1966 - March


Mail Service

Good Hope Castle

Left Southampton

4 March

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

11 March

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

18 March

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

25 March

For South Africa

Master

D L’Estrange

J Smythe

J Fisher

A A Freer

Staff Commander


P Eckford

R Miller


Chief Officer

R S Olden

K Barry

T Geesin


Second Officer

J H Buttress

R Milne

R Dobie


Extra Second Officer

T M Johns

J Innis

R Stearn


Third Officer

P Nind

A Ireland

T Harris


Fourth Officer


W Walsh

L Morris


Cadets

A King

S Hemsley

A Greenhalgh

W Boreham

L Goilot

F Holden


Carpenter

W Ross

H Hale

F Tizard


Bosun

A Weaver

E Wheeler

W Taylor


Master-at-Arms


R Carson

H Clarke

R Baldock

H Richards


First Radio Officer

P Goddard

G Kilmister

R Hough


Second Radio Officer


W Eckersley

J Walker


Third Radio Officer


B Davies

R Mercer


Fourth Radio Officer


J Glenn

C Fogden


Surgeon


R Willoughby

E Harley


Nursing Sister


Miss P Brocklehurst

Miss A Mead


Physiotherapist



C Nowacki


Chief Engineer

R Gemmell

R Crook

E Tuck


First Engineer

P Marett

W Findlay

J Gauld


Second Engineer

J Miller

S Mason

J Murphy


Int Second Engineer


R Oliver

J Robinson


Jnr Second Engineer

G Skinner

A Nimmo

G Blakey

C Godfrey

V Hamilton

T Young

M Allan

W Maher


Snr Third Engineer


M Roberts

D Fraser


Int Third Engineer


K Richardson

H Armstrong


Jnr Third Engineer


D Hunt

J Clark


Snr Fourth Engineer


K Amor

R Preston


Jnr Fourth Engineer


I Templeton

W Black


Junior Engineer

D Ross

J Collins

D Robinson

C Dawson

W Watts

F Clarke

D Smith

D Mather

J Heard

J Noble

A Bayliss

P Budden

W Curry


Engineer Cadets

R Whitten




Chief Frig Engineer

E Tulip

D Laycock

W Forde


Second Frig Engineer


A McLeod

P Roberts


First Electrician

R Purssell

H Windsor

H Gregson


Second Electrician

T Falconer

A Moir

T Philps


Third Electrician


J McCulloch

T Jones


ER Storekeeper

G Barfoot

K Pearson

E Cull


ER Leading Hand


W Theuma

C Benson


Chief Purser


W Cook

H Riddell


Purser


A Connelly

O Parry-Williams


Purser/Catering Officer

F McKiernan




Purser Catering


G Green

A Jenner


Second Purser


B Cooper

G Donald


Second Purser Catering


F Gregory

R Ledbury


Third Purser Catering


J Fry

R Welland


Asst Pursers

C Gatehouse

B Thomas

D Mason

P Lawrence

C Dellar

J Sparling


Purser’s Clerks


Miss A Heather

Miss V Stewart

R Drew

Miss B Burden

Miss S Dowler

D Elliott

M Jordan


Jnr Purser Catering


W Fleetwood

N Paterson


Hostess


Miss C Cordwell-Green

Miss M Hamilton


Children’s Hostess


Miss J Nevard

Miss J Bonner


Chief Barman


F Nicolas

L Farrow


Storekeeper


A Gilmour

A Rawlings


Linen Steward


C Handley

L Parker


Head Waiter (1st Class)


K MacKay

W Miller


First Tourist Steward


R Smith

C Lawrence


Head Waiter (Tourist Class)


