1969 - March


Mail Service

Good Hope Castle

Left Southampton

7 March

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

14 March

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

21 March

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

28 March

For South Africa

Master

H Charnley

H Dryden

N Lloyd

A A Freer

Staff Commander


M Zugg

R Wilson


Chief Officer

R Kenyon

O Barnsley

K Barry


Second Officer

D Cousins

F Whitley

I Bell


Extra Second Officer

P Dathan

A Stewart

D Linehan


Third Officer

I Cuthbertson

S Gay

R Strick


Fourth Officer


R Hunter

D Stabler


Cadets

P Thompson

B Richmond

S Neale

K MacLeod

G Chadwick

J Leonard


Carpenter

T Buckland

P Bell

W Ross


Bosun

A Weaver

W Arnold

E Wheeler


Snr Master-at-Arms


H Clarke

C Cordall


Jnr Master-at-Arms


W Bunting

J Corin


First Radio Officer

D Withers

R McCormick

J Eager


Second Radio Officer


H McColl

A Blake


Third Radio Officer


J Foley

B Twiddy


Fourth Radio Officer


P Darton

M Eskins


Surgeon


W Bridgewood

J Crisp


Nursing Sister


J Griffiths

C Murphy


Chief Engineer

J Forbes

R Gemmell

A Mailer


First Engineer

K Talbot

W Robertson

J Gauld


Second Engineer

M Griggs

A Simms

W Deacon


Extra Second Engineer


S Simpson

J Davies


Jnr Second Engineer

A Nimmo

J Whitehead

K Fleet

V Hamilton

J Riley

W Griffiths


Snr Third Engineer


S Rogers

J Edmonds


Int Third Engineer


S Smart

J Jarvis


Jnr Third Engineer


J Sewell

M Goodall


Snr Fourth Engineer

G Taylor

R Wymer

M Davies


Int Fourth Engineer


J Moncur

D Smith


Jnr Fourth Engineer


R Jones

J Cowan


Junior Engineer

D Jones

D Knox

W McIntyre

R Goddard

D O’Connell

W Craig

A Smith

G Ravenscroft

B Roff


Engineer Cadets

R Evans

M Allen




Chief Frig Engineer

E Tulip

J Ringshaw

G McGregor


Second Frig Engineer


D Urquhart

D Milner


Third Frig Engineer


J Stott



First Electrician

C Tingley

T Stallard

D Thorpe


Second Electrician

S Bean

A Reid

D Vezey


Third Electrician


W Kilkerr

S Nooney


Jnr Electrician



R Knight


Plumber



K Kneller


Senior Mechanic


W Jones

P Japp


ER Storekeeper

K Le Gallais

P Phillips

C Pyne


ER Leading Hand

J Warman

J McWilliam

A Taylor

B Atkinson

J Reid


Chief Purser


R Reeves

A Hodge


Purser


M Hackett

B James


Purser Catering Officer

R Welland




Purser Catering


W McGrady

G Waugh


Second Purser


W McCall

J Tunstall


Second Purser Catering

P Archer

A Quarrie

R Ledbury


Third Pursers


I Fisher

A Charlesworth

C Brown

P Ramsey

M Telford


Third Purser Catering


T Power

N Nussey


Purser’s Clerks


M Fletcher

H Turton

D Coleman

J Merry

P Green

H Brooks


Junior Purser Catering


T Watkins



Hostess



A Oelofse


Children’s Hostess


P Willman

A Ackrill


Chief Barman


B Watts

S Pooley


Storekeeper


S Bain

A Williams

P Kelly

M Gunner


Linen Steward


L Robertson

B Ross


Head Waiter (1st Class)


S Sullivan

M Walmsley


First Tourist Steward


C Fielding



Head Waiter (Tourist Class)


