1948 - August


Cargo Service

Kenilworth Castle


Master

J Wilford

Chief Officer

R Kerr

Second Officer

J Drummond


Union-Castle Line


South American Saint Line

Go to South American Saint Line Home Page


St Essylt




St Merriel




St Clears




St Rosario




St Margaret




St Elwyn




St Ina




St Jessica




Master

C Bradley

F Meneight

D S Davies

W Roberts

J Owens

P J Reaveley

A Ellis

G T Rees

Chief Officer

A Stacey

H Tock

W Singleton

G D Clarke

A H Turner


D C Brown


First Officer

K H Thomas

W R Vickers

B T Staves

D C Bandey

H E Bulmer

G E Towill

J B Sparkes

A H Dare

Second Officer

P L Townsend

H Harrison

H A R Frith

H Coupland

F J Adams

N H Foot

R A D Hammond

J Armstrong

Third Officer

J E Williams

J A Woolven

E N Anning

A Woodcock

C Kirkby

T D Young

J C A Bensley

S V Henderson

Chief Engineer

R L Tucker

J Chalmers

E Thompson

C W Osmond

J C Metcalfe

R T Jenkins

E W Evans

W E Lindop

Second Engineer

W W Sinclair

L Lisle

D J Rees

R Woof

R G Morgan

R B Brown

J H Greenwood

G W Church

Jnr Second Engineer

W C Morris

N C Thomas







Snr Third Engineer

W G H Nairn

W D Smith

J S Denyer

A D Manning

G H Black

M J Griffiths

J Edington

N Patterson

Jnr Third Engineer

W H Francis

F Hayson







Fourth Engineer

L Jenkins

H McPherson

W D Broomfield

D R Warlow

R J Wullie

J Baird

C F Crowther

R Huddleston

Fifth Engineer

E Hobson

A Stuart

D McCaffery

R G W Hadley

P Hadrys

T Smith

H Cockcroft

J Cullen

First Electrician

R T Doyle

J Cooke







Second Electrician

J H Thomas








Chief Steward

H Dickens

A Brown

R H Jenkins

F Dolman

A Hennessey

J Howard

S Frampton

S Corbett


St Arvans




St Helena




Fort Frontenac




Belwoods Park




Kawartha Park




Withrow Park




Rosedale Park




St Briavels




Master

N Sharp

W J Thomas

J Maughan

R Bury

T N Dobbie

I Ellis

T Mitchell

A A Havers

Chief Officer

D Morgan

R E Ward







First Officer

I Hindmarch

N E Nute

O M Ridout

J B Butterworth

D Millward

B R Willison

A A Neller


Second Officer

A Chamberlain

H D Bolderson

E A Robinson

J A Constantine

J G B Tew

A Hatton

W R Slater

P Ward

Third Officer

M Pawlick

R F Abbey

E C Whitfield

J I Dalby

F T Wickham

J B Ricketts

T C Willcox

S M Wilson

Chief Engineer

W M Pottinger

C W Woodbridge

A C B Watson

R Watson

A E Frank

J R Downend

J Paterson

H C Tyrer

Second Engineer

A F Compton

L J Owen

R B S MacAdam

C Margerison

J Holm

G Stadig

E H Barnett


Third Engineer

R I Strain

G C Franklin

P Imlach

A R Macey

J W James

C Carr

A C Baxter

B McGlynne

Fourth Engineer

G F M Robinson

D R Davies

D J Thornbury

D Hodgson

A Heweth

C Daniels

R H Broughton


Fifth Engineer

P A Ward

N F Keep

C Scoblow

G Morgan


P J Evans

W Widdicombe


Chief Steward

P Pollard

R Stephenson

F Summers

S Coulthard

S Lamy

R Griffiths

W Chesterfield

T T Evans

Crew List Home Page
Home Page Previous Page Next Page
Crew List Home Page