C Roche

W Eady


Band Leader


B Whitehead

J Skene


Laundryman


W Cronin

A Fabian


Chef

H Adams

C Alves

H Laight


Baker


J Leslie

J Wood


Butcher


L Nicholson

H Shearman


Shopkeeper


K Hann

W Morgans


Extra Service

Capetown Castle

Left Southampton

29 March

For South Africa

Master

D Sowden

Chief Officer

A Terras

Second Officer

P Laister

Extra Second Officer

H Jones

Third Officer

I Bell

Fourth Officer

W Wilson

Cadets

S Hands

C N Isaac

Carpenter

D Perry

Bosun

W Arnold

Master-at-Arms

R Brady

R Davies

First Radio Officer

T Peake

Second Radio Officer

T Grant

Third Radio Officer

D Campbell

Fourth Radio Officer

J Turbefield

Surgeon

M MacNamara

Nursing Sister

Miss M Herd

Chief Engineer

H Stuart

First Engineer

A Brudenell

Second Engineer

L Butcher

Int Second Engineer

D Pothecary

Jnr Second Engineer

R Skillen

F Auret

K Fielder

Snr Third Engineer

E Reilly

Int Third Engineer

D Lobell

Jnr Third Engineer

R Smith

Snr Fourth Engineer

J Ridley

Jnr Fourth Engineer

J Nicholson

Junior Engineers

P Coetzee

M Parker

J Van Altena

R Cockburn

G Bunn

B Strangward

First Electrician

C Tingley

Second Electrician

C Pugh

Third Electrician

V Anderson

ER Storekeeper

F Southwell

ER Leading Hand

G Walcroft

Purser

M Hackett

Chief Catering Officer

J Denton

Second Purser

J Johnson

Asst Pursers

A Edwards

R Gascoyne

Second Catering Officer

C Lawrence

Third Catering Officer

G Cary

Purser’s Clerks

Miss M Fisher

C Brown

Miss B Richards

Children’s Hostess

Miss G Rees

Chief Barman

P Spanner

Storekeeper

H Matthews

Linen Steward

S Bain

Head Waiters

R Quaife

J Colquhoun

First Steward

L Jenner

Bandleader

T Jones

Laundryman

G Higgins

Chef

A Cadden

Baker and Confectioner

N Beckett

Butcher

A Kickham

Shopkeeper

P Hall

C McDonald

U-C Cargo Service

Rustenburg Castle

Left Southampton

4 March

For South Africa

Riebeeck Castle

Left Southampton

16 March

For South Africa

Rotherwick Castle

Left Southampton

22 March

For South Africa

Roslin Castle

Left Hebburn

24 March

For South Africa

Master

E C Martyn

R Harber

A C M Black

W J Howson

Chief Officer

J R Jeffrey

N W Curd

E J Owen

H M Cameron

Second Officer

G R Kyte

N D Creaser

C D Hoskins

G A Holden

Third Officer

S Ivey

I Irvine

R Middleton

D Dudley

Radio Officer

C Bailey

J Danher

P Heald

W MacFarlane

Carpenter

G Beckett

J Jacobs

G Radford

C Ayers

Bosun

E Petty

J Barnes

N Lennon

A MacDonald

Chief Engineer

J MacKavoy

R Welch

A Bisset

W Nicholls

Second Engineer

S Robson

G Kennedy

R Wilson

W Ritchie

Jnr Second Engineer

A Clydesdale

A Pinkerton

J Crutwell

E Clutterbuck

Third Engineer

R Conbeer

P Franks

E Testa

B Cory

Fourth Engineer

C B Wilson

J Hope

A Sanders

W Ogilvie

Junior Engineer

T Russell

T Castle

C Barnard

T Dunlop

J McCurdy

E Lamb

J Bone

W Barnicoat

B Denson

B Varney

P Santamera

J Blane

Chief Frig Engineer

J Scott

F Sim

C Bartlett


Second Frig Engineer

A Hornsey

D Paterson



Third Frig Engineer

G M Walker

P Bullock



Electrician

D Rolle

J Burke

M Rudderham

M McDonald

ER Storekeeper

C Sheath

L Pycroft

F Rawlinson

C Kelly

Purser/Catering Officer

A Glendenning

B Atkinson

H Haggis

E Andrews


Clan MacLaren

Left Liverpool

5 March

For S & E Africa

Clan Ross

Left Greenock

14 March

For South Africa

Master

T R Kendra

J Browne

Chief Officer

D J Burgoyne

J A Currie

Second Officer

J M Mason

R Flint

Third Officer

A Ching

P Lightbody

Cadets

K Ballantyne

J Roberts

P Wakeling

Radio Officer

M Caine

J Wright

