H Hoye


C Cordall


Jnr Master-at-Arms

R Lloyd


R Atkins


Asst Master-at-Arms

D Urry

E Gibson


H Johnson

J Kitchen


First Radio Officer

L Whitaker

J Blackwell

R Cullen


Second Radio Officer

W Eckersley


R Mercer


Third Radio Officer

J Foley


H Chesters


Fourth Radio Officer

S Kitchen


L Gough


Surgeon

M Stallard


R Witherow


Nursing Sister

F Gillies


C Raho


Chief Engineer

A Mailer

A MacIntyre

R Gemmell


First Engineer

W Findlay

P Snadden

E Sartori


Second Engineer

S Robson

J Halliday

J Kerr


Extra Second Engineer

A Garside


D Warren


Jnr Second Engineer

J Scott

D Burr

W Croston

J Rockett

J Cooper

S Rogers


Snr Third Engineer

T Dunlop


J Oakman


Int Third Engineer

M Hughes


D Smithson


Jnr Third Engineer

S Evans


F Cundy


Snr Fourth Engineer

J Goodrum


D Hopkins


Int Fourth Engineer

K Poole


J Cross


Jnr Fourth Engineer

M Taylor


P Miller


Junior Engineer

B Evans

J Waddell

W McIntyre

S Harris

J Whattler

C Hutley

A Blake


Engineer Cadets


P Jarvis

A Dent



Chief Frig Engineer

W Falconer

L Block

S Tyrie


Second Frig Engineer

T Rolfe


C Stratton


Third Frig Engineer

J Grieve


C Bremner


First Electrician

S McLean

M Mann

G Forrester


Second Electrician

W Street

J McVey

B Dickson


Third Electrician

C Witts


K Field


Senior Mechanic

M Parsons



F Taylor

B Darbyshire

D Hughes

F Douglas




ER Storekeeper

A Martin

H James

P Phillips


ER Leading Hand

W H Farnan


G Walcroft


Chief Purser

D Wickenden


W Eastmond


Purser

R Funnell


G Cartwright


Purser/Catering Officer


R Jones



Purser Catering

I Beckett


G McGowan


Second Purser

C Dellar


C Borley


Second Purser Catering

C Williamson

C Haysom

W McMillan


Third Pursers

A Woodgate

A Morgan


H Brooks

T Watkins


Third Purser Catering

W Burgess


R Kennedy


Junior Pursers

J Bishop

G Rogan

V de Wet


D Stanyer

T Bateman

A Skinner


Junior Purser Catering

M Wilson


P Smedley


Hostess

S Broom




Children’s Hostess

C Hutchinson


H Bell


Chief Barman

J Painter


B Watts


Storekeeper

J F Paglia

K Dawkins


M Gunner


Linen Steward

H Turnham


C Bosman


Head Waiter (1st Class)

S Sullivan


K MacKay


First Tourist Steward

R Smith


D Merrell


Head Waiter (Tourist Class)

