1966 - November


Mail Service

Good Hope Castle

Left Southampton

4 November

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

11 November

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

18 November

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

25 November

For South Africa

Master

D L’Estrange

J Smythe

A Hort

C Mavitty

Staff Commander


P Eckford

R Miller


Chief Officer

A MacIntyre

K Barry

E Paul

J Catterall

Second Officer

T M Johns

D Haynes

D Morris

D Williams

Extra Second Officer

A White

D Youles

R Flemington

P Nind

Third Officer

R Tallack

D Hawker

I Dewar

A Ireland

Fourth Officer


J Merrett

R Duthie


Cadets

N Burgess-Webb

G Walter

S Waters

B Wright

W Walker




K Bateman




C Hudson

L Roberts

R Dixon-Carter

A Foggo

Carpenter

W Ross

H Hale

F Tizard

O Griffiths

Bosun

A Weaver

E Wheeler

L Walker

H Gerrard

Master-at-Arms


C Wroe

F Harrison

R Carson

A Siney


First Radio Officer

P Goddard

G Kilmister

R Hough

J Blackwell

Second Radio Officer


W Eckersley

J Walker


Third Radio Officer


R Beech

D White


Fourth Radio Officer


J Turbefield

R Wilson


Surgeon


R Willoughby

J Warren


Nursing Sister


Miss P Sargent

Miss A Mead


Physiotherapist



J Hogg


Chief Engineer

R Gemmell

R Crook

E Tuck

A MacIntyre

First Engineer

P Marett

W Findlay

J Gauld

J Fraser

Second Engineer

R Hooker

S Mason

J Murphy

B Taylor

Int Second Engineer


P Swift

J Robinson


Jnr Second Engineer

F Chatterton

J Crutwell


G Blakey

V Hamilton

J Acors

C Murcott

M Allan

J Anderson

D Cadenhead

A Scott


Snr Third Engineer


M O’Hara

C Lewis


Int Third Engineer


D Hunt

H Armstrong


Jnr Third Engineer


K Amor

R Preston


Snr Fourth Engineer


J Heard

D Mather


Jnr Fourth Engineer


C Meadon

P Wood


Junior Engineer

R Rees

J Collins

R Wood





J Lutton

H Knott






P Pounds

C Knowles

D Richardson

K Bromage

B Williams

W Curry

J Cowan

L Vaughan

H McEwen

K Hinton





Engineer Cadets

D Hudson



A Baker

Chief Frig Engineer

E Tulip

D Laycock

W Forde

M O’Nions

Second Frig Engineer


G Walker

J Davis


Third Frig Engineer


D Smith



First Electrician

H Pringle

G Forrester

H Gregson

B Hamilton

Second Electrician

P Wright

W Pearce

T Philps

D Allen

Third Electrician


J Penston

D Robinson


Fourth Electrician



M Dobinson

K Dawson


ER Storekeeper

G Barfoot

K Pearson

E Wallace

F Taylor

ER Leading Hand


H Spicer

H Smith


Chief Purser


D Wickenden

J Dimmock


Purser


A Connelly

O Parry-Williams


Purser/Catering Officer

F McKiernan



H Haggis

Purser Catering


G Green

A Jenner


Second Purser


M Hackett


R Funnell

J Johnson


Second Purser Catering

H Hill

D Padmore

R Ledbury

J Piek

Third Purser Catering


J Fry

N Paterson


Asst Pursers


A Doidge

D Mason

J Sparling

J Flower


Purser’s Clerks


Miss A Williams

Miss A Palmer

D Howden


P Archer

M Lukas

Miss P Fellows

Miss Litchfield


Jnr Purser Catering


N Nussey

P Hoffman


Hostess


Miss C Cordwell-Green

Miss M Hamilton


Children’s Hostess


Miss J Nevard

Miss H Davies


Chief Barman


P Beech

L Farrow


Storekeeper


J Glintenkamp

A Rawlings


Linen Steward


C Handley

L Parker


Head Waiter (1st Class)


K MacKay

W Miller


First Tourist Steward


L Jenner

C Lawrence


Head Waiter (Tourist Class)


