1953 - March

Mail Service

Pretoria Castle

Left Southampton

5 March

For South Africa

Arundel Castle

Left Southampton

12 March

For South Africa

Athlone Castle

Left Southampton

19 March

For South Africa

Carnarvon Castle

Left Southampton

26 March

For South Africa

Master

G E Mayhew

W S Byles

C C Page

J F Oakley

Chief Officer


R S Davies



First Officer


G E Matthews



Second Officer


H Charnley



Third Officer


G W Bazill



Chief Engineer


W McCombie Smith



Second Engineer


W N Makepeace



Int Second Engineer


T Ahern



Jnr Second Engineer


P A Ridyard



Surgeon


P D Griffiths



Purser


R E Thomson



Chief Steward


A L Turpin



First Radio Officer


E H Pitt



Third Radio Officer


K Barrett




Union-Castle Line

Certificates

Deck Officers

Certificates

Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Clan Line

I R Cameron

A Wallace

E Chase

J A Cowie

R N McGrail

Engineer Officers

Certificates

1st Class Combined Certificate

1st Class Steam Certificate

2nd Class Steam Certificate

2nd Class Motor Certificate

Clan Line

J H Archer




A B Anderson

D Lagdon

W MacRobbie

L Strauss

T R Forsyth

J Halsall

R Hodgson

W MacKinnon

E A Moreton

S Peel

C G Whitaker


D McLardie




Deck Officers

Promotions

To Second Officer

To Third Officer

Clan Line

J B Caley

R  K Wilson

Engineer Officers

Promotions

To Second Engineer

Clan Line

D D Jones

W A Joss

D McLardie

E J Minton

J Park

S Peel

A E Riach

C G Whitaker

Promotions


St Essylt




St Thomas




St Merriel




St Margaret




St Elwyn




Master

C Bradley

A Ellis

F Meneight

I Ellis

G T Rees

Chief Officer

D Morgan

D C Brown

F B Jones

K H Thomas

H E Bulmer

First Officer

T Greenough

T D Young

J A Constantine

J A Lewis

E A Robinson

Second Officer

J A Hale

J S Stooke

P A B Trant

I P Skipp

A J B Phillips

Third Officer

G A Crellin

T Haworth

J C Harrington

M A Hallas

W C Briggs

Cadets

D L Blackmore

P J Tindale

J A MacAdam

N P Howard

D Allen

J Lynch

R C Stevens

B A Bambridge

J D White

W S Wallace

P G Pope

D A Roberts

J E Leaver

M D Chester

A C Pyrke

T G Oxley


Chief Engineer

R L Tucker

W L Marrs

E Thompson

J C Metcalfe

R T Jenkin

Second Engineer

N C Thomas

T A Harrison

N Milne

P E A Richardson

P Imlach

Jnr Second Engineer

R B Brown

F Haysom

J I Howarth



Snr Third Engineer

C W Price

R H Williams

C S Osborne

W G L Davies

A D Manning

Jnr Third Engineer

W McMurray

G L Flowers




Fourth Engineer

I R Anderson


G Wright

G E Tucker

C Goldsmith

Fifth Engineer

B Robson

W S Lingard

C J Shattock

J Bolt

A Sweeney

Sixth Engineer


J Lee

W Wilkinson



First Electrician

R T Doyle

T Jones




Second Electrician

J T Burridge

T G Jenkins




Chief Steward

H H Dickens

I Carmichael

S Frampton

A Bishop

R Stephenson


St Arvans




St Helena




St Briavels




Master

N Sharp

A Stacey

A A Havers

Chief Officer

J G P Tew

G W Hewitt

A G Chamberlain

First Officer

T E D Leslie



Second Officer

P Bellamy

D C Williams

J F Whitfield

Third Officer

C F Irvine

T Chappell


Cadets



R B Greenland

R S Wingent

T Wilson

M L Barlow

C M Goddard

D J Wright

Chief Engineer

E Callaghan

E W Evans

P Hadrys

Second Engineer

A Johnstone

W B Burdon

G C Andrew

Third Engineer

J D Doig

P Murphy


Fourth Engineer

P S Wakeham

D G Miles


Fifth Engineer

K Frost

A MacLean


Chief Steward

R C Humpage

H Shores



South American Saint Line

Go to South American Saint Line Home PageCrew List Home Page
Home PagePrevious PageNext Page