F Currant


M Stokes


Band Leader

J Begley


M Hicks


Laundryman

G Higgins


W Allen


Chef

C Alves

M Martin

B Eastland


Baker

J Wood


N Hailstone


Butcher

H Shearman


R Angell


Shopkeeper

B Voller


K Hann



Clan MacNab

Left Birkenhead

4 March

For South Africa & Mauritius

Clan MacTavish

Left Genoa

4 March

For South Africa & Beira

Clan MacDonald

Left Rotterdam

10 March

For South Africa & Beira

Clan Alpine

Left Birkenhead

17 March

For E Africa

Master

A Kennedy

C de F Hedges

I Williamson

N Stewart

Chief Officer

R Milne

R Smith

C Thomson

I Currie

Second Officer

W Asi

R Mortimer

I Browne

S Yafai

Third Officer

T Gunner

J Leonard

P Masters

D Clarke

Cadets

G Jackman

L Robbins

C Watt

N Preston

R Nassor

J Acton

F Phillips

Radio Officer

G Martyn

N Wynne

S Heron

D Galbraith

Carpenter

R Peacock

P McDermott

C Wilson

R Turner

Asst Carpenter



W Lyall


Bosun

N Dey

Sikander

Ashnofullah

A Azam

Chief Engineer

J Metcalfe

P Wilson

A Eastoe

T Drakard

Second Engineer

R McCulloch

S Simpson

L Gomeze

G Herd

Jnr Second Engineer

F Belcher

T Roberts

A Nimmo

K Zebrowski

Third Engineer

D Clift

H Robson

A Walker

M Cotton

Jnr Third Engineer



A Thompstone


Fourth Engineer

D Alexander

A Bonitch

B Alcock

J Walker

Jnr Fourth Engineer



R Whitbread


Junior Engineer

V Cunningham

A Kituri

J Mainstone

P Johnson

D Jones

D Banks

D Wilson

S Edwards

Engineer Cadets

J Nesbitt

A Roots

R Page


J Eley

Chief Frig Engineer



B Logan


Second Frig Engineer



D Dale


Third Frig Engineer



S Upton


Electrician

M Gunn

R Hayles

R Dixon

A Moir

Second Electrician

A Dawson


D Evans

A Deakin

ERS

Peerooah

M Ali

A Hossein

M Ali

Purser/Catering Officer

J Jones

J King

N Proctor

R Bowtell

Chief Cook

A Hosain

J Gomes

Gomes

J de Costa

Second Steward

S Baboo

A Rahman

Animuzzaman

A Latif

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

13 March

Cruising

Master

R Wright

Chief Officer

K Parker

Second Officer

P Rugg

Extra Second Officer

D Pike

Third Officer

R White

Fourth Officer

P O’Sullivan

Carpenter

H Hale

Bosun

L Walker

Snr Master-at-Arms

D Morrison

Jnr Master-at-Arms

W Peckham

Asst Master-at-Arms

A Cummings

J McAuley

First Radio Officer

D Bristow

Second Radio Officer

J Walker

Third Radio Officer

M Bentley

Fourth Radio Officer

A Brown

Surgeon

J Byles

Nursing Sister

J Adams

C Fisher

Chief Engineer

J Ward

First Engineer

P Lovell

Second Engineer

J Hill

Extra Second Engineer

W Chirnside

Jnr Second Engineer

J Webster

Snr Third Engineer

J Edmonde

Int Third Engineer

I Regan

Jnr Third Engineer

R Hurst

Snr Fourth Engineer

J Berry

Jnr Fourth Engineer

C Hawkins

Junior Engineer

D Sankson

Chief Frig Engineer

A Gurd

First Electrician

E Wilson

Second Electrician

J Towler

Third Electrician

P Hawkins

Fourth Electrician

J Donaldson

Plumber

A Brewster

Senior Mechanic

F Page

ER Storekeeper

W McGuigan

Purser

C Rutt

Cruise Purser

M Mears

Purser Catering

A Jenner

Second Purser

I Fisher

Second Purser Catering

C Dawkins

Third Pursers

A Charlesworth

C Brown

M Jennings

Third Purser Catering

P Stogdale

Junior Pursers

S MacDonald

S Fitzroy

A Marais

D Chance

Hostess

P Tricklebank

Children’s Hostess

C Baker

Chief Barman

P Beech

Storekeeper

H Matthews

First Tourist Steward

R Smart

Head Waiter (Tourist Class)

G Davies

C Gyue

Band Leader

J Shearer

Laundryman

T Ng

Chef

P King

Baker

S Thomas

Butcher

A Kickham


Clan MacIndoe

Left Birkenhead

19 March

For India & East Pakistan

Clan Matheson

Left Genoa

19 March

For S & E Africa

Clan MacLachlan

Left Rotterdam

24 March

For South Africa & Mauritius

Master

T Graham

J Smith

D Rees

Chief Officer

P MacArthur

M Jackson

C Binks

Second Officer

C Bunyan

J Wignall

A Pearce

Third Officer

D King

C Ono

M Phillips

Cadets

N King

A Ali


Radio Officer

R Caine

P Taylor

W Hatrick

Carpenter

A Kerr

J Matchett

M Smailes

Bosun

M Paul

M Afzal

S Das

Chief Engineer

F Benham

H Stewart

A Teer

Second Engineer

D McLardie

M Percival

J Goldsmith

Jnr Second Engineer

D Littlewood

J Vorster

M Ritchie

Third Engineer

T Castle

J Ingram

A Morris

Fourth Engineer

P Thomas

J Nilsson

R James

Junior Engineer

D Patterson

D Kirkham

K Stevens

A Kunghalo

I Collyer

I Chapman

Engineer Cadets

C Bridgen



Electrician

D Taylor

D Bridson


Second Electrician

P Edwards



ERS

N Dey

B Chakraborty

N Das

Purser/Catering Officer

G Peachey

R Hewitt

P Franks

Chief Cook

A Monaf

S Joseph

A Jafar

Second Steward

Gonesh

S Pearoo

Sultan


Clan Line

General Cargo Service

King Charles

Left Liverpool

11 March

For South Africa

Master

T Aitcheson

Chief Officer

J Allan

Second Officer

D Kioko

Third Officer

G Chanwick

Radio Officer

I Shaw

Carpenter

D Drew

Bosun

Ibadullah

Chief Engineer

D Jones

Second Engineer

J Kernick

Third Engineer

D Mercer

Fourth Engineer

P Greenall

Junior Engineer

K Thompson

L Coombes

Electrician

R Rennie

ERS

T Ali

Purser/Catering Officer

R Deane

Chief Cook

M Costa

Second Steward

N Islam


Gladys Bowater

Left Barry

22 March

For Cornerbrook

Nina Bowater

Left North Shields

26 March

For Liverpool NS

Master

T Parsons

R Royan

Chief Officer

R Hunter

R Shand

Second Officer

P Dathan

T Kearsey

Third Officer

M Worth

N Smith

Cadets

I McPherson

J Forbes-Simpson

R Coleman

Radio Officer

J McKie

D Vale

Bosun

E Petty

J MacLean

Chief Engineer

J Smith

N Haley

Second Engineer

J Acors

A Bridgewater

Third Engineer

D Gray

C Mintoff

Fourth Engineer

J Bell

P Evans

Junior Engineer

J McConnell

S Dassanaike

Electrician

U Decker

G McLennan

ERS

G Wan

W O’Bree

Purser/Catering Officer

J Kelly

R Mortimer

Chief Cook

F Dixon

G Greenslade

Second Steward

W Barnes

K Jones


King Line


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page