1974 - April


Mail Service

Windsor Castle

Left Southampton

5 April

For South Africa

GHC Replacement

Left Southampton

12 April

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

19 April

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

26 April

For South Africa

Master

H Charnley


J Catterall

R Miller

Staff Commander

O Barnsley



K Bennett

Chief Officer

F Yeulett



J Madge

Second Officer

N Smith



A Hodges

Extra Second Officer

R Wadham



A Norman

Third Officer




D Main

Cadets

A Cox

K James

J Broughton



S Theunissen

R Whitehead

Carpenter

D Perry



C Breward

Bosun

B Jones



A Weaver

Snr Master-at-Arms

G Leach



H Johnson

Jnr Master-at-Arms

M Caley



P Brown

First Radio Officer

W Eckersley



R McCormick

Second Radio Officer

K Watkins



W McIntosh

Third Radio Officer

J Cardownie



D Wakeford

Fourth Radio Officer

L Bloyd



D Kennedy

Surgeon

J Latham



P Thannett

Nursing Sister

H Tinker



A Evans

Physiotherapist

J Hogg




Chief Engineer

S Harron



R Crook

First Engineer

D Hill



A Garside

Second Engineer

G Blakey



W Chirnside

Extra Second Engineer

K Fielder



J Stoodley

Jnr Second Engineer

F Balshaw

J Donald



T Paterson

D Cox

Snr Third Engineer

B Hargreaves



T Dunlop

Int Third Engineer

M Strevenson



R Lippiatt

Jnr Third Engineer

D Tomlinson



J Grieve

Snr Fourth Engineer

T Usher



W Caitens

Int Fourth Engineer

D Norman



R Wills

Jnr Fourth Engineer

P Coultas




Junior Engineer

R Tickner

J Stewart

D Daley

T Maunders

N Lang



A Richardson

M Fishlock

D Cadenhead

R Austin

Chief Frig Engineer

S Tyrie



J Scott

Second Frig Engineer




H Grieve

First Electrician

G Forrester



P Thorpe

Second Electrician

D Allen



G Young

Third Electrician

J Barnes



R Beaumont

Jnr Electrician

M Shields

P Kelly




Senior Mechanic

P Grigg



D Melville

ER Storekeeper

D Woodford



J Broadwell

ER Leading Hand

K Pearson



R Cutler

Chief Purser

J Dimmock



D Wickenden

Purser

C Dellar



M Mears

Purser Catering

D Padmore



G Waugh

Second Purser

M Fletcher



M Warner

Second Purser Catering

R Jones



K McGinty

Third Pursers

A Whetung



N Schofield

Third Purser Catering

D Merrell



J Ross

Junior Pursers

C Smith

A May

A Read

K Pledger



J Hill

G Fraser

Hostess




H Lindon

Children’s Hostess

S Lampkin



J Nelson

Chief Barman

L Farrow



E Hubbard

Storekeeper

A Haymes




Linen Steward

K Finch



B Ross

Head Waiter (1st Class)

W Miller



S Sullivan

First Tourist Steward

M Bridgeman




Head Waiter (Tourist)

R Skevington




Band Leader

J Skene



H Taylor

Laundryman

W Cronin




Chef

H Laight




Baker

J Leslie



A Brohamer

Butcher

L Newman



A Painter

Shopkeeper

J Meehan





Union-Castle / Safmarine

Certificates


Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

C H Wood

A J Gorringe

D Hart

L A Martin

S F Renfree



To Second Officer

To Third Officer

Deck  and Radio Officers

J R G Grylls

C W Laycock

M A Negus

M J M Bedford

T J Tye

R J Coleman

D J Mercer

A Theunissen

C H Wood

A J Gorringe

D Hart


L A Martin

S F Renfree



Promotions


To First Engineer

To Second Engineer

To Junior Engineer

Engineer Officers

J P Hughes



C S Hawkins

J Austermuhle


M Jennings

E Pailthorpe


D G Matthews

I Balmer

M Close


1st Class Motor

Endorsement

1st Class Steam

Endorsement

2nd Class Motor

Endorsement

2nd Class Steam

Endorsement

Engineer Officers

R J Atkins



J Stoodley



W Moshi

J Nesbitt

J Kibela

A Dobbie

D J Andrews


J Le Voguer



Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

11 April

Cruising

Master

C Kelso

Chief Officer

C Ennis

Second Officer

G Paxton

Third Officer

I Walker-Spicer

Fourth Officer

D Harris

Carpenter

R Walker

Bosun

A Pratley

Snr Master-at-Arms

R Lloyd

Jnr Master-at-Arms

V Hood

First Radio Officer

F Sharp

Second Radio Officer

R Perks

Third Radio Officer

H Chesters

Fourth Radio Officer

G Stone

Surgeon

R Crozir

Nursing Sister

S Edwards

Chief Engineer

J Ward

First Engineer

W Maitland

Second Engineer

J Field

Extra Second Engineer

P Mantle

Jnr Second Engineer

C Meek

Snr Third Engineer

R Hislop

Int Third Engineer

D Cox

Jnr Third Engineer

C Field

Snr Fourth Engineer

I Bruce

Jnr Fourth Engineer

T Moore

Junior Engineer

W Harding

Chief Frig Engineer

J Scott

First Electrician

H Windsor

Second Electrician

A Edwards

Third Electrician

P Richards

Senior Mechanic

D Baxendale

Plumber

A Wooten

ER Leading Hand

A Martin

Chief Purser

M Dyer

Purser Catering

R Welland

Second Purser

P Shallcross

Second Purser Catering

P Fealey

Third Purser Catering

C Hobson

Junior Pursers

F White

C Conduit

R Smitherman

C Pringle

Hostess

J Bonner

Children’s Hostess

L Roberts

Chief Barman

P Beech

Storekeeper

H Matthews

Linen Steward

T McMeekin

Head Waiter (1st Class)

G Davies

Head Waiter (Tourist)

T Robertson

Band Leader

D Greeves

Laundryman

F Wai

Chef

C Alves

Baker

C Thornton

Butcher

R Martin

Shopkeeper

C Tyler


To Second Purser

To Second Purser Catering

To Third Purser

To Chef

Pursers

D G Tooze

M G Saffin


C W A Murray



N P Schofield

A V Whetung

A C Whitehouse

M D Moore




Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page