C Roche

W Eady


Band Leader


D Pearce

J Skene


Laundryman


W Cronin

R Humphries


Chef

F Wilkinson

C Alves

P Laight

H Adams

Baker


J Leslie

J Wood


Butcher


L Nicholson

H Shearman


Shopkeeper


K Hann

R Randall

W Morgans

J Meehan


Housekeeper



Miss M McKeogh


Extra Service

Capetown

Castle

Left Southampton

24 November

For South Africa

Master

D Sowden

Chief Officer

R Olden

Second Officer

B Bougourd

Extra Second Officer

P Butler

Third Officer

C Pearn

Fourth Officer

W Noble

Cadets

T Hazelton

R Clarke-Halifax

Carpenter

D Perry

Bosun

W Arnold

Master-at-Arms

R Willcox

R Atkins

Second Radio Officer

T Grant

Third Radio Officer

D McLaren

Fourth Radio Officer

P Taylor

Surgeon

F Hurdman

Nursing Sister

Miss F MacDonald

Chief Engineer

H Stuart

First Engineer

L Jones

Second Engineer

S Robson

Int Second Engineer

T Nessling

Jnr Second Engineer

J Roddham

R West

K Fielder

Snr Third Engineer

B Hargreaves

E Clutterbuck

Int Third Engineer

W Ogilvie

Snr Fourth Engineer

W Loades

Jnr Fourth Engineer

F Petit

Junior Engineers

J Vorster

J Deighan

M Taylor

J Ferguson

K Williams

D Smith

First Electrician

C Tingley

Second Electrician

A Moir

Third Electrician

T Smart

ER Storekeeper

G Walcroft

ER Leading Hand

F Southwell

Purser

B James

Chief Catering Officer

J Denton

Second Purser

J Tunstall

Asst Pursers

C Biggs

C Wilson

Second Catering Officer

C Williamson

Purser’s Clerks

Miss M Tyrell

A Myers

A Watts

Jnr Catering Officer

P Stogdale

Children’s Hostess

Miss G Rees

Chief Barman

P Spanner

Storekeeper

H Matthews

Linen Steward

D Tyrrell

First Steward

C Fielding

Head Waiters

J Colquohoun

C Dawkins

Bandleader

R Bates

Laundryman

J Beavis

Chef

A Cadden

Baker and Confectioner

N Beckett

Butcher

A Kickham

Shopkeeper

Miss S Delo

C McDonald

U-C Cargo Service

Tantallon Castle

Left London

4 November

For E & S Africa

Tintagel Castle

Left London

19 November

For E & S Africa

Rothesay Castle

Left Liverpool

24 November

For S Africa & Mauritius

Master

W Swift

D Rees

W Anson

Chief Officer

J MacAuley

W Maltman

D Bird

Second Officer

I MacAlpine

C Batchelor

D Sinclair

Third Officer

J McLaren

B Spiller

A Blackburn

Cadets

N Precious

T Dubicki

A Kirby

G Maxwell


Radio Officer

J Spanner

G Gascoyne

P Heald

Carpenter

B Yaxley

E Quigley

L Springthorpe

Bosun

P Cane

N Lennon

C Black

Chief Engineer

E Greenfield

E Rouse

A Russell

Second Engineer

C Ferreira

G Graham

A Smith

Jnr Second Engineer

T Holmes

J Robertson

R Bell

Third Engineer

R Braisby

S Simpson

I Vincent

Fourth Engineer

C Mintoff

P Swiegers

D Lee

Junior Engineer

R Cockburn

G Lees

D Patten

S Priestly

J McLean

R Perry

D McEveley

D Withers


Engineer Cadets

R Taylor

A Hickman



K Hall

R Taylor

B Davis

Chief Frig Engineer



R Barnett

Electrician

G Woodbridge

B Dickson

A Clarke

ER Storekeeper

J Smith

T Walton

A Castleman

Purser/Catering Officer

W Woods

W Divers

J Nugent


Clan Forbes

Left London

3 November

For South Africa & India

Clan MacLaren

Left London

9 November

For S Africa & India

Clan MacLay

Left Liverpool

9 November

For S & E Africa

Master

F Turton

H Thorn

F Pye

Chief Officer

R Patterson

D Burgoyne

M McMillan

Second Officer

R Shand

K Reid

D Wilkie

Third Officer

T Ammari

A Ching

C Bunyan

Cadets

A Durrands

E Messer

J Arlow

D Stabler

I Herbert

P Fish

Radio Officer

H Guthrie

R Gorton

J Miller

Second Radio Officer

R Harris



Carpenter

G Wood

H Thomas

A Jones

Chief Engineer

A Stoddart

E Harvey

J Cochrane

Second Engineer

D Beckett

I Duncan

R Savage

Jnr Second Engineer

J Werrin

J Erskine

R Western

Third Engineer

D Cooke

P Franks

B Layzell

Fourth Engineer

D Langworthy

F Van Heerden

K Plinston

Junior Engineers

J Wright