Carpenter

R Booth

L Bryan

Chief Engineer

E Harvey

L German

Second Engineer

P Elliott

E Eastoe

Jnr Second Engineer

P Walshe

C Danby

Third Engineer

A Palmer

E Pirie

Fourth Engineer

L Gomeze

W McRoberts

Junior Engineer

C Nelson

J Kinloch

R Whyte

J Tomkinson

M McDonald

Chief Frig Engineer


W Pearson

First Electrician

G Hay

T Jennings

Purser/Catering Officer

A Bannerman

A Morton

Asst PCO


D Fletcher-Croucher


Clan Farquharson

Left Liverpool

15 March

For Ceylon & Pakistan

Clan Malcolm

Left London

23 March

For E Africa

Clan MacNair

Left Liverpool

26 March

For S & E Africa

Master

J V Finlay

G Spiller

C C Atkinson

Chief Officer

O Barnsley

G B Charleson

S M Grant

Second Officer

T G Wilson

D Cousins

M J Kemp

Third Officer

B Micklam

M Newlands

I Ferguson

Cadets

G Selbie

R Bigwood

D Evans

A Smith

L Madegawa

Radio Officer

F Fawcett

D Oakden

M MacDonald

Second Radio Officer

D Spencer


J Foley

Carpenter

G Murray

J Sheath

G McCall

Chief Engineer

N P Ives

W McDermott

J Sanders

Second Engineer

J O’Donnell

P Holt

M Patton

Jnr Second Engineer

L Godfree

M Fletcher

W Croston

Third Engineer

A Greensides

S Simpson

C Aitchison

Fourth Engineer

B Williams

J Ashcroft

G Holt

Junior Engineer

R Douglas

J Hooper

L Carman

A White

R Jones

P Wadman

Engineer Cadets



L Medegwa

First Electrician

A S Reid

E Morgan

R Harding

Purser/Catering Officer

J Jones

S Pim

G Chadwick

Asst PCO


G Nash



Clan MacGowan

Left Liverpool

1 March

For Australia

Clan MacLachlan

Left Liverpool

4 March

For India

Clan Ramsay

Left Glasgow

4 March

For S Africa & Canada

Master

C M Powell

G S Rowland

A M Kennedy

Chief Officer

P L Flatau

J MacAulay

W D Davidson

Second Officer

C Thomas

K S Reid

R S Grant

Third Officer

C A Smith

S Yafai

J Simpson

Cadets

I Osborne

E Morrison

F Wilkinson

D Fellows

T Blake

Radio Officer

G MacIndoe

P Richards

P Hammond

Second Radio Officer

N Shepherd

R Gorton


Carpenter

W Rogers

T Kelly

A May

Chief Engineer

H Aimer

R Marshall

J Forbes

Second Engineer

W Ogg

J Goldsmith

A Jemison

Jnr Second Engineer

B Kelly

W Patterson

A McLeod

Third Engineer

R Carrington

J Edmonds

W Grant

Fourth Engineer

B Cook

P Batey

M Todd

Junior Engineer

G Evans

L Hopkins

J Cusack

R McQuillan

Engineer Cadets

A Bell

A Baker



Chief Frig Engineer



H Adams

First Electrician

D Ferguson


F Rigden

Purser/Catering Officer

C McArdle

L Wynne

E Gibbs

Asst PCO

G Nash


G Smith


Clan Line


Hector Hawk

Left Genoa

7 March

For Persian Gulf

Master

D Cornwell

Chief Officer

E C Harvey

Second Officer

J King

Third Officer

P Eilbeck

Cadets

N Martin

J Wright

Radio Officer

M Mercer

Chief Engineer

T Drakard

Second Engineer

J MacKrell

Jnr Second Engineer

A Harbron

Third Engineer

J Smillie

Fourth Engineer

R Kirby

Junior Engineer

T Wakfer

A Humphries

First Electrician

M Hannan

Second Electrician

M Kimpton


King George

Left South Shields

23 March

For Canada & Australia

King Charles

Left Liverpool

26 March

For Aden & E Africa

Master

A T Underdown

G A Russ

Chief Officer

G A Findlay

A C Lamaletie

Second Officer

R A Hunter

W H Walker

Third Officer

J McLaren

J Santamaria

Cadets


A Ochieng

Radio Officer

D King

A Little

Carpenter

T Minogue

J Stuart

Chief Engineer

L Hollands

T Drysdale

Second Engineer

A Garside

W Purdon

Third Engineer

D Donaldson

J Cocker

Fourth Engineer

R Millwood

B Davies

Junior Engineer

G Watson

J Caitens

D Burke

A Mallon

First Electrician

D Williamson

G Craig

