1954 - June


Mail Service

Athlone Castle

Left Southampton

3 June

For South Africa

Carnarvon Castle

Left Southampton

10 June

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

17 June

For South Africa

Winchester Castle

Left Southampton

24 June

For South Africa

Master

C C Page

W S Byles

H A Deller

G W Lloyd


Union-Castle Line

Certificates

Deck Officers

Certificates

Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Clan Line

G G Greenfield

F R Usher

R M McCrone

H R Long


J A Brown

J E Jackson

A C Bennell

G G Bint

S R Davidson

A V Myhill

F J Cameron

G S Lott

P G Worssan


R M Dickenson

E N Bass

D B McMurray

L Pritchard


Engineer Officers

Certificates

1st Class Combined Certificate

1st Class Motor Endorsement

1st Class Steam Certificate

2nd Class Motor Certificate

2nd Class Steam Certificate

Clan Line

N McColl





P Spencer

L Strauss




R C Lapping

G W Smith

D J Gunter

L Brown

R Hannah

R J Kerr

A Ashton

H S Lynch

GG J Osborn


J Donaldson

D J Woodland

G A Davidson

D Seath


D Flood

J Fullerton

W Glenday

J Harris


R Ferguson

J S Porter

J A Shepherd

P D Capel


N P Ives

C Aitken

J R Green

J Bruce


Deck Officers

Promotions

To Second Officer

To Third Officer

Clan Line

E E Coote

M R Learner

P A Smith

C L Lea-Swain

R E Todd

D I Duncan

I C Laing

W N Pritchard

B F Johnson

Engineer Officers

Promotions

To Chief Engineer

To Second Engineer

Clan Line

J M Whitten





W V Crockett

G R Stephen

D S Marshall

G Watt

D A Outlaw

J Ashbridge

D Flood

D Seath

J Fullerton


I A Sinclair

J Elliott

R Ferguson

D Roy


C Aitken

P D Capel

J Bruce

J A Shepherd


Promotions


Clan Sutherland

Left Liverpool

5 June

For South Africa

Clan Cumming

Left Liverpool

11 June

For India

Clan MacAulay

Left Liverpool

16 June

For South Africa

Clan MacLennan

Left Liverpool

19 June

For South Africa

Master

F H Turton

J W Charles-Aukland

F H Petherbridge

J J Millar

Chief Officer

T R Halliday

G R Thomas

J A Baxter

D H MacMillan

Second Officer

W T Maltman

T R Parsons

K A Kerr

J A Lionett

Third Officer

J T Messenger

H Grant

G W Smith

W McNab

Fourth Officer

D B McMurray




Cadets

J J Forest

K H Dann

J Buttress

P W Philip

D Wilson

G A Findlay

T Parker

J Bolton

Radio Officer

W Gay

W Latus

C Hegarty

J Melville

Carpenter

G M Wood

J S McLeod

G E Stanley

W J Sinclair

Asst Carpenter



R Collins


Purser Catering Officer

L A Morris

J M Robertson

W O Lothian

J Clark

Second Steward

T Sneddon




Surgeon

D S Skelton


A H Napier


Chief Engineer

E S Eddisford

H W Busher

J D Brown

G H Raine

Second Engineer

R Ellis

J Cullen

J Sullivan

S McLeod

Jnr Second Engineer

L L Boyle

J R Baillie

D Flood

I A Sinclair

Third Engineer

A E Nellis

D Adam

J C Welsh

A R Clark

Fourth Engineer

D Murdock

W McReady

W Hepburn

P Wilkinson

Fifth Engineer

R L Brown

K R Smith

J C Davies

D R Aikman

Sixth Engineer

J J Keen

J C Brown

D Buckley

J H Masters

Seventh Engineer


D W Boyles

D J Graham

W J Webster

First Friig Engineer



H P Kewn


Second Frig Engineer



A Sleight


Third Frig Engineer



J O’Hara


First Electrician

T Lowrey




Second Electrician

D Borthwick




Boilermaker



C Clark



Clan Line


Clan Maclay

Left London

22 June

For South Africa

Clan MacFadyen

Left Liverpool

23 June

For India

Clan MacBride

Left Liverpool

24 June

For India

Clan MacTavish

Left Liverpool

30 June

For South Africa

Master

S S Davidson

C C Atkinson

J L Jones

E Gough

Chief Officer

C Stonehouse

D Richards

A G Allson

I M Shearer

Second Officer

J Kinniburgh

A G Andrews

M R Learner

F R Usher

Third Officer

N C Van Willingh

D J Burgoyne

R E Todd

R A Fletcher

Cadets

I Kirkland

D Taylor

W I Ward

W G Jeffrey

M C Banbury

J R Sandison

D G Andrew

M G Dominy

D J Brewer

Radio Officer

F Fawcett

J A Hawley

W Birnie

W A Ellmers

Carpenter

E Sage

T Boyd

J Whitlock

R M Kennedy

Purser Catering Officer

J Harper

R H Jones

J H Richards

H G Cochrane

Second Steward

D McAngus




Chief Engineer

J Stewart

T T Johnstone

P M Campbell

F C Biggs

Second Engineer

J R Tillie

K C Pennock

K M Wood

F Vernal

Jnr Second Engineer

J L Browne



A Cushnaghan

Third Engineer

T Dunn

A McQueen

D Stenhouse

G W Askew

Fourth Engineer

B C Burton

S Smith

R McMeechan

R Thomson

Fifth Engineer

R Ritchie


R Lees

W B Axup

Sixth Engineer

B Quin



A J Beckett

First Electrician

D A McDonald



J D Ralston

Second Electrician

D McRae



G F Hamlett


Lanarkshire

Left Liverpool

16 June

For Australia

Master

R B Linsley

Chief Officer

G W Spiller

Second Officer

A D Haydon

Third Officer

I M Thomson

Cadets

D McElvogue

D Thomson

Radio Officer

H H Mann

Carpenter

A Warneck

Asst Carpenter

J Gibbens

Purser Catering Officer

R N Rex

Chief Engineer

W T Leitch

Second Engineer

H W MacFarlane

Jnr Second Engineer

J Elliott

Third Engineer

P G Yuile

Fourth Engineer

G R Smith

Fifth Engineer

F M Bayles

Sixth Engineer

F C Clinch

Seventh Engineer

A McFarlane

First Frig Engineer

E W Shone

Second Frig Engineer

R L Barnett

Third Frig Engineer

J P Doolan


Scottish Shire Line


Hesperides

Left London

19 June

For East Africa

Master

W J Janes

Chief Officer

W L Muir

Second Officer

G W Wilson

Third Officer

J T Morgan

Cadets

H M Cameron

J D Ivall

Radio Officers

W Johnson

Carpenter

F McColl

Purser Catering Officer

I R Cheatle

Chief Engineer

C Ross

Second Engineer

R I Smith

Third Engineer

W Falconer

Fourth Engineer

A O’Donnell

Fifth Engineer

A Benson


Houston Line

Crew List Home Page
Home PagePrevious PageNext Page
Crew List Home Page