J Connor

P Bullock

D Matthews

C Warren

J Monaghan

Electrician

T Pilling

D Wring

W Normansell

Second Electrician


R Knight

P McEntee

Purser/Catering Officer

R Hewitt

A Bannerman

J Nevin


Clan MacLachlan

Left Liverpool

21 November

For Ceylon & Pakistan

Clan Sutherland

Left Liverpool

21 November

For Australia

Clan Ramsay

Left Liverpool

25 November

For S & E Africa

Master

G Rowland

A Banks

A Kennedy

Chief Officer

E Talbot

W Davidson

A Graham

Second Officer

F Croning

J Hancock

R Hunter

Third Officer

S Yafai

E Martin

R Stephens

Cadets

B Wilkinson

J Stevenson

A King

D Albany

A Hodges

A Fussell

Radio Officer

R Ingram

W Saville

P Hammond

Carpenter

B Sturdy

J Cunningham

D MacNeil

Chief Engineer

R Marshall

P Partington

J Forbes

Second Engineer

J Goldsmith

J Halliday

J Miller

Jnr Second Engineer

R Sidebottom

M Griggs

B Cory

Third Engineer

J Edmonds

S Cain

E Conn

Fourth Engineer

P Mantle

M Hackett

F King

Junior Engineer

J Noble

J Hadley

G Burbidge

A Martin

J Porter


Engineer Cadets


R Taylor

A Hickman

D Maggs

G Sneddon

Chief Frig Engineer



J Scott

Electrician


A Kerr

J Anderson

Purser/Catering Officer

L Wynne

R Bowtell

E Gibbs

Asst PCO


M Brown



Sarah Bowater

Left Northfleet

1 November

For Liverpool NS

Elizabeth Bowater

Left Ellesmere Port

17 November

For Risor

Margaret Bowater

Left Ellesmere Port

24 November

For Holmsund

Alice Bowater

Left Northfleet

25 November

For Risor

Master

G S Gann

P St Q Beadon

P R Kent

J Currie

Chief Officer

D Grant

J Isbester

T Aitcheson

M Guy

Second Officer

B Micklan

I Cameron

A Blackler

P Bagley

Third Officer

F Hugo

E Drylie

R Metcalfe

J King

Cadets

N Dishington

A Kilpatrick

E Morrison


P Bridle


P Hunt

A Hill

Radio Officer

J Hubbard

R Davies

S Wright

H Chesters

Chief Engineer

R Brown

H Aitken

T Hilton

J Whitten

Second Engineer

J Davies

J Smillie

J Steele

W Chirnside

Third Engineer

W Hawkins

J Davies

W Lynch

I Tennant

Fourth Engineer

H Robson

D Ross

J Hall

J Masson

Junior Engineer

O Dyroff

B Ingram

D Kellaway


G Wright

M Bramley

J Tomkinson


Electrician


A Campbell


D Taylor

Purser/Catering Officer

L Tompkinson

T O’Neill

W Parr

O Kelly


Clan Line


King Charles

Left Liverpool

2 November

For India & Pakistan

King Arthur

Left Liverpool

10 November

For Australia

King Malcolm

Left London

12 November

For Persian Gulf

King Henry

Left Liverpool

19 November

For E Africa

Master

I Bennet

F Moss

G Cochrane

R Wise

Chief Officer

A Lamaletie

S Cazalet

G Cooper

M Jackson

Second Officer

N Broggio

N Collier

R Ward

D Morrison

Third Officer

R Middleton

M Pacey

L Morris

W Asi

Cadets

R Kamau


G Menzies

J Akuoyo

Radio Officer

A Little

D Spencer

G McGarricle

J Cardownie

Carpenter

P McDermott

F Clark


M Sullivan

Chief Engineer

T Drysdale

J Metcalfe

J Brown

M Herridge

Second Engineer

W Purdon

J Cross

B McNaughton

J Kernich

Third Engineer

D McNally

J Seaton

K Holding

W Buys

Fourth Engineer

G McMillan

J Whittaker

B Sharpe

R Benn

Junior Engineers

T Glen

C Cervantes

W Ashford

W Emerson

A Humphries

W Smit

J Guild

C Dubber

Electrician

G Craig

A Rodgers

D Roberts

I Tuohy

Second Electrician


L Lomax



Purser/Catering Officer

B Bryant

G Nash

B Atkinson

G McDonald


Argyllshire

Left London

19 November

For S & E Africa

Master

A Palethorpe-May

Chief Officer

A Grant

Second Officer

L Bartrip

Third Officer

G Ball

Cadets

C Laycock

R Day

Radio Officer

A MacLeod

Carpenter

H Elliott

Chief Engineer

H Busher

Second Engineer

A Clydesdale

Jnr Second Engineer

N Clark

Third Engineer

K Richardson

Fourth Engineer

R McQuillan

Junior Engineer

G Warrington

E Horton

Chief Frig Engineer

L Ball

Second Frig Engineer

J Morris

Third Frig Engineer

