1956 - September



Union-Castle Line

Intermediate Service

Round Africa via West Coast

Rhodesia Castle

Left London

26 September

For Round Africa

Master

F R Pope

Mail Service

Pretoria Castle

Left Southampton

6 September

For South Africa

Arundel Castle

Left Southampton

13 September

For South Africa

Athlone Castle

Left Southampton

20 September

For South Africa

Carnarvon Castle

Left Southampton

27 September

For South Africa

Master

G E Mayhew

D D MacKenzie

C C Page

W S Byles

Intermediate Service

Round Africa via Suez

Kenya Castle

Left London

19 September

For Round Africa

Master

J P Smythe


Clan Urquhart

Left Liverpool

1 September

For South Africa

Clan MacLeod

Left Liverpool

4 September

For Australia

Clan Ross

Left Liverpool

15 September

For South Africa

Master

C M Powell

W W Simpson

A Redford

Chief Officer

T R Halliday

J S Catterall

H I White

Second Officer

H Grant

N A Stafford

J H Beavan

Third Officer

B Middleton

T E Jackson

R W Bathgate

Cadets

D C Wellstead

M J Tinkler

R G Smith

C J Fox

R R Dougall

A C Robertson

Radio Officer

T G Jones

J A Gray

H MacKay

Carpenter

J S MacLeod

A MacLennan

P F Green

Asst Carpenter

K Penny



Purser/Catering Officer

W G Monaghan

W C Black

B E Gilson

Second Steward



A J Laverick

Surgeon



J C Collins

Chief Engineer

I G Stuart

W MacFarlane

W Hornall

Second Engineer

S Peel

J Shand

D D Jones

Jnr Second Engineer

R Dunn

G Randall

A Ross

Third Engineer

G Wooldridge

C Cowie

A T Porter

Fourth Engineer

D Thompson

P D Boardman

J S White

Fifth Engineer

J D Flett

R J Fairfull

H E Murdoch

Sixth Engineer

W Paton

J T Horridge


Jnr Engineer

S J Goldsmith


C Brewster

Chief Frig Engineer

J Kelly



Second Frig Engineer

L Ball



Electrician


T E Jennings

J D Ralston

Second Electrician


R Turriff

J M Elliott


Clan Line


Houston Line


Hesperides

Left Liverpool

8 September

For India

Hellenes

Left Liverpool

18 September

For India

Master

R D Helme

A G Benyon

Chief Officer

A B Reid

F R Usher

Second Officer

J A Cowie

C P Marshall

Third Officer

J R Sandison

M J Woodhead

Cadets

F H Yeulett

W Dancer

J Egan

B C Dennis

Radio Officer

W A Hoyes

A Weston

Carpenter

G Forster

D MacPhail

Purser/Catering Officer

G E Stephen

R L Jordan

Chief Engineer

R D Foster

G A Morison

Second Engineer

A Aitken

R W Welch

Third Engineer

J Paul

S T Applegarth

Fourth Engineer

W Gordon

A A Garroch

Jnr Engineer

A M Perkins

A Findlay

Certificates

Deck Officers

Certificates

Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Clan Line

D V B Jones

J N Peace

P L Featam

R H Snape

R A G Simmons




I C Laing

E N Bass

J F Aspin

R W Bathgate

F J Cameron

C L Lea-Swain

A M Ewing

P D Kemp

R A Mulroner

M J Woodhead

T Parker

C A Wraight

I R Grant

H M Cameron



Engineer Officers

Certificates

1st Class Motor Endorsement

1st Class Motor Certificate

1st Class Steam Certificate

2nd Class Motor

Certificate

2nd Class Steam

Certificate

Clan Line

E R Harvey


A J K Ford


S Peel


G Randall


J M Wilkinson

W Bain

R L L Brown

R F K Taylor

Deck Officers

Promotions

To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

Clan Line

R M McCrone

C W Grivans

J Kinniburgh

J S Cumming


D M Grant

D I Duncan

L A O’Keefe

K Barr

A C Myhill

E N Bars

I C Laing

W H Pritchard

C L Lea-Swain

J T Morgan

J R D Sandison

C A Wraight

M J Woodhead



Engineer Officers

Promotions

To Chief Engineer

To Senior Second Engineer

Clan Line

E R Harvey




W A M Dickson

E G Pearce

J A Wright


J M Wilkinson

D R Aikman

R A Blair

T Bennett

R F K Taylor

D M Wilson

A C Bose

R L L Brown

G Randall

R C Doig

R Dunn


Promotions

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page