1948 - April



South American Saint Line

Go to South American Saint Line Home Page


St Essylt




St Merriel




St Clears




St Rosario




St Margaret




St Elwyn




St Ina




St Jessica




Master

C Bradley

F Meneight

D S Davies

W Roberts

J Owens

P J Reaveley

A Ellis

G T Rees

Chief Officer

A Stacey

H Tock

W Singleton

G D Clarke

A H Turner


D C Brown


First Officer

K H Thomas

W R Vickers

B T Staves

D C Bandey

H E Bulmer

G E Towill

J B Sparkes

A H Dare

Second Officer

P L Townsend

H Harrison

H A R Frith

H Coupland

F J Adams

N H Foot

R A D Hammond

J Armstrong

Third Officer

J E Williams

J A Woolven

E N Anning

A Woodcock

C Kirkby

T D Young

J C A Bensley

S V Henderson

Chief Engineer

R L Tucker

J Chalmers

E Thompson

C W Osmond

J C Metcalfe

R T Jenkins

E W Evans

W E Lindop

Second Engineer

W W Sinclair

L Lisle

D J Rees

R Woof

R G Morgan

R B Brown

J H Greenwood

G W Church

Jnr Second Engineer

W C Morris

N C Thomas







Snr Third Engineer

W G H Nairn

W D Smith

J S Denyer

A D Manning

G H Black

M J Griffiths

J Edington

N Patterson

Jnr Third Engineer

W H Francis

F Hayson







Fourth Engineer

L Jenkins

H McPherson

W D Broomfield

D R Warlow

R J Wullie

J Baird

C F Crowther

R Huddleston

Fifth Engineer

E Hobson

A Stuart

D McCaffery

R G W Hadley

P Hadrys

T Smith

H Cockcroft

J Cullen

First Electrician

R T Doyle

J Cooke







Second Electrician

J H Thomas








Chief Steward

H Dickens

A Brown

R H Jenkins

F Dolman

A Hennessey

J Howard

S Frampton

S Corbett


St Arvans




St Helena




Fort Frontenac




Belwoods Park




Kawartha Park




Withrow Park




Rosedale Park




St Briavels




Master

N Sharp

W J Thomas

J Maughan

R Bury

T N Dobbie

I Ellis

T Mitchell

A A Havers

Chief Officer

D Morgan

R E Ward







First Officer

I Hindmarch

N E Nute

F B Jones

J B Butterworth

D Millward

B R Willison

A A Neller


Second Officer

A Chamberlain

H D Bolderson

T E Roberts

J A Constantine

J G B Tew

A Hatton

W R Slater

P Ward

Third Officer

M Pawlick

R F Abbey

E A Robinson

J I Dalby

F T Wickham

J B Ricketts

T C Willcox


Chief Engineer

W M Pottinger

C W Woodbridge

A C B Watson

R Watson

A E Frank

J R Downend

J Paterson

H C Tyrer

Second Engineer

A F Compton

L J Owen

R B S MacAdam

C Margerison

J Holm

G Stadig

E H Barnett


Third Engineer

R I Strain

G C Franklin

J C Prentice

A R Macey

J W James

C Carr

A C Baxter

B McGlynne

Fourth Engineer

G F M Robinson

D R Davies

P McKay

D Hodgson

A Heweth

C Daniels

R H Broughton


Fifth Engineer

P A Ward

N F Keep

D J Thornbury

G Morgan


P J Evans

W Widdicombe


Chief Steward

P Pollard

R Stephenson

F Summers

S Coulthard

S Lamy

R Griffiths

W Chesterfield

T T Evans

Crew List Home Page
Home Page Previous Page Next Page
Crew List Home Page