R Holland

Electrician

G Freeman

Second Electrician

L Maher

Purser/Catering Officer

T Henshall

Asst PCO

J Simmonds


Scottish Ptarmigan

Left Isle of Grain

13 November

For Taranto & Mina

Master

N Wallace

Chief Officer

C Walgate

Second Officer

S Watson

Third Officer

S Catton

Cadets

J Leonard

G Arnot

Radio Officer

G MacRae

Carpenter

R Simpkin

Chief Engineer

J Haldane

Second Engineer

W Hughes

Jnr Second Engineer

K Sneddon

Third Engineer

A Windebank

Fourth Engineer

B Denson

Junior Engineer

S Robb

Engineer Cadets

J White

Electrician

O Clipstone

Purser/Catering Officer

R Judd


Scottish Shire Line


King Line


Scottish Tankers


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line

Intermediate Service

Rhodesia

Castle

Left London

16 November

For E Africa

Master

R Pape

Chief Officer

D Robson

Second Officer

J Trickett

Extra Second Officer

J Innis

Third Officer

D Brunskill

Fourth Officer

W Ferrier

Carpenter

D Bates

Bosun

F Rose

Master-at-Arms

H Clarke

W Bunting

First Radio Officer

S Harden

Second Radio Officer

R Mercer

Third Radio Officer

L Gough

Surgeon

D McCay

Nursing Sister

Miss I Howes

Chief Engineer

R Somers

Second Engineer

J Kerr

Int Second Engineer

I Gilg

Jnr Second Engineer

D Pelton

A Ritchie

Snr Third Engineer

A Silcock

Int Third Engineer

I Cooper

Jnr Third Engineer

L Hopkins

Snr Fourth Engineer

J Dryden

Jnr Fourth Engineer

T Dunlop

Junior Engineers

J McGurdy

C Saunders

D Smith

P Marriott

First Electrician

C Crowe

Second Electrician

J Lawlor

ER Storekeeper

E Philpott

ER Leading Hand

A Jarman

Purser

D King

Chief Catering Officer

G Wigg

Asst Pursers

A Holmes

M Leather

Second Catering Officer

J Baynes-Reid

Purser’s Clerks

H Hunt

B Sellick

Miss S Lomax

Jnr Catering Officer

R Warren

Children’s Hostess

Miss R Hurst

Chief Barman

A Young

Storekeeper

W Savory

Linen Steward

B Fitchett

First Steward

B Beatham

Head Waiters

D Evans

Laundryman

W Allen

Chef

A Culling

Baker and Confectioner

A Woodward

Butcher

O Williams

Shopkeeper

E Hodges

Cruise Service

Reina

Del Mar

Left Southampton

22 November

For South Africa & South America

Master

J James

Chief Officer

T Geesin

Second Officer

C Hoskins

Extra Second Officer

A Wright

Third Officer

A McCutcheon

Fourth Officer

I Browne

Carpenter

J Hodkinson

Bosun

T Collett

Master-at-Arms

D Morrison

L Langley

First Radio Officer

R Everett

Second Radio Officer

G Walker

Third Radio Officer

T McAnerney

Fourth Radio Officer

T Seddon

Surgeon

M MacNamara

Nursing Sister

Miss A Dunne

Miss P Brocklehurst

Chief Engineer

N Ruffell

First Engineer

W Maitland

Second Engineer

R Brown

Int Second Engineer

A Simms

Jnr Second Engineer

T Burden

Snr Third Engineer

T Luker

Int Third Engineer

R Brown

Jnr Third Engineer

R Cousins

Snr Fourth Engineer

C Wilson

Jnr Fourth Engineer

E Francis

Junior Engineers

D Smithson

A Johnston

Chief Frig Engineer

A Keith

First Electrician

H Windsor

Second Electrician

J Baines

Third Electrician

R Webster

Fourth Electrician

T Cadman

ER Storekeeper

R Leigh

ER Leading Hand

J Broadwell

Purser

M Dyer

Cruise Purser

C Rutt

Chief Catering Officer

A Harrop

Second Purser

B Thomas

Asst Pursers

A Shaw

P Barkley

M Irwin

Second Catering Officer

G McGowan

Third Catering Officer

A Quarrie

J Lee

Purser’s Clerks

Miss M Parry

Miss B Burden

A Woodgate

A Lowry

Hostess

Miss S McGregor

Children’s Hostess

Miss C Davis

Chief Barman

J Painter

Storekeeper

S Bain

Linen Steward

J Cordiner

First Steward

R Chillery

Head Waiters

G Davies

F Mortara

Bandleader

J Shearer

Laundryman

S Chan

Chef

P King

Baker and Confectioner

N Hailstone

Butcher

L Newman

Shopkeeper

J Pilone

B Hardy

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page