Purser/Catering Officer

P Cawley

B Turner


King Line


Hector Whaling


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line

Intermediate Service

East Africa via Suez

Kenya Castle

Left London

12 March

For Beira

Master

R M Wright

Chief Officer

R Bamlett

Second Officer

G Draysey

Extra Second Officer

B Bougourd

Third Officer

P Rugg

Fourth Officer

A Hall

Carpenter

S Gray

Bosun

C Parker

Master-at-Arms

R Willcox

R Lloyd

First Radio Officer

R Everett

Second Radio Officer

A Blake

Third Radio Officer

M Venables

Surgeon

T Hudson

Nursing Sister

Miss F Gillies

Chief Engineer

D Fraser

Second Engineer

D Hill

Int Second Engineer

K Challice

Jnr Second Engineer

P Snadden

J Shaw

Snr Third Engineer

P Bryan

Int Third Engineer

J Stovell

Jnr Third Engineer

A MacKinnon

Snr Fourth Engineer

E Raybould

Jnr Fourth Engineer

M Isaac

Junior Engineers

G Baker

C Smuts

L White

A MacLachlan

First Electrician

T Stallard

Second Electrician

J Finnegan

ER Storekeeper

E Wallace

ER Leading Hand

L Bascombe

Purser

G Cartwright

Chief Catering Officer

D Gilbert

Asst Pursers

D MacMillan

Miss E Staples

A Coombs

Second Catering Officer

C Williamson

Purser’s Clerks

R Barkley

R Copestake

Children’s Hostess

Miss M Ginnety

Chief Barman

J Parker

Storekeeper

D Miskin

Linen Steward

B Ross

First Steward

T Kendellen

Tourist Head Waiter

C Mitchell

Laundryman

W Turner

Chef

F Perry

Baker and Confectioner

H Simmons

Butcher

J Wylie

Shopkeeper

D Richards


Elizabeth Bowater

Left Ellesmere Port

18 March

For Risor

Gladys Bowater

Left North Shields

25 March

For Cornerbrook

Master

R Campbell

J C McLarty

Chief Officer

W Dean

A F Wigham

Second Officer

N Broggio

R Ford

Third Officer

D Hawker

D Jackson

Cadets

S Turner

M Davis

M Barrett

Radio Officer

G Emmett

P Whelan

Chief Engineer

W Hornall

G McCoard

Second Engineer

J Forrest

D Johnson

Third Engineer

J Farnaby

M Lee

Fourth Engineer

J Davies

M Dunne

Junior Engineer

D Kellaway

D Ramsey

Electrician

A Stewart

F O’Hare

Purser/Catering Officer

T O’Neill

H Haggis


Bowater Steamships


Cadet Ships

Visit the Cadet Training Page

U-C Cargo Service

Kinpurnie Castle

Left London

1 March

For E Africa

Clan Menzies

Left London

3 March

For South Africa

Clan Sutherland

Left Liverpool

8 March

For South Africa

Master

H D T Lockyer

A Mair

A F Banks

Chief Officer

J S Catterall

G E Trowsdale

A A Graham

Cadet Training Officer

A R Clarke

R P MacLachlan

D B Morris

Second Officer

D S Williams

W T Bewley

A J Burke

Third Officer

S Williams

P Lawrence

R Mennell

Cadets

N Smith

P Hunt

C Bagwell

N Dishington

A Oxley

G Mobbs

A Hodges

J Stevenson

P Bloomer

J Carey

J Wolfenden

C McFadyen

C Staines

N Precious

J Leonard

T Dubicki

M Worth

A Durrands

E Messer

R Gebbie

A Kirby

J Clegg

P Thomas

T Alder

I Donaldson

J Arlow

J Gartside

R Dick

P Fawcett

R Head

K Adams

Radio Officer

M Hesketh

H Atlay

W Gay

Carpenter

E Krause

E Roberts

J Smith

Chief Engineer

S McLeod

J Sullivan

P Partington

Second Engineer

R McCulloch

A Devoy

A C Aitken

Jnr Second Engineer

K Fraser

M Williams

B Godsiff

Third Engineer

K Burns

M Quinlan

M Ritchie

Fourth Engineer

W Johnson

S McFarland

H Robson

Junior Engineer

M Hackett

I Kennedy

N Doyle

J Matthews

I Tait

P Jacks

G Burbidge

Engineer Cadets

B Hobbs

D Alexander



Electrician

J Donathy

W Pearce

R Smith

Purser/Catering Officer

A Law

P Mitchell

R Bowtell

Asst PCO



R Marlow

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page