W Eady



Band Leader


T Jones

J Gray


Laundryman


J Sumpton

J Beavis


Chef

A Dawson

H Grainge

L Creed


Baker


J Findlay

A Brohamer


Butcher


R Mather

A Painter


Shopkeeper


S Lewin

S Loveland



Clan MacTaggart

Left Birkenhead

12 March

For South Africa & Beira

Clan Graham

Left Birkenhead

13 March

For India & Pakistan

Clan MacDougall

Left North Shields

20 March

For South Africa

Clan MacLean

Left Birkenhead

21 March

For South Africa & Mauritius

Clan Ranald

Left Southampton

21 March

For Lourenco Marques

Master

N Wallace

G Owen

H Lockyer

P Rose

H Thorn

Chief Officer

W McCarthy

R Will

P Ward

J Hill-Brown

M McMillan

Second Officer

A Ching

I Dewar

J Weston

C Green

R Flemington

Third Officer

R Day

R White

D Thomson

G Mobbs

J Merrett

Cadets


J Dick




Radio Officer

M Webb

W Gay

N Schofield

I Shaw

D Laing

Carpenter

A Radford

G Radford

D Raines

T Williams

A O’Donnell

Asst Carpenter



C Wilson



Bosun

S Chakraborty

K Bhattacharjee

N Joma

A Ghafur

D Lamini

Chief Engineer

D Seath

H Hall

R Innes

W Gear

F Benham

Second Engineer

W Newton

D Johnson

A Garside

J Foulis

P Franks

Jnr Second Engineer

P Jamieson

J Acors

R McLean

R Banerji

R Bell

Third Engineer

A Rabie

S Priestley

W Mathieson

R Jones

R Huntington

Jnr Third Engineer



W Emerson



Fourth Engineer

D Garth

M Hughes

M Mills

R Whitehouse

A Milne

Jnr Fourth Engineer



F Branigan



Junior Engineer

J Richardson

J Bossino

B Moyse

A Connell

H Evitts

R Marsh

S Edwards

A Argent

R Shaw

B Cross

Engineer Cadets



H Dowding

D Ndwiga


R Nelson

M Jannings

Chief Frig Engineer



P Roberts


C Bartlett

Second Frig Engineer



J Hooper



Third Frig Engineer



L Threadgould



Electrician

T Robson

R McLeod

A Clarke

L Forsyth

D Livesey

Second Electrician



J Fardon



ERS

A Chakraborty

S Goswami

Rockmanullah

S Barua

Gavu

Purser Catering Officer

R Mortimer

J Gray

W Burt

M Brown

C McArdle

Asst PCO

N Cooley




A Rigby

Chief Cook

W Breen

L Gomes

L Mohammed

S Zoha

Mhlongo

Second Steward

Ebrahim

Sk Baboo

H Buksh

M Yusuf

Mkhize

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

23 March

Cruising

Master

J James

Chief Officer

W Pritchard

Second Officer

J Jones

Extra Second Officer

P McMillan

Third Officer

C N Isaac

Fourth Officer

N Precious

Carpenter

O Griffiths

Bosun

T Collett

Snr Master-at-Arms

D Morrison

First Radio Officer

S Harden

Second Radio Officer

F Sharp

Third Radio Officer

M Bentley

Fourth Radio Officer

R Kenyon

Surgeon

M MacNamara

Nursing Sister

J Adams

P Brocklehurst

Chief Engineer

R Somers

First Engineer

R Brown

Second Engineer

J Hill

Extra Second Engineer

A Standen

Jnr Second Engineer

J Stoodley

Snr Third Engineer

J Wyatt

Int Third Engineer

A McKinnon

Jnr Third Engineer

R Cousins

Snr Fourth Engineer

I Regan

Jnr Fourth Engineer

R Hurst

Junior Engineer

A Bonitch

Chief Frig Engineer

M Thomas

First Electrician

C Crowe

Second Electrician

T Philps

Third Electrician

J Boag

Jnr Electrician

B Vinall

Plumber

A Brewster

Senior Mechanic

F Page

ER Storekeeper

J Broadwell

Purser

M Dyer

Cruise Purser

M Mears

Purser Catering

I Beckett

Second Purser

D Mason

Second Purser Catering

D Padmore

W Parr (Supy)

Third Pursers

A Myers

D Howden

M Jennings

Third Purser Catering

C Dawkins

Purser’s Clerks

C Borley

S Brown

S Clark

I Govett

Hostess

P Tricklebank

Children’s Hostess

C Baker

Chief Barman

P Beech

Storekeeper

F Chessell

H Matthews

Linen Steward

J Miller

First Tourist Steward

R Chillery

Head Waiter (Tourist Class)

G Davies

R Skevington

Band Leader

E Byfield

Laundryman

T Ng

Chef

P King

Baker

S Thomas

Butcher

A Kickham

Shopkeeper

H Bean

General Cargo Service

King

Alexander

Left Rotterdam

8 March

For S Africa & Beira

Master

T Aitcheson

Chief Officer

F Jones

Second Officer

P Lawrence

Third Officer

M Hunt

Radio Officer

R Mayfield

Carpenter

J Jones

Bosun

D Moody

Chief Engineer

I Laing

Second Engineer

J White

Third Engineer

W Ogilvie

Fourth Engineer

B Ellis

Junior Engineer

S Hussain

S O’Leary

Electrician

W MacIntosh

Purser Catering Officer

J Foley

Chief Cook

J Dreiman

Second Steward

R Iveson


Gladys Bowater

Left Glasgow

11 March

For Cornerbrook

Phyllis Bowater

Left South Shields

24 March

For Cornerbrook

Master

R Lofts

M Turner

Chief Officer

D Williams

P Bagley

Second Officer

R Howatson

A MacDonald

Third Officer

L Roberts

A Hodges

Cadets

C Smith

D Moore

J Price

J MacMartin

Radio Officer

N Ellis

J Spanner

Bosun

D Collins

K Ross

Chief Engineer

T Callagher

T Mayers

Second Engineer

W Loades

M Minnis

Third Engineer

J Hair

D Matthews

Fourth Engineer

J Rowley

R Short

Junior Engineer

P Higgs

C Campbell

Electrician

K Wywe

S Bogle

ERS

E Davies

A McGill

Purser Catering Officer

P Mitchell

I Hurst

Chief Cook

J Bowie

J MacKenzie

Second Steward

A Garrood

R Welsh

Cargo Service

Kinnaird Castle

Left Genoa

22 March

For South Africa & Beira

Master

M Ure

Chief Officer

M Pearson

Second Officer

P Pears

Third Officer

D MacWilliam

Cadets

R Kamau

Radio Officer

C Pratt

Carpenter

W Addelsee

Bosun

Mhlongo

Chief Engineer

W Ogg

Second Engineer

G Blakey

Jnr Second Engineer

K Challice

Third Engineer

M Ritchie

Fourth Engineer

T Dunlop

Junior Engineer

J Goodrun

I Brown

Electrician

M Kinmton

Purser Catering Officer

H Cryer

Chief Cook

Ngcobo

Second Steward

Madala


Clan Line


King Line


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page