1973 - October



Clan Ramsay

Left London

11 October

For South Africa

Clan MacLeod

Left Birkenhead

12 October

For South Africa

Clan MacIntyre

Left Glasgow

25 October

For India

Clan MacGillivray

Left Birkenhead

30 October

For South Africa & Beira

Master

J Caley

W Davidson

T Roberts

H Thorn

Chief Officer

L Bartrip

J Simpson

P Austin

R Milne

Second Officer

R White

K Bark

P Ashcroft

C MacFadyen

Third Officer

A Nkana

G Watson-Wood

D Mugalu

F Chilalika

Cadets

J Poulter

N Jones

G Hendry

G Zupan

J McWhirter

A Shrimpton

M Jones

A McCulloch

C Turner

Radio Officer

K Fearnhead

D MacLean

T Martel

J Paterson

Carpenter


L Murphy

S Gray

R Hill

Bosun

H Jeffrey

G Debnath

S Ali

Shafiullah

Chief Engineer

B Hill

J O’Donnell

L Hollands

J Sanders

Second Engineer

J Bone

L Hibberd

H McEwan

G Yeaman

Jnr Second Engineer

R Nelson

R Jones

P Robinson

P Hollingsworth

Third Engineer

B Penny

A Panting

T Weir

P Jackson

Fourth Engineer

J Dunphy

J Moncur

M O’Connell

I Margetson

Junior Engineer


D Wilson

P Borley

G Sinclair

V White

A McKirdy

Engineer Cadets

A Coleman

C Thompson


B Wattling

B Middler

M Gibson

S Proctor

J Zanre

Chief Frig Engineer

C Straton




Electrician

S Bogle

R Collins

B Skyner

J Morris

ERS

A Revie

M Bhattacharsee

H Ali

M Ali

Purser/Catering Officer

E Gibbs

D Howell

R Rex

W Black

Chief Cook

A Goring

L Gomes

S Sirasuddin

S Perera

Second Steward

D Stannard





Hector Heron


Left Durban

3 October

Master

G Trowsdale

Chief Officer

A Blackler

Second Officer

R Wadham

Third Officer

S Cobley

Cadets

T Edmunds

K Eunson

Radio Officer

J Maxwell

Bosun

M Subba

Chief Engineer

A Eastoe

Second Engineer

K Winhall

Jnr Second Engineer

J Vetcher

Third Engineer

R Nelson

Fourth Engineer

J Fisher

Junior Engineer

D Johnson

J Stewart

R Thistlethwaite

Electrician

A Boswell

ERS

R Banerjee

Purser/Catering Officer

D Nixon

Chief Cook

A Jafar


Union-Castle Line

Cargo Service

Rotherwick Castle

Left Birkenhead

27 October

For S & E Africa

Rothesay Castle

Left London

27 October

For E Africa

Kinnaird Castle

Left Genoa

31 October

For South Africa

Master

W Maltman

A Campbell

T Halliday

Chief Officer

S Ivey

M MacMillan

P Laurie

Second Officer

C Vickers

C Bunyan

N Smith

Third Officer

M Line

J Harris

T Cairns

Cadets

R Dunn

J Fallon

J Smart

M McLellan

A Cochrane-Barnett

Radio Officer

D Garbett

R Maxfield

C Nicholson

Carpenter



T Newstead

Bosun

G Marshall

L O’Neil

L Fakazi

Chief Engineer

R Welch

N Ives

R Ferguson

Second Engineer

A Clydesdale

R Smith

R Watt

Jnr Second Engineer

S Simpson

J Worrin

J Eckford

Third Engineer

P Clayworth

A Clubb

D Dawson

Fourth Engineer

D Nixon

P Horkan

M Walker

Junior Engineer

J Brookes

B Kear

K Davies

R Ball

K Euridge

R Missen

Engineer Cadets

B Shepherd

D Craven

A Graham

M Whiteley


Chief Frig Engineer

R Crowe

J Wade


Electrician

W Lewis

G Woodbridge

B Clark

ERS

W O’Bree

E Davies

S Shandu

Purser/Catering Officer

J Foley

A Gould

P Glass

Chief Cook

W Olive

T Cocallis

H Ngidi

Second Steward

W Barnes

W Sweet

P Maphumulo


Clan Line


Hector Whaling

Mail Service

Edinburgh Castle

Left Southampton

7 September

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

12 October

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

19 October

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

26 October

For South Africa

Master

J Catterall

D W Sowden

P St Q Beadon

M N Ure


Union-Castle / Safmarine


To Master

To Second Officer

Deck  and Radio Officers

W D B Davidson

R S Wadham

Promotions


To Fourth Engineer

Engineer Officers

C Samuel


To Third Purser

To Third Purser Catering

Pursers & Catering Dept

I R Pursch

P H J Robertson

D C Merrell

R McKillop

C J Winstanley



Clan Menzies

Left Birkenhead

2 October

For E Africa

Master

C de F Hedges

Chief Officer

J Wilcock

Cadet Training Officer

I Cuthbertson

Second Officer

M Savage

Third Officer

J Millar

Cadets

C Arnold

G Bryon

J Denman

R East

R Heeley

C Neave

E Pound

S Wainwright

J Bowles

B Dalziel

G McEwan

Radio Officer

N Sherin

Carpenter

R McEwan

Bosun

U Sarkar

Chief Engineer

J Duncan

Second Engineer

G Andrews

Jnr Second Engineer

D Ndwiga

Third Engineer

J Stephens

Fourth Engineer

J Mercer

Junior Engineer

W Harding

B Lee

Electrician

R Venman

ERS

H Das

Purser/Catering Officer

N Proctor

Chief Cook

Peeroo


Cadet Ships

Visit the Cadet Training